Per Telegraaf. In cene steenkolenmijn nabij Wigan, in hel graafschap Lancaster, liet men Vrijdrag II. 8 arbeiders in een bak naar beneden zakken, toen men eensklaps aan de katrollen bemerkte, dat de draagtocstcl niet verder naar offiiaag ging. Bij nader onderzoek bleek alsnu, dat de bak in de schacht was blijven haken en daardoor omgeslagen was, ten gevolge waarvan zes personen langs eene diepte van 200 ellen naar den bodem waren gestort en or.middelijk het leven hadden verloren. Volgens berigten uil New-l'ork wordt het verlies van den generaal Grant bij de drie mislukte aanvallen op Petersburg op 8000 man geschat, joor de noordeijken is hel beschieten van Charleslown weder hervat. Men Kgt, dat de bevelhebber der vesting vijf generaals der noordelijkendie krijgs gevangen zijn, gedurende het bombardement onder hel vijandelijk vuur heeft gebragt. De minister van oorlog te Washington zou dien ten gevolge bevel hebben gegeven, om ook vijf zuidelijke generaals, die krijgsgevangen zijn, aan hel vuur des vijands bloot te stellen. In berigten uit New-York wordt ook melding gemaakt van een ongeluk, dat op 27 Mei te New-Bern heeft plaats gehad. Met den spoortrein wer den behalve vele soldalen, ook vier helsche machines verzonden, die ge bruikt moesten worden bij de blokkade van Kingston. Bij hel oponthoud aan hel station van genoemde plaats, ontplofte door een hevigen sioot eene der machines, waarop ook al de andere in de lucht sprongen. De signaal- toren en het wachthuis vielen krakend ineen, terwijl de ledematen der ge- doode soldatenalsmede de stukken hontj, ongeveer 500 voet in de hoogte en 1000 voet ver gevoerd werden. Alleen het 134e reg. van New-York telde 40 dooden en meer dan 100 zwaar gewonden. Van al degenen, die om en bjj den wagen stonden, bleef niemand ongedeerd. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Julij. Volgens den Moniteur hebben de keizer en de keizerin van Mexico den dag voor hun inlogt in de hoofdstad op 10 Junij vastgesteld. Naar men verneemt, zegt de ftlonitcurzullen Oostenrijk en Prttissen nieuwe strijdkrachten naar de hertogdommen zenden. Ook wordt aan Pruis- scn het voornemen toegeschreven om zich achtereenvolgens van al de eilan den van den Deenschen archipel meester te makenen daarna den vijand in Kopenhagen zelf aan te tasten. L'Opinion nationale heeft eene waarschuwing, voor dat blad de tweede, ontvangen. Bij het bespreken der Deensche zaak heeft dat blad zich o. a. aldus uitgelaten: Wat thans voorvalt is enkel eene wedervergel ding. In het vorige jaar heeft Engeland, door zijne medewerking te weige ren, ons lol magleloosheid gedoemd; thans zien wij Frankrijk, door zijne werkeloosheid, Engeland doemen tot eene diepe vernedering. Ten vorigen jare werden wij door Engeland genoodzaakt ons de grofheden van vorst GorlschakofF te laten welgevallen; thans brengen wjj Engeland in de nood zakelijkheid om het hoofd te buigen voor de grofheden van den heer von Bismarck. Engeland heeft Polen laten te gronde gaan om ons eene be- leeóiging aan te doen. Wij laten Denemarken verpletteren om Engeland eene poets te spelen. Wal is dat eene verhevene staatkunde! Hoe zeer strekt zij de beide landen tot eer! Hoe veel aanspraak op hoogachting geeft zij hun in het oog der menschelijkheid en der beschaving!" I)e regering meent, dat daardoor hare staatkunde wordt gehoond en belasterd, daar men zich verstout te zeggen dal Frankrijk tot magleloosheid is gedoemd, dat het vernederingen van de builenlandsche mogendheden ondergaan heeft en ondergaan zal, en dat het zich door de lafhartige leer van vrede tot eiken prijs laat leiden. De Moniteur deelt berigten mede uit Tunis van 27 Junijwaarin ge meld wordtdat de bey een corps van 4000 man legen de opstandelingen heeft uitgezonden. Bit een onderzoek is gebleken dat de opstand binnen het gebied van Tunis nooit in betrekking heeft gestaan met den opstand in Algeriü. PHVISSEN. BERLIJN 3 Julij. Hoewel het officieel verslag omtrent den overlogt na3r Alscn nog niet openbaar is gemaakt, geeft de Staalsanz. een breedvoerig verhaal dienaan gaande. De Denen hebben volgens dat berigt meer dan 2000 krijgsgevange nen, waaronder 30 a 40 officieren, benevens een 50-tal kanonnen verloren, terwijl bun verlies aan dooden en gekwetsten gezegd wordt grooter dan dat der Pruissen te zijn geweest. Dit laatste is nog niet naauwkcurig bekend, maar wordt op 3 a 400 man aan dooden en gekwetsten geschat; 3 officie ren zijn gesneuveld en 17 gewond. Van hel oorlogstooneel wordt nog gemelddat een reg. huzaren en een reg. infanterie, op verkenning uitgezonden, eene afdeeling Deensche troe pen, die over den Lymfiord was gekomen, teruggedreven en 60 gevangenen gemaakt hebben. Voorts dat twee Deensche oorlogschepen het eiland Rij gen en het schiereiland Willow zijn genaderd om de kust te verkennen, maar niets ondernomen hebbendaar zij door eene Pruissische batterij wer den bestookt, die hen een 20-tal schoten toezond, waarvan 7 raakten. Prins Frcderik Karei heeft den soldaten van het verbonden leger bij dagorder zjjne tevredenheid te kennen gegeven over de dapperheid, waar mede zij onder zijne oogen Alsen veroverd hebben. De prins noemt dezen evergang over een zeearm, eene bestorming te water van goed verdedigde schansen, eenig in de geschiedenis der oorlogen. Het eiland Rügen is in staal van verdediging gebragt. Het garde-fuse- lief-regiment met drie batterijen van de garde-artillerie zijn van hier der waarts vertrokken. In Jutland heeft de Pruissische generaal vou Falkcnstein bekend ge maakt, dat hel bestuur over dat gewest op de administrative autoriteiten van het verbonden leger is overgegaanwier bevelen gehoorzaamd en aan welke alle belastingen betaald zullen moeten worden. Van de zijde der Deensche regering is bekend gemaakt, dat de Rolf Krakc een harden strijd tegen den vijand gehad, maar geen schade van belang gekregen heeft. Eene sioepkanonneerbool en een ander oorlogsvaar tuig hebben de Denen in de Incht laten springenom die den vijand niet in handen te laten vallen. Uit Sonderburg wordt gemeld, dat bij het ruimen van het slagveld aldaar 400 Zweedsche vrijwilligers zijn gevonden, die over de kling zijn gejaagd. Volgens berigten uil Kopenhagen hccrscht aldaar steeds eene groote opschudding en is het gebouw der kanselarij aanhoudend door eene groote volksmenigte omringdom berigten in te winnen. De stemming is gedrukt en er loopen verontrustende geruchten. De ontevredenheid over de wijze van oorlog voeren is algemeen. Ook heeft het een ongunstigen indruk ge maakt, dal de koning den rijksraad door den eersten minister heeft laten openen en in de tegenwoordige bedenkelijke omstandigheden deze gelegen heid niet heeft aangegrepen om zich persoonlijk met de vertegenwoordigers des lands in gemeenschap te stellen. Het ministerie van oorlog te Kopenhagen heeft het volgende bekend ge maakt: Alsen werd den lstcn Julij door de onzen ontruimd. De laatste op het schiereiland Kekenis achtergebleven troepen zijn met het oorlogsma- terieel gisteren avond op Fünen aangekomen, na vooraf den vijand, die tegen Kekenis opgerukt was, te hebben teruggeslagen. Volgens opgave van den generaal Steinmann heeft ons verlies op Alsen 2500 a 3000 man bedragen. De regtbank heeft den heer Johami Jacoby, lid van hel huis der afge vaardigden, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens liet houden van eene oproerige redevoering in eene kiezersvereenigingmajesteitsschennis en het doen van pogingen om anderen over te halen de betaling der uitge schreven belastingen te weigeren. De Russ. Inc. deelt uitvoerige berigten mede omtrent de landver huizers uit den Kaukasus. liet blad verklaart, dat al hetgeen is verspreid omtrent de ellende, waarin de landverhuizers waren gedompeld, onwaar moet genoemd worden. De regering heeft van hare zijde de krachtdadigste hulp aangeboden en gaat daarmede steeds voort. Hel aantal landverhuizers is 116,000. Den 16den Junjj is de Russische stad Nischnei Nowgorod door een zware brand bezocht geworden. In een der zeep-kramen op het plein der jaarmarkt uitgebrokenverspreidden de vlammen zich weldra met buitenge wone hevigheid, zoodat weldra geheele rijen ijzer-, meubel-, pelterijen-, tapijt- en andere kramen in brand geraakten. Het houten schouwburg gebouw, 16 logementenalle houten gebouwen, tusschen den oever der Oka en de Tartaarsche kerk, werden in de asch gelegd. Toen de wind tegen 11 ure 'savonds wat meer opstak, woedden de vlammen in den omtrek van minstens 4 wersten, zoodat het geheele plein, waarop de mis gehouden wordt, eene golvende vuurzee geleek. De spoedig aangewende bluschmidde- len konden niets uitriglen. Aan redding der koopwaren was mede niet te denken enhoewel de meeste goederen nog niet aangekomen warenzal de aangerigte schade evenwel zeer groot zijn. LUBECK, 4 Julij. Prins Johan van Glucksburg, jongste broeder van den koning van Denemarken, is aan boord van hel stoomschip Bager alhier aangekomen en zal, naar men verneemt, heden namiddag van hier naar Herlijn vertrekken. WEENEN, 4 JuijjDe Abendpost deelt de Ooslcnrijksche de'pêche mede, die uit Karlsbad 24 Junij aan de Oostenrijksche gezanten te Parijs, Londen, Petersburg en Stockholm is verzonden en waarin alle feilen uit de zitting der conferentie worden uiteengezet, ten bewijze dat alleen Denemarken voor hel mislukken der conferentie verantwoordelijk is, omdat het zjjne toetre ding lot hel laatste voorstel ter bemiddeling heeft geweigerd. LONDEN, 4 Julij. In het lagerhuis heeft lord Palmerston medegedeeld, dat er een brief van den baron von Brunnow is ontvangen, waarin deze te kennen geeft, dat zekere corresjtondentie, voorkomende in een der Londcn- schc dagbladen, louter een verzinsel is. MADRID, 4 Julij. De Gazeta bevat hel koninklijk besluit betreffende magtiging tol eene uitgaaf van twee milliocntot aankoop van het huis alwaar Frans I in staat van gevangenschap heeft verkeerd. WEENEN, 4 Juljj. De Presse verneemt uit Kopenhagen, dal koning Christiaan IX persoonlijk en regtslreeks de bemiddelende bescherming van den keizer der Franschen heeft ingeroepen. KOPENHAGEN, 3 Julij. De afgevaardigde Kiihmel uit Jutland heeft in den Volksthing aangekondigd, dat hij de volgende interpellatie zal doen: Is de voorzitter van den ministerraad geneigd de gronden mede te dcelen waarop de regering hare hoop op een gelukkigen uitslag van den strijd doet berusten. LONDEN, 5 Julij. In het lagerhuis stelde de heer Disraëli voor dal het huis de staatkunde der regering in de Deensch Dnitsche quaeslie zou afkeu ren. De lieer Gladstone verdedigde de regering, en betoogde dat zij alleen geen oorlog kon voeren. De heer Newdegale stelde een amendement voor, houdende dat de onafhankelijkheid der bezittingen van Denemarken moest gewaarborgd zijn geworden volgens den grondslag door de onzijdige mo gendheden ontworpen. De heer Kinglake bestreed het amendement. De heer Stanley zeide dat de motie van den heer Disraeli niet in zich sluit de oor- logs-poliliekhij keurde de handelwijze der regering af. De discussie werd verdaagd. §TAD§-BERIGTGN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Lcydendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn lei band gesteld twee, op den 28stfn der vorige maand invorderbaar verklaarde. Kohieren, als een van het Palenlregl en een voor de belasting op het Perso neelhoudende aanslagen voor de Wijken 3 en 4beiden over hel dienst jaar 1864 en 1865, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden4 Julij 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3