Per Telegraaf. BÜITKNLAXDSCHE BER1GTEN. ENGELAAD. LONDEN 12 Mei. De conferentie heeft gisteren weder eene zitting gehouden. Alhier is het berigl ontvangen dat de koning van Dahomey eene zware nederlaag heeft geleden bij een aanval op Abbeokuta. Den 15den Maart was hij met een leger van 10,000 manbenevens de vrouwelijke corpsen van zijne lijfwacht, voor de stad gekomen en had hij een geweldigen aanval tegen de plaats gerigt, waarbij zijne troepen gebruik maakten van drie veldstukken. Het gevecht werd van beide zijden hardnekkig volgehouden, terwijl de amazonen des konings met de meest mogelijke behendigheid de wallen beklommen, die ruim 15 voel hoog waren. De inwoners verdedigden zich intusschen zoo dapper, dat de aanvallers met een verlies van 1000 dooden en 2000 gevangenen werden leruggeslageu. FHANHHIJk. PARIJS, 12 Mei. In het wetgevend ligchaam heeft de heer Rouher verklaard, dat de Mexicaansche leening voor slechts drie vierde gedeelten was geplaatst, maar dat hij vertrouwde, dat het overige later zou geplaatst worden, en de Fran- sche schatkist alsdan hare Mexicaansche obligation met voordeel zou afzetten. De Japanschc gezanten, die zicli thans te Cherbourg bevinden, om van daar Havre en de overige voorname havens des lands te bezoeken, heb ben den keizer eene wapenrusting aangeboden, waarvan de waarde op 50 a 60,000 frs. wordt geschat. Volgens berigten uil Tunis heeft een deel van het leger van den bey, dal uil geregelde en ongeregelde troepen beslaat, zich bij de opstandelingen aangesloten, omdat het in langen tijd geen soldij had ontvangen. Vier voorname plaatsen zijn reeds door die troepen bezet. Indien de opstand zegeviert, zijn de voornaamste militaire chefs voornemens den vermoedelij- ken troonopvolger, Sid Hamouds, tol bey uit te roepen. In sommige deelen des lands klaagt men zeer over de daar heerschende droogte. In de omstreken van Aix is b. v. sedert eene maand geen drup pel regen gevallen. Vooral hebben de granen en voedergewassen daardoor zeer veel geleden daar deze letterlijk zijn verdord. PKII1SIEN. BERLIJN 12 Mei. De Slaatsanz. deelt den tekst mede van het besluit der conferentie betredende de wapenschorsing. Daardoor wordt bevestigd, dat de blokkade, zoolang die wapenschorsing duurt, d. i. van 12 Mei tot 12 Junij blijft op geheven, alsmede dat de Duilsche troepen in Jutland geene contribution heffenmaar de leverantiên betalen zullen. Hoewel de dagbladen hier te lande steeds spreken van een bij Helgo land op de Deensche marine behaald voordeel, beschouwt men de zaak te Weenen uit een ander oogpunt. Het Oostenrijksche regeringsblad geeft het berigt van hel tot stand komen der wapenschorsing, en laat daarop volgen: »Voor ons in Oostenrijk voegt zich bij dit berigt eene bittere gewaarwor ding. Bijna gelijktijdig met hetzelve zijn tijdingen ontvangen, waaruit blijkt dat het eerste wapenfeit onzer vloot niet met eenen gunstigen uitslag be kroond is. Maar het is ook haar eerste wapenfeit, en oogenblikkelijke na- deelen mogen en kunnen ons den moed en het vertrouwen niet doen verliezen. In eene te Bonn bij gelegenheid der parade door den koning gehouden toespraak tol de officieren, heeft Z. M. beweerd, dat de inneming van dg Duppeler schansen voor het grootste gedeelte moet worden toegeschreven aan de door hem bevolen maatregelnamelijk den diensttijd der dienstpligti- gen te stellen op 3 in plaats van 2 jaren. Te Coblenz heeft Z. M. gezegd, dat de ontwikkeling der nijverheid alleen onder de bescherming van een krachtig leger kan plaats hebben. Een en ander doet zien, dat Z. M. op bet punt der leger-organisatie geene concessie aan de vertegenwoordiging zal doen. üit Hamburg meldt men, dat de stad 10000 mark heeft toegestaan voor de gekwetsten op het verbonden eskader. De kroonprinses van Pruissen was aldaar aangekomen om op de komst van haar gemaal te wachten. De heer Jacob Löwry, dezer dagen te Weenen overledenheeft 3000 11. vermaakt aan de inrigtiugen van weldadigheid aldaar, zoo christelijke als israelietische stichtingen, en daarenboven 10,000 fl. aan de synagoge, met last om de renten van bedoeld kapitaal te verdeelen onder tien behoeftige personen, die eiken ochtend en eiken avond in de synagoge komen bidden. Hel dagblad van Wilna, een officieel blad, deelt mede, dat het vlek Ibiany, in hel gouvernement Kowno, hetwelk grootendeels met lieden van den geringen adelstand bevolkt was, die van het begin des opslands af ijverig deel aan den opstand hebben genomen, thans niet meer bestaat. De schuldigsten onder de inwoners zijn voor de krjjgsraderi gebragt, te regt gesteld en veroordeeld; de andere zijn op bevel der regering naar de bin nenste gewesten des keizerrijks overgebragt, en zijn thans aldaar als kolo nisten gevestigd. Het vlek zelf is vernield door den hevelhebber van de eerste brigade der in het gouvernement Kowno gelegerde troepenhij heeft geen spoor van Ibiany aanwezig gelalenovereenkomstig de bevelen van den opperlandvoogdden generaal Murawieff. De grondeigendommen van den adelstand dier landstreek zijn verdeeld onder 32 huisgezinnen van raskolniks of oud-geloovige leden der üostersche kerk. Ten einde het laatste spoor van dat door de overheden vernielde broeinest van oproerigheden uit te delgen, is aan de nieuwe kolonie var. oud-geloovigenwelke op de puiuhoopen daar van is geslicht, de naam van Nikolaas-kolonie gegeven. OOST.1ST DIE. BATAVIA, 1 April. Aan den heer dr. J. P. Dozy is, na bekomen onlslag uit de militaire dienst, akte van toelating verleend tot uitoefening der genees-, heel- en ver loskunde te Samarang; de heer dr. A. Kist NCz.ambtenaar, is ter be schikking gesteld van den resident van Banjoemas; de heer P. L. de Gaay Fortman is benoemd tot pred. te Samarang en de heer J. W. C. van Stee den lot pred. te Batavia. Met 1 April komt het nieuwe postreglement in werking. Er zal drie malen 's weeks een post vertrekken naar de meest verwijderde punten des eilands. Den 17de0 Maart is de eerste spade in den grond gestoken voor het hoofd station van den spoorweg Samarang-Vorslenlanden. 's GR A V'EN H AGE, 14 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden is het budget van het dep. van biiilenlandsche zaken, na uitvoerige beantwoording van den minister op een aantal quaestiëumet algemeene stemmen aangenomen. Dingsdag zijn ecnige andere werkzaamheden aan de orde gesteld. i PARIJS, 13 Mei. De lUonfteur zegt, dat de regering, gebruik maken' van het regthaar bij het concordaat geschonken geen verlof heeft »e ven tot openbaarmaking van de Pauselijke bul van 17 Maart betreffende'S invoering der Romeinsche liturgie in het diocese van Lyon. Indien desni temin openbaarheid aan die bul werd gegeven, dan zou daardoor eene b geschonden wordendie de regering verpligt is te doen eerbiedigen 'l dit ook wil. Er wordt gemeld, dat Turkije te S'. Petersburg ophelderingen gevra». heeft over de bijeentrekking van Russische troepen aan de grenzen Bessarabië. Men verzekert, dat Pruissen en Oostenrijk gisteren op de conferem verklaard hebben, dat zij zich, ten gevolge van den oorlog, ontslagene schouwen van de tractaten van 1851 en 1852, terwijl Rusland en En»elai het beginsel van deze tractaten willen handhaven. Volgens berigt uit Cherbourg zijn aldaar Oostenrijksche oorlogschep» namelijk een linieschip, een fregat, een korvet en eene kanonneerboot, L nengeloopen. LEIPZIG, 13 Mei. Volgens berigt uit Augustowo heeft generaal Bal klanoff dezer dagen tien Polen laten ophangen eu vijf laten doodschieten KOPENHAGEN, 13 Mei. Berl. Tidende meldt de benoeming van ft heer Carlscn tot minister van binnen), zaken. Van wege hel ministerie van marine is uit Christiansand berigt dat h verlies van het Deensche eskader in het gevecht bij Helgoland bedraagt l dooden en 54 gekwetsten. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden den 9den Mei 1864. 1 veroordeeld wegens het rijden door de Donkersleeg, in verboden rig% 1 wegens het op straal werpen van vuilnis. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het verontreinigen der straat. 10 wegens het baggeren in den Rijn, zonder de vereischte toeslemmin! 8 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dr» kenschap vertoonen. 1 wegens het visschen in gesloten vischtijd, met schakels waarvan mazen niet de voorgeschreven grootte hadden. 5 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van broodonder het bepaal gewigt. 1 vrijgesproken van het vervoeren van brood onder het bepaalde gewiji Gehouden Verkooplng van onroerende goederen in het lleeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 13 Alci. Notaris J. A. Pryn. Eenige partijen Wei- of Hooiland, in den Stevenhofjespolder, onder Vis senaar, ter grootte van 4 bunders, 97 roeden en 90 ellen, Kad. Sect. N09. 595—605. Kooper de heer E. C. Bucluier, te Amsterdam, ƒ6100. Eenige partijen Wei- en Bouwland, in het Boonrak, onder Valkenhui! ter grootte van 3 bunders, 78 roeden en 70 ellen, Kad. N°9. 373,374,3?; 336, 337 en 343. Koopster gravin van Limburg Stirum te Noordwijk. /47|( Eenige partijen Bouwland, in het Boonrak, onder Valkenburg, ter groot van 4 bunders, 82 roeden en 10 ellen, Kad. N09. 351—352, 366,367.3?; 371, 372 en 896. Kooper de Heer Mr. A. N. M. Pit, te 's IIage. ƒ6373. De percelen, onder N09. 1—6 en 8—10 begrepen, werden opgehouden, AHADKiMlE-SHKllWh. 1 1 PROiHOTIEN AAN DE LETDSCHE HOOGESCHOOL. Den 13den Mei de heer H. Keer, van Amsterdam, in de regten, na ope bare verdediging van zjjn akademisch proefschriftde regten der gemea volgens de grondwet. Den 14den Mei de heer G. van Olden van Heerenveen, in de regten, t openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: opmerkingen betrij fende verbindtenissen van minderjarigenvolgens het Wederl. burgerlij wetboek Denzelfden dag de heer J. Knottenbelt, van Vlaardingen, in de rcglei na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: de mora m den schuldenaar naar het Nederlandsch burgerlijk regt. A DÏE R TEN? T 1 E Vijftigjarige Eehtvereenlging van W. van BOOMA Leyden Mei 1864. en S. FLORISSON. Woonplaats: Levendaal, tusscher. de Kraaijerslraat en Rijnstraat. Ondertrouwd J. U. T. de VOGEL en Leiden, 13 Mei 1864. M. A. J. van den HEUVELL. Receptie 18 Mei. Leyden, 11 Mei 1864. Heden avond ontviel ons onze innig geliefde Mot der en Behuwdmoeder JOHANNA van DIJK, Weduwe den Wel-Eerwast den Zeer Geleerden Heer Wonder, in leven Predikant te Amsterdam, i den ouderdom van 76 jaren. Wij mogten de goede vrouw lange bezitten, maar des te dieper treft oui nu het gemis. Zij ging in blijde hope heen en dat troost ons. Uil aller naam Geheel eenige kennisgeving. H. J. W. W UN DER. Heden overleed, na voorzien te zijn van de laatste Heilige SacramenltJ der Stervenden, onze veel belovende Zoon GERARDUS CORNELISJd HANNES WILLEBRORDUS, in den jeugdigen ouderdom van ruim 17jaar. A. van BRUGGEN. Leidén, 14 Mei 1864. M. S. van BRUGGEN, gcb. Verhoev» Aan alle Vrienden en Bekenden die op velerlei wijze van hunne belang stelling hebben doen blijken, bij gelegenheid onzer vijftigjarige Echtvereeti ging, zij, mede uit naam onzer Kinderen, hartelijk dank gezegd. P. BUYS en Leyden, 12 Mei 1864. P. C. BOMMEZIJN

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2