LEYDSCIIE COURANT. WOENSDAG 25 MEI. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel IaarsAfzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNKNLANDSUUE BERIGTEN. LEVDEN 24 Mei. De faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier, zal, «air wij vernemen, tol bet afnemen van bet admissie-exameu vaceren op Vrijdag den 17dcn Juni) e. k. De belanghebbenden tnoeleii zich daartoe ui terlijk voor den 10dcn Junij aanmelden bij den pedel der hoogeschool, den lieer G. II Blanken. De Hollandsclie maatschappij van wetenschappen te Haarlem heeft den 2P'en dezer bare 112de algemccne jaarlijksche vergadering gehouden. Eene verhandeling van den beer dr. H. Vogelsang, over de vulkanen van den Eyffelis met goud bekroond. De prijzen der wol zijn dit jaar nog lioogcr dan het vorige, toen zij lot ƒ1.70 hel pond waren geklommen, in deze omstreken hebben opkoo- pers reeds ƒ2.a 2 10 geboden. Terwijl er een tijd was dat de wol tegen 50 a 60 cents liet pond, en een vet schaap voor ƒ10.— werd ver kocht, levert het schaap thans alleen voor ongeveer ƒ13.— aan wol op. Behalve de reeds medegedeelde benoemingen, zijn nog ter synode der lierv. kerk afgevaardigd: door de godgeleerde faculteit te Utrecht dr. J. J. van Oosterzee, sec. dr. B. ter Haar, hoogleeraren aldaar; door het prov. kerkbestuur van Zuidholland ds. A. Verwcy Szn.pred. te Ueerjaarsdam sec. dr. J. Tichler, pred. te Leydendoor het prov. kerkbestuur van Utrecht d'. C. G. Montijn, pred. te Utrecht, sec. de heer W. F. de Leupred. te Werkhoven; door het prov. kerkbestuur van Gelderland ds. F. J. A. A. Junius, pred. te Tielsec. ds. R. C. II. Romer, pred. te Deyl; door hel prov. kerkbestuur van Noordbrabant ds. J. A. van Walsem, pred. te Vught, en de heer J. D. L. baron van Slingelandl, ouderling te Breda, sec. ds. J. Pleyte, pred. te Bergen op Zoom en de heer A. P. Ledeboer, ouderling te Tilburg. D». Chantepie de la Saussaye, pred. bij de Ned. hervormde gemeente te Rotterdam, heeft Zondag II. in de godsdienstoefening in de Groote Kerk bekend gemaakt, dal hij voor de beroeping naar de WaaWche gemeente te Amsterdam heeft bedankt. Hij hield bij deze gelegenheid eene toepasselijke leerrede naar aanleiding van L Petr. 2 vs. 4 en 5. De mededeeling van zijn besluit werd door de buitengewoon talrijke schare onmiddellijk beantwoord met het aanheffen van Ps. 134 vs. 3 en Ps. 66 vs. 10. Er zal te Haarlemmermeer aan het Kruisdorp, bij gelegenheid van het 19lclandluiishoudktindig congres op den 23stcnJuny 1864, worden gehouden eene openbare mark! van alle werktuigen op den landbouw betrekkelijk, zoo Nederlandsche als vreemde. Geen plaatsgeld hoegeuaamd wordt gevor derd van hen die de markt bezoeken. Er wordt van wege het bestuur zoo veel mogelijk gezorgd voor het beproeven der werktuigen, en daartoe ver schaft land, paarden, werkvolk en granen, of andere bcnoodigdheden aan hen, die zich uiterlijk 8 dagen te voren daartoe vrachtvrij hebben aange meld bij den secretaris der afdeeling. Het bestuur zat inlichtingen geven omtrent het overbrengen der goederen van de Ringvaart naar liet Kruisdorp, en daarvoor zoo mogelijk eenige tegemoetkoming verleenen. De bezoekers der markt zullen vrijheid hebben hunne waren uit te stallen van 20 lot en met 25 Junij 1864. Op 28 Junij zal alles moeten zijn opgeruimd. Hel be stuur zal trachten te zorgen voor eene bergplaats, waarin handgercedschap- pen, die niet vatbaar zijn om in de open lucht te blijven, kunnen worden geborgen. Te Utrecht is gisteren door de policie ontdekt, dat een huisgezin, be staande uit man, vrouw en 7 kinderen, zich uit godsdienstige dweepzucht wilde laten verhongeren; volgens gerucht zouden zij gedurende 4 dagen niets hebben genuttigd het gezin is naar hel bureau van policie overgebragl. Hbl Te Hellendoorn is Woensdag avond 11. mevr. van D. de eigenares der houden die onlangs een jongentje zoo hebben gehelen, dat liet nog in hopeloozen toestand verkeert, terwijl zij den sleutel in de deur stak, op den drempel door een geweerschol gelroflen. Zij is gevaarlijk gewond ge worden en den volgenden dag overleden. Van den dader heeft men geen enkel spoor kunnen ontdekken; alleen is het zeker, dat hel schol op een korten afstand op haar is gelost. De justitie doel onderzoek. Vrijdag 11. hebben zich eenige leden der arrond-reglbank te Leeuwar den naar Ternaard begeven, ten einde onderzoek te doen naar een vermoe delijk aldaar gepleegden kindermoord. De buishoudster van een landbouwer in dat dorp was bevallen zonder dat daarvan aangifte was gedaan later echter was ontdekt, dat de man een kinderlijkje in stilte had begraven. Of het kind heeft geleefd en door geweld is omgebragtzal het geregtelijk onder zoek moeten leeren. In de gemeente Graauvv (Zeeland) heeft dezer dagen, ter gelegenheid der kermis, eene erge vergissing met petroleum plaats gehad. Eene kruik, gedeeltelijk met dat vocht gevulden die in eene tapperij op het buffet was gebragl tot aanvulling der lampen, was door een der bedienden met bier vol getapt. Aan twee bezoekers werd ieder een glas hiervan toege diend. Onmiddeljjk na daarvan gedronken te hebben, gevoelden zij de on dragelijkste pijnen in hunne ingewanden. Een opgevolgd gebruik van melk had bij den een, die min of meer in beschonken toestand verkeerde, een heilzaam braken ten gevolge; bij den ander werkte dit niets uit, en diens toestand is zeer gevaarlijk. 's GRAVEN HAG E, 24 Mei. Z. M. heeft aan den heer N. Uzendoorn, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Goudaen tot burgemeester van die gemeente benoemd den heer uir. A. A. van Bergen IJzendoorn, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Broek, alsmede tol burgemeester der gemeente llavelie benoemd den heer A. Th. Hosteyn. Tot procureur bij de arrond.-rcgebank te Gorinchcm is benoemd de heer mr. H. J. Dijckuieesteradvocaat aldaar, en tol regter in de arrond.- regtbank te Amsterdam de heer mr. P. R. Feiththans substituut-griffier bij die reglbank. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den lieer G. H. Andreae, uit zijne betrekking van bewaarder der hypotheken enz. te Leeuwarden, en aan den heer VV. C. de Crane, als ontvanger der registratie te Kuilenburg; voorts zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen enz. te Beek (Limburg) de beer R. H. L. Vrijers, thans ontvanger te YVaubach, en tot ontvanger der directe belastingen enz. te Zall-Bomuiel de heer J. G. Coenen, thans ontvanger te Epe. Z. M. heeft goedgevonden den luil.-kolonel J. W. Vertholen van het 4de reg. dragonders, mitsgaders den officier van gezondheid der 2dc kl. G. J. Roelering, van het 2de reg. infanterie, naar aanleiding van hunne daartoe gedane aanvrage pensioen te verleenen, en den genoemden officier van ge zondheid den rang toe te kennen van officier van gezondheid der lslc kï. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tol lslcn luit. den 2den luit. J. L. Tuckermann, tijdelijk gedetacheerd bij de landmagl in West-IridiC; bij het l5,e reg., lot kapitein 3de kl. den l5te» luit.- adjudant K. P. Kempers, van hel reg. grenadiers en jagers; bij het2dcreg., tot lstcn luit. de 2de luit8. G. A. VV. C. baron van Hemert lotDingshof, VV. A. I! baron van Vofirst van Lynden en G. T. C CaHenfcIs, allen van het corps; bij bel 3de reg., tot kapitein 3dc kl. de l8t« luit». J. B. II. van Royen, van den generalen staf, en J. C. Walraven van Kerkwijk, van het7dcreg. lol l8len luit. den 2den luit. F. A. de Perponchervan het corps; bij het 6de reg., tot kapitein 3dc kl. den lsleD luit.-adjudant IJ. Riethagen, van het 4de reg. en de lste luit8. C. VV. T ton Jeetze en J. N. A. baron Taets van Amerongen, beiden van den generalen staf, en L. J J. A. Joost, van het reg. grenadiers en jagers; b(j liet 8ste reg., lot kapitein 3dc kl. den l8ten luit. J. K. II. de Roo van Alderwereit, van bet reg. grenadiers en jagers; tot adjudant paardenarts bij hel leger in O. Indie den heer J. C. Wijs. Naar men verneemt zal de verjaardag van II. M. de koningin en het zilveren bruiloftsfeest van Uil. MM. den koning en de koningin, door HH. MM. en de leden van het kon. gezinop bel Loo gevierd worden. Z. K. II. de prins van Oranje is van bier vertrokken, om als inspec teur-generaal der cavalerie de regg. dragonders, in bezetting te Arnhem, Deventer, Zutphen enz. te inspecteren. De heer Thorbecke, minister van binnenl. zaken, heeft gisteren voor ongeveer veertien dagen de residentie verlaten en zich naar Dresden en om liggende plaatsen begeven. Eergisteren is alhier, onder voorzitting van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlandende jaarlijksche algemeene vergadering van de orde der vrij metselaren gehouden. Naar men verzekert, zal de tweede kamer hoogstwaarschijnlijk op het einde van Junij of in hel begin van Julij, nog tot het afdoen van eenige wets-ontwerpen en andere werkzaamhedentwee of drie weken bijeenkomen. Gisteren heeft aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats gehad van de levering van 1500 dubbele mudden lurven en 30000 Ned. ponden steenkolen, ten behoeve van gemeld dep. Voor den turf was de minste inschrijver de heer Berkenkamp, te Katwijk aan den Rijn, voor ƒ0.68 de 100 en voor de steenkolen was de minste inschrijver de heer W. Hoven, alhier, voor 17 40 de 1000 pond. tlLiTTCNL.V.ADSGH E ilKRlGTEA. IIS E I. I K De hertogin van Brabant is Zaturdag II. voorspoedig van eene dochter bevallen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1