Per Telegraaf. De Herkiezing van Mr. R. J. Graal' Sc!iiiiiiiiel|)eniiiiick. Wat moet een afgevaardigde van Leyden vertegenwoordigen? KIEZEÏiS VAN LEYDEN! Piuissisclie hoofdofficierenmenige verdrukking en beleediging te verduren, en zij vergelden het met velerlei onaangenaamheden; hel is er een strijd als tusschen den leeuw en de wesp, even nadeelig voor de waardigheid van den eerste als voor de veiligheid van de laatste. De regering is in het lagerhuis door de tory-partij vrij scherp aange vallen over hare geheimhouding in de zaak der conferentie in weerwil dat het daarop verhandelde in het buitenland geen geheim blijft. Lord Palmerston heeft geantwoord, dat hij zich niet zou laten bewegen af te wijken van hetgeen hij als zijn pligl beschouwde. Wanneer de onderhandelingen zoo ver zouden gekomen zijn, dat de regering meent zonder nadeel voor het algemeen belang te kunnen mededeelen al wat het heeft voorgesteld en aan genomen, dan zou het parlement zich levens kunnen overtuigen dat zij in de zaak der conferentie heeft gehandeld overeenkomstig de eer en de be langen des rijks. In de dezer dagen gehouden verkooping der schilderijen van den heer J. M. Oppenheim, beslaande uit 39 stukken van den eersten rang uit de llollandsclie school, hebben o. a. een rotsachtig landschap met waterval van Jacob Rnysdael 1450, eene kermis van David ïeniers insgelijks 1450 guinjes en de overige mede aanzienlijke prijzen opgebragt. Volgens beriglen nit New-York van 28 Mei heeft de generaal Lee eene stelling bij Sextons Junction ingenomen. De generaal Banks is te New- Orleans aangekomenen Texas wordt door de noordelijken ontruimd. Vol gens in omloop zjjnde geruchten zon de generaal Johnston in aantogt zijn oin Lee te versterken, zou de generaal Bnttler geslagen zijn en zou de ge neraal Grant op het schiereiland voortrukken. fBAN K H IJ 14. PARIJS7 Junij. Hel heeft hier groote vreugde verwekt, dat bij de wedrennen in het bosch van Boulogne dc eerste prijs van 100,000 frs. dooreen Fransch paard de Vermont van den heer Delamarre, is behaald, hoewel het bij de Derby wedrennen zoo beroemd geworden Engelsche paard Blair-Athol aan den strijd deel naoi. Omtrent het lot van dr. La Pommerais verkeert men nog in het on zekere. De vader van den veroordeelde iieeft zijn verzoek om gratie den keizer doen toekomen Gisteren was het gerucht in omloop dat hij heden zou ter dood gebragt wordenzoodat er dan ook lieden eene vrij talrijke volksmenigte op de place de la Roquette was zamengevloeid. Rij die.gele- genheid is tusschen studenten en werklieden eene zoo ernstige botsing ont staan dat de politie is moeten tusschenbeideu komen. Men verwacht nu zijne teregtstelling tegen Donderdag. Bij het springen van een kruidmagazijn te Tripoli zijn 137 burgers en soldaten omgekomen en 230 personen gewond geraakt. PK IJ IS SEN. BERLIJN 7 Junij. Beriglen uil Kopenhagen melden, dat de vier oudste ligtiugen van hel leger uit de dienst ontslagenen daarentegen al de manschappen van de reserve onder de wapenen geroepen zijn. Volgens Deensche dagbladen zou het leger door dien maatregel tot de sterkte van 60000 man zijn gebragt. Volgens eene andere opgave zou het Deensche leger, hetwelk door den veld- logt en nu laatstelijk door het ontslag van vier liglingen is verzwakt, na het opkomen der reserve nog ver beneden de sterkte van 60000 man blijven. Volgens hel Journ. de St. Pet. heeft de Russische zaakgelastigde te Rome den last ontvangen om aan den kardinaal Anlonclli hel schrijven l®r overhandigen, waarbij de heer Kisselefi als gezant van Rusland nit Rome teruggeroepen wordt. WEENEN, 9 Junij. De Oest. Ztg. is van oordeel, dat de verbonden mogendheden eene verlenging der wapenschorsing gedurende 14 dagen niet mogen toestaan, maar dat zij peremtoire eischen behooren te doen, en, als deze onvervuld blijven, den 12den dezer Funen moeten bezetten. PARIJS, 8 Junij. Het verzoek om gratie van dr. la Pommerais is af gewezen. BERLIJN, 9 Junij. De Slaatsanzeiger bevat het berigldat dc wapen stilstand voor den tijd van 14 dagen verlengd is. LONDEN, 9 Junij. Tegen heden namiddag ten een ure is een buiten gewone zitting der conferentie belegd. PARIJS, 9 Junij. l)r. La Pommerais is heden ochtend ten zes ure ge guillotineerd. IN«JESON»EN. Vervolg. Bij al de redenen, die wij in twee artikelen reeds hebben aangevoerd om te bewijzen, dat het voor liet vaderland en voor ons district hoogst wenscheltjk is, dal de heer Schimmclpeniiinck op nieuw gekozen worde lol onzen volksvertegenwoordiger, en dat bij door al zijne parlementaire han delingen zich ons vertrouwen heelt waardig gemaakt, hebben wij door ver der naauwgezet onderzoek nog andere gevonden. Een zijner laatste daden in de Kamer was, dal hij bij de behandeling van de wet lot regeling van hel onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde, voor het amendement van den heer van Kerkwijk, om te Leyden die instelling te vestigen, gestemd heeft, doch later tegen de ge- heele wet. Dit gedrag was volkomen consequentdaar hij met vele anderen die wet voor onvolledig hield en niet naar cisch deze belangrijke aangele genheid regelende. Hel strekt den heer Schimmelpenninck tol eer, dat hij in een tijd, zóó nabij aan zijne aftreding als lid der Kamer, en daar hij wel voorzien kon, dat zijne tegenstanders dal tegen stemmen in een ver keerd licht zouden plaatseii .cn misbruiken om zijne herkiezing tegen te werkenden moed gehad heeft om zijne antecedenten niet te verloochenen en aan zijne beginselen getrouw te "blijvenen des noods liever zijne her benoeming in de waagschaal te stellen dan ontrouw te worden aan zijne bekende denkwijze over onze Oostindischc bezittingen en zijn oordeel over deze wel. Hoe menigeen, niet zóó onafhankelijk, niet zóó getrouw aan beginsel en pligt en niet zóó eerlijk, zou, om toch maar gekozen Ie wor den, zijn beginsel en wat een echt Nederlander tot eer verstrekt over boord hebben geworpen, liever het belang «an zijn land dan eigen belang opofferende. Dc redactie van de Arnhemsche Courant, die, zooals overbekend is, in politieke denkwijze van den heer Schimmelpenninck zoo zeer verschilt, heeft in hel n°. van den 14deD Mei jl.met lofwaardige billijkheiddan ook te regt hem over die vastheid van beginselen en zijnen moed geprezen. W ij lezen er De heer Schimmelpenninck, uit het kiesdistrict Leyden verkozen, heeft tegen gestemd, zegt het Leidsell Dagblad, liet had er kunnen bijvoegen, dat de heer S. in Junij uitvalt, liet L. D. heeft zekerlijk bedoeld den heer S. de eer tc geven, die hem toekomt, de eer van den moed zijner overtuiging gehad tc hebben, en niet redenen van persoonlijk en plaatselijk belang te hebben doen gelden boven hetgeen hijals volksvertegenwoor diger, meende tegen het algemeen belang te zijn." Het is treurig, dat die moed zoo dikwerf ontbreekt, dat dc pers, wanneer zij dien eene enkele maal aantreft, zich verpligt rekent dien als eene zeldzame gunstige uitzon- dering te releveren. Maar zij is er loc verpligt enz." Deze zoo verdiende en onpartijdige lofspraak is eene overtuigende aanbe veling voor den heer Schimmelpenninck. De heer Taets van Amerongen kon, dewijl hij zich over dergelijke aan gelegenheden niet zoo openlijk had verklaard, voor stemmen; Schimmel penninck kon en mogt dat niet, en dit verschil in opvatting is een nieuw bewijs, dat onze beide vertegenwoordigers niet enkel oppositie en afspraken maken. Als Schimmelpenninck voor de wet gestemd had, dan zou hij ver diend hebben door allenvan welke kleur ooiite worden verworpenter wijl hij nu om deze en andere redenen door allen verdient gestemd te worden. Die vraag, mijnheer de Redacteur, heb ik mij zeiven gesteld en meen haar ook aan het publiek te mogen stellenwant op hare beantwoording komt het, mijns inziens, aan, of men Schimmelpenninck of Siegenbeek stemmen moet. Moet de keuze van het kiesdistrict Leyden eene uitsluitend politieke keuze wezen, is het de man eener uitsluitende rigting, een partijman, dien wij behoeven, dan is, zonder ecnigen twijfel, graaf Schimmelpenninck de aan gewezen man. De heer Siegenbeek is niet alleen een Ie voorzigtigmaar ook een te verstandig man om in de zaak des lands enkel eene partijzaak te zien en, naarmate hij óf ministerieel óf opposant is, alles onvoorwaar delijk goed te keuren en aan te nemen of, even onvoorwaardelijk alles al te keuren en te verwerpen. Men moet hier niet de vraag doen wat, uit het oogpunt van lokaal be lang, uit het oogpunt van hel belang der gemeente, van de belangen van het district, meest, noodig, meest voordeelig voor de belanghebbende streek is, een exclusief man of een man van praktijk. Die vraag mag hier niet beslissen. Beginselen gaan boven eigenbelangen en wanneer graaf Schim melpenninck, om aan zijn beginsel en zijne overtuiging getrouw te blijven, tegen de voorstellen der regering, welke hij stelselmatig bestrijdt, blijft stemmen, ook wanneer zij voordeelig zijn voor het district waarvoor hij zit, moet men dit in hem eeren. Een weifelend man zou, zoo hij al zijne.stem niet voor had willen geven, ligt een voorwendsel hebben kunnen vinden om weg te blijven en hel is niet meer dan billijk de cordaatheid te erkennen van den man die, zóó kort voor de verkiezing, den moed had, tegen hel lokaal belang van zijn district in, aan zijne partij getrouw te blijven. Men moet zich stellen op hel gebied van het algemeen belang, waarinde belangen der deelen begrepen zijn. Uil dit oogpunt redenerende, moet men de vraag stellenis het nuttig en doeltreffend dat uit Leyden een uit sluitend partijman afgevaardigd worde, of een man die, bij de behandeling der publieke aangelegenheden, zaken van personen zal weten te onderken nen en te scheiden? Is een opposant quand tnéme die, zoolang zijne rig ting niet aan het roer is, tracht te beletten dat iets tol stand kome, de man die liet algemeen belang hel best behartigt? of is liet hij die zijne stem regelt naar het innerlijk gehalte van hetgeen hem ter beoordceling wordt voorgelegd De overtuiging van een opposant quand tnême gelijk graaf Schimmelpen ninck behoort men te eerbiedigen, maar de vraag komt daarbij te pas: o( deze overtuiging ook de overtuiging van hel district is? of deze stelselmatige belemmering dat iets tot stand kome, het algemeen belang gebaat heeft? ol deze oppositie quand même niet even onvruchtbaar geweest is als zij stand vastig was? Men eere dc standvastigheid waarmede graaf Schimmelpenninck al wal vrijzinnig is en van dc vrijzinnigen komt, bestrijdt en afweert. Maar, zal men niet levens moeten erkennen, dat, met al deze standvastigheid, graal Schimmelpenninck niets heeft kunnen beletten van wat hij beletten wilde ca vooral dat hij niets heeft gedaan of toegebraat om de conservative begin selen te handhaven, tc steunen of te sterken? Graaf Schimmelpenninck spreekt van tijd tot tijd tegen, en stemt altoos tegen. Maar ziedaar daa ook al wat hij als vertegenwoordiger praesteert. Wanneer zag men bent het initiatief nemen? wanneer formuleerde hij zijne conservatieve beginselen in eenig voorstel van wet? wanneer bragl hij, door een conservatief amen dement, een behoudend beginsel in een vrijzinnig wets ontwerp. Wanneer de liberalen zich aan een liberaal wcls-onlwerp aansluiten, be groeten hunne tegenstanders hen met den bijnaam van «stem machines". Doch de man die, getrouw aan hel wachtwoord zijner partij, steeds zicli aansluit aan elke oppositie en steeds alles wal,van de vrijzinnigen komt, afkeurt en afstemt, kan men Item niet met even veel regt, eene «stem- machine" noemen? Dc aansluiting der liberalen aan hun ministerie geeft ten minste aan hel land resultaten; zij geeft eene regering, maar wat geelt ons deze eeuwigdurende oppositie die niets beletten en niets in de plaats ge ven kan? zijn machinale necnschudders beter dan machinale jaknikkers? Van dit standpunt, en het is, geloof ik, hel standpunt waarop men ziel bij de verkiezing plaatsen moet, is de niet-partijman Siegenbeek de man die ons past, en niet de partijman Schimmelpenninck. Ongelukkig is, gelijk men weet, in onze gemeente, de persoonlijke en de partij-kwestie de kwestie die bijna altoos beslist. Men bedenke echter dat Leyden slechts een deel van het kiesdistrict uitmaakt en het kleinste deel. Builen Leyden kan graal Schimmelpenninck rekenen op alle orthodoxe en reactionnaire stemmen. Voor hen die mcencn dal de beginselen der negative, onvoorwaardelijke en onvruchtbare oppositie van orthodoxie en reactie niet de beginselen zijn, welke een afgevaardigde van Leyden behoort te vertegenwoordigen, moet, ook uit dien hoofde, Siegenbeek de natuurlijke kandidaat zijn en de man dien zij behoeven. Eene der vele goede redenen, die ons moeten bewegen thans den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek naar de Tweede Kamer af te vaardigen, is deze: Nil bet middelbaar onderwijs en dat voor Indische ambtenaren geregeld is, ligt de regeling van hel hoogcr onderwijs aan de beurt. Al komt deze nog niet in het eerstvolgende jaar, het is toch waarschijnlijk, dat zij voor komen zal gedurende de vier jaren voor welke wij onzen afgevaardigde naar de Kamer zenden. Bij die regeling van het hoogcr onderwijs heeft Leyden, de hoogeschool, maar ook de stad een overgroot belang. Wien kunnen wij dat belang beter toevertrouwen dan aan den heer Sie genbeek, onzen burgemeester en curator der Leydsche boogeschool? Als curator is dc lieer Siegenbeek van nabij incl de eischen en behoeften van liet hoogcr onderwijs bekend. Bij de behandeling der voorkomende

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2