De regering heeft aan de tweede kamer een wets ontwerp aangeboden houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en hel onderhond van het krijgsvolk en de transporten en levcrantiën voor 's konings legers of versterkte plaatsen gevorderd. Vrijdag aansl. zal, onder bevel van een officier, een detachement van de jagers, sterk CO man, van hier naar de legerplaats Milligen marcheren, om dat kamp voor de balt8die zich derwaarts begevenin gereedheid te brengen. Dij eene gisteren aan hel dep. van oorlog gehouden aanbesteding van 800 IN. p. wol zijn daarvoor geene inschrïj vingsbi Het ten ingekomen. In de zitting van de prov. staten van lieden heeft de lieer Bichon van IJsselmonde verklaart zijne benoeming lol buitengewoon lid van gedep. sta len aan te nemen. De voorzitter heeft verschillende mcdedcelingen gedaan, o. a. dal de commissie, belast met het onderzoek van het pracadvies van gedep. stalen omtrent de zeehaven te Scbeveningenhem haar rapport, dal geheel conform is met dit pracadvies, ter hand heeft gesteld. Omtrent het laatste puilt deelde hij mede, dal cenige leden hem den wensch hebben te kennen gegeven om bij de discussie over dit ondcrwep tegenwoordig te zijn, en dat hun dit lieden onmogelijk is. Derhalve stelde hij voor deze aange legenheid morgen aan de orde te stellenwaarmede de vergadering zich vcrcenigde. Vervolgens werden behandeld een aantal onderwerpen, waaromtrent de verschillende commission met hare verslagen gereed wareno. a. werd de conclusie van hel verslag der commissie omtrent liet pracadvies van gedep. staten tol toekenning voor eenmaal van een subsidie van ƒ600 lol vernieu wing van de woning van den persoon, die aan het hoofd der kweekschool voor zeevaart te Leydcn is geplaatst, zonder discussie bij acclamatie goed gekeurd. GMTENLANDSCIIli BERIGTE.V. B Si B, I K BRUSSEL, 10 Jul ij. De oppositie heeft tot heden toe nog geen deel aan de wcrkzaamliedcu der kamer genomenzoodat men nog niet in de mogelijkheid is geweest eeuc zitting te houden. Wel is ecu der leden, de minister van justitie, van zijne bitilcnlandschc reis teruggekeerd, maar daarentegen is een lid der liberale partij, de heer Cumont, te Aalst overleden, zoodat de regerings partij thans mede slechts 58 leden lelt. Indien de oppositie in haar besluit blijft volharden, zal men de kamer moeten ontbinden. Er wordt veel gesproken over een moord nabij Waterloo gepleegd. Een rijk grondeigenaar en landbouwer, de lieer Marcq, ridder der Leopolds orde en 54 jaar oud, heeft, om een onbeduidende!) twist, niet een geweer schot den lieer Glibcrt, zijnen buurman, een rjjken pachter, wiens dochter met zjjnen zoon is gehuwd, gedood. E N EI. X. 1». LONDEN10 Julij. De uitslag van den strijd in hel lagerhuis heeft de verwachting van de vrienden der regering nog overtroflen. Men bad op eene meerderheid van 18 stemmen niet durven rekenen. De strijd was hevig en eerst des nachts ten 2 ure had de stemming plaats. De leden van het huis, die men wist dat voor de regering warenwerden bij hun vertrek luide tocgcjuichd. Toen lord Palmcrslon verscheen rees de geestdrift ten toppunt en slechts met moeite kon hij zijn rijtuig bereiken. Aan de nederlaag, door de regering in het hoogerhuis geleden, wordt weinig belang toegekend; men wil echter weten, dal Palmerston zijn ambtgenoot Russell dientengevolge zal opofferen. De Mom. Post zegt, dat geene meerderheid in hel hoogerhuis, welke ook, zou hebben kunnen opwegen legen de geringste meerderheid in het lagerhuis. Er is cciic staats-commissic benoemd, ten einde een onderzoek in te stellen nopens de bepalingen der hier te lande van kracht zijnde wetten op de doodstraf; voorts de werking dezer wetten na Ie gaan en een onderzoek te doen nopens de wijze, waarop doodvonnissen worden ten uitvoer gelegd. De fraaijc Savooische koninklijke kapel, nabij hel Strand, is door brand vernield. Men vermoedtdat deze brand ontstaan is door eene ont ploffing van gas, dat door een lek in de pijpen onder het orgel ontsnapt was. Gedurende hel eerste halfjaar van 1864 is hier te lande de oprigling aangekondigd van 171 nieuwe maatschappijen te zamen met een kapitaal (nominaal) van 116,203,500 Enkele dezer maatschappijen zijn echter niet lol stand gekomen. Omtrent den onlangs te Buenos-Ayres geplcegdcn diefstal verneemt men thans, dat de dieven, die in liet huis der lieercn D. T. Visser&C°. in braken, de brandkast wisten te openen en omstreeks 25000 doll, in geld en papier ontvreemdden, door de polilie zijn gevangen genomen en naar de gevangenis overgebragt. Er bestaat hoop, dat voor het minst een deel van liet gestolen bedrag zal worden terugbekomen. De Amcrikaansche dagbladen melden, dat de hitte in Virginië buitenge woon hevig is en een groot aantal slagloffcrs in de hospitalen veroorzaakt, die met gekwetsten opgevuld zijn. Zelfs de ligtsle wonden worden in de hos pitalen doodclijk; de soldaten bezwijken aan liet koudvuur en aan tetanus. F5S&W ÜRSJtSi. PAKIJS. 10 Julij. Bcrigten uit Mexico melden, dat keizer Maximiliaan den 10(l™ Junij zijnen plegligen inlogt in de hoofdstad Mexico heeft gedaan; bij was er, even als op de reis van Vera-Cruz derwaarts, bepaaldelijk te Puebla, door de bevolking goed ontvangen, liet overschot der krijgsmagl van Juarez had wederom eene nederlaag, geleden en d mrbij al hare artillerie en paar den verloren. Men dachtdat Doblado lot de nieuwe orde van zaken zou toetreden, zoodra de keizer te Mexico de regering aanvaard had. De Constitutionnel vermaant Denemarken om stappen tot den vrede hl te doen, dewijl het met den oorlog niets zou kunnen winnen, na de bij! j,ev het Engelsche parlement gevoerde discussie alle hoop op hulp van buiten 's lands moet opgevenen ruimschoots genoeg voor het behoud der nationale bet eer heeft gedaan. j Volgens geruchten zou de lieer Fould zijne portefeuille willen neder- ver leggen en vermoedelijk opgevolgd worden door den lieer Bchic, thans mi- gjc nisier van landbouwkoophandel en openbare werken. liet gezantschap, hetwelk in hel voorjaar door de koningin van Ma- W dagascar naar Europa is gezonden, is thans alhier aangekomen, na eenige maanden in Engeland te hebben doorgebragl. Blijkens een door den burgerlijken stand openbaar gemaakten staat trt over 1862, zijn in dat jaar alhier geboren 52312 kinderen, waarvan 2G505 ze van hel mannelijk en 25507 van het vrouwelijk geslacht. Tegen 37721 wettig geborenen staan 14591 onechte kinderen, van welke echter later Jc 6711 zijn gelegitimeerd. Hel aantal sterfgevallen bedroeg 42185. na Onder de leiding van den bekenden toonzetter Félicicii David is hier be eene maatschappij lot stand gekomendie ten doel heeft de compositiën van Cl componisten uit alle tijden en van alle landen op onberispelijke wijze cn tegen zeer matige prijzen ten gchoore te brengen. De zaal, die reeds ge- j, bouwd wordt cn wier inwijding in Nov. aanst. moet plaats hebbenza[ 3000 personen kunnen bevatten. Donderdag aanst. zal bij Michel Le'vy net nieuwe werk van den heet ec Guizol: Meditations sur la religion Chrétiennehet licht zien. p Voor hel geregtshof van liet dep. der Somme is thans eene zaak behandeld, w waaromtrent hel volgende wordt medegedeeld. Zekere Théodule Boyeldicu was veroordeeld wegens aanranding tegen de eerbaarheid. De maire der gemeente n liet hem bij zich roepen cn gaf hem kennis, dat hij zich naar Amiens haf te begevenom er zijn straftijd in de gevangenis door te brengen. Tot ant- woord haalde Boycldieu eene pistool voor den dag en loste die op de maire, r die de gchccle lading in den regterarm ontving, welke hjj werktuigelijk tot bescherming van het hoofd had opgeheven. De misdadiger verliet ijlings woning van den maire cn begaf zich naar die van zijn eigen vader, met wicn hij sedert zijne vcroordceling in onmin leefde. De oude mail lag ie bed, zijn zoon stapte op hem loc en loste een pistoolschot op hem; deouè man ontweek het schot door eene zijwaarische beweging onder de dekens te maken. Boycldieu waande hem dood en spoedde zich alsnu naar den omtrek van het dorp, waar hij een aantal pachthoeven in brand stak, die aan lieden toebehoorenwelke bij geloofde dal lot zijne vcroordceling had den medegewerkt. De door den brandstichter veroorzaakte schade was hoogst aanzienlijk, daar verschillende voorraadschuren cn een aantal stuks vee on paarden door het vuur werden verteerd. Daarna nam Boyeldieu de wijk in liet aangrenzende bosch. Toen men hem daar eindelijk op liet spoor was gekomen, werd er jagl op hein gemaakt. De vredcreglcr van het kanton de Poix vond den misdadiger, maar werd door hem met ecu pistoolschot begroet, hetwelk hem aan het hoofd trof. De vrederegter, die gewapend c was, wilde evenwel van zijn geweer geen gebruik maken; er had diens vol gens eene worsteling tusschen beide mannen plaats, waarbij de vrederegter het onderspit moest delven, en stellig door den ellendeling zou geworgd zijn, indien .op het gerucht der worsteling niet ecu der gendarmes toege sneld was. Deze ontving eveneens een pistoolschot, waarna Boyeldicu zicli op de vlugt begaf. Inmiddels snelden de gendarmes van alle kanten toe en werd op den vlugteling alsnu als op een wild dier geschoten. Door een ko gel in den rug getroffengevoelde hij weldra, dal langer vlugten onmogelijk was; onmiddelijk kwam de gedachte aan zelfmoord bij hem op. Voor men hem bereiken kon had hij eene pistool geladen en school zich die in den mond af, waardoor hij zich echter slechts een deel van liet kakebeen ver brijzelde. Eerst toen kon men zich van den misdadiger meester maken, die naar de gevangenis werd overgebragt en thans genoegzaam van zijne won den was hersteld, om voor den jury van hel dep. der Somme teregt te staan. II ij is tol levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De vrederegter is voor zijn manmoedig gedrag door den keizer benoemd tot ridder van liet legioen van eer. Omtrent de bekende sloombootdienstde Messagerics imperiales, wordt het volgende medegedeeld: Voor 13 jaren werden in die dienst niet meer dan 16 vaartuigen gebezigd, welke destijds (in 1851) 10000 ton koopwaren cn 33000 reizigers vervoerden. Thans worden door die dienst niet minder dan 60 stoomschepen in de vaart gehouden, met een stoomvermogen van 18000 paardenkrachten en metende 103,000 ton. Gedurende het afgcloopcn jaar hebben die schepen vervoerd 150,000 ton koopwaren cu 200,000 reizi gers. De ontvangst is geweest 29 milliocn fr.welke eene zuivere winst hebben opgeleverd van 5 millioen fr. PKÜ1S9EN. BERLIJN 10 Julij. Van liet oorlogstooncel zijn van de zijde der verbondenen geene nadere berigten ontvangen. Alleen wordt -van Christiansfeld gemelddat drie Decnsche oorlogschepen, die transportvaartuigen op sleeptouw hadden, eene poging hebben gedaan om troepen aan land te zetten; maar loen zij ontdek ten dal de kust behoorlijk versterkt was, hadden zij zicli weder verwijderd. Te Kopenhagen is van wege het ministerie van oorlog het volgende bc kend gemaakt: Den 7Jcn Julij werden ten gevolge van eene landing der onzen bij Grcnaa drie Pruissische huzaren cn vier soldaten van de Pruis- sische garde gevangen genomen. Bij Ashoved tusschen Veile cn llorscnsfjord heeft een gevecht plaats gehad, in hetwelk de vijand 12 man, waaronder 8 gevangenen, verloren heeft. De onzen leden daarbij geenerlei verlies. De zamenstelling van een nieuw ministerie te Kopenhagen is opgedragen aan graaf Moltke, vroeger lid van het ministerie Blnhme. Men verwacht, dat hij zich spoedig van zijnen last zal kwijten. Aan de uitgevers van dagbladen in Sleesvvijk-Holstciri is de strengste

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2