lm lis nu; CO II MM'. MAANDAG 27 JUNIJ. De Courant wordt dlaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. /Jf zonderlij ke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar BIMKNUSDSCIIK BKRIGTEN. - LEYDEN 25 Jmiij. Heden aanvaardde de hoogleeraar mr. J. T. Buys de betrekking van hoogleeraar bij de reglsgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier, mei het houden eener redevoering over het modern staatsbegrip". Maandag aanst.des avonds ten half zeven ure, zal, bij gunstig we der, de muziek der dienstdoende schutterij zich op het Plantsoen doen hoo- ren. De stukken, die alsdan ten uitvoer zullen gebragt worden, zijn de volgende: N°. 1- Pas redoublé uit de opera Charles VI (Dunkier); 2°. Ou verture La Sirèue (Auber); 3°. Aria uil de opera Je'rusalem (Verdi); 4», Fantaisie op motiven van de opera Robert Ie Diable (Coenen); 5°. Duoro- Walzcr (Labilzky); 6°. Concordia-Marsch (Toman). t Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 119 tol 127 personen. Bij de Gebr. J. en H. van Langenhuysen te 'sGravenhage zijn ver schenen: Overzigt van hetgeen met de spoorwegen op Midden-Java is voorgevallen, door T. J. Stieltjes, en Nota over den aanleg van spoor wegen en kanalen op Java, van denzelfden; de laatste afgedrukt uil de notulen der vergadering van het kon. instituut van ingenieurs van 9 Febr. II. De strekking van beide stukken is om het publick op de hoogte der Indische spoorwegzaak te brengen, zoo noodig bij het lezen der door den schrijver uit gegeven en nog uit te geven Gegevens. De uiteenzelling der zaak wordt in het eerstgenoemd overzigt door een aantal kaarten, profiled enz. verduidelijkt. Uit Rijnsburg meldt men ons het volgende: Op den 22stcn dezer had alhier het gewone jaarltjksche volksfeest plaats, bestaande in ringrijden. De commissie voor dit feest werd niet weinig verrast door een geschenk in zilver, aangeboden door den heer Speycr, groothandelaar te Amsterdam, als toevoeging bij den eersten prijs. Zoowel daardoor als door eenige milde giften, ook aan mindergegoedenheeft deze heer niet weinig bijgedragen om dit landelijke feest, hetwelk in de beste orde is afgeloopenluister bij te zetten. Op last van het dep. van oorlog zullen de miliciens der iigling van 1861bchoorende tol de 3e ei: 4C batt. van het reg. grenadiers en jagers, de 1» en 3C batt. van het 4e reg. inf., de le, 2e en 3C batt. van het 5e rcg. inf., de lc, 2e en 3C batt. van het 7f rég. inf., de 2e en 3e balt. van hel 8e reg. inf., welke 12 balt. zijn aangewezen om aan de oefeningen in het kamp te Milligen deel le nemen, van onbepaald verlof in activiteit optreden. Elk bat. zal eene sterkte hebben van 350 presente manschappen (hel kader daaronder niet begrepen), zullende gemelde miliciens zich op den 3den Au gustus aanst. bij hunne batt. moeten bevinden. Na afloop van het kamp en nadat die balt. weder in hunne garnizoenen teruggekeerd zijn, zullen bedoelde miliciens weder voor of op 13 September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof hersteld worden. Het in het volgend jaar naar O. I. uit le zenden contingent suppletie- troepen is door Z. M. vastgesteld op 1500 man, waarbij weder een gedeelte uit cavalerie zal beslaan. De hoofd-commissie ter oprigting van een nationaal gedenkleeken voor November 1813 enz heeft bekend gemaakt dat van 17 Dec. 1863 lot 2 Junij nog bij haar zijn ingekomen bijdragen tot een beloop van ƒ12484.47. Als een bewijs hoe groot de voorbehoedende kracht der vaccine tegen de kinderpokken is, deelt de Geneeskundige Courant mede, dal te Goes, gedurende de laatste pokkeu-epidemie, zijn aangetast 310 personen. Van die aangetasten waren 236 niet en 74 wel ingeënt. In het geheel zijn er 15 overleden, waaronder 13 personen die met waren ingeënt. Stellendam hij Goedereede lelt 823 inwoners, van welke werden aangetast 332 personen van de ongevaccineerden werden 91.6 pCt. aangetast en daarvan stierven 8.7 pCt. Van de gevacciueerden werden 26.5 pCt. aangetast en daarvan stier ven 2.1 pCt. Bij de herv. gemeente lc Purmcrendc is tot predikant beroepend». Hof- slede de Groot, pred. te Dvvingeloo; bij die le Harderwijk, d». Geselschap, pred. te Heemstede; bij die te Garderen d». Künigsfeldt, pred. te Uhede; bjj die te Veenendaal d». Tiddens, pred. te Schoonrewoerdbij die te Gaasl en Ferwoude d5. Krull, pred. te Oppenhuizenbij die le Ermelo d». War- molls, pred. te Gerkesklooster, en bij die le Hoogvliet de eand. B. A. de Jong. De commissie van examinatoren te 's Gravenhage voor de verschillende personen, die acte verzocht hebben als onderwijzer bij het middelbaar on derwijs, heeft II. Üingsdag hare taak volbragt. Naar* men verneemt, zijn van de 60, die zich voor dat examen hadden aangemeld, 20 toegelaten. Bij de te Delft gehouden eind examens der kweekelingen van de aka- demie aldaar hebben voor ambtenaar van de 2dc klasse voor de dienst in Oost-Indië examen afgelegd, de heeren J. Andre' de la Porte, F. J. T. N. Beuckman van der Wijck, L. G. R. Bouricius, D. W. van der Menlen en U. G. van Sillevoldl; voor den scheepsbouw, de heer D. Boekevoor civiel ingenieur, de heeren W. B. C. de Bas, 51. J. van Bosse, B. Cost Budde, A. J. ('rommelin, P. A. de Fetjfer, J. P. Ilavelaar, J. U. lluygcns, W. van Andringa de Kempenaer, J. Kluit, 11. A. van der Maaten, J. B. F. L. Molenbroek, A. J. P. Saaymans Vader, L. J. de Sonnaville, C. Storm Bny- singJ. van Velzen, W. G. M. van der Vlies, F. van Wageningen, J. M. Wap en van J. F. Lakerveld. Allen hebben aan de vereischten van het examen voldaan. Naar men uit Delft meldt zijn de hh. mr. S. Keyzer en J. J. Mcinsma door den gemeenteraad benoemd tot leeraar bij de aldaar te vestigen inrig- ling tot opleiding van ambtenaren voor lndië. Tc Gouda is eergisteren avond een hevige brand ontstaan in een werk plaats van verlakte blikwerken, petroleuai-lampenenz. tegenover de St. Janskerk gelegen. Zeer spoedig nam hij een dreigend aanzien, daar het vuur sterk gevoed werd door allerlei brandbare zelfstandighedenzoo als vernissen, terpentijn, petroleum enz. Met ouvermoeiden ijver werkten de van alle zijden toegeschoten brandspuitgasten en de aldaar in garnizoen ha gende militairen. Ten half een ure was men den brand meester, nadat het pand geheel was uitgebrand; de belendende gebouwen zijn gelukkig ge spaard gebleven. Maandag II. had lc Schiedam eene bijeenkomst van branders plaats, met het doel om zoo mogelijk verbetering in dien tak van nijverheid te brengen. 117 branders, zoowel uit Schiedam als van omliggende plaatsen, waren daartoe opgekomen. De uitslag van de beraadslagingen was, dat 257 branderijen zich hebben vereenigd met hel plan omwanneer eene com missie, uit hun midden benoemd, dit noodig oordeelt, het werk ecu dag in de week te doen stilstaan. Donderdag II. werd de gemeente Haarlemmermeer door vele leden van het landbouwkundig congres bezocht. Zij werden aan de kerk der hervorm den in het Kruisdorp door de dames beschermvrouwen en eenige juffers, gedost in de eigenaardige kleeding van de landmeisjes uit de verschillende proviuciën, ontvangen en door den heer burgemeester J. P. Amersfoordt met eene gepaste toespraak verwelkomd. Deze toespraak is gehouden in de kerk, ten aanhoorc van eene talrijke menigte van verschillende standen. De spreker heeft er op gewezen, dat die aanzienlijke uitgebreidheid gronds door stoomkracht aan den landbouw geschonken, ook door stoomkracht voor dien bouw wordt behouden; dat negentien jaren geleden het water nog stond ter hoogte van de galerij, waarop thans honderd in deze gemeente ge boren kinderen gezeten waren; en dat, evert als dezer dagen in het con gres, in de gemeente dagelijks onderling wordt besproken, wal ter bevorde ring van dit bedrijf kan strekken. Verder heeft de spreker de hooge waarde doen opmerken van de aanwending van door sloom gedreven werktuigen in het bedrijf van den landbouw, en heeft hij den aanleg van den verbindings spoorweg door de gemeente met warmte aanbevolen. Vervolgens heeft men zich naar de plaats hegeven, waar de eerste seinpaal voor den aanleg van 'een spoorweg door de gemeente is opgerigt, van welk aan te leggen middel van gemeenschap, als bestemd om de bestaande spoorwegen met elkander in verbinding le brengen, men de heerlijkste vruchten meent le mogen ver wachten. Daarna is de tentoonstelling der jonge paarden, en de inarkt der landbouw-werkltiigen bezocht en zijn de proeven met dergelijke werktuigen, door sloom gedreven, met belangstelling bijgewoond. Voorts heeft men ten gevolge der welwillenheid van de eigenarengelegenheid gehad verschei dene boerderijen, deels naar de Noord- deels naar de Zuidhollandsche of ook naar de Noordbrabantsche wijze ingerigt, te bezoeken. Ten drie ure is het ringrijden begonnen, waarvoor de prijzen door de afdeeling Haarlem mermeer van de maatschappij van landbouw waren uitgeloofd. Hel feest is besloten met een gemeenschappelijken maaltijd, in het schoolgebouwwaarna de feeslgenooteu naar Haarlem zijn teruggekeerd. Het feest werd bijge woond door Z. E. den minister van koloniëndie met belangstelling het bedrijf der stoomwerktuigen heeft gadegeslagen. Gisteren hebben de afdeelingen van het congres hare werkzaamheden ten einde gebragt en is het congres gesloten. O. a. is besloten, dal het congres de provinciale maatschappijen van landbouw zal uilnoodigen om elke een lid af te vaardigen, ten einde ter gelegenheid van de algemcene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw, voorloopig te beraadslagen over het oprigten eener a'lgemeene maatschappij van landbouw. Tc Amsterdam is eergisteren een pak tabak van een pakhuis, op den N. Z. Voorburgwal (Oude Braak), op de straat gevallen, ten gevolge waar van een jong menseh, die daar voorbij ging, zoodanig schrikte, dal hij op de straat nederviel en aan de gevolgen eenige uren later is bezweken. Uit Zalt-Bommel meldt men, dal de kersenboomen in dien omtrek zwaar zijn beladen, en hel plukken daarvan, ter verzending naar Engeland in vollen gang is. De prijs was eerst ƒ13, thans 6 de 100 tt. Dingsdag 11. is het beeld der Faam, dat in het park van het Loo is opgerigt tot een aandenken aan 's konings hulp bij den laatsten watersnood onthuld, en aan Z. M den koning namens de commissie aangeboden door den heer mr. II. W. Jordens van Deventer, in tegenwoordigheid van den vervaardiger den heer F.ugène Lacomblé. Z. M. de koning, die door Z K. K. prins Hendrik was vergezeld, heeft zijne bijzondere tevredenheid over dit kunstwerk betuigd. Men meldt thans dat de bijzonderheden medegedeeld omtrent hel gebeurde onder Haaksbergen in sommige opzigtcn onjuist zijn; zelfs is de oud-pastoor Leus niet dood en zijn toestand zoodanig dal men hoop heeft op het be houd van zijn leven; eergisteren had hij voor hel eerst na den aanslag gesproken. Te Veendam heeft Zondag II. de heer A. Winkler Prins, predikant der Doopsgezinden aldaar, aan zijne gemeente bekend gemaakt, dal hij een beroep van den kant der kiezers had gekregen, om zitting te nemen als volksvertegenwoordiger in 's lands vergaderzaal, en dat hij den termijn van beraad zou gebruiken, om te overleggen, wat hem, met hel oog op de al- gemeene lands-, gemeentelijke- en persoonlijke belangen, in deze le doen stond. 's GRAVENHAGE 25 .lunij. Z. M. heeft aan jhr. mr. O. W. J. Berg van Middelburg!) vergunning verleend lot hel aannemen en dragen der versierselen van kommandenr 2de kl. der orde van Adolf van Nassau Itent door den hertog van Nassau ge-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1