LEIDSC1IE CO II RA KT. 1804- een isen. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt Mii Zaturdag avond. N. 80. Wk MAANDAG 18 JÜLIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomuiers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BtNNENLAND^CHE BEtilGTEN. LELDEN 16 Julij. Wij kunnen thans mededeelen, dat de afdeeling der Japansche voor werpen, »an tiet Rijks Elhnographisch Museumop de Hoogewoerd, van en met Maandag den 18deD dezer wederom op de vroeger vastgestelde bepalingen ter algemeene bezigtiging is opengesteld. Het getal der in liet Werkbuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 lot 126 personen. De algemeene jaarlijksche vergadering der vereeniging van docenten aan de Nederlandsche gymnasiên zal niet te Arnhem, maar te Beekhuizen plaats hebben, op Maandag aanst. ouder voorzitterschap van dr. P. H. Tyde- man, rector te Tiel. Bij de lierv. gemeente te Poortvliet is beroepen d5. Kraft, pred. te Op- eu] Neder-.Andelbij die te Amerongeu ds. Cramer, pred. te Charlois; bij die' te Hardenberg ds. Mense, pred. te A'oortlniizciien bij die te Dragster- Compagnie de cand. H. J. Dingemans. Aan ds. C. J. Wynaendts, pred. te Warnsveldis eervol emeritaat verleend. Aan hel weeshuis der lierv. gemeente te Monnikendam is door wijlen mej. A. Slot, weduwe van den lieer Fytnon Kater, een legaat groot 1000 vermaakt. Naar men verneemt heeft Z. M. de keizer van Rusland, gedurende zijn verblijf, bij 11. M. de koningin-moeder aan vele personen rijke en prach tige geschenken ter herinnering aan zijn verblijf hier te lande doen uitreiken. Men verneemt, dal de heer L. Cohen Stuart, benoemd directeur der polytechnische school te Delft, aan de op 30 Junij jl. eervol ontslagen do centen der opgeheven koninkl. akademie te Delft berigt heeft gegeven dat de minister van binnen!, zaken eene beschikking heeft genomen, volgens welke aan hen de genoten bezoldiging gedurende de maanden Julij en Augus tus nog zal worden uitbetaald. Tc Schiedam is dezer dagen door de rijksambtenaren eene crinoline in beslag genomen, waarin, naar men zegt, omstreeks 20 kannen vocht kun nen geborgen worden. Toen de aanhaling geschiedde, was de slop, waar mede dit kunstig bewerkte vervoermiddel kon afgesloten worden, daaruit geligt, zoodat slechts eene geringe boeveelheid jenever daarin was overge bleven', terwijl de plaats waar het gevonden werd, voldoende blijken op leverde, dal er meer voorraad van dien drank in was geweest. liet tweede groote zendingsfeesl te Wolf hezen, dat eergisteren plaats had, is volgens het programma in de beste orde afgeloopen. Even als in het'vorige jaar werd hel gehouden op het terrein, behoorende aan mevrouw de douairière barones van Brakell Doorwerthwelke het met de meeste bereidvaardigheid had afgestaan. Men schat het aantal aanwezigen op 10000. Nadat d'. O. G. Heldring de feeslgenooten met een kort woord verwelkomd had trad ds. L. J. van Rhyn. predikant te Wassenaar op, en hield de feestrede. Daarna had de eerste pauze plaats. Na afloop daarvan werden toespraken gehouden door afgevaardigden uil EngelandSchotlandFrank rijk en Duitschland, zijnde de heeren dr. Fabri, director van het zendings- hnis te Barmen, rev. dr. Welsh, van Liverpool, dr. G. Jamieson, van Old Aberdeen (Schotland), dr. Craig, van Hamburg, en eindelijk door den heer Carlyle, gewezen zendeling in Engelsch-lndtë. De toespraak van dr. Fabri werd door ds. van Rijn en die uil het Engelsch door ds. Cohen Stuart op staanden voet in het Hollandsch overgebragt. Daarna deed de heer T. M. Loman mededeeling van de werkzaamheden der in Nederland bestaande zen- dings-vereenigingenvoor zoo ver deze zich hadden doen vertegenwoordigen. Hierop volgde eene pauze, na wier afloop op vijf plaatsen spreekbeurten werden vervuld door onderscheidene heeren. Die toespraken werden vooraf gegaan, afgewisseld en besloten door gemeenschappelijk gezang, onder be geleiding van een muziekkorps onder bestuur van den heer 11. J. van Lum mel, uit Utrecht, hetgeen een uitmuntende uitwerking had. Ten slotte werd het feest des avonds ongeveer half zeven ure door ds. Cohen Stuart gesloten. Ten bewijze der belangrijkheid van de veenexploitatie in Drenthe deelt men mede, dat in het afgeloopen jaar 1863 de verbazende hoeveelheid van 17,773,035 tonnen turf is gevcend. De turfprijzen waren lager dan in 1862. Omtrent het ongeluk, dat nabij Lage Zwaluwc heeft plaats gehad wordt nog gemeld, dat van de verdronkenen nog geen enkel lijk is opge»ischt; dat toen het ongeluk plaats greep, het water niet hol stond, doch zeer kalm was en dat de schipper, door wiens vaartuig het bootje was overvaren, te Werkendam aangehoudenmaar weder op vrije voeten is gesteld Uit Geldrop (Noordbrabant) meldt men het volgende: In deze om streken heerscht een eeuwen oud gebruik, krachlens hetwelk eene jong ge huwde vrouw verpligt is, om de vrouwen der buurt, waarin zij hare woon plaats vestigt, op koffij met bestellen te onthalen. Dit feest heel het wiesfeest. Eene serenade met ketelmuziek en het bestrijken der woning met eene stinkende specie is de onverbiddelijke straf, welke op de overtreding van die gewoonte is gesteld. De avond van den SI116" was bestemd om die straf «P een in hel naburig gehucht Hulst wonend jeugdig paar toe te passen; «en allernoodlottigst ongeval was hiervan het treurige gevolg. Vrolijk zaten de jonggehuwden met een buurman aan den haard te keuvelentoen zij omstreeks 10 uren in de verte eene trommelende menigte van buurvrouwen hoorden opdagen; al spoedig begrepen zij wal men daarvan moest verwach ten; de buurman greep naar een daar staand geweer, om op aanraden der jonge vrouw een schot in de lucht te lossenten einde op die wijze de tie rende vrouwen vrees aan te jagen en uitren te drijven; maar naauwelrjks was hij met het geweer buiten de deur of liet schol brandt los en treft een der toeschouwers dermate in den onderbuik, dat men voor zijn leven vreest. De dader is gevangen genomenmaar spoedig weder vrij gelatendaar het bij onderzoek overtuigend is gebleken dat er slechts aan een ongeluk viel te denken. Den 31s,c° dezer ontstond er voor de derde maal brand in het huis van den bakker R. te Sprang. Betrekkelijk korten tijd nadat het buis tel kens was opgebouwd, luidde op nieuw de braudklok voor dal pand. Dit heeft aanleiding gegeven om aan kwaadwilligheid te denken. De justitie doel onderzoek. 4 Woensdag 11. had te Middelburg het congres jïlaats, hetwelk door de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid jaarlijks tusschen de eerste en tweede zitting der algemeene vergadering wordt gchofidjli. De voorzit ter, prof. A. 11. van der Boon Mesch, deed bij de opening opmerken, dal die regeling zoo gemaakt was om behalve de afgevaardigden, die in de al gemeene vergadering met hel hoofdbestuur het woord hebben, ook alle leden zonder onderscheid, in staat te stellen zich in het belang der industrie te doen hooren. Bovendien had het congres nog dit voordeeldat men er niet zoo gebonden is aan de wettelijke bepalingen der maatschappij en dat er zaken kunnen worden behandeld, die andeis minder of niet tol haren werk kring belmoren. Na de opening werden de verschillende afdeelingen zamen- gesteld; lste afd., landbouw, voorzitter prof. H. C. van Hall, van Gronin gen, secretaris de heer J. Nagel, van Arnhem; 2de afd.kunstenhandwer ken fabrieken enz., voorz. prof. A. II. van der Boon Mesch, secr. de heer P. Brouwer, van Botterdam; 3de afd., koophandel, zeevaart, volkshuis houdkunde, statistiek enz., voorz. de heer J. W. L. van Gordt, van Rot terdam, secr. de heer A. Huet van Amsterdam. De afdeelingen hielden zich vervolgens met het bespreken van onderscheidene onderwerpen bezig, en des avonds ten 6 ure werd weder eene algemeene zitting gehouden, waarin de verslagen der afdeelingen werden uitgebragi, welke nog tot eenige beraad slagingen aanleiding gaven. De voorzitter sloot vervolgens de bijeenkomst met hartelijke dankbetuiging aan de leden voor hunne getrouwe opkomst, daarbij verklarende dat, voor zoover hij zich kon herinneren, tot nog toe congres tot op bet laatste oogenblik met zulk een groot aantal leden en met zulk eene blijkbare belangstelling had plaats gehad. Op denzelfden dag werd des morgens ten acht ure een aanvang gemaakt met het beproeven der ingezonden brandspuiten, waarbij gedurende den ge- lieelen dag een talrijk publiek tegenwoordig was. Algemeen werd met lof gesproken over de welwillendheid en voorkomendheid der inzenders, daar allen, voor zoo ver zij op het terrein aanwezig of vertegenwoordigd waren, gaarne ieder oogenblik tot allerlei ophelderingen en werkzaamheden bereid waren. Des aionds werd aan de leden der maatschappij en van het congres de gelegenheid aangeboden gezellig bijeen te zijn in de sociëteit «de Vereeni ging," alwaar de muziek der schutterij zich liet hooren en een prachtig vuurwerk werd afgestoken. Eergisteren is de tweede zitting der algemeene vergadering gehouden, waarin de rekcniiig over 1863 en de begrooting voor 1865 werden onder zocht en vastgesteld, en onderscheidene rapporten, betrekkelijk hel intrek ken van vroeger opgegeven prijsvragen en het uitschrijven van nieuwe prijs vragen werden behandeld. Vervolgens werd de vergadering door den voor zitter met eene korte toespraak gesloten. Des namiddags vcreenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner in den tuin der sociëteit Si. Joris, waartoe ook onderscheidene autoriteiten en de jury voor de tentoonstelling waren uilgenoodigd. Tot nieuwe directeuren der maatschappij zijn benoemd de heeren A. C. Kruseman, A. Vroiik en D. R. Gevers Deynool. Prof. A. H. van der Boon Mesch is herbenoemd als voorzitter der algemeene vergadering, welke in 1865 te l.eydcn zul worden gehouden Tot honoraire leden werden benoemd de I1I1 C. F. M. de Grijs, Ned. vice-consul te Amoy; en H. de Bruyn te Batavia. 's GRAVENHAGE 16 Julij. Door Z. M. zijn benoemd tot raad van legatie: bij het gezantschap te Parijs mr. J. W. van Lansberge, thans secretaris bij de legatie te Brussel, en bij het gezantschap te Petersburg jhr. in*. F. P. van der Hoeven, thans secretaris bij de legatie te Wcenen; voorts overgeplaatst de secretarissen van legatie mr. D. Everwyn, van Berlijn naar Brussel, en mr. F. J. VV. F. baron van Pallandt. van Petersburg naar Weenen, en bevorderd de attachés bij het Ned. corps diplomatique: jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek lol se cretaris van legatie bij het gezantschap te Washington en jhr mr. II. A. A. E. von Pestel tot secretaris van legatie bij het gezantschap te Berlijn. Tot notaris te Wolvega is benoemd de heer J. T. de Haan, cand.- notaris te Beetslerzwaag. Tot directeur van het postkantoor te Boxel is benoemd de heer J. F. J. H. van Cranenburgh, thans geagrefierd klerk op het postkantoor te Boxmeer. Tot officier van gezondheid 3dc kl. bij de zeemagt zijn benoemd B. Léon en P. C Buyze, kweekelingen van 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen. Met 1 September zal bij de kon. mil. akademie worden gedetacheerd de le luitenant J. A. Obreen van het 7C reg. inf. De le luitenant R. K.Tucker- man van hel le reg. inf.bij gezegde inrigting gedetacheerd, is daarbij over geplaatst. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria zijn gisteren naar de badplaats Sodeu vertrokken. Naar men verneemt zal Z. K. H. de grootvorst-troonopvolger van Rus land eerst den 25sten of 26s,cn dezer alhier aankomen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1