LEYDSCHE V CO IJ RA AT. N". 7«R„ VRIJDAG 24 JUNIJ. 1864- J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Ns; De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHË BEKIGÏEN. LEYDEN, 23 Jumj. B(j besluit van 21 Juni) heeft Z. Hl. goedgevonden, met ingang van 1 September 1864 tol hoogleeraar aan de rijks-instelling voor het onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde, krachtens de wet van 10 Junij 1864 te Leyden te vestigen, te benoemen de heeren T. Koorda en J. Pijn appel Gz.thans hoogleeraren aan de kon. akademie te Delften den heer p, J,. Veth, thans hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam. Men meldt ons uit het Westland, dal het rooijen en de verzending van nienwe aardappelen traag wordt voortgezetomdat de markt wegens eenen in den laatsten tijd plaats gehad hebbenden, aanzienlijken aanvoer van oude aardappelen, buitengewoon lusteloos blijft. Ook op Engeland gaat er niets om. De tuinders maken alzoo dit jaar eene slechte rekening, die later bij meerderen aanvoer van aardappelen niet beter zal worden. Deze week heeft men o. a. op de markt te Amsterdam voor de nieuwe aardappelen niet meer dan ƒ1.50 hel half mud kunnen bedingen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Staatscourant van lieden bevat de verslagen van den heer W. C. II. Staring aan den minister van binnen), zaken, en van den heer A. W. Kinder de Camarecq aan den minister van kolonie», aangaande de kunst matige bevruchting van granen en vruchtboomen volgens de methode van D. Hooibrink. Op last van het dep. van oorlog zullen dezen zomer in alle garnizoe nen des rjjks, zoo veel mogelijk, door de troepen, die geen deel nemen aan de oefeningen in hel kamp te Milligengroole manoeuvres en taktische veronderstellingen moeten plgats hebben. Van hel instructie-bataillon te Kampen zullen in de volgende maand naar de verschillende infanterie-regementen vertrekken 50 korporaals-titulair, om daarbij in den effectieven graad van korporaal op ïe treden. Te ïlaarlem is Maandag 11. het landbouwkundig congres geopend, en zyn de werkzaamheden in verschillende afdeclingen onmiddelijk aangevangen. De afdeclingen waren aldus zamengesteld1°. akkerbouw en veehouderij voorzitter dr. L. Mulder, hoogleeraar te Deventer, secretaris de heer J. Na gel, van Arnhem; 2°. volkshuishoudkunde en natuurkunde, voorzitter baron Sloet tot Oldhuis, secretaris de heer E. W. van Brederodc, van Haarlem; 3». houtteelt en tuinbouw, voorzitter jhr. H. G. Barnaartvan Haarlem; secretaris de heer mr. J. II. Schober, van Utrecht; 4°. koloniale landbouw, voorzitter baron Sloet tot Oldhuis. secretaris de heer Schilthuis, uit Ned.- lndiö. Assen is aangewezen als de plaats waar in het volgende jaar het congres zal plaats hebben. Voor de bijeenkomst van het congres heeft aldaar onder voorzitting van den heer baron Sloet tot Oldhuis de eerste bijeenkomst plaats gehad van hel tiendverbond. Daarin is na belangrijke discussiën besloten aan de rege ring te verzoeken eene wel in te dienen ten gevolge waarvan alle tienden in Nederland binnen een jaar of korter zullen getaxeerd worden onder toe- zigl der regering, door drie deskundigen, te benoemen door den tiendheffer, den tiendpligtige en den regler, en bij welke wet bepaald wordt, dat hel tiendregt tegen de alzoo getaxeerde waarde ten allen tijde zal kunnen afge kocht of in grondrenten geconverteerd worden. Heden zullen vele leden van het congres zich naar het Kruisdorp, ge meelde Haarlemmermeer, begeven, alwaar eene openbare markt van alle werktuigenden landbouw betreffendewordt gehouden. Te Amsterdam zal Zaturdag aanst. van de werf Concordia der heeren Meursing en llnygens te water worden gelaten het barkschip Prof. van der Soon Mesch. In de diergaarde van het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam is onlangs aangekomen een fraaije jonge Indische rhinoceros, onlangs door kapt. L. Uochart met het schip VImpératrice Evgénievoor eigen rekening, van Calcutta te Bordeaux aangebragt. Op den 18den dezer is op Nederlandseh Metlray het 12j-jarig bestaan van die inrigting feestelijk herdacht, bij welke gelegenheid het nieuwe bedehuis met orgel werd ingewijd. Dat bedehuis is een geschenk van een klein aantal weldoeners en hel orgel de vrucht van den milden zin van een kinderloos echtpaar. Ook mogt men op dien dag met blijdschap vernemen de ontvangst eencr gift van 7500, om daarvoor, zoolang de instelling be slaat, twee kinderen op te voeden. De vermoedelijke daders van den manslag onder Haaksbergen gepleegd «P den oud-pastoor Leus, in ons vorig nommer vermeld, zijn te Oldenzaal gevangen genomen en naar Zutphen overgcbragl. Het prov. geregtshof in Overijssel heeft den voormaligcn ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande reglen en accijnsen te G., schuldig verklaard aan verduistering van 'stands penningen, hem in zjjne betrekking als ontvanger ter ontvangst en bewaring toevertrouwd, tot een bedrag van ƒ269433, en hem, met inachtneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting en de betaling cener geldboete van ƒ230. Uit Akkrum in Friesland meldt men, dat van daar eene84-jarige vrouw naar Chicago in Amerika is vertrokken, met het voornemen om hare overige levensdagen bij haren aldaar woonachtigen zoon door te brengen. Uit Maastricht meldt men, dal zich daar sedert eenigen tijd de geval len van krankzinnigheid op eene in het oog vallende wijze vermenigvuldigen. Het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen is zóó overbevolktdat men verscheidene der ljjders naar het geneeskundig gesticht te 's Herlogenbosch heeft moeten overbrengen. 's GRAVEN 11 AGE, 23 Junij. Z, M. heeft aan den heer T. van Heukelom, president der kamer van koophandel te Amsterdamvergunning verleend tot het dragen der versier selen van ridder der Guelphen-ordehem door den koning v.an Hannover geschonken. Z. M. heeft den ambtenaar lsle kl. bij het lopographisch bureau van het dep. van oorlog J. M. Kierdorff benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. De adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken; de heer W. L. Gerritsen, is uit die betrekking ontslagen, en als zoodanig benoemd de heer mr. D. J. Zubli. Tot burgemeester der gemeente Elburg is benoemd de heer A. J. Krudop. Door Z. M. zyn wegens langdurige dienst op pensioen gesteldde vice-admiraal H. Wipff; de schout bij nacht B. G. Escher, op zijn verzoek en onder toekenning van den titulairen rang van vice-admiraal; alsmede de kapitein ter zee W. 11. A. Wesselink, aan wien de titulaire rang van schout b(j nacht is toegekend. Z. M. heeft voorts goedgevonden, a. te bevorderen: tot vice-admiraal, den schout bij nacht J. May; tot schout bij nacht, de kapiteins ter zee J. J. van der Moore en G. Fabius, tol kapitein ter zee, de kapitein-luitt. ter zee J. E. de Man, E. M. G. Baak, J. van der Meersch en H. Kemper; tot ka pitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee lste kl. W. B. F. Escher, J. A.van de Velde, R. W. G. Arendsen de Wolff en J. A. van der Muelen; tot luit. ter zee lste kl.de luitt. ter zee 2de kl. jhr. J. H. P. von Schmidt anf Al- tensladlG. ByI de V'roe, W. J. S. de Kanter, J. C. 11. Beeloo en J P. A. Lapidolh; b. te benoemen: tol officier van administratie 3dc kl.de ad junct-administrateurs J. G. Bebelaar, G. D van Werdt, M. D. L. Hertz veld en C. H. S. Pastor, en c. te bevorderen: lol hoofd ingenieur der ma rine, de ingenieurs lste kl. A. J. H. Beeloo ei: B. J. Tidcman; tot ingenieur l8le kl.; den ingenieur 2de kl. L. C. P. W. Visser, en tot ingenieur 2de kl., den adspirant-ingenienr J. L. von Leschen. Tevens zyn de vice-admiraal U. Wipff en de schout bij nacht B. G. Escher eervol ontheven van .de be trekking van directeur en kommandant der marine, de eerste te Vlissingen en de laatste te Amsterdam en die betrekkingen opgedragen te Vlissingen aan den schout by nacht A. A. de Vries en te Amsterdam aan den schout bij nacht G. Fabius. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is tot apotheker 3de kl. benoemd J. J. L. Feisscr. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indid J. F. G. Verhoeff, is een eervol ontslag uit de dienst verleend, met toekenning van pensioen. H. M. de koningin zal aanst. Zaturdag van het Loo op het palcis het Iluis ten Bosch terugkeeren. Naar men verneemt zal Z. M. de keizer van Rusland in de eerste da gen der volgende maand bij 11. M. de koningin-moeder te Soestdijk een bezoek brengen, na alvorens den 9den Jnlij aanst. de residentie te hebben bezocht. Dezer dagen werd gemeld, dal den 30stcn dezer, in hel locaal Diligentia alhier eene vereenigde vergadering zou worden gehouden der hoofdcommissie voor het nationaal gedenktceken voor November 1813 enz. met de afgevaar digden der plaatselijke commissiën, die ten doel had de vaststelling van het ontwerp, dat Z. K. H. prins Frederik zou worden voorgedragen. Thans verneemt men, dat die vergadering tot nader te bepalen dag is uitgesteld. Betreffende het geschil tusschen de burgerlijke leden van de Witte Sociëteit en de officieren van het reg. grenadiers en jagers, ten gevolge waarvan de muziek van genoemd corps in de spcieleiis-lent in het Bosch niet meer speelt, verneemt men dal door een aantal leden een bemiddelings voorstel is gedaan. ZalttTdag aanst. wordt betreffende dit voorstel de stem-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1