gaven door evenredige vermeerdering van inkomsten te kunnen bestrijden gaal hier en daar nog al gepaard met bezwaren omdat znlks niet anders kan worden verkregen dan door verhooging van den hoofdelijken omslag. Deze is echter in sommige gemeenten reeds op zoodanige hoogte gebragt, dat ecne verdere uitbreiding verklaard is ondoenlijk te zijn. In liet afgeloopen jaar was de gezondheidstoestand over 't algemeen gunstig, op sommige plaatsen zelfs zeer gunstig. De dienstdoende schutterijen verkeeren over 't algemeen in een goeden toestand; minder gunstig is, over 't geheel, die der rustende schutterijen. Het getal kerkelijke gemeenten is in 1863 met vier vermeerderd. Tus- schen de leeraren en geestelijken der onderscheidene godsdienstige gezind heden en de gemeentebesturen in dit gewest bestaat over het algemeen bij voortduring eene goede verslandhouding. Kerken en pastorijen verkeeren meerendeels in een goeden staat. Wat het lager onderwijs betreft, kan men in 't algemeen over den toestand daarvan met tevredenheid gewagen. Op enkele uitzonderingen na toch is, vooral in de vroegere steden, het getal scholen voldoende, terwijl het on derwijs aldaar weinig te wenschen overlaat. De uitzonderingen zijn ook in de kleine gemeenten, alwaar men wegens financieële bezwaren de verbe tering of vergrooting der scholen uitsteltsoms tot dal de tusschenkomst van liet scliooltoezigtzoo dit het gemeente-bestuur daartoe niet kan over reden ingevolge art. 4 der wet op het lager onderwijs wordt vereischt. Weder gingen er klagten op omtrent het schoolverzuim. Door het school- toezigt worden steeds de vereischte schoolbezoeken afgelegd en alsdan de vorderingen der leerlingen nagegaan. Op sommige plaatsen kwamen de jaarlijksche examens in zwang, welke door het schooltoezigt als zeer nuttig worden vermeld. Op het einde des jaars telde men in Zuidholland 533 lagere scholen (338 voor hel gewoon lager onderwijs en 195 voor het meer uitgebreid). Van hel gezamenlijk getal waren 319 openbare, 14 gesubsi dieerde en 200 niet gesubsidieerde bijzondere. Terwijl op de meeste scholen het onderwijs zich bleef bepalen tot de daarvoor vastgestelde vakkenwerd het op sommige uitgestrekt lot de gymnastiek en het teekenen. tiet on derwijs in het laatste vak mag zelfs hier en daar zeer voldoende worden genoemd. Wal aangaat de waardering van het bijzonder onderwijs, ook in betrekking tot het openbare, daaromtrent besteat in de verschillende dis tricten groot verschil van gevoelen. Onder de bijzondere scholen verdienen echter die voor meisjes, zoo ten aanzien der hoedanigheden als der hoeveel heid van het hulppersoneel, de voorkeur. In 't algemeen zijn de bijzondere scholen hoven de openbare te stellen, alwaar het meer uitgebreid lager on derwijs verder wordt uitgestrekt dan wel altijd op de openbare van de ge meenten te eischen is. In 1863 kwamen verscheidene bijzondere scholen in godsdienstige rigting tol stand. Over 't algemeen is over den toestand der schoollokalen niet te klagen. Hel gedrag en de ijver der onderwijzers enz. kon doorgaans als goed worden vermeld. Hierna wordt gewag gemaakt van de scholen van bijzonderen aard en strekkingde zeevaaartkundige scholen te Rotterdam en te Leyden gingen vooruit; de gymnastiekschoen in acht sleden werden bezocht door 1853 leerlingen. Na van verschillende andere inrigliugen te hebben gesprokenwordt berigt dal het getal school onderwijzers-gezelschappen bedroeg 60 met 640 leden. Op de gymnasia enz. waren 340 leerlingen. Voorts wordt stilgestaan bij het liooger onder wijs en bij verschillende instellingen van kunsten en wetenschappen die in vrij bloeijenden toestand verkeerden. De toestand van het armwezen was over hel algemeen vrij gunstig bij vergelijking met vroeger, enkele gemeenten daargelaten. l)e oorlog in Amerika bleef wel nadeelig werken, doch daartegenover stond, dal de armenbevolking op vele plaatsen rtiime gelegenheid hijd door handen arbeid in hare behoeften te voorzien; ook de zachte weersgesteldheid werkte voordcclig. De klagten over den nadeeligen invloed van hel beginsel van domicilie van onderstand deden zich op nieuw hooren. 373 personen wer den naar de bedelaarsgestichten overgebragl. Wat den handel betrelt, deze leed in het algemeen door dezelfde oorzaken als in de twee vorige jaren. Aan den anderen kant was de toestand der reederijenalthans bij afwisseling, minder ongunstig dan in de laatste jaren en hcerschlc er door den transito-handel en het stijgend verkeer met Groot- Briltannie meerder bedrijvigheid. Te Rotterdam vooral hoopte men veel van liet vrijgevig stelsel bij ons tarief aangenomen. liet verslag deelt voorts eenige bijzonderheden en staten mede over de fabrieknijverheid en handwerken, alsmede over de uitbreiding der middelen van gemeenschap. De toestand van den landbouw is in 1863 bevredigend geweest, en de bcrigten van bijna al de gemeentebesturen gewagen van gunstige uitkomsten van den oogst. 's GRAVEN IIAGE 7 Julij. Z. M. heeft goedgevonden ter zake zijner verrigtingen bij de tweede Ronische expeditie, alsnog te benoemen tot ridder der 4dc kl. van de Mili taire Willemsorde den sedert gegagcerdcn sergeant der infanterie van het leger in Ned. Indië C. Weikh, ten regie genaamd G. W. Dossier. Aan den Oost-lndischen hoofdambtenaar F. li. J. Nelscher, ggwezen resident van I'ekaionganlaatstelijk benoemd resident van Rembang, met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uil 'slands dienst verleend. Z. .11. heeft aan mevr. B. M. Schade van Westrum, wed. van wijlen dr. S. Karsten, in leven hooglceraar te Utrecht, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ765. Z. M. heeft bepaald, dat eene rijks hoogere burgerschool van vijfjari gen cursus in de gemeente Roermond zal gevestigd zijn, en bij die inrig- ting benoemd: tot directeur en leeraar E. H. C. Schaefer, lot dus verre leeraar aan het athenaeum te Maastricht; tot leeraren dr. J. Rosen, leCleef; II. J. II. Groneman, civiel ingenieur te Zutphen; 11. J. Hardeman, lot dus verre hoofdonderwijzer te Utrecht; C. P. Schrcurs, te Roermond. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemdte Wau- bach c. a., de heer P. C. N. Valette, thans te Roosteren; te Roosteren de heer jhr. G. 8. de Sigers Ther Borcheervol ontslagen meter-taxateur van den turf te Hoogeveen; te ten Boer de heer E. Schotanus, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf te Oosterwolde; te Heieren de heer P. Altena, thans te Wouw; te Wouw de heer J. G. de Bassonthans te Wijk; te Wijk de heer W. van Nouhtiys, thans surnumerair in Utrecht; te Nijkerk de heer II. Veldhuizen, thans te Ermelo; te Amcrongen de heer L. A. II. Crommelin, thans te Ooltgensplaat; tot ontvanger der registratie enz. te Winschoten is benoemd de heer 13. A. Poulie, thans in die betrekking te Almelo. Tot deurwaarder bij hel prov. geregtshof in Drenthe is benoemd de heer G. H. Ekkertthans in die betrekking bij de arrond.-reglbank te Assen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: |J< hij het l«te reg.tot lslen luit. den 2dcn luit. W. R. van den Bosch van het j corps; bij het 2de reg., tot Ist1® luit. den 2den luit. G. II. Aalders, van het corps; bij hel 3de reg., lot l8tc° luit. den 2den luit. J. E. U. Har.ckar, van rei hel corps; bij het 4de reg., lot l8te" luit. 2de luit8. C. Uerbcr en II. I. D, ji, j van Riemsdijk, beiden van het corps; bij het 8stc reg., tot kapitein 3d« kl. den lstcn luit. J. W. Boellaardvan den staf der infanterie, werkzaam bij p; de kon. militaire akademie. w Aan den paardenarts 2de kl. A. W. II. Wirtz, van het 5de reg. dra- gonders, benoemd lot leeraar aan 's rjjks veeartsenijschool, is op zijn ver- ï0 zoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Van wege Z. M. den koning zal mr. J. D. C. baron van Ueeckeren van Wassenaar Twickel, opperstalmeester, zich naar Stultgard begeven met brieven van rouwbeklag wegens het overlijden van 's konings schoonvader za en van gelukwensching bij de troonsbeklimming van Z. M. den tegenwoor- digen koning, Karei van Wurlemberg. Door Z. M. den koning zijn twee adjudanten van zijn huis ter beschik. 0, king gesteld van Z. M. den keizer aller Russen bij zijne komst hier te lande, ;r Z. K. II. de prins van Oranje is van Stuttgard alhier teruggekeerd. 21 Door de prov. commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt voor Zuidholland zijn geëxamineerd en geadmitteerd de heer J. G. C. San- j, ders, als apotheker, en mejufvrouwen J. M. Houwers en A. van Sprang, ni als vroedvrouwen. Door den gemeenteraad is met algemeene stemmen gunstig beschikt op e de aanvrage om grond tot plaatsing van een gedenknaald te Scheveningen. g In de vergadering der prov. staten van heden zijn onderscheidene voor- stellen van ged. staten, van financiëlcn aard, aangenomen. De behandeling p van het voorstel van de hh. van Hoogstraten c. s., betrekkelijk den toestand j der kinderen die in fabrieken arbeiden of zich met handenarbeid bezig hou- p den is aangehouden tot na het bekend worden van het rapport der staats- p commissie, die zich met het onderzoek dezer zaak bezig houdt, liet ontwerp besluit tot opheiDng der ambachten in hel hoogheemraadschap van Rijnland werd met 66 stemmen tegen 1 (die van den heer Hoog) aangenomen. Aan het bestuur van Rijnland werd bij die gelegenheid dank betuigd voor de krachtdadige ondersteuningdie het aan ged. stalen in deze zaak had ver- leend. Tot buitengewoon lid van ged. staten werd herbenoemd de lieer Bichon van IJssclmonde met 42 van de 68 stemmen. Het verzoek van burg, en weth. der gemeente Sluipwijk, om een jaarlijkseh subsidie van 400 i voor het burgerlijk armbestuur hunner gemeente, werd afgewezen. De vol gende vergadering is bepaald op Dingsdag aanst. BUlTKNLANDSCIIli llERÏGTEN. 1 S 3 EH, a I K. I BRUSSEL, 6 Julij. De regering is dezer dagen wederom in groote moeijelijkhedcu gewikkeld. Te midden van de beraadslagingen in de kamer over de begrooting, waarbij de oppositie zich zeer gematigd betoonde, heeft de heer Orts het voorstel gedaan, om, ten gevolge van het toenemen der bevolking, het aantal der kiesdistricten en dientengevolge ook dat van de leden der kamer te vermeer deren. Hoewel het voorstel niet ongrondwettig kon genoemd worden, zag de oppositie in dit voorstelvooral toen de regering verklaarde er zich mede te vereenigen, een toeleg om aan de liberale partij de zoozeer door haar ge- wenschte meerderheid te verschaffen, daar de verkiezing van nieuwe leden juist zou plaats hebben in die plaatsen des lands alwaar de liberale partij groote kans op de overwinning heeft. De oppositie heeft toen verklaard, dat, indien liet voorstel niet werd ingetrokken, zij zich aan de beraadslagingen der kamer zoude onttrekken en zij heeft woord gehouden. In de vergade ring »an Dingsdag 11. waren slechts 56 liberale leden tegenwoordig en de banken der oppositie ledig, zoodal de kamer niet kon beraadslagen of be sluiten. Om de werkzaamheden voort te zetten werd de tegenwoordigheid van 59 leden vereischt eu enkele leden der liberale partij waren ongesteld of uitlandig. In de zitting van lieden waren weder niet meer dan 56 leden tegenwoordig. EStï E Li A NI I». LONDEN 5 Julij. Bij de voortzetting der beraadslagingen in het lagerhuis over het be kende voorstel van den heer Disraëli heeft de heer Cobdcn de staatkunde van graaf Russell afgekeurdeven als die allervvege afkeuring vindt. De Decnsche qtiaeslie zal ten gevolge hebben, zeide hij, dat de biiitenlandsche staatkunde van Engeland voortaan zal worden geleid door het lagerhuis en niet door het ministerie van buitenlandsche zaken. Men verwacht nog steeds, dat de regering de overwinning zal behalen, maar ook dat zij, indien de verkregen meerderheid gering is, het parle ment zal ontbinden. In het hoogerhuis is door lord Malmesbury eene motie ingediend van gelijken inhoud als die van den heer Disraëli. Zij zal Vrijdag in behande ling komen. Heden morgen ontdekte mendat een diefstal van juweelen gepleegd was in den winkel van den heer Johnson, juwelier en fabriekant van chro nometers in Threadneedlestreet, in de City alhier. Men zegt, dal eene waarde van ongeveer 3000 ontvreemd is. Den dieven moet het door middel van breekijzers en wiggen gelukt zijn een ijzeren luik open te breken, waardoor zij in het achtergedeelte van den winkel afdaaldenalsnu maakten zij zich meester van den aanwezigen voorraad van edel metaalbeslaande in horlo gies, doekspelden, armbanden, oorringen en andere kosbaarhedendie voor de vensters van den winkel ten toon gesteld of in de glazen kasten besloten waren; alleen de groote klokken, die zij te zwaar achtten om te vervoe ren, werden door hen achtergelaten. Nog poogden zij eene ijzeren kast onder de toonbank open te breken, doch hoewel zij er uren aan bezig moe ten geweest zijn, slaagden zij in hunne bedoeling niet, hetgeen zeer geluk- i

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2