BUITENLANDSCHE BERIGTEN. GSGELAX D. LONDEN24 Hei. Ter viering van den verjaardag van U. M. de koningin had er in Ja mes park eene wapenschouw plaats. Er worden toebereidselen gemaakt voor eeue illuminatie op heden avond. Volgens berigten uit verschillende oorden des lands hebben bij hel op Vrijdag 11 gewoed hebbende onweder onderscheidene personen, door den bliksem getroffen hel leven verloren. Omtrent de laatstelijk in de Vereenigde Staten geleverde gevechten wordt het volgende medegedeeld: Den 5den en 6den Mei heeft Grant nabij j Wilderness den vijand twee veldslagen geleverd. Ofschoon de noordelijken j daarin een aanmerkelijk verlies aan dooden en gevangenen moesten lijden, en nagenoeg het geheele 7de reg. van Pennsylvanië genoodzaakt werd zich over te gevenzoo was toch over hel algemeen de uilslag meer in het voordcel der noordelijken, daar de zuidelijken onder Lee in den avond van iten 6den genoodzaakt waren naar Richmond terug te trekken. In het ge vecht van den 5deDhetwelk tol legen den nacht aanhield, werden twee brigades der noordelijken met de bevelvoerende officieren door de zuidelijken gevangen genomen. Den 6den hadden de zuidelijken het des avonds zoover gebragt, dat zij niet alleen het terrein weer groolendeels meester waren, maar dat ook de regtervlenge! der noordelijken geheel van het overige leger der Unie was afgesneden. Doch in den daarop volgenden nacht (van 6 op 7 Mei) gelukte het aan Grant om zijn 6de corps van den regter- naar den uitersten linkervleugel te doen overgaan en zijne liniën te versterken, ten gevolge waarvan de zuidelijken onder Lee onmiddelijk begonnen terug te trekken, en het behaalde voordeel dus voor hen weer verloren ging. Met het aanbreken van den dag gaf die terugmarsch aanleiding tot enkele scher mutselingen, doch dit belette niet dat Grant inmiddels gestadig zijn leger voorwaarts liet rukken in de rigting van Spotsylvania Courthouse-Roadlot eindelijk de zuidelijken des namiddags een geregelden aftogt maakten, om eeue andere linie van defensie te bezetten, welke men meende dat zij het best aan de oevers van de Kusa konden vinden. Den 10deo kwam het weer tol een hevig gevecht, hetwelk omstreeks den middag begon en spoedig een bloedige veldslag werd. Grant begon den aanval en bleef eenige uren vech ten en manoeuvreren, tot hij tegen den avond aan Burnside, die nu den reglervleugel der unietroepen kommandeerde, bevel gaf tot een krachtigen aanval op den linkervleugel des vijands. Lee, dit merkende, wist dit plan evenwel spoedig te verijdelen, door zelf Grant's leger in den regterflank aan te vallen. Grant wist echter zoodanig te manoeuvrerendat hij eene sterke kolonne legen het centrum der zuidelijken kon afzendenhetwelk aldaar een woedend gevecht deed ontstaanwaarin de laatstgenoemden eerst een paar groote transporten met voorraad der noordelijken bemagtigden doch kort daarop met een verlies van 2000 man aan gevangenen werden teruggeslagen. Het gevolg hiervan was; dat Lee gestuit werd in zijn toeleg om het plan van Grant te verijdelen en deze laatste alzoo tevens in staalt werd gesteld zijne troepen in eene nieuwe en voordeeliger stelling te brengen; waardoor Lee tegen den avond alweer verder met zijne troepen moest terugtrekken. Aan beide zijden zijn ontzetlende verliezen geleden. De generaal Lee, de bevelhebber der zuidelijken, zegt in een rapport: «Ons verlies aan gesneuvelden is groot; gewonden hebben wij niet veel; maar, God dank, Grant is gestuit, en alle zijne pogingen om voorwaarts te trekken zijn verijdeld." Aan den anderen kant heeft de president Lincoln in eene proclamatie van den 9den dezer de bevolking uitgenoodigd om God te danken voor den uitslag der krijgsoperatiën in de vijf vorige dagen en 's Hemels bijstand in te roepen voor hetgeen er nog te doen bleef. Volgens latere berigten heeft de generaal Grant den 12dl:l1 den aanval vernieuwd, maar al zijne pogingen om binnen de liniën van Lee door te dringen zijn vruchteloos geweest. Laatstgenoemde is intusschen in den daarop volgenden nacht teruggetrokken en zou over den Po gegaan zijn. Buitier rukt legen Drurys Bluff op. Grant heeft versterkingen ontvangen. Te Washington heeft eene talrijke dames-meeting plaats gehad. De vergadering had ten doel om te beproevenof de dames het ook onderling ceus zouden kunnen worden over een besluit om voorloopig tot de benoo- digdheden barer kleeding geene manufacturen of andere artikelen te bezigen, die tijdens den oorlog uit andere landen zijn ingevoerd. Dal besluit is wer kelijk genomen, terwijl de termijn, waarin de dames zich van lederen aankoop van zoodanige goederen ten strengste zullen onthouden, hierbij voorloopig werd vastgesteld op drie jaren. Tevens is in de vergadering een comité benoemd, hetwelk alle dames heeft uitgenoodigd, om bij de heeren ten krachtigste aan te dringen op eene gelijktijdige onthouding van het ge bruik van ingevoerde cigarenwijnen en liqneuren. FRAXKRIJH. PAKIJS, 24 Mei. Men wil weten, dat de heer von Beust herwaarts is gekomen om den keizer te overtuigen dat Sleeswijk en Ilolslein niet ieder afzonderlijkmaar gezamenlijk behoorden te worden geraadpleegdzoodat de in beide uitge- bragte stemmen zouden worden zamengeteld, en de meerderheid beslissend voor het lot der twee hertogdommen zou zijn; bij welke wijze van raad pleging de Dcensche bevolking der noordelijke helft van Sleeswijk zekerlijk zou worden overstemd. Ook verzekert men, dat de kabinetten van Parijs, Londen en Petersburg onderling overeen zijn gekomen om eene verlenging der wapenschorsing tusschen de Denen en de Duitschers te bewerken. Er is eene overeenkomst geleekend tusschen de regeringen van Frank rijk, Portugal, Italië, Brazilië en Haiti voor de vestiging van eene tele grafische gemeenschap tusschen het vasteland van Europa en Amerika. Door die gezamenlijke regeringen zou eene tegemoetkoming worden gegeven van 480,000 terwijl de onzijdigheid der lijn door die mogendheden zal ge waarborgd worden. Berigten uit Algerië spreken van een nieuw voordeeldat door de ca valerie van generaal Deligny op de opstandelingen was behaald. De lijken 1 van den kolonel Beauprêlre en zijne medgezellen waren gevonden. - De maarschalk Pélissier is, volgens de jongste berigten nit Algerië overleden. Hij had den ouderdom van 70 jaren bereikt. De keizer heeft het verlangen uitgedrukt, dat l'Africaine, de nagela- ten opera van Meyerbeer, nog in den loop van dit jaar en dat wel niet den meest mogelflken luister worde opgevoerd. Volgens berigten uit Rome zal er nog geen nuntius naar Mexico ge. zonden wordende Paus verlangt hiermede te wachten tot dat keizer Slaxi- miliaan en aartsbisschop Labastide de grondslagen voor eene overeenkomst zullen hebben gelegd. Volgens berigten uit Konstantinopel heeft Ali-pacha, in de conferentie die aldaar over de zaken der Donau-vorstendommen wordt gehouden, ver. klaard dat het noodzakelijk was aan de aanmatigingen van vorst Gouza perk te stellen en de opperheerschappij des Sultans te handhavenzoo a| niet door eene militaire bezetting, dan ten minste door eene eenstemmig diplomatieke tusschenkomst. De Engelsche gezant heeft de verloogen van Ali-pacha ondersteund, terwijl de Fransche gezant antwoordde, dat mei ook de voldongen feiten en de omstandigheden, welke Couza dwongen om zich tegen de partijen te verdedigenin aanmerking moest nemen. Ali-pacha heeft daarop te kennen gegeven dat de Porte tot verzoenende maatregel Per Telegraaf. BERLIJN, 25 Mei. De Nat. Zeit. behelst eene correspondentie uit Wet nen, inhoudende dat in Oostenrijk een besliste verandering van rigting heel plaats gehad, en dat het kabinet van Weenen thans bepaaldelijk tot deep vatting van den bond overhelt, hoofdzakelijk overeenkomende met hetadwi van den heer von der Pfordten. FRANKFORT, 25 Mei. L'Europe deelt ten aanzien der Londenschecon ferentie de navolgende bijzonderheden mede, voor welker naauwkeurigliei' het blad verklaart te kunnen inslaan. De mogendheden zouden thans slechtt te kiezen hebben tusschen de voortzetting van een oorlog, die het aanzie» heeft van zich niet binnen de grenzen der hertogdommen te kunnen bepa len en de aanneming van een stelsel, waarmede zoowel aan de Denen al' aan de Duitschers voldoening kon worden gegeven. Dit stelsel zou beslaat in de zamensmclting van Holsteiu met het Duilsch gedeelte van Sleeswijk tot een enkelen slaat, met opdragt aan de bevolkingen om door middel vat een algemeen stemregt hare beslissing te doen kennen omtrent de quaeslk van het binnenlandsch bestuur, terwijl zij zouden verlangen; dal heloveri! gedeelte van Sleeswijk niet de Deensche monarchie vereenigd zou worden. PARIJS, 25 Mei. De Moniteur deelt het volgende mede: De zitti»! van het wetgevend ligchaam is verlengd lot 28 dezer. De heer ürouyn de Lhuys heeft den heer Krieger (gevolmagtige van Dene marken bij de conferentie) bij zich ontvangen, die dezen avond naar Lon den terugkeert. HAMBURG, 26 Mei. De Nachriohten bevatten eene correspondentie uit Kopenhagen, volgens welke de oorlogzuchtige stemming aldaar weder ont waakt en zelfs sterker dan vroeger is. De politiek van vasthouden aan M eenmaal aangenomen beginsel wordt goedgekeurd. Naar men zegt heeft Je regering besloten hare gevolmagtigden terug te roepen, bijaldien de Duits» mogendheden hare eischen niet lager stemmen. geneigd was. Volgens de jongste berigten van St. Domingo maakten de Spanjair- den er weinig wezenlijke vorderingen. Wel verjoegen zij dikwerf hier ei daar benden gewapende opstandelingen, doch in hel binnenland en lol op korten afstand van de kusten bleef de opstand meester. rUDlSSES. BERLIJN 24 Mei. Uit Kopenhagen meldt men aan de llamb. Nachr., dat de Oeenscht gevolmagtigden in de eerstvolgende zitting der conferentie het voorstel zal len doen tot het sluiten van een geregelden wapenstilstand, onder voor waarde dat de verbondenen Jutland outruimen als equivalent voor Deneui» kens onthouding van operaliën ter zee gedurende het gunstige jaargetijde, Het Lauenburgsche Eerein heeft door de bonds-commissarissen aan dtt Bond en aan den heer von Beust eeue verklaring gezonden, waarbjj, em als door de beide hertogdommen, de vvensch naar scheiding van Denemai ken wordt uitgedrukt en de verklaring wordt afgelegd dat de successie-wti niet bindend is. Alleen de Bond kan de opvolgings-quaestie beslissen. Ue antwoord van den heer von Beust luidt dat hjj hoopt, dat de uitkomst de conferentie ten volle zal overeenstemmen met de wenschen van hel Verein. In het eerste deel van J. W. von Muller's Reisen in Mexico wort medegedeeld, dat een aftreksel der dulongia aluminata daar te lande me uitstekend goed gevolg tegen de pokken wordt gebruikt. De keizer van Rusland heeft bevel gegeven om hel leger in Polen aan merkelijk te verminderen; men gelooft, dat de staat van beleg spoedig ii worden opgeheven. Bij de begrooting voor het jaar 1864 zijn de inkomsten en uitgave geraamd op een gelijk bedrag van 401 millioen roebels. De buitengewoii uitgaven voor het dep. van oorlog bedragen 37 millioen. In berigten nit Trebizonde wordt een treurig tafereel opgehangen vu den toestand der Tzerkessen, die om zich aan de Russische heerschappij ti onttrekken hun land verlaten en eene schuilplaats op Turksch grondgebiti zoeken. Behalve de 20000 landverhuizers, die er zich reeds bevonden, km men er onlangs te Trebizonde nog 18 schepen aan, met 18000 landverhoi zers aan boord. De schepen waren zoodanig opgevulddat er op de reii reeds 134 personen waren omgekomen; ook hadden er, bij gebrek aan li vensmiddelen, onbeschrijfelijke tooneelen van ellende plaats gehad. Men lit: aan de nieuw aangekomenen niet toe aan land te komendaar men vreest aan alles gebrek te zullen krijgen, echter nam men er 6000 aan, om 4 schepen eenigzins te ontlasten. Bij het aan land komen dezer person» kwamen er door het gedrang nog een honderdtal om. De schepen werden nadat men daarop de levensmiddelen, die men missen kon, had verdeeld weder naar zee gesleept. Zij zijn later op andere punten der kust aangekomen

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2