LEÏRSCHE O ERA NT. n". 70. te) fSiil [)e Courant wordt Dlaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. 'i - -i'Vi VRIJDAG l JULIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden ;V°. 13 (blad 19) der Handelingen rati den Gemeenteraad. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1863, zijn de eerste twee vellen verkrijgbaar, a 10 ets. per vel. BINNËNLANDSCHË BEK1UTEN. LEYDEN 30 Junij. Gisteren viel aan den heer mr. J. F. C. Moltzergriffier hij de arrondis- sements-regtbank alhier, het voorregt te beurt in welstand zijnen 80sle" verjaardag te vieren. Is dit voorregt op zich zelf van groote waarde, nog te meer voor hemdaar het hem gegeven is op dien leeftijd nog al de werkzaamheden, aan zijne gewigtige betrekking verhondenmet ijver en naauwgezetheid te volbrengen. Hem vielen op dien dag vele bewijzen van hartelijke belangstelling ten deel. Des namiddags ten half twee ure werd hem namens de leden van de arrondissemenls-regtbankdoor eene commissie uit hun midden, bestaande uit den president, den officier en den substituut- gripier, aan zijne woning, met dien dag geluk gewenscht en een geschenk in zilver aangeboden. Blijkbaar was de man diep getroffen door dit bewijs van achting en deelneming, waarvan zijne hartelijke en erkentelijke taal getuigenis gaf. Moge het den heer Moltzer ten deel vallen gedurende zijne overige levensjaren de noodige gezondheid en krachten te genieten om in zijne betrekking nuttig werkzaam te blijven. Men meldt ons uil Katwijk: Op een na waren gisteren al de bom schuiten van hier aan wal, welke schuilen achtereenvolgens met eene on gunstige vangst zijn aangezet. Dc eenig afwezige schuitdie heden is aan gekomen, bragt nog wal goeden visch op den afslag. Het gaat echter met ile zeevissc'nerij alhier over hei algemeen slecht en dat heeft nu reeds ecirigc weken geduurd, waarbij nog komt dat door Wind en weder het afzeilen en aankomen der schuiten dikwijls bcmoeijelijkt wordt. Dc eergisteren gehouden herstemmingen voor leden van de tweede ka mer der stalen-generaa! hebben den volgenden uitslag opgeleverd: Leeuwarden. Gekozen de heer tnr. J. Dirks, aftredend lid, met 935 van van de 1619 uitgebragte stemmen. Dc heer mr. B. Brouwer verkreeg G84 stemmen. Sneek. Gekozen de heer mr. S. Wybenga, aftredend lid, met 1301 van de 2128 uitgebragte stemmen. De heer O. U. 1. J. van Swindereu verkreeg 827 stemmen. Deventer. Gekozen dc heer mr. A. van Delden, met 1247 van dc 1099 uitgebragte stemmen. De heer mr. A. F. Vos de Wael verkreeg 433 stemmen. Hoorn. Gekozen de heer mr. A. S. van. Nierop, met 855 van de 1575 uitgebragte stemmen. De heer mr. W. baron van Goltstein verkreeg 704 stemmen. Haarlem. Gekozen dc heer mr. A. S. van Nierop, met 806 van de 1575 uitgebragte stemmen. De heer G. L. J. van der lliicht verkreeg 644 stemmen. Amsterdam. Gekozen de heer mr. C. van Heukelomaftredend lid, met 1332 en de luitenant-generaal van Swieten, met 1331 van de 2532 uitge bragte stemmen. De heer tnr. J. Heemskerk Az., aftredend lid, verkreeg 1218 en de heer J. J. A. Sanlhagens 1124 stemmen. Dordrecht. Gekozen de heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas, aftredend lid, met 881 van de 1671 uitgebragte stemmen. Dc heer mr. M. Bicliou van lJsselmonde verkreeg 781 stemmen. Gorinchem. Gekozen dc heer dr. G. Simons, met 989 van 1904 uitge bragte stemmen. De heer jhr. mr. J. W. van Loon verkreeg 881 stemmen. De Staatscourant bevat de verslagen der commissiën, belast met het afnemen der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs: 1°. in de Nederl. taal- en letterkunde, de geschied kundige wetenschappen, de staathuishoudkunde, de handelswetenschappen, de levende talen en bare letterkunde, hel schoonschrijven en de gymnastiek 2». in de wis- en natuurkundige wetenschappen. Omtrent de examens in de vakken sub 1". vermeld wordt medegedeeld, dat zich daartoe 42 candidaten hebben aangemeld, waarvan 4 niet zijn opgekomen en één zich onder hel examen heeft teruggetrokken. Daar er echter enkelen warendie acten verlangden voor meer dan ée'ne levende taal, bedroeg het getal der af te nemen examens 50, of, na aftrek van de 5 niet opgekomen candidatenwaarvan één voor 3 talen43. Van dezen hebben 18 de gevraagde acte verkregen; hieronder waren er 3, welke exa men aflegden in gymnastiek en 1 in schoonschrijven, zoodal, wanneer men meer bepaald acht geeft op dc letterkundige en wetenschappelijke vakken, eigenlijk slechts 14 van de 39 actendoor 34 onderscheidene personen vcr- langdkonden worden uitgereikt. De uitslag der verschillende examens was als volgt: Nederl. taal en letterkunde en geschiedkundige wetenschappen (programma F en Q) geëxamineerd 4, toegel. 1, afgew. 3; Nederl. taal- en letterkunde (progr. K VIII en Q) geëxam. 1loeg. 1geschiedenisgeëxam. 1, toeg. 1; staatshuishoudkunde, geëxam. 3, toeg. 1, afg. 2; handelswe tenschappen, geëxam. 1, toeg. 1; boekhouden, geëxatn. 1loeg. 1; Franschc laai- en letterkunde, geëxam. 10, toeg. 6, atg. 10; Engelsche taal- en letter kunde. geëxam. 6, afg. 6; Hoogduilsche taal- en letterkunde, geëxam. 6, toeg. 2, afg. 4; schoonschrijven, geëxam. 1toeg. 1gymnastiekgeëxam. 3, toeg. 3. De commissie noemt dezen uilslag ongunstig, en geeft in het brcedc de oorzaken op waaraan zij meent dien te moeten toeschrijven. Voor de examens in de onderscheidene vakken der wis- en natuurkundige wetenschappen hebben zich aangemeld 32 candidatenwaarvan slechts 26 zijn opgekomen, ter verkrijging van 29 acten; 1 heeft gedurende het onder zoek van het verder examen afgezien, zoodat dit met 25 candidaten ten einde is voortgezet. Van die 25 personen hebben slechts 9 voldoende be wijzen van bekwaamheid gegeven om als onderwijzer te kunnen optreden in het vak waarvoor zij zich aangemeld hadden. Dc commissie heeft hun, krachlens de bevoegdheid haar verleend, uitgereikt: 2 diploma's voor de ^cle K I1 diploma voor de acte 14 diploma's voor dc acte M en 2 di ploma's voor dc volledige acte A. De commissie noemt ook de algemeene resultaten van hel examen zeer onvoldoende, maar voedt de gegronde hoop, dat een volgend examenbij meer bekendheid der gestelde eischen en bij grootere tijdruimte lol voorbereiding, gunstiger uitkomsten moge opleveren. De Staatscourant bevat ook een verslag van den minister van binnen), zaken aan den koning, omtrent de exploitatie der staatsspoorwegen gedu rende. 1863 en omtrent al wat daartoe in betrekking staat, Aan hel Ilbl. wordt medegedeeld, dat bij de Nederjandsche bank onder de beambten belangrijke promoliën hebben plaats gehad, waarbijvoor de difeciie van de bureaux der secretarie benoemd is «Ia lieer mr. i. F. B. Baert, en voor die van hel centraal bureau, voor de bijbank en voor de agentschappen, levens belast met de inspectie der agentschappen, de lieer N. C. Spijker, candidaal-notarisen mp. J. D. Taunay. In de algemeene vergadering van het provinciaal Utrechtsch genoot schap van kunsten en wetenschappen zijn lol gewone leden benoemd de hceren: A. M. J. van Asperente Utrecht; A. J. de Briiyn, te Zutphen; dr. W. Gleuns, te Groningen; dr. Q. J. Goddard, te Botterdam, dr. U.S. Tjaden Modderman, te LeydenJ. P. C. van Overstralen, te Breda; dr. S. Sarphati, te Amsterdam; m1'. Cli. A. Cltais van Buren, te Amsterdam; d1'. L. R. Bcynen te 's Gravenhagc; J. P. Uasebroek, te Amsterdam; Th. Jo- rissen, te Gouda; dr. T. 11. Karsten, te Amsterdam; dr. A. Mees, te Rot terdam; dr. li. Piagette Botterdam; mr. II. J. Swaving, te Zutphen, S. Cool, te Amsterdam; mr. C. G. de Balbian van Doorn, Ie Utrecht; mr. .1. G. Gleichman, te 's Graveuhagenir. S. J. Ilingst, te Amsterdam; nir. E. 11. Karsten, te 's Graveuhagemr. A. de Vries, te Amsterdam, en mr. A. E. J. Modderman, te 's Graveuhage. In dc Dingsdag II. te Utrecht gehouden vergadering der aandeelhouders van den Nederl. Bijnspoorwegmaatschappij is het tweede halfjarig dividend voor de niet volgefourneerde aandeelen bepaald op ƒ5,30 en voor dc volge- fotirneerde op ƒ6,62, uitmakende eene algehecle uitdeeliiig van 12,20 en van 15,25. Te Delft hebben voldoend examen afgelegd voor O.-1. ambtenaar lstc kl. de heeren L. P. Gips, 11. C. Jooslen en A. Z. Zeeman; en voor O.-I. amb tenaar 2dc kl., de heeren J. A. Ament, C. II. D. BoudriolTh. W. Buys, H. van Calear, W. C. J. Caslens, J. C. II. M. Denie, G. van Gelder, F, II. C. Mac Gillavry, G. C. A. IIalewijn1). N. F. Kiehl, R. C. Kroesen, A. Ligt voetW. Linn, K. J. van der Meer Mohr, J. W. F. L. Meinsma, II. T. F. Mensinge, C. Muntendam, E. Pino, A. W. P. Verkerk Pistorius, J. F. W. von Schmidt auf Altenstadt, M. G. E. Slakman, J. A. Tange, P. II. J. Varkevisser, J. A. Vincent, E. A. van Vloten, J. P. Peereboom Voller, D. de Wit, F. C. A. Wijnacndts. Uil de verschillende provinciën des rijks hebben zich 80 jongelieden aangemeld met verzoek om met den nieuwen cursus op den lsten Sept. aan 's rijks kweekschool voor ouderwijzers te Haarlem te worden geplaatst. Aan bet vergelijkend examen is door 68 deelgenomendoch het is later met slechts 24 hunner voortgezet en ten einde gebragl. Er zijn 10 plaatsen beschikbaar. Gisteren nacht ten drie ure is te Vlaardingen de eerste haringjager binnengekomenaanbrengende 15 Ion volle en 15 ton maatjes Door dc leden van den raad der gemeente Oud en Nieuw Matenessc is ten hunnen koste aan den voorzitter, den heer P. J. van Dijk, ten ge schenke gegeven dc ambachtsheerlijkheid van O. en N Malenesse, als bewijs van dankbaarheid voor de vele belangrijke dienstendoor hem gedurende

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1