LEÏDSCHE COURANT. iN". 81. WOENSDAG 6 JULIJ. 1804- De Courant wordt Maandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BERfGTEN. LEYDEN 5 Julij. In de maabd Junf) zijn binnten deze gemeente geboren 112 kinderen, JU: 64 zoons eri 48 dochters; waaronder is begrepen één paar tweelingen. Overleden 63 personen, als: 9 mannen, 10 vrouwen, 23 zoons en 21 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 37 huwelijken. Het aantal zwemmers en baders aan de zwem- en badinrigting Rhijn- ïigt bedroeg gedurende de maand Junij 5198. Gisteren had alhier op liet exercitie-vcld tusschcn de Rijnsburgsche en de Marepoort en aan de stads-limmerwerf eene proefneming plaats met de sloombrandspuit van de firma Merryweather Sons te Londen, in tegen woordigheid van leden van het gemeentebestuur en van hen die met de lei- ding der brandblussching zjjn belast. Deze proefneming was voor deze ge meente van belang, daar eenigen tijd geleden de behandeling eener ontworpen nieuwe regeling van de brandweer is uitgesteld, met het oogmerk om te onderzoeken in hoeverre hel aanschaflen eener sloombrandspuit weuschelijk zou zijn. Even als te Rotterdam werd ook hier b(j deze proefneming de krachtige en gelijkmatige werking dezer spuit helder in het licht gesteld zöodat zij ongetwijfeld bij eenen brand, waar de kracht der gewone spui ten ontoereikend is, gewigtige diensten kan bewijzen en hare werking beslis send kan zijn. Over het algemeen neemt men aan, dat de sloombrandspuit, met de beste handspuit vergeleken, eene vier malen grootere kracht ont wikkelt dan deze. Men meldt ons uit het Westland: Dagelijks worden thans van hier groote partijen aardappelen wijd en zijd verzonden of afgehaald. Alleen ver trokken er II. Zondag 11 en heden 16 schuilenieder gemiddeld 425 halve mud den inhoudende, naar Amsterdam. Engeland en Schotland ontvingen in de vorige week eenige duizenden mudden. Ook dezer dagen werden hier, mede vodr Engelsche rekening, aankoopen gedaan en er bestaat eenige kans dat, nu de hoedanigheid der aardappelen steeds verbetert, hel buitenland grager zal worden. De aardappelen zijn thans zeer goed en leveren een ruim beschot op. Voordeelige rekening noglans maken dit jaar de tuinders op verre na niet, zooals n reeds gemeld is, want behalve de zeer lage prijzen, is hetgeen voor Engeland enz. geleverd wordt, in vergelijking van andere jaren, nog luttel. Daarenboven begint Engeland zich hoe langer hoe meer op de teelt van aardappelen toe te leggen. Voor ƒ1.25, welhaast voor ƒ1.— gaat een half mud aardappelen op de markt over. Men verneemt, dat ongehuwde personen, uit Pruissen kortelings in Holland aangekomen om bij de boeren gras te maaijen, allerwege schrifte lijke oproeping hebben ontvangen om onverwijld naar hun land terug te keeren, ten einde er voor de krijgsdienst te worden ingelijfd. Men deelt ons het volgende medeontleend aan eenen brief geschre ven uit Bloemfontein, Oranje-Vrijstaat, Zuid-Afrika. Verleden jaar werd dit land zeer door droogte geteisterd. Thans hebben wij bij wijlen regen genoeg, somtjjds zelfs overvloedigzoodat alles in ruimte vergoed wordt wal het vorige jaar geleden is. Doch eene andere ramp schier nog erger en die zelfs veel vermeerdert, is in de plaats getreden; hel is die der sprinkhanen. Deze toch hebben [alreeds eene geheele streek kaal gevreten zoodal hel rnndvee, oin voedsel te krijgen, naar elders moest wor den overgebragt. Om maar eene kleine schets te geven diene, dat onlangs een reiziger vijftien mijlen lang door ééne zwerm van vliegende sprinkhanen reed, waarbij hij berekende dat de zwerm wel vijf mijlen breed was! Nu heeft men nog grooler vrees voor de voetgangers, die daarop volgen. Je tn'explique. Wanneer deze vliegende sprinkhanen eijeren hebben gelegd en op deze valt regen dan broeden er loopende sprinkhanen uit, die later zul len vliegen. Maar hetzij loopen of vliegen, mén heeft van deze loopers reeds kwelling overgenoeg. Zij toch vernielen alsdan alles wat hun in den weg komt, zoodat er geen blad gespaard wordt, geen grasscheut overblijft. Komen zijoveral vernielende en verslindendevoor een huiszij trekken het door en over; komen zij voor eene rivier, wat zorg, dan loopen zij daarin totdat zij als 't ware een dijk of eene brug gevormd hebben, waar over alsdan de andere milioencn makkers droogvoets kunnen heentrekken. Bloemfontein kwam tot nog toe gelukkig van die plaag vrij. Ik zag er wel geheele zwermen vliegende sprinkhanen, van het westen naar het noord westen, als een breeden band, door hel luchtruim trekken, doch zij dreven gèlokkig zijdelings af om elders hunne verwoesting aan te rigten. Hierbij gaat een nittreksel uit de courant over proeven van biologie. Prof. Hansen deed aan de Kaap wonderen met de biologie en de couranten wa ren daarvan wekelijks opgevuld. Hel uittreksel duidt genoegzaam aan, dat men dient te sympathiseren met den bioloog, zal de kuur gelukken. Tevens zou hieruit de merkwaardige les te leeren zijn, dal hel medegevoel, zelfs onder uitgezochte Kaffers, weer heel anders, ten minste minder sterk is dan dat van andere individuen. Arme Kaffers. «Een der grensbladen ver haalt het volgende: De luil.-gouverneur van Britsch Kafferland heeft Sandilli en andereh uitgenoodigdom de wonderen van den professor te aanschou wen. De gaika-commïssaris vuurde de verwachting en de verbeelding der Kaffers aan door hun te vertellen wal wonderlyke dingen zy zien zouden. Op den bestemden lyd kwam professor Hansen en kreeg verlof zyn sujet ten onder de Kaffers uit te zoeken; zy werden dan ook uitgekozen, en de professor begon met vol vertrouwen zyne operatien. Maar wat hy ook deed, en hietlegenstaande zyne patiënten zich met sloicynscbe gelatenheid onder wierpen aan iedere proefneming, er werd geen uitwerksel gezien en de ge heele onderneming mislukte. De Kaffers hadden hel lagchen aan hunne zijde Maclean had gefaald hen te beloovercn. Brownl? kon dien nacht niet sla pen; hy had zoo hoog opgegeven by Sandilli van wat deze zien zou. llarer Majesteits vertegenwoordiger was niet weinig uit zyn humeur met de uil komst, die aan de Kaffers van zyn gebied een zoo groolen triomf verschafte." Ten slotte een verschijnsel dat «een vreemd verschijnsel" wordt genoemd en waarbij verklaring, voor ons kinderen der 19deeenw, zeker wel onnoodig zal wezen. «Een boer, Elliot genaamd, wonende nabjj de Gusharivier, was onlangs, toen hij den mond der Keiskama overtrok, getuige van eene uitbarsting der zee, die vreesselijk giste en in de hoogte geworpen werd als door het spuiten van een walvisch. Toen hij zich zoo digt bij de plaats begaf als hem mogelijk was, zag hij eene digte rookkolom als uit een kra ter opstijgen, en als het Ijj de branding over de plaats dreef, dan werd het onmiddelijk 40 of 50 voet hoog in de lucht geworpen. Het water was eene halve mijl in omtrek zoo zwart als inkt. Zoo vreesselijk was hel geraas en de kracht der uitbarsting dal de man verpligt was weg te gaan. Dit duurde ongeveer een kwartier uurs en stierf langzaam met een rommelend geluid weg." De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dal iu de tweede helft van de maand Augustus voor de benoeming van een of meer surnume- rairen by den waterstaat een vergelijkend examen zal plaats hebbenlot welk examen zullen worden toegelaten Nederlanders die een voldoend exa men als civiel ingenieur aan de voormalige kon. akademie te Delft hebben afgelegden den ouderdom van 25 jaren niet hebben bereikt. Zij die wen- schen mede te dingen moeten zich voor of op 1 Aug. bij een op zegel ge schreven adres bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. In de maand Junij zijn over den Moll, spoorweg vervoerd 134,357 reizigers, gevende eene opbrengst van 111,590.23. De opbrengst van het goederen-vervoer was 19,796.80. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 136,002, het vervoer van goederen 49,938en het vervoer van reizigers en goederen door direkt verkeer met üuitschland .ƒ71,208 opgebragt. In de eerste zes maanden van 1864 zijn voor de eerste maal Nederl. zeebrieven uitgereikt aan 98 schepen, melende 13180 laslen, waarvan 76 schepen binnen 's lands en 22 schepen buiten 's lands gebouwd waren. In de eerste zes maanden van 1863 was hel getal dier schepen 51, waarvan 43 binnen 's lands en 8 buiten 's lands gebouwd waren. De Nederl. Entomologische vereeniging zal den 30sten Julij aansl. hare jaarlijksche algemeene vergadering te Amersfoort hóuden. Thans is de uitslag bekend gemaakt van het examen voor officieren van gezondheid der 3*le kl.aan hetwelk door de kweekelingen van het 4de stu diejaar van 's rijks kweekschool voor mil. geneeskundigen is deelgenomen. Aan Z. M. zullen ter benoeming worden voorgedragen bij de landmagt de hcerenJ. P. van den Berg, J. Binnendijk, J. II. Bijstra, F. Kouwenberg, C. Ripping, C. A. L. Rodelstürtz, G. G. Rovers en U. P. Schröder; bij de zeemagt, de hecren: P. C. Buijze en B. Léonvoor O.-I.de heerenW. F. H. Greup, F. P. G. van Loenen, F. Rogier, A. H. Rombouts en L. van der Slraaten. Ds. Rochedieu, pred. bij de Waalsche gemeente te Delft, heeft voor het beroep van de Waalsche gemeente Ie Amsterdam bedankt. Te Groningen is tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente beroepen ds. W. Jesse, pred. te Zaandam oostzijde. Uit Delft meldt men, dat Donderdag avond II., nadat het besluit van de opheffing der akademie door de D. Cour. was medegedeeld, de aldaar nog gebleven studenten zich vereenigd en een oplogt met fakkellicht door de stad hebben gehouden, waarbij de doodenmarsch werd aangeheven. De ingeze tenen achten in de zamenstelling van de polytechnische school, voor zoover deze lol dusver bekend werd, en in de hooge tractementenwelke aan de nieuwe hoogleeraren zijn geschonken, een waarborg gelegen, dat aan deze rijks instelling een duurzamer bestaan kan voorspeld worden dan datwaarin de thans opgehevene instelling zich mogl verheugen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1