LEYDSCIIfi I COURANT. 1804. WOENSDAG 29 JUNIJ. ;\o i b*I T rj n„v „nes 'L 01ix„ De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1863, zijn de eerste twee vellen verkrijgbaar, 10 ets. per vel. IHNNKNLAftüSClIK BEUItiTEA. LEYDliN, 28 Junij. Bij besluit van 24 [dezer heeft Z. M. benoemd tol lid van liet collegie van curatoren der hoogcscliooi alhier den heer mr. R. J. C. Mctelerkamp, te Rijswijk. In de zitting van den gemeenteraad van beden zijn benoemd tot le den der plaatselijke schoolcommissie de heeren mr. J. E. Goudsmit en J, P. W. Schermer, en lot dirigerend hoofdonderwijzer hij hel vormend onderwijs aan kweekelingen en hulponderwijzers de heer J. A. van Dijk. De voordragl betreffende hel stedelijk gymnasiumin verband met de lioo- gere burgerschool, werd goedgekeurd. Dientengevolge zal het bestaande gymnasium met 15 September aanst. opgeheven worden en gelijktijdig op- gerigt worden een gymnasium en eene hoogere burgerschool, beide met vjjfjarigen cursus. De verder aan de orde gestelde staten van af- en over schrijving en plans en voorwaarden var. fabricage-werkeu werden goedge keurd, en omtrent een tweetal adressen gunstig beschikt. Onder de ingekomen stukken was eene missive, waarhij namens HII. M3I. den koning en de koningin dank wordt betuigd voor de hulde en de heil- wenschen', hun door den raad, namens de gemeente, gebragt bij gelegen heid hunner 25-jarige echtverecniging. De heer J. P. Hofstede, 2de ambtenaar bij het telegraaf kantoor alhier, is benoemd tot ambtenaar bij hel kantoor te Enkhuizen. De Kerk. Cour. bevat eene mededeeling van ds. P. G. te Winkel te Rotterdam, inhoudende een concept-adres aan de synode der Ned. herv. kerk betrekkelijk eene kerkelijke reorganisatie, opgemaakt door het klassikaal bestuur van Rotterdam, ingevolge opdragt der klassikale vergaderiiiebij welke het ter bcoordeeling zal worden .ingediend. Het genoemd collegie gaat in dit stuk uit van de beginselen; dat eene rcglslreeksche vrije verkie zing zooveel mogeljjk aan elke zamenstelling van eenig bestuur moet ten grondslag liggen; dat vereenvoudiging de beste weg is ter bespoediging der zaken, en dat, zooveel zulks kan, de gelegenheid aan een ieder behoort te worden geopend om een werkzaam aandeel te nemen aan den gang der za ken. Hiervan uitgaande, heeft het genoemd bestuur eene reeks van bepa lingen daarbij gevoegd, welk het vertrouwt dat aan de toepassing dier be ginselen bevorderlijk zouden kunnen zijn. Het zal alsnu van de beslissing der klassikale vergadering afhangen, of het adres al dan niet, met of zon der wijziging, zal worden ingediend.. Door een aantal ingezetenen van Delft is een adres aan den minister van binnenl. zaken ingediend, waarin zij hunne bezwaren opgeven tegen de door den gemeenteraad aldaar gedane benoemingen hjj de hoogere bur gerschool en den wensch uitdrukken, dat de minister maatregelen moge nemen om de gehccle inrigting der school heler te doen beantwoorden aan de verwachting en de geldelijke offers, daaraan door de gemeente gebragt. Woensdag en Donderdag II. heeft de Ncderl. maatschappij tot bevor dering der geneeskunst te Arnhem hare lGd0 algemcene vergadering gehou den, onder voorzitting van dr. Meursinge, uit Leeuwarden. Blijkens het verslag, door den secretaris uitgebragt, telde de maatschappij thans 27 af- deelingen en 925 leden. Er is besloten om van wegc de maatschappij eene sterftekaarl van ons geheele land uit te gevenwaarop de sterfie-verhouding van iedere gemeente duideljjk zal worden uitgedrukt. Ook is men overeen gekomen, dat de geneeskundigen in hel vervolg zullen weigeren de vragen in te vullen, die hun betreffende den gezondheidstoestand hunner patiënten door de maatschappijen van levensverzekering gedaan worden. Men meende, dat het onderzoek en de beoordeeling van de geschiktheid der zich aanmel dende personen voor de maatschappijen van levensverzekering uitsluitend moest worden overgelaten aan de artsen, die deze maatschappijen lot hunne deskundigen gekozen hebben of zullen kiezen. lu den morgen van Zalurdag 11. heeft zich eene zware donderbui ont last over de gemeente Nunspeet en omstreken. Door den gevallen hagel is veel schade aan de boekweit veroorzaakt. In de buurt Wezepe, onder Olde- broek, zijn twee woningen door hel inslaan van den bliksem afgebrand. Naar men uit Zwolle meldt is ds. van Rijnterstond nadat van het door den hoogen raad uitgebragt arrest berigt was ontvangen, ontslagen en naar zijne woning teruggekeerd. Men verneemt echter, dal hij, ter zake van de beschuldiging van omkooping van een gevangenbewaarder, bij uit spraak van den hoogen raad naar de openbare teregzitting van de arrond.- regtbank te Zwolle is verwezen. Bij den hoogen raad is door mevr. de wed. Pruimers cassatie aangeteekend van het vonnis van liet prov. geregtshof van Overijssel, waarhij zij van de voogdij over haar minderjarig kind Margaretha Daniella Pruimers is ontzet. Te Hasselt had in de vorige week het volgende plaats: De heer J. S. ging met zijn zwager G. eene wandeling maken, vergezeld van zijnen zoon een 14-jarigen knaap. Toen zij op de brug waren gekomen, werd J. S. door zijn zwager G., die in den laatsten tijd wel eens blijken van ver standsverbijstering heeft gegeven, aangeval en iu het Zwarte Water gewor pen; ook de 14-jarige knaap zou denzelfden weg zijn gegaan, indien hjj niet had weten te ontkomen. Hij riep hulp in ter redding van zijnen vader en in dien tijd sprong G. ook in het water. De beide zwagers werden met veel moeite gered en op het drooge gebragt, maar terwijl men met .1. S. bezig was om hem tot bewustheid te brengenliep G. in allerijl terug naar de brug, stortte zich, voor dat iemand in slaat was liet te verhoeden, andermaal in het water en weerde het hem ter redding aangebodene af, zoodat hij weldra in de diepte wegzonk. Uit Leeuwarden meldt mendat de onlangs wegens vermoedelijken kindermoord in hechtenis genomen meid, van Ternaard, en haar meester op vrije voeten zijn gesteldvermits uit de instructie der zaak niet was ge bleken, dat hel kind, waarvan eerstgenoemde was bevallen, zou hebben geleefd. Te Groningen is dezer dagen in de jaarljjksche vergadering der leden van het instituut voor doofstommen door de hoofddirectie verslag omtrent die inrigting uitgebragt. Daaruit bleek o. a.dat het aantal kweekelingen gedurende het afgeloopen schooljaar is geweest 162; dal er bij het einde daarvan 18 kweekelingen zullen worden ontslagenvan welke 4 naar de provincie Gelderland, 2 naar Friesland, 2 naar Noordholland, 2 naar Over ijssel, 1 naar Zuidholland, 1 naar Drenthe, 1 naar Utrecht en 1 naar Zee land vertrekken, terwijl 4 in de provincie Groningen te huis behooren; dat er gedurende het afgeloopen jaar zoowel verbeteringen in het onderwijs als vereenvoudigingen in de finanttële administratie zijn aangebragt; dal de in rigting zoowel iu net hoofdbestuur als iu de depbrtementsbesituen verschil lende verliezen geleden had, welke echter op eene boven verwachting gunstige wijze wederom mogten worden herstelddat de schoolbibliotheek eene aan zienlijke uitbreiding erlangd had door de welwillendheid der heeren boek handelaren-uitgevers in ons vaderlanddat de inrigting gedurende het afge loopen jaar de meest ondubbelzinnige blijken van voortdurende belangstelling van de Nederlandsche natie had mogen ondervinden. De met roem bekende Sl. Jansmarkt, te 's Hertogenboschis dit jaar buitengewoon druk bezocht geweest; men heugde zich den lijd niet zoovele vreemdelingen in de stad te hebben gezien als dit jaar het geval is geweest. Ter markt waren aangevoerd 160 paarden, 420 runderen, 870 varkens, ruim 100,000 ellen wit linnen, 15000 ellen graauw linnen en 10000 ellen pellen. De handel was zeer levendig. Het vet en kalfdragend vee was door buitenlandsche kooplieden spoedig voor dure prijzen opgeruimd, lil linnen hadden voor aanzienlijke handelshuizen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen enz. belangrijke aankoopen plaats. De groote aanvoer was echter niet toereikende voor de talrijke koopers, zoodat van dat artikel weinig of niets is overgebleven. De op den 12dcD Julij te Middelburg te houden tentoonstelling en wed strijd van brandspuiten, zal plaats hebben op de weide van P. Duivekot, buiten de havenbarrière. Op genoemd terrein zal eene loods worden ge bouwd, lot berging der tentoongestelde voorwerpen, welke 100 Ned. ellen groot zal zijn. Voorts zal er een verplaatsbare bak worden aangebragt, welke 8000 kan water inhoudt, bestemd tot het nemen van proeven met aanwezige spuiten, alsmede een toestel van 30 Ned. ellen hoogte, tot het nemen van proeven in de hoogte. De jury van deskundigen is zamengesteld uit de heeren Carvet luitenant hij het corps pompiers te Antwerpen; J. Verhey, directeur der publieke werken te Amsterdam; J. P. A. Francois, docent in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Rotterdam; dr. F. W. C. Krecke, inspecteur en adviseur bij het brandwezen te Utrecht, en als plaatsvervanger W. Jenken eerste brandmeester bij het brandwezen aldaar; P. G. Houthuysen, directeur bij het brandwezen te Leydenen C. Krijger, gemeente-bouwmeester en inspecteur der brandbluschiniddelen te Middelburg. 's GRAVEN1IAGE 28 Junij. Z. M. heeft aan den heer L. Bachelier, te Antwerpen, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der Orde van Ka- rel III, hem door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Aan den heer S. Abendanon Sz.exploiteur bij het geregtshof in de kolonie Suriname is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden met 1 Julij aansl. de kon. akademie te Delft op te heffen, en te bepalen, dat de Polytechnische school, krachtens de wet regelende liet middelbaar onderwijs in te stellen, te rekenen-van dien datum, te Delft gevestigd zal zijn.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1