De ambtenaren der plaatselijke belastingen te Rotterdam gestationeerd aan de Bontepaal aldaar, hebben eene aanhaling gedaan van twee frauduleus ingevoerd wordende ankers jenever, waarvan het vaatwerk van. hel bonsgat af tot aan de onderzijde met eene goed digt gemaakte pijp of buis voor zien was, die gevuld was met bier, terwijl de vaten zelve jenever in hielden. In hel voorjaar van 1865 zal te Amsterdam in het Paleis voor volks vlijt eene algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw plaats hebben. II. M. de koningin heeft die tentoonstelling onder hare bescherming genomen en Z. K. 11. de prins van Oranje zal het eere-voorzillerschap der regelings-commissie bekleeden. Te 's Hertogenboseh heeft Donderdag II. hel examen plaats gehad van de adspiranten voor de rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar. Voor de 10 vacante plaatsen hadden zich 64 candidalen aangemeld. Gedurende het examen werden cr 47 weggezondenen uil de overigen is een lOtal opge maakt, dal ter plaatsing zal worden voorgedragen. Aangaande den kindermoord, welke in de maand Wei door eene onge huwde moeder te Tilburg zoude zijn gepleegd, doet zich een zonderling in cident voor. C. V. L. bevindt zich voor dat feit, dat zij omstandig bekend heeft werkelijk te hebben bedrevenin arrest te 's Hertogenbosch en zou in de volgende weck voor het provinciaal hof te regt staan; nu 3 of 4 dagen geleden is de tante M. V., met welke C. V. L. eene en dezelfde kamer be woonde, bij den brigade-kommandant der maréchausse'e de verklaring komen afleggen, dat niet hare nicht maar zij dat kind heeft omgebragt. Nadat aan de justitie te 's Hertogenbosch daarvan kenuis gegeven was, heeft deze de zaak in loco onderzocht en M. V. naar het huis van bewaring te Tilburg doen overbrengen, waaruit zij Zaturdag morgen gevankelijk naar 's Herto genboseh is vervoerd. ArnhC Ten einde de ingezetenen der gemeente Weert in de gelegenheid te stellen spoedig den uitslag te weten der verkiezing van een lid voor de tweede kamer, waarvan de meesten voor hunnen kantonregter mr. Cornelis gestemd warenhad men, bij gebrek van een telegraaf, van daar twee dui ven naar Roermond gezonden. Zoodra de uitslag bekend was, (1 ure 6 minuten) werden die duiven aldaar opgelaten, ieder voorzien van een briefje en de verkiezing was ten 1 ure 15 minuten te Weert (een afstand van 4 uren) bekend, zoodat zij in slechts 7 minuten die reis hadden afgelegd. 's GRAVEN 1IAGE, 5 Julij. Hel heeft Z. BI. den koning behaagd, aan zijnen beminden broeder prins Hendrik der Nederlandenb(j de opheffing van de kon. akademie te Delft, zijnen bijzonderen dank te betuigen voor de uitstekende diensten, door hem als beschermheer aan die instelling bewezen. Aan de heeren J. Lebret en F. J. van den Berg, benoemd tot hoog leeraren aan de polytechnische schooi te Delft, is eervol ontslag verleend als ingenieurs van den waterstaat. Door Z. BI. is benoemd lot hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de Utrechtsche hoogeschool de heer dr. H. van Herwerden, thans lecraar in de Grieksche taal en letterkunde aan het gym nasium alhier. Tot burgemeester der gemeente Laren is benoemd de heer mr. C. J. Sickesz, en tol burgemeester der gemeente Grevenbicht de heer K. F. Schout. Tot commissaris bij de Nederl. bank is benoemd de heer A.vanGeuns te Amsterdam. Z. BI. heeft goedgevonden in hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers de lsle luit®. J. C. Harsveldt, van het 5de reg.; G. J. Hofstede Crullvan hel 7de reg.; J. G. van Gendt, van het 2,le reg; A. G. F. de 'Petit, van het lsle reg.; J. C. T. C. Hackstroh, van het 6de reg.; J. D F. Tonnet, van het lsle reg.; A. S. C. Saurel, van het 5de reg.; J. Lammersc en G. van der Voort, van het 4dc reg. infanterie. De kapitein B. baron van Voorst lot Voorst, van hel 88lc reg. infanterie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Z. BI. heeft goedgevonden, bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl te benoemen tol officier van gezondheid 2de' klasse P. tl. Tliys. Door den minister van binncnl. zaken is, op zijn verzoek, de telegra fist 3de kl. F. K. van der Heiden eervol als zoodanig ontslagen. II, BI. de koningin is lieden middag van Stultgard op het Huis ten Bosch teruggekeerd. De minister van financiën zal op Donderdag en die van marine op Vrijdag aacst. geen gehoor verleenen. Heden wordt alhier de verjaardag van H. K. H. prinses Blaria op de gebruikelijke wijze gevierd. Tegen den middag had er, onder bevel van den gcneraal-majoor Wilbrenninck in de Maliebaan eene groole parade van het garnizoen plaats. Uithoofde van den rouwten gevolge van het over lijden van Z. SI. den koning van Wtirtemberg, hadden cr aan het bof geene festiviteiten plaats. Naar men verneemt zal, uit hoofde van het overlijden van den heer London in Indië, jongste broeder van den heer commissaris des konings in dit gewesthet door de stalen dezer provincie hem aangeboden diner geen plaats hebben. Provinciale Stalen van Zuidholland. Zitting van Dingsdag 5 JuTij. De voorzitter heeft de vergadering geopend met de mededecling, dat de heer W. A. Viruly Verbrugge, lid der staten van het hoofdkiesldistrict Gorinchem, zijn ontslag heeft genomen, en dat in zijne plaats benoemd is jhr. F. G. E. Blerkes van Gendt. Na hel onderzoek van de geloofsbrieven van dat nieuw benoemde lid, die in behoorlijke orde worden bevonden, en na het afleggen der gevorderde eedenneemt die heer zitting. Daarna wer den de afdeelingen voor de geopende zomervergadering zamcngesteld. De voorzitter deelde daarop mede een aantal stukken, sedert de vorige herfst- vergadering ingekomen, die alle voor kennisgeving werden aangenomen. Voorts bragt de voorzitter ter tafel een aantal stukken, die in handen van commission of die aan de orde worden gesteld. Onder de eerstgenoemde stukken is een gunstig praeadvies op het adres van de commissie van opper, toezigt en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leyden, om een subsidie van 500, tot vernieuwing van de woning van den persoon, die aan het hoofd dier inrigting is geplaatst; en een voorstel, naar aanleiding eener missive van den minister van binnenl. zakenom zich bereid te verklaren voor den aanleg eener zeehaven op het strand te Scheveningcn een subsidie uit de prov. fondsen te verleenen van ten hoogste ƒ300,000. Onder de aan de orde gestelde stukken is een voorstel van de heeren S. A. van Iloog. straten c. s.betrekkelijk den toestand der kinderendie in fabrieken o[ op andere wijzen gebezigd worden voor handenarbeiden een rapport van de gemeenschappelijke commissie der prov. staten van Zuid- en van Noord- holland, betrekkelijk het ontwerpbesluit tot opheffing der ambachten in het hoogheemraadschap van Rijnland. Donderdag aanst. zal na den afloop der aan de orde gestelde werkzaam, heden de verkiezing plaats hebben van een buitengewoon lid van gedep. sta ten, krachtens art. 89 der prov. wet. Blorgen vergaderen de afdeelingen. Volgens het aan de provinciale stalen van Zuidholland overgelegd verslag der provincie over 1863, bedroeg de bevolking van Zuidholland dea 31s,en Dec. van dat jaar, 651,885 zielen (313,824 mannen en 338,061 vrott- wen), zijnde dus bij vergelijking met 1862 vermeerderd met 9197 zielen en sedert de jongste 10-jarige volkstelling, of gedurende een tijdvak van 4 jaren, met 32505 zielen. BU1TENLANDSCHE BElllGTEN. ItELGIG Nabij Charleroi is op 30 Junij de stoomketel van een steenkolenmijn ge sprongen; hel geheele gebouw is vernield, vele huizen in den omtrek zjjn zwaar beschadigd; 3 personen zijn gedood, de directeur werd onder bet puin bedolven. Slechts na ruim een half uur gelukte het hem van onder het puin te voorschijn te halen. Stukken van den ketel, balken en sieenen zijn tol op een afstand van van 300 a 400 ellen weggeslingerd. ENGELAN D. LONDEN, 3 Julij. Door de Mom. Post. werd dezer dagen eene correspondentie medege deeld die gewisseld was tusschcn den gezant van Pruissen te Weenen en den heer von Bismarck en tusschen den laatste en den gezant van Pruissen te Parijs, om aan te toonen, dat er werkelijk zeer naauwc betrekkingen, het zoogenaamd heilig verbond, tusschen de Noordsche mogendheden, waren tot stand gekomen. De heer von Bismarck heeft het van belang geacht dat tegen te spreken, want de Pruissische gezant alhier heeft aan het agentschap Reuter mededeeling gedaan van de volgende depêche, uit Karlsbad ont vangen: Uwe excellentie wordt hierbij gemagtigd te verklaren, dat de beide Pruissische nota's, betreffende het heilig verbond, gisteren door de Mom. Post openbaar gemaakt, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Er be staat geen zoodanig stuk, noch iets van dien aard. Geteekend: Bismarck. De Morn. Post houdt echter voldat de door haar openbaar gemaakte depêches echt zijn en deelt nieuwe daartoe betrekkelijke bescheiden mede. Het blad dringt voorts aan op een verbond met Frankrijk, op het bescher men van de onderdrukte nationaliteiten en op het vrij maken van Venetië. De Mom. Post acht de poging der Denen om het eiland Alsen te ver dedigen, eene nutlelooze opoffering van menschenlevens, daar de uilslag vooruit te zien was, en de Deensche regering zeer wel het onhoudbare dier stelling kende. Verder zegt genoemd blad: De Duitsche mogendheden ma ken thans geen geheim van haar voornemen om zich het geheele Deensche schiereiland toe te eigenen. Een half-officieel blad van Berlijn komt daar voor uit. Doch het zou een ijdcle waan zijn als men zich vleide met de hoop, dat de aanvallende mogendheden zich met het bezit van het geheele schiereiland zullen tevreden stellen. De Deensche eilanden moeten hetzelfde lot ondergaan als hel vaste land van Denemarken; anders zou de Duilschc eerzucht onvoldaan blijven. Er worden reeds aanstalten gemaakt om de zeeëngte tusschen Fridericia en Ftinen over te trekkenen eerlang hebben wij berigt te verwachten, dat het met het eiland Fiinen gegaan is als met Alsen. Dan zal het Deensche rjjk ingekrompen zijn tot het eiland Seeland. Blaar wanneer Duitschland zoo ver is gegaandan zou het met eenigen schijn van grond kunnen aanvoeren, dat de verdere instandhouding eener monarchie, wier grondgebied tol eenige weinige vierkante mijlen is inge krompen, lol niets zou dienen. Niemand zou kunnen beweren, dat Dene marken zich in zulk eene gesteldheid als een zelfstandig rjjk zou kunnen staande houden; en het eenige nog te beslissen punt zou dan zijn, wat er met het overschot van dat ongelukkige koningrijk zou moeten worden ge daan. Waarom zou Europa, nadat het aan Duitschland veroorloofd heeft zoo veel te nemen, het alsdan niet laten nemen wat er nog overschiet? Engeland heeft als zeemogendheid belang bij het behoud van Denemarkens onafhankelijkheid; maar wanneer het éénmaal met Denemarken zoo ver is gekomen, zou cr voor Engeland geene hoop meer zijn om al hel verlorene voor Denemarken te herwinnen. Er zon dan, zelfs in het door lord Pal- merslon onderstelde geval dat Kopenhagen gebombardeerd, zijne bevolking nitgemoord en de souterein van Denemarken krijgsgevangen gemaakt wierd, geene reden voor een Eugelsch bewind bestaan om terug te komen van het besluit om onzijdig te blijven. De moerjelijkhedenwaarin wij verkeeren worden met eiken dag grooter; en het is voorzeker boog tijd om eens voor al te beslissenof wij aan die moeijelijkheden moedig het hoofd bieden of haar laaghartig ontwijken zullen. De hertog van Sutherland is alhier teruggekeerd en heeft een adres van het gemeentebestuur van Capua medegebragt, waarin aan de Engelsche natie dank wordt betuigd voor de wijze waarop Garibaldi hier te lande ont vangen werd.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2