LEiDNdlE €01 RAAT. 1804- MAANDAG 20 JUNIJ. X'. rn - - N De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. V - ïJP?^ •N De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMKNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Junij. In de raadsvergadering van den 9dcn dezer maand is beslotenler gele genheid van de 25jarige eclitvereeniging van IIH. Mil. den koning en de koningin, een adres van geluk wensching in te dienen, waarvan wij den inhoud hieronder niededeelen: »De Raad der gemeente Leyden, innig aan Uwe Majesteit gehecht, har telijk belangstellende in alles wat Uwe Majesteit en Iloogsldeszclfs door luchtig huis liefs en heilrijks mag wedervaren, waardeert het voorregt hoog, Uwe Majesteit en Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin in de herdenking cener 25jarige eclitvereeniging geschouken. iilljj acht zich overtuigd de tolk Ie zijn der ganschc burgerij, wanneer hij het waagt Uwe Majesteit, ter gelegenheid van dien zoo gedenkwaardi- gen dag, aller opregte gelukwcnsching ootmoedig aan te bieden; wanneer hij de verzekering geeft dat de zegen, Uwer Majesteit door Gods goedheid ten deel gevallen, aller harten met de levendigste vreugde vervult; wanneer hjj den wensch uitspreekt dal Uwer Majesteils dierbaar leven, nevens dat van üwer Majesteils beminde gade, lang nog het vaderland ten heil, moge gespaard blijven, en aan dien wensch de betuiging vau aller diepgevoelden eerbied en ongeveinsde verknochtheid paart." De verjaardag van H. M. de koningin werd gisteren alhier op de ge wone wijze gevierd. Talrijk waren de vlaggen, die van de openbare gebou wen en particuliere woningen waren uitgestoken. Op den middag werd door de dienstd. schutterij en de bezetting op de Ruïne eene parade gehouden. Heden wapperde op nieuw allerwege de vaderlandsche vlag, niet alleen van wege de herinnering aan den 18d™ Jnnij verbonden, maar ook als blijk van deelneming in de vreugde, aan HH. MM. den koning en de koningin, door it Acting hunner 25-jarige eclitvereeniging, ten deel gevallen. Tot hel gisteren gehouden examen, om tol de akademische lessen te worden toegelatenhadden zich 29 adspiranten aangemelddie allen zjjn toegelaten. Het getal der in hel Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 123 lot 130 personen. Men meldt ons uit Rijnsburg dd. 16 Junij: Heden zijn alhier de eerste nieuwe aardappelen gerooid en naar Haarlem ter markt gezonden. De uit komst was bevredigend en overtrof zelfs die van vorige jaren. Men verneemt, dat het plan bestaat aanstaanden Zaturdag weder eene schuit met nieuwe aardappelen naar Amsterdam te zenden. Onder andere tuingroenten zal morgen de eerste bloemkool uit Veur naar Amsterdam worden verzonden, welk gewas, wanneer men hel min gunstige voorjaar in aanmerking neemt niet onvoordeelig is uitgevallen. De Staatscourant bevat het verslag van den hoogleeraar Buys Ballot aan den minister van binneul. zaken, omtrent de werkzaamheden van liet kon. Ned. meteorologisch instituutgedurende liet jaar 1863—64. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dal de herstemming ter verkiezing van leden van de tweede kamer, welke moet plaats hebben in de hoofdkiesdistricten Deventer en Goes, zal geschieden op Dingsdag 28 lunij aanst. In het kiesdistrict Alkmaar is tot lid der tweede kamer gekozen jhr. tnr. C. Foreesl, aftredend lid, met 643 van de 1223 stemmen. Mr. de Lange verkreeg 249, de heer Kikkert 189 en de heer SIoos 80 stemmen. Aan postzegels zijn in 1863 liicr tc lande vervaardigd: Voor Neder land: 300,000 stuks oranje a 15 c.2,700,000 stuks roode a 10 c. en 2,500,000 stuks blaauwe a 5 c.te zamen 5,500,000 stuks tot eene nominale waarde van ƒ440,000. Voor Ned. Indie1,450,000 stuks roode postzegels a 10 c.lol eene nominale waarde van ƒ145,000. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Delft brand ontstaan bij den broodbakker van der Pijl, aan de Voorstraat. Op een klein afzonderlijk slaand achterhuisje na, is het geheele huis in een half uur lijds afgebrand. Door den gemeenteraad van Rotterdam is in zijne eergisteren en gis teren gehouden vergaderingen beraadslaagd over de voorstellen van burg. en weih. betreffende het museum Boymans. De eerste drie punten werden aan genomen en besloten 1°. de assurantie-penningen van de schilderijen van het museum Boymans uitsluitend te bestemmen tol aankoop van schilderijen enz. in den geest der bepalingen van liet testament Boymans, en die gelden daartoe als een afzonderlijk fonds in de brandkast der gemeente te doen be waren; 2°. de commissie voor het mnsenm Boymans te magtigen, om, vol gens het door haar voorgestelde plande aankoopen tot wederaanvulling »an het musetim te doen geschiedenonder gehoudenheid om telkenmale na het doen van eenigen aankoopdaarvan aan den gemeenteraad kennis te geven; 3°. burg. en weth. te magtigen om uit de bovenvermelde gelden de betaling der gedane aankoopen ie doen geschieden, onder gehoudenheid daarvan jaarlijks eene afzonderlijke verantwoording aan den gemeenteraad over te leggen, tegelijk met de indiening der rekening van hel museum. Het vierde punt, aldus luidende: het gebouw, waarin het museum was gevestigd, nadat dit wederom, volgens een door den gemeenteraad goedge keurd plan, in behoorlijken staat zal zijn gebragt, op nieuw maar tevens uitsluitend te bestemmen voor de plaatsing van de kunstverzameling waar uil het museum Boymans thans nog bestaal en hetgeen daaraan in het ver volg zal worden toegevoegd" gaf aanleiding tot langdurige gedachtenwisse- ling, daar vele leden van gevoelen waren dat het wenschelijker was het oude gebouw zoodanig in te rigten dat het dienen kon voor akademie van beeldende kunsten met daaraan verbonden tentoonstellings-en concertzaal, om elders een nieuw en doelmatig gebouw voor het museum te stichten. Door anderen werd beweerd, dat de gemeente zedelijk verpligt was het mu seum op het tegenwoordig door wijlen Boymans zelf goedgekeurd terrein te laten. Ten slotte werd aangenomen een voorstel van den heer Pincoffs, de strekking hebbende dat de raad in beginsel zou beslissen dat het museum Boymans op dezelfde plaats zal blijven waar het zich tot dus ver bevond, waarna burg. en weth. zullen worden uitgenoodigd om, in overleg met de commissie voor de plaatselijke werkeneen plan van herbouwing aan de goedkeuring van den raad te onderwerpen. Uit Hoorn meldt men, dat Woensdag II. aldaar voor de opening der stembussen voor de verkiezing, eene missive gelezen werd van hel stem bureau van het eiland Urk, waarbij te kennen werd gegeven, dal niet e'e'n kiezer opgekomen was om zijne stem uit te brengen, en dal deswege de stemopnemers ook hunne stem niet hadden uitgebragt. Van het Nieuwe Diep meldt men, dat tijdens het^onweder op Maan dag 11. de bliksem is geslagen in de r. k. kerk in de Zijpe, aan den Bui gen weg, welke kerk met pastorie en koslerwoning een prooi der vlammeu is geworden. Van den inboedel der pastorie heeft men veel kunnen redden. Te Nijega, in Friesland, is mede op dien dag de bliksem in den toren der kerk geslagen, met het gevolg dat hij, benevens de in 1857 gebouwde kerk en haar nieuw orgel, in de asch zijn gelegd. Alleen de stoelen en boeken heeft men uit de kerk kunnen redden, de torenklok is gesmolten, en niet dan met veel moeite is het mogen gelukken, de pastorie, school en onderwijzerswoniug en andere in de nabijheid der kerk slaande gebouwen te bewaren. Een en ander was legen brandschade verzekerd. Uit Apeldoorn meldt men omtrent de feestviering van het koninklijk echtpaar nog het volgende: Al de commission tot aanbieding der geschen ken voor het zilveren feest zullen ten 5i aan HH. MM. den koning en de koningin worden voorgesteld en aan het diner ten hove deelnemen. Het muziekkorps van de rijdende artillerie zal zich doen hooren op verschillende plaatsen der gemeente; zoomede is uitgenoodigd de plaatselijke harmonie om tot de feestviering voor de dorpelingen mede te werken; ua afloop der mu- ziek-uitvoeringen zal een klein vuurwerk worden afgestoken aan het kanaal van Apeldoorn naar Dieren. Op de groote jaarlijksche wolmarkt te Meppel, Donderdag II. gehou den, is de aanvoer zeer belangrijk geweest. Met graagte werd er ƒ1.50 lot ƒ2.10 voor het N. pond betaald. Te Florence is eene opera opgevoerdgetiteld I Batavi, handelingen voorstellende tijdens het beleg van Leyden. De muziek is door eene Fran- schc dame, mevr. Tarbé de Salons, vervaardigd. 's GRAVENIIAGE, 18 Junij. 7,. M. heeft eene gratificatie van tien gulden en een loffelijk getuig schrift verleend aan W. de Naters te Eindhoven, wegens hel aldaar met levensgevaar redden van een kind uit de rivier de Dommel. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Sneek is benoemd de heer F. H. ter Horst, thans ontvanger te Heerenvcen; en tol ontvanger der in- en uitgaande regten bij de Roode Sluis te Overslag in Zeeland de heer E. Klos, commies lstc kl. te Venlo. Aan den kommandant van het huis van opsluiting en tuchtiging tc Leeuwarden, den heer F. Stokhuyzcn, is op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend; voorts zijn benoemd: tot kommandant van gezegd huis, de heer J. Z. J. Creutz Lechleitner, thans adjunct-kommandant van dat geslicht, en ter zijner vervanging, lol adjunct-kommandant de heer J. W. Matthaei, thans commies bij de huishoudelijke dienst in hel huis van correctie te Hoorn. Z. M. heeft goedgevonden bij het reg. O. I. cavalerie te benoemen: tol 2de" luit., de wachtmeesters-titulair W. A. Post, van hel2dc, J.' A. Borecl de Mauregnault, van het 4de, en E. M. C. van Mattemburgh, van het 3dc reg. dragonders. Aan den militairen ambtenaar lstc kl. C. van Rijn, laatstelijk archivaris bij den generalen staf in Ned. Indie, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1