LEYDSCIIE COURANT. 18(14. in°. 70, iWt Oe Courant wordt Maandag, Woensdag en Vfijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zalurdag avond. VIUJDAG 10 JUNIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHF, BEItlGTEN. LEY DEN 9 J tin ij. hi ile zitting van den gemeenteraad van lieden is benoemd tol tweeden hulponderwijzer der 3dc kl. aan de openbare school voor minvermogenden U. J. van VVijk. De voordragt betreffende de vervulling der betrekking van klokken opwinder werd goedgekeurd. Volgens die voordragt wordt het aanstellen als zoodanig van een bekwaam persoon, bij wijze van proeve, aan Borg. en Wethouders overgelaten. Ook de voordragt betreffende den toegang tot de gemeente aan de zijde der Mare werd goedgekeurd; dien tengevolge zal de brug over den singel in eene andere rigling gelegd worden waarvan de kosten op ƒ1600 zijn geraamd. De verzoeken tot het bekomen van gemeentegrond van P. van der Meer en II. van CazanlVV.C. Baert, F. C. Rose co J. van der Tas werden toegestaan; alsmede het verzoek van P. Koore- man Pz.tot het leggen eener sloep, en dal van J. Schellema Jz., tol het leggen van een spoeMot in den Ouden Singel. Betreffende het adres van de wed. Root, gel). Meijer, houdende herhaling van haar verzoek tot vernieu wing der schutting van hare huizen langs hel Gangetje, werd besloten te persisteren bij het daaromtrent vroeger genomen besluit. Vergelijkende slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Hei 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de eerste vijf maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Mei. Zuivere opbrengst over de eerste 5 maanden. 1863 1864 1863 1864 Geslagt(fty opcenten en invoer) BivuvevVl. Gedistilleerd (idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit en K unstwij n(i'rf f 1887.44} 9124.94} 111.37 6003.38 1823.10 2059.38} 6262.04} 7715.66 1890.45 10010 23 30722.53 1039.54} 27375.49} 8674.05 10690.67} j 31458.85} 32906.88 8517.30 ƒ18950.24 r17927.54 I 77821.85 f 83573.71 Tegen den l3deI1 Jiinij zijn de hoofdingelanden en de hoofdingelanden- plaatsvervangers van Rijnland, als kies-collcgieop het Genieenlandshuis te Leyden opgeroepen, ten einde de twee nieuwe voordraglen aan Z. M. den koning op Ie maken voor de benoeming van twee hoogheemraden, ter ver vullingder plaatsen van hen, welke volgens den bestaanden rooster met 1". Augustus aanst. moeten aftreden, zijnde de heeren Abr. 11 anevelt Jz. en Joh. van der Breggen Flz. De eerstgenoemde heeft, uithoofde zijner klim mende jarenaan de kiezers zijn verlangen kenbaar gemaakt om niet weder lo! herbenoeming te worden voorgedragen. Er zal alzoo over een nieuw lid in zijne plaats in hel collegie van hoogheemraden moeten worden gestemd, en wel, volgens het thans op dit punt gewijzigd reglement, hetzij in hetzij builen de gemeente Lcyden woonachtig, terwijl de aftredende heer llarlevelt volgens het tijdens zijne benoeming in 1858 in dat reglement bepaalde als hoogheemraad in Lcydeu woonachtig door den koning was aangewezen. Gisteren morgen werd weder in den Doele een militair, wegens onver beterlijke dronkenschap, voor hel front van het reg. veld artillerie onwaar dig verklaard de wapenen te dragen en daarna door eeuige manschappen de stad uitgeleid. Men meldt ons uil Katwijk: Heden vierde de heer G. Oorihuys, eenig overgebleven zoon van den beroemden zeekapitein Geerardus Oorihuys. be kend door het zeegevecht in 1773 met de Engelschen, zijn 50-jarigen dienst tijd als rijks- en gemeente ontvanger alhier. De waardige, algemeen beminde en hooggeachte grijsaard ontving hij deze zoo zeldzame gelegenheid talrijke bewijzen van deelneming en achting. Uit onderscheidene woningen zag men de nationale driekleur wapperen. Behalve andere geschenkenwerd hem door eene commissie uit den gemeenteraad, namens de gemeente, eene prachtige pendule aangeboden. In het laatst der volgende maand zullen er, onder bevel van den gene- raal-majoor YViibrenninckbevelhebber in de 2dc militaire afdeeling, in de vlakte van Waalsdorp, eenige gecombineerde manoeuvres in het vuur plaats hebben, waaraan zullen deel nemen het geheele garnizoen van 's IIage en het D'e en 2dc bat. van het 4dc reg. inf., te Delft en Leyden gevestigd. Te Amsterdam is door den kerkeraad der Waalsche gemeenteter voor ziening in de vacature, onslaan door hel emeritaat van ds. de Dompierre de Chaufepieen voortdurende ten gevolge van het bedanken van ds. Chan- 'epie de la Saussaye, het volgende viertal van hh. predikanten gevormd: Rochedieute Delft, van Hamel, te Leyden, Eschenauer, te Rijssel, Laats mante Haarlem, en daaruit beroepen ds. Hochedieu te Delft. Te Utrecht is door den kerkeraad der herv. gemeente, ter vervulling der vacature, ontslaan door het overlijden van d». van den Ham, het vol gende drietal van hh. predikanten gevormd Schijvliette Hilversum Cramer, te Charloisen Tbecsing, te Rotterdam. Dezer dagen heeft de Overijsselsche verceniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart van wege het genootschap Nalura Arlis Magistra te Amsterdam een aantal van 11000 jonge zalmen ontvangen, ten einde daar mede de Overijsselsche wateren te bevolken. Deze zalmen zijn aan het Ka- terveer te water gelaten. De thans in genoemde wateren geplante zalmen bedragen reeds een getal van 22000. Door het prov. geregtshof in Friesland is eene boerenmeid uit het dorp Garijp lot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens diefstal van ongeveer ƒ300 ten huize van haren meester, een bejaard rentenier. Zij bekende de misdaad, doch verklaarde, dat zij die in overleg met haren aanstaande had gepleegd, die te dezer zake ook vroeger was gevangen genomen, doch ten wiens laste niets kon worden bewezen. Aanvankelijk had zij het doen voorkomenalsof zij afwezig was geweest en de diefstal loen gepleegd was geworden. IIare slimheid ging zoo ver, dat zij eenige maanden vroeger, toen zij misschien reeds over den diefstal peinsde, zich op zekeren dag han den en voeten had gebonden, en loen haar meester te huis kwam, opgaf, dat anderen dit gedaan en haar van haar zilver oorijzer beroofd hadden. Te Sprang heeft Maandag II. een zware brand plaats gehad. Twaalf huizen en twee schuren werden binnen een uur tijds in de aseli gelegd; ook is er weinig of niets gered. De oorzaak is onbekend. Slechts gedeel telijk waren eenige huizen en inboedels verzekerd. Omtrent den te Hulsberg gepleegden moordaanslag verneemt men, dat er op de herstelling van hel gewonde meisje alle hoop beslaat. Ofschoon het pistool, waarvan de dader zich bediende, a bout portant werd afgescho ten was het gelukkiger wijze slechts met los kruid en een prop geladen. De mond der boerin is erg gezwollen en gewond, doordat haar aanvaller bij herhaling alle moeite deed, om dit pistool daarin af te schieten: zij verze kert, dat hij reeds vooraf had gedreigd, haar het leven te willen benemen. 's GRAVEN HAG E, 9 Junjj. Z. 31. heeft goedgevonden den generaal-majoor L. T. F. VV. baron van Boecop, lid van het hoog militair geregtshof, ingevolge zijne aanvrage, eer vol ontslag uit die betrekking te verleeueu en op pensioen te stellen. In zijne plaats is benoemd lot generaal-majoor en lot lid van het hoog militair geregtshof den kolonel op nou-activiteit J. H. L. Rijsterborgh. Tot leeraar aan 's rijks veeartsenijschool is benoemd A. VV. 11. Wiriz, iste luit. paardenarts 2de kl. bij het leger, te Roermond, ter vervanging van wijlen J. Jennes. Aan den paardenarts der lste kl. II. H. Laseur, van het ls,c reg. dra gonders, is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Tot onderwijzers der 3de klasse voor de dienst in Nederl. Indië zijn be noemd de hulponderwijzers J. VV. A. van llaastert, te Weert; L. Vreekte Haarlem; L. H. Kramer, te Breda; J. A. Olt, te Zwolle; C. C. Bierhnys, te Apeldoorn, en J. Dekker, te Noordborn. Bij den heer jhr. mr. Quarles van UtTord, commissaris der maatschappij van weldadigheid, is ingekomen een certificaat Nat. Schuld ad 1000 2} pet., eene gift van den heer inr. E J. A. graaf van Bylandt, ten behoeve der maatschappij. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is het wets ontwerp tot definitive vaststelling van het llle hoofdsl. A der staaisbegrootiug voor 1864, na eenige gedachten wisselingmet algemeene stemmen aangenomen. Daarna is behandeld het wels-ontwerp tol regeling van het onderwijs van rijkswege in Indische taal-, land- en volkenkunde. Onderscheidene leden voerden daarover hel woord, o. a ten betooge dat de wet onvolledig was en dat er geene genoegzame waarborgen gegeven waren voor eene behoor lijke opleiding van geschikte ambtenaren bier te lande voor onze O. 1. be zittingen, ten gevolge waarvan men vreesde dat de band tusschen Nederland en onze koloniën in het vervolg niet zou versterkt worden. Nadat de mi nisters van binnen!, zaken en van koloniën de onderscheidene bedenkingen hadden beantwoord, werd het wets ontwerp met 20 legen 11 stemmen aan genomen. In de zitting van heden zal over de gewijzigde concessie voor de doorgraving in Noordholland beraadslaagd worden. Genoemd ontwerp is in de heden gehouden zitting met 26 legen 2 stem men aangenomen en dat tot onteigening van percelen voor den spoorweg van Alkmaar naar den Y-dijk met algemeene stemmen. De eerste kamer heeft den heer 1'. F. Blom, klerk ter griffie, benoemd tot haren adjunct-commies. BUlTEtYLANDSUHK BKRiGTEN. EAGËLA3 I». LONDEN 7 Junij. Omtrent de jongste zitting der conferentie verneemt men, dat de Duit- sche gevolmagligden ad referendum aangenomen hebben het voorstel tot ver lenging van de wapenschorsing met 14 dagen, onder voorwaarde, dal wanneer na het verstrijken van dien termijn de linie van grensscheiding niet is vastgesteld, de vijandelijkheden alsdan zullen worden hervat. Jlen verzekert, dat Oostenrijk en Pillissen niet blijven vasthouden aan de grens scheiding van Apeurade. Voor den 12de" dezer zal er op nieuw eene bij eenkomst plaats hebben. De Morn. Herald is van meening. dal de kansen op den vrede thans minder dan ooit zijn, en dal, zoo Duitsehland op eeue tneer noordelijke grensscheiding blijft aandringen, de conferentie slechts zal bijeenkomen om te verklaren, dal het onmogelijk is tot eene schikking te geraken. De correspondent van de Times te Kopenhagen meldt o. a. het vol gende: Allengs voegen de Duitschers in Jutland zich naar de bedingen der wapenschorsing, doch de ingezetenen hebben er'van hen, vooral van de

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1