LEÏ18C1IË COURANT, VRIJDAG 8 JULIJ. 18(>4- [)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag avond. X 8"> i IS. Ö-. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCIIE BËiSÏGTEN. LEYDEN7 Julij. Sedert eenige dagen is de verzameling, die, als Rijks Japansch Museum ton Siebold, gedurende de laatste jaren in eene woning op dc Breedestraat voor algemeene bezigtiging was opengesteld, overgebragt naar en als een onderdeel opgenomen in het Rijks ethnographisch Museumin het gebouw op de Hoogewoerdwaarin vroeger de Landbouwkundige verzameling is bewaard geweest. Dit gebouw, opzettelijk voor de nieuwe bestemming in- gerigt', zal weldra, althans wal een gedeelte van het nieuwe museum be treft, voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Naar wij vernemen wordt ook de ethnographisciie verzameling van de voormalige Koninklijke Akademie te Delft naar Leyden overgebragt en in het nieuw geslichte mu seum opgenomen. Het Museum van Oudheden werd onlangs verrijkt met een afgietsel van bet Romeinsch bronzen beeld van eenen jongeling, eenige jaren geleden in den Rijn hij Xanten gevonden. Het oorspronkelijk bevindt zich in de Koninklijke Museen te Beriijn, hel zeer fraai gelukte afgietsel is van wege die museên aan het Nederlandsche ten geschenke toegezonden. Hetzelfde tnuseum mogt onlangs ook eene rijke bijdrage tot zijne afdee- ling van Javaansche oudheden danken aan de erven van wijlen mr. P. Buys- kes, onzen gewezen stadgenoot, en aan den heer G. J. L. van der Huchl te Velzen. Eerstgenoemde erven stelden ook eene keurige reeks van ethno graphisciie voorwerpen uit Nieuw-Zeeland ter beschikking van het Rijks ethnographisch Museum, voor welke inrigting, volgens onlangs ontvangen berigt, door d'. G. J. Wienecke, officier van gezondheid 2C kl. te Benkoe- len op Sumatra, eene vijfde verzameling van ethnographisciie voorwerpen, en wel uit.Sumatra en Engatio afkomstig, ten geschenke is afgezonden. Uit de Veenen wordt ons berigt, dat sedert de groote schade, door de strenge nachtvorsten in Mei aan dc komkommers en augurken geleden deze gewassen door het weêr, dat met geringe uitzonderingen aan herfst- weèr gelijk staat, weinig zijn vooruitgegaan en eene slechte uitkomst voor spellen, terwijl de snijboonen niet minder ongunstig staan. Naar ons gemeld wordtlaat de hooibouw in deze omstreken veel te wenschen over, daar bij de middelmatige opbrengst nog zonneschijn en droogte ontbreekt om het hooi behoorlijk binnen te halen. De weilanden zonden vochtig genoeg zijn en veel gras opleverenzoo het weèr niet te koud was, waardoor het gras hard begint op te korten. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, van den 4den dezer, is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-generaal in liet hoofdkiesdistrict Winschoten, noodzakelijk geworden doordat de heer Winkler Prins de op hem aldaar uiigehragte keuze niet heeft aangenomen, zal plaats hebben op Maandag Julij, en de her stemming, zoo die noodig is, op Dingsdag den 2dcn Augustus. De algemeene vergadering van leden van de broederschap der notaris sen in Nederland zal op 9 Augustus aansl. te Zwolle gehouden worden. De heer mr. A. S. van Nierop heeft besloten om als lid der tweede kamer zitting te nemen voor het kiesdistrict Haarlem. Hij heeft daarvan in een brief aan dc kiezers in de districten Hoorn en Haarlem kennis gegeven, met uiteenzetting der redenen die hem daartoe hebben geleid. Als hoofd grond voor die keuze geeft dc schrijver het volgende op: Het opteren bij dubbele verkiezing is eene politieke daad. Voor de rig tingdie ik in het belang des lands wenschelijk acht, had ik te berekenen de kansen van de vermoedelijke candidatendie in liet eene of andere district zouden in aan merking komen. Het schijnt mij' toe, dat in het district Hoorn eene nieuwe keuze het meest goed of hel minst slecht zal moeten uitvallen dat daar in ieder geval de nieuwe keuze het meest zal naderen de rigling die ik voorsta en die u uil mijne antecedenten bekend is, namelijk de liberale rig ting met de noodige zelfstandigheid, die in voorkomende gevallen oppositie niet uil- sluit als zijnde deze een noodzakelijk element in den constitutione- len staal. Men verneemt, dal reeds voor een belangrijk getal aandeelen in de voor- loopige leening ten behoeve van den ontworpen Haarlemmermeer-spoorweg is geteekend. Gisteren morgen is te Vlaardingen aangekomen de tweede haringjager met 18 ton maatjes en 42 ton volle haring, van uitmuntende hoedanigheid. De prijs is voor de maatjes-haring ƒ400, voor de volle haring ƒ250 per ton. Te Rotterdam is eergisteren avond ten half twaalf ure in de Delflsche vaart eene schuit, zwaar met aardappelen geladen, omgeslagen. Het 8-jarig zoontje van den schipper had zich reeds ter ruste begeven en bevond zich in een zeer gevaarlijken toestand. Men begon dadelijk een gal in den bo dem der schuit te zagen, op de hoogte waar de knaap zich moest bevinden, en na bijna een uur had men het geluk hem lot ieders verbazing nog levend en ongedeerd aan zijn vader terug te geven. De lierv. gemeente te Mijnsheerenland heeft dezer dagen ten geschenke ontvangen een zilveren servies, ten gebruike bij de bediening van het avond maal, en zulks ter gedachtenis aan de overledene ambachtsvrouw dier gemeente. Te Amsterdam heeft eene aldaar bestaande hengelaars-vereeniging een wedstrijd in liet hengelen uitgeschreven, voor personen geen leden der ver eeniging zijnde, te houden op 31 Julij in den omtrek der stad Muiden. De eerste prijs zal zijn een zilveren anker-horologiede tweede een cylinder- horologie, en verder zullen er verschillende premiën te behalen zijn. Als een vervolg op het berigt, betredende hel opgekomen incident in zake den kindermoord door eene ongehuwde moeder te Tilburg, wordt aan de Arnh. C. nog medegedeeld: Dat de moeder van liet kind, die reeds sedert 1 Mei jl. in hechtenis is, op de verklaring van hare tante gehoord, aanvankelijk heeft blijven volhouden, dat niemand anders dan zij de moor denares van hel kind was, daardoor straf verdiend had en ook bereid was die te ondergaan, er bijvoegende, dal hare tante tijdens hel gebeurde niet eens te huis was. Door deze verklaring werd hel incident al zonderlinger cn de justitie al meer en meer op het dwaalspoor gebragt. Eene confron tatie echter van tante en nicht heeft het raadsel opgelost. In bijzijn van de laatste, herhaalde de eerste hare verklaring en de'tail, voor den wacht meester te Tilburg afgelegd, zeggende, dat de knagende worm van haar ge weten de oorzaak was, niet langer te mogen dulden, dat hare nicht, die reeds te lang om eene misdaad van haar in den kerker was opgesloten ge weest, bovendien eerstdaags nog onschuldig eene straf ondergaan zou, waarop hare nicht, onder eenen vloed van tranen, de waarheid van deze verklaring bevestigde en beweerde, dat de oorzaak van haar gedrag tol heden hierin gelegen was, dat hare tante van jongs af aan meer voor haar h«d gedaan en opgeofferd dan wat eene moeder voor haar kind kon doen, en ook daarom nu meende verpligt te zijn voor haar te moeten boeten. Te Nijmegen is Maandag II., onder het voorzitterschap van den lieer II. van Reyn Cz. te 's Gravenhagede 14de algemeene vergadering der broeder schap van candidaat-nolarissen in Nederland gehouden, die door een aan zienlijk getal leden werd bijgewoond. Uit hel door den voorzitter .namens het hoofdbestuur nitgebragt verslag bleek, dat liet getal leden in het afge- loopcn jaar zeer was toegenomen en het door de broederschap uitgegeven tijdschrift Regt en Wet, thans zeer geregeld het licht zag. De aftredende leden van het hoofdbestuur de lih. II. W. Arenlzen te Utrecht, mr P. G. 'Byslra te Rotterdam en C. van Wieringen te Mijdrecht werden als zoodanig herkozen, terwijl de heer J. M. E. üereksen Ie Leydeii tot redacteur van bovengemeld tijdschrift werd herbenoemd. Na afloop der vergadering veree- nigden de meeslen der opgekomenen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Te Nijmegen werd Dingsdag II. de 25ste algemeene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden. De open bare bijeenkomst had plaats in de schouwburgzaal en werd geopend door ds. Iluydecoper, die in zijne rede eene schets gaf van den legenwoordigen toestand der vereeniging. Vervolgens traden als sprekers op de lib. prof. Hofstede de Groot, dr. Sibmacher Zijnen, dr. Fabius en ds. Adama van Schellema Prof. Hofstede de Groot meende eene der oorzaken van hel ge bruik van sterken drank te vinden in hel haken van den mensch naar ver maak en prees tot vervanging van den drank geschikte volksvermaken aan; dr. Sibmacher Zijnen ontwikkelde het denkbeeld, dal liefde lot den naaste de grondslag moet zijn van hel deelnemen aan de vereeniging; dr. Fabius besprak eenige tegenwerpingen die legen het deelnemen aan de vereeniging aangevoerd worden; en ds. Adama van Schellema schetste hel beeld van een der voornaamste Engelsche afschaffers, prof. Miller, onlangs overleden. Den volgenden dag zijn de werkzaamheden voortgezet. Uit Hellendoorn wordt gemeld, dat men op den huize Duivecale onder die gemeente, vroeger bewoond door wijlen mevr. van Duren, die, zooals bekend is, vermoord werd, men nu cn dan nog op zeer aardige cn aange name wijze wordt verrastin de vorige week zou aldaar nog gevonden zijn 10,000 gulden aan contanten. Men wil, dal het plan bestaal om het huis te doen sloopen, ten einde hel zoo belangrijke en winstgevende onderzoek daarvan op naauwkeurige en afdoende wijze worde voortgezet en ten einde gebragt. Uit het bij de opening der prov. staten van Zuidholland door ged. stalen aangeboden verslag omtrent den toestand der provincie ontleencn wjj hier nog het volgende: Wat de gemeente-financiën betreftde gezamenlijke ontvangsten werden voor 1863 geraamd op ƒ6 002,373, waaronder buitengewone voor 785.344; het totaal der gemeente uitgaven op ƒ5,998,115. De ontvangsten beliepen ƒ39,624 minder dan in 1862, en de uitgaven ƒ41,744 De geldelijke toe stand der gemeenten blijft den druk ondervinden der wetten van 28 Junij 1854 en 13 Aug. 1857. De zorg om dc daarvoor gevorderd wordende uit-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1