Per Telegraaf. van daar naar Berlijn. Z. K. H. zal voor den verjaardag van II. M. de koningin terugkeeren en zich naar het Loo begeven. Z. K. H. de prins van Oranje zal zich aanstaanden Zondag naar Haar lem begeven, ten einde, als inspecteur-generaal over het wapen der cavalerie, eeue inspectie te houden over het 3dc regement dragonders aldaar in garnizoen. De minister van oorlog is in de residentie teruggekeerd. De minister van binnenl. zaken is, na alhier van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd te zijn, naar Amsterdam vertrokken. Aanstaanden Zalurdag zal door den minister geen gehoor verleend worden. De minister van financiën heeft aangekondigd, dat de 1000 aandeelen in de Nederl. bank, den staat toebehoorendealle op den voet van art. 7 van liet berigt zijn toegewezen voor den prijs van 190 ten honderd van hel nominaal bedrag, en dal aan de inschrijvers, wier aanbiedingen geheel of gedeeltelijk konden worden aangenomen, ten spoedigste daarvan mededeeling zal worden gedaan. liet prov. geregtshof in Zuidholland heeft bepaald, dal de kamer van vacantie beurtelings zal worden gepresideerd door de hecren president J. A. Philipse en vice-president S. Schmolck, en voorts zal bestaan, gedurende de maand .lulij uil de hh. mrs. jhr. F. W. A. Beelaarls van Blokland, W. F. G. L. Francois, J. G. Kist, C. van Bell en G. Matthes; en gedurende de maand Augustus uit de hh. mrs. C. D. BeelsJ. W. Schuur man, J. G. Kist, C. van Bell en G. Watthes. Wijders zal deze kamer hare zittingen honden op 5, 6, 7, 8, 19, 20, 21 en 22 Julij en 2, 3, 4, 5, 23, 24, 25 en 26 Augustus. BLHTENLANDSCHK BERIGTEN. BEbCtlB. BRUSSEL, 1 Junij. De kamer van vertegenwoordigers heeft hare zitting hervat. De heer Rogier, minister van buitenl. zaken, heeft medegedeeld dat de leden van het kabinet hunne aanvraag om ontslag teruggenomen en zich weder voor goed met het bewind belast hadden; hij deelde verder den loop der omstan digheden mede, welke tol die uitkomst geleid had. Eerst gewaagde hij van de bemoeijingen tot vorming van een conservatief kabinet; deze waren, volgens hem, vooral mislukt door dat de heer Dechamps en zijne vrienden in hun aangeboden programma eene hervorming van het gewesieljjk en ge meentelijk kiesregt hadden opgenomen, die den koning ounoodig en beden kelijk scheen. Toen ook de bemoeijingen lot vorming van een kabinet uil mannen, die niet in de kamers zalen, mislukt waren, verzocht de koning de leden van het liberale kabinet hun aanzoek om ontslag terug te nemen. Zr. M\ opregte en welwillende medewerking werd daarbij beloofd. Z. M. begreep, dat bij eene zeer zwakke meerderheid de vrijheid lot ontbinding der kamers noodzakelijk kon zijn om de zaken gaande te houden; die vrij heid zou dus niet worden geweigerd. De heer Dechamps heeft den heer Rogier beanlwoord en daarbij het mislukken der pogingen tot vorming van een nieuw bewind aan het tegenwoordige ministerie geweten en zijn pro gramma verdedigd. De heer Rogier verklaarde, dat hij en zijne ambtgenoo- len aan de oppositie en aan de kroon volle vrijheid hadden gelaten. Naar men wil zou de oppositie plan hebben de begrooling af te stemmen. ENG ELAit 1>. LONDEN, 31 Mei. Zalurdag II. heeft de prins van Wallis in Hydepark eene wapenschou wing over cenige corpsen vrijwilligers, 21743 man sterk, gehouden. Er was eene zoo groote menigte toeschouwers bij tegenwoordig als men nog zelden gezien heeft. Omtrent de zitting der conferentie op Zalurdag II. wordt van eene geloofwaardige zijde het volgende medegedeeld De Duilsche gevolmagligden sloegen de volkomen afscheiding der hertogdommen van Denemarken voor, als mede de vorming daarvan tot een bondsstaat. Wat aangaat de dy- nastische quaestie werd de hertog van Augustenburg, onder voorbehoud van een voorafgaand onderzoek nopens zijn regt op de regering, in de eerste plaats genoemd. De heer von Beust vereenigde zich met dit voorstel Enge land stelde daarop, met goedkeuring van de gezamenlijke onzijdige mogend heden, ook van Frankrijk, voor de afscheiding van Holslein, Lauenburg en een gedeelte van zuidelijk Sleeswijk tot aan de linie van de Schlei of de linie van het Dannewirke, onder voorwaarde, dal zekere waarborgen tegen aanvallen op den Deenschcn slaat gegeven en op het afgestane grondgebied geen oorlogshaven noch vesting aangelegd zou mogen worden. Onder die voorwaarde verklaarden de onzijdige mogendheden hel tractaat van Londen te willen opgeven. De Duitsche gevolmagtigden weigerden in discussie te treden over zaken betredende Duilsch grondgebieddoch meenden dat het voorstel althans een element van transactie inhield. Denemarken verklaarde tot ieders verwondering, dat het dan eerst zou antwoorden, wanneer de Duitsche mogendheden het voorstel der neutrale aangenomen hadden. Door laatstgenoemden werd ook eene verlenging van de wapenschorsing voorge slagen. De Duilsche gevolmagtigden gaven te kennen daar niets tegen te hebbenmits het een wapenstilstand voor een onbepaalden tijd en met een bepaalden termijn van opzegging zou zijn. Berigten uit New-York melden, dat de generaal Grant aanstalten maakt om voorwaarts te tukken. De regering heeft verklaard het leger op zijne tegenwoordige sterkte te willen houden tol dat de opstand onderdrukt zal zijn. Den lsten Julij vangt de conscriptie aan. Volgens berigten uit Peru, heeft de president dier republiek tol de regering te Washington eene aanvraag gerigt om bijstand in zijn verzet tegen Spanje. In een berigt uit Madrid wordt gezegd, dal aldaar de tijding was ont vangen, dat Peru bereid was aan Spanje voldoening te schenken. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Mei. Berigten uit Mexico van 29 April deelen mede, dat er in de laatste 14 dagen niet anders is voorgevallen dan eene reeks van krjjgsbedrjjten 1 zonder groote beteekenis, dat het krijgsvolk van Juarez meer en meer uiteen liep en nog slechts in staat was hier en daar kleine en ligt verijdelde stroop, togten te ondernemen. Echter vermelden die berigten nog eene ontmoeting 1 met eene guerillabende van 500 ruiters en 100 man voetvolk, en eene ex- peditie lot ontzet van den kommandant Llorente, die te Temapache, in den staat Vera-Cruz, door eene guerillabende van 1200 man belegerd werd; bij deze beide gelegenheden hadden de Franschen de overhand. De gezond heidsstaat bleef goed, het aanleggen van den spoorweg van Vera-Cruz naar Mexico werd onafgebroken voortgezet; en de Fransche opperbevelhebber de generaal Bazaine, was in overleg met het regentschap bezig verbeterin gen in alle takken van hel bestuur te brengen. De generaal Bazaine heeft ook eene commissie voor kunsten en wetenschappen ingesteld, die in Mexico werkzaam moet zijn in overleg met de door keizer Napoleon hier te lande ingestelde commissie van geleerden. Volgens de Patrie zou Juarez Monterey weder bezet hebben. Bjjzondere berigten uit Algerie luiden niet gunstig ten opzigte van den opstand in Algerie. Onze troepen zijn steeds verpligt verdedigenderwijs ie werk te gaan; het zijn de opstandelingen die op alle punten te gelijk aan vallen soms behalen zij de overwinningmeerendeels worden zij met groot verlies teruggeworpen. Men verneemt, dat de regering besloten zou hebben de divisie Bourbaki naar Algerie te zenden; de generaal, die zich thans te Metz bevindt, zou bevel ontvangen hebben herwaarts te komen tot het ont vangen van inslructien. Uit Tunis meldt men, dat de Arabieren, ontdekt hebbende datdeCaïl van Mayer den nieuwen Bey verraden heeft, Item met 60 zjjner bloedver wanten en bedienden om het leven hebben gebragt. Er lagen 18 schepen op de reede. De Europeanen hebben het verlangen te kennen gegevendat eene landing bewerkstelligd zal worden. De reusachtige luchtballon l'Aigle zou Zondag avond jl. ten 64 ure alhier opstijgenen ten 6 ure begon men den toestel ie vullen. Deze ver- rigting, welke gewoonlijk in 40 minuten geschiedt, werd dezen keer tegen gewerkt door een zeer sterken wind. Ten 6j ure was men genoodzaakt den arbeid te stakenen ten 8 ure kreeg het ongeduldige publiek berigt dat de ballon niet zou opstijgen. Deze mededeeling werd gevolgd door een verschrikkelijk geraas en gelier der vermoeide menschenmassawier op schudding van lieverlede, een ernstig aanzien kreeg, zoodat de gewapende magt, cavalerie, moest tnsschen beide komen om het terrein schoon te vegen. De heer de Talleyrand-Perigorddie onlangs overleed, heeft den heer Destrez, zijn procureur, lot zijn erfgenaam benoemd. Deze komt daardoor in het bezit van 1 millioen frs. De overledene heeft bovendien verscheiden legaten, en daaronder aan zijn advocaat een van 15,000 frs., vermaakt. Te Argentan was in de hoofdkerkbij het doen van de communie door een 80-tal meisjes; bijna een groot ongeluk voorgevallen. Het witte kleedje van een der kinderen vatte vuur door het nedervailen van een vonk van een .der lichten. Daar al de kleinen in hel wit gekleed waren en lange sluijers droegen en bovendien de aan het altaar aangebragte versierselen vlam valleden, ontstond een tooneel van groote verwarring. Sommige der aan wezigen slaagden er echter in een groote ramp te voorkomen. Intusschen zijn drie kinderen vreeseljjk gebrand, terwijl een aantal andere personen door het hevige gedrang naar. de deur gekwetst werd. F 14 FISSEN. BERLIJN 31 Mei. De kroonprins heeft drie in den strjjd tegen Denemarken verminkte militairen in zijne dienst opgenomen. Graaf Stolberg Wcrnigerode heeft vier invaliden tot deurwachters aangestelden de hoofden der Eppnersche unrwerkfabriek hebben aangeboden zes invaliden dat handwerk te doen aan- leerenen hun arbeid in die fabriek te verschaffen. De keizer en de keizerin van Rusland zullenvolgens de laatstelijk gemaakte bepalingen, met hunne drie jongste kinderen, den 8sten Junij te Koningsbergen, den 9d™ te Berlijn en Potsdam aankomen, en den lldcn dier maand de reis naar Kissingen voortzetten. De hertog van Augustenburg wordt alhier verwacht. In den loop der volgende maand zal de landweer worden bijeengeroe pen tol het houden van wapenoefeningen in hel veld gedurende 14 dagen. Men zegt, dat de regering dezen maatregel heeft bevolen, omdat de kamer der afgevaardigden in de jongste zitting heeft verworpen het voorstel der regering om 10000 th. beschikbaar te stellen ter bestrijding van de kosten der groote wapenoefeningen van de landweer. In weerwil dat de kamer die uitgave niet heeft goedgekeurdzal zij toch worden gedaan. Uit Hirschberg (Sileziê) wordt gemeld, dat door een gezelschap te Arnsbcrg bij Ober-Schmiedebergr wegens de menigte in het gebergte geval len sneeuw, den 25slen Mei II. eene sledevaart is gehouden. Sedert 50 jaren heeft men te Greifswalde pogingen in hel werk ge steld om een observatorium te verkrijgenthans bestaat er uitzigt op de verwezenlijking. De sledeljjke regering van Genève heeft dezer dagen eene som van 100,000 fr. beschikbaar gesteld tot bestrijding van de kosten van een nieuw orgel in de Pieterskerk aldaar. Deze gelden zijn tot dat doel geschonken naar aanleiding van de viering van den 300slen verjaardag van het sterven van Calvijn. BERN, 1 Junij. In Bazelland, behoorende tot het Zwitschersche kanton Bazel, is de toestand gespannen. Men weet dat er eene botsing zal plaats

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2