LEYDSCIIË ygjk (01 KIM. 1804- MAANDAG 30 MEI. NT". Gl).\ De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt „it Zaturdag avond. (5 - De jory's cfer Courant is ƒ3./>er vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN28 «ei. Maandag aanst., des avonds ten half zeven ure, zal, bij gunstig we der de muziek der dienstdoende schutterij zich weder op het Plantsoen doen hoorei). De stukken, die alsdan ten uitvoer zullen gebragt wordenzijn de volgende: N®. 1. Pas redouble (Kiiffnerjj 2°. Ouverture Si j'étais Roi (Adatn); 3°. Aria uit de Opera Siradella (Flotow); 4°. Fantaisie op inotiven van Verdy's Opera Nabuchodonosor (Schroder); 5°. Wandcrlieder-wals (Gung'l); 6». Pas redouble' (Dunkier). Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 132 personen. Men meldt ons uit Rijnsburg dat in den vroegen morgen van gisteren liet lof der in de omstreken van dat dorp te veld staande aardappelen mee- rendeels is bevroren, waardoor een belangrijk nadeel aan dat gewas is loe- gebragt. De teelt van bloemkool heeft aldaar weder op groote schaal plaats, ook om daarvan lot verzending naar hel buitenland gebruik te maken. Hoor bestuurders van de vcrceniging ter bevordering van de belangen des boekhandels is aan den minister van binnenl. zaken een adres inge diend, waarbij zij de aandacht der regering vestigen op de dringende be hoefte aan verbetering der wetgeving omtrent liet kopijregt. Reeds in het jaar 1860, zeggen adressantenhebben bestuurders dezer vereeniging dit on derwerp bij de regering ter sprake gebragtzij hebben toen de regeling welke hun doelmatig en wenscheljjk voorkwam, aan de ministers van bin nenl. zaken en van justitie medegedeeld, in den vorm van een ontwerp van wel op het kopij-regt, met aanwijzing tevens van de redenen, welke lol het voorstellen van wijzigingen in het bestaande regt geleid hadden. Na zoo lang tijdsverloop meenen zij de zaak in herinnering te mogen brengen. Als een bewijs van het gebrekkige van den tegenwoordigen toestand ves tigen de adressanten de aandacht op het feitdal de synode der hervormde kerk dezer dagen het rest van uitgave te koop aanbiedt op eene nieuwe vervaag van hel Nieuwe Testament, hoewel de landswet uitdrukkelijk bij bels, testamenten, enz. van het kopij-regt uitsluit, waaruit dus zoowel be lemmeringen voor den speculatiegeest van den handel voorlvloeijenals er moeijelijk te ontwarren proceduren uit kunnen ontstaan. Door de godgeleerde faculteit der Leydsche hoogeschool is lot afge vaardigde bij de synode der Ned. herv. kerk benoemd de hoogleeraar dp. J. U. Schollen en tot zijn secundus de hoogleeraar dr. A. Kneuen. Door het prov. kerkbestuur van Drenthe zijn diakenen der herv. ge meente te Ruinen uit hunne bediening ontzet, wegens niet-naleving van hel reglement voor de diaconie». Door het prov. kerkbestuur van Noordbra- baut is tol de evangeliebediening toegelaten de heer K. W. ilulstijn. Door de commissie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam tot behar tiging der godsdienstige belangen in de buitenwijken is een legaat ontvan gen groot 2000van wijlen jhr. mr. G. Faas Elias; door de diaconie der herv. gemeente te Baarn een legaal groot 1000 van wijlen mevr. douai rière Huydecoper van Maarsseveen; door die te Boxum een legaat groot 1000, van wjjlen den heer D. H. Oostra; door die te Heers een legaat groot 1500, van denzelfden; door die van Nunspcet een legaal groot 500, van wijlen den heer rar. H. F. van Metirs. Door den gemeenteraad van Delft is besloten tol de vestiging daar ter stede van eene inrigting van onderwijs in de land-, taal- en volkenkunde van Indië, en zulks naast de daar ter stede te vestigen burgerschool. Te Rotterdam ligt bij den boekhandelaar Wenk een adres ter teeke- ning voor bestuurders en leden van het Ned. zendelinggenootschap, aan het hoofdbestuur gerigl, waarbij verzocht wordt ds. Zaalberg, van 'sHage, bij de aanst. jaarvergadering niet als feestredenaar te laten optreden, aangezien zijne gevoelens in strijd zijn met de beginselen van het genootschap. Uil Raalte meldt men hel volgende: Dingsdag morgen is hier doorge voerd het lijk van mevr. v. d. W., geb. van Duren, om te Deventer be graven te worden. Later op den dag is iemand onder Hellendoom, zekere van llaarst, dien men voor den vermoedelijken dader van den moord houdt, gevankelijk naar Deventer overgebragt. Toen II. Zaturdag, van wege het kanlongeregl alhier, de verzegeling öp Docscate of Duivencale plaats had, is onder de bestede, waarin mevr. met vijf of zes van hare honden sliep, eene som van ongeveer 36000 aan zilvergeld gevonden, dat men, wegens de groote onzindelijkheid voor een gedeelte met een schoffel heeft uitgeschept. Ineen ouden trommel vond uien aan goudgeld!(gouden penningen) ongeveer ƒ6000, oude acht-en-twintigèn ongeveer 1200 stuks, een zak met verschil lende oude muntspeciën, wegende circa 7 Ned. ffi enz. Men vermoedde, dal mevr. een aanzienlijken schat in huis had. lloe groot hare nalatenschap ls> kan men niet bepalenhet zal zeker eenige tonnen gouds bedragen. Dc verslagene was bekend door hare groote gierigheid. Te Delfzijl lag tijdens den storm op den 23en dezer ter reede een schip nil YVildervank, waarvan de kapitein naar laatstgenoemde plaats was ge gaan om zijne vrouw te halen, de zorg over hel schip aan den stuurman, die zich met nog 2 matrozen en een jongen van 14jaren aan boord bevond, overlatende. De stuurman en de matrozen hadden de onvoorzigtigheid zich roede naar wal te begeven en lieten den jongen alleen aan boord. Hel schip werd van zjjne ankers geslagen en aan de woedende golven prijs ge geven tot dat het eindelijk aan den grond geraakte. Alle pogingen om hel schip te bereiken waren vruchteloos, maar eindelijk is dit aan eene loods- gelukt, waardoor de jongen uit doodsgevaar is gered. 's GRAVENHAGE, 28 Mei. Door Z. M. zijn benoemdtot regter in de arrond.-regtbank te Leeu warden de heer mr. J. C. Bergsmathans regter in de arrond.-regtbank te lleerenvcen; en lol notaris te Urmond de lieer W. J. H. Canoycand.-no taris te Venlo. Aan den heer P. G. Piepers is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkdntoor te Roozendaal. Volgens de H. C. zijn dc uitvoerige statistieke tabellenwelker indie ning door den minister van financiën in de zitting van de tweede kamer van den 12den dezer werd toegezegd, en welke strekken tol volledige toe lichting van het door den minister' in die zitting ontwikkelde plan van her vorming der belastingen, dezer dagen bij de kamer ingekomen. Door de commissie uil hel prov. geregtshof in Zuidhollandbelast met het afnemen van het examen als candidaat-notariszijn eergisteren aan de volgende heeren de daartoe strekkende acten verleend: L. H. Schenkenberg van Mierop, te Naaldwijk; J. Zaaijer Pz.leDirksland; A. G. Bodaan, te 's Hage, mr. A M. de Cock te Rotterdam en mr. J. J. A. Schillte Leyden; in de gisteren door de commissie gehouden zitting is als zoodanig acte ver b-end aan de heeren P. G. Helman, te Pijnaker; J. E Peltenburg, te Leyden; A. L. H. Scholten, te Rotterdam; inr. David van Weelte Rotter dam; mr. P. C. A. M. van Weel, te Diiksland. Voor het op te rigten gedenkleeken ter nagedachtenis van den Hertog yan Saksen-Weimarzijn hij de commissie tien ontwerpen ingekomen. Dat van de bh H. P. Vogel en Koelman alhier is bekroond geworden. Aan den heer Vogel is dientengevolge de vervaardiging van dat gedenkleeken opgedragen. Door burgemeester en wethouders is aan den heer J. W. van llartrop jr. te Leyden, de levering gegund der 19000 illumineerglazen, ten gebruike op ten verjaardag van H. 81. de koningin, tegen 6) cent per stuk. Het badsaizoen te Scheveningen zal geopend worden op Maandag 13 unij aanst. 3 De toestand van mevrouw Bosboom-Toussaint is gunstiger. BUITENLANDSCHE BE1UGTEN. ENGKLAN D. LONDEN 26 Mei. De conferentie zal overmorgen hare zittingen hervatten. Vrij algemeen is men van oordeeldat het den heer von Beust gelukt is keizer Napoleon in de inziglen van den Bond te doen deelenen dat als plan van schikking zal voorgesteld worden: vereeniging van Holstein en het door Duitschcrs be woonde deel van Sleeswijk lot een afzonderlijken sta itdie deel van den Duitschen Boud uitmaken en den hertog van Aügustenburg tot sotivercin hebben zal, en inlijving van het overige deel van Sleeswijk bij Denemarken. Daar het gebleken isdat Denemarken niet op hulp van huiten af kan re kenen zal het ten laatste zich die schikking moeten laten welgevallen. Er zullen zich echter nieuwe bezwaren opdoen betredende de grensscheiding, want Duitschland zal zich gaarne van hel grootste deel van den buil wil len meester maken, blijkbaar uit de beschouwingen der Duiische dagbladen, die beweren dat ook de bevolking dier streken moet geraadpleegd worden waar dc nationaliteit gemengd is. Denemarken zou, blijkens de dagbladen, het Dannewirke als grensscheiding willen aanmerken. De ministeriële dagbladen alhier geven te kennen, dat de Engelsche rege ring lol het besluit is gekomen om zich in dc Deensche aangelegenheden niet tol louter zedelijken invloed te bepalen. Alhier wordt in doorgaans goed onderrigte kringen verzekerd, dat er, vooral op lord Palmerstons aan drang, besloten was hel Kanaal-eskader in den Sou<1 te. doen post vatten, indien de den 28sten te houden zitting der conferentie geen vooruitzigl op eene voor Denemarken aannemelijke schikking opleverde. Onder den naam van Netherlands India Steam Navigation Company (Limited), wordt alhier eene maatschappij opgeiigl, ter exploitatie der con cessie voor de stoomvaart op Java en ouderhoorighedenverleend (te begin nen met 1 Jannarij 1866) aan 11. Oliver Robinson. Als directeuren-hono rair zullen optreden de heeren baron Bentinck, Nedcrl. gezant te Londen, en J. J. Rochussen, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Rij de gisteren gehouden Derby-wedrennen heeft het paard Blair Alholeigendom van den heer J. Anson, op al zijne mededingers de zege behaald, door de geheele lengte der baan af te leggen in 2 minuten 44 seconden, gelijkstaande met eene snelheid van 45 Engelsche mijlen per uur. Te Londonderry is in eene fabriek de stoomketel gesprongen, waar door 5 personen gedood, verscheidene gekwetst en 2 huizen vernield werden. Te Glasgow is brand uitgebarsten in de fabriek van de bh. Inglis cn Wakefield, waardoor niet alleen deze, maar ook die van de hli. Carslaw en Henderson, Wallace en Murray en M'Lean en C®.werden vernield; dc schade wordt op 100,000 begroot. Ook de groote werkplaats der firma Silver en C°.in metaalwerken, te North Woolwich, is afgebrand. Volgens berigtcn uit New-York is het den generaal Grant gelukt nog verder voort te rukkenen heeft de generaal Sherman Dalton in Georgia vermeesterd, waarbij 5000 krijgsgevangenen en 10 stukken geschut in zijne handen vielen. Richmond, meende men, verkeerde van de zuid zijde in gevaar, daar de legerafdeeling van den generaal Butler tol op 10 mijlen afslands van die stad was gevorderd. Beauregard stond echter met 3000 man tegen hem over. Latere berigtenvan 18 Mei, zijn in tegenspraak met bovenstaande en vroegere berigten. Daarin wordt gezegd, dat hetgeen medegedeeld is om-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1