In de zitting der kamer van gisteren is ingekomen een wets-ontwep tot inkoop en amortisatie van rcntegevende nationale schuld. De daarbij ter amortisatie voorgedragen som is 250,000nit het domeinfonds. Aan de orde was het wels-ontwerp tot nadere bekrachtiging van een artikel der concessie voor het kanaal door Holland op zijn smalst. Verschillende be denkingen van linauciëlen en lechnischen aard werden op nieuw tegen de zaak aangevoerd, en daarbij tevens van onderscheidene kanten de vrees uit gedrukt dat de zaak, niettegenstaande de vermeerdering van kapitaal, toch niet zou gelukken. Mogl deze nieuwe proeve niet tot de gewenschte uit komst leidendan hoopte men dat de slaat terstond zelf de hand aan het werk zou slaan. De ministers van financiën en van binnen), zaken hebben op die bedenkingen geantwoord en de verwachting uitgedrukt dal de zaak thans tol een gewenscht einde zou gebragt worden. Na de goedkeuring van het eenig artikel werd het ontwerp met 32 tegen 27 stemmen aangenomen. Daarna werd na eene korte beraadslaging met algetneene stemmen aangeno men hel wets-onlwerp tot bekrachtiging van eene provinciale belasting in Zuidholland. De kamer zal lieden eene zitting houden, waarin aan de orde is gesteld de interpellatie van den heer de Keverberg aan den minister van financiën, en de behandeling van conclusiën van verslagen der commis sion lol onderzoek van regeringsbescheiden. BUITEIVLAiMDSCHK BE1UGTEN. GNGËLAA D. LONDEN. 10 Mei. Naar men verneemt is in de conferentie besloten, dal de verbonden mogendheden geen oorlogsschattingen meer zullen heffen, dat zij in hel burgerlijk bestuur dier gewesten niet Itisschen beide komen en de als gijze laars gevangen genomen personen op vrije voelen stellen zullen. Toen in het lagerhuis door de ministers berigt werd dat er bij Helgo land een zeegevecht was voorgevallen tusschen de Deenschc en Duitsche schcepsmagt, dat op eervolle wijze voor Denemarken was geëindigd, werd deze mededeeling door hel huis en zelfs, in strijd met de regelen der ver gadering, ook door het op de tribunes aanwezige publiek, met algemeene en uitbundige blijken van vreugde beantwoord. Garibaldi is thans weder op het eiland Caprera aangekomen. De correspondent van de Times te Konstantinopel geeft omstandige beriglen omtrent de verhuizing der overwonnen volksstammen van den Cau casus. Hij begroot het aantal bewoners van Caucasië, die voornemens zijn hun vaderland onverwijld te verlaten en zich op het Turksche grondgebied neer te zettenop wel 300,000. De Porte heeft zich de zaak dezer land verhuizers aangetrokkenzij wil hun gelegenheid geven om in het Turksche leger dienst te nemen of zich in Klein-Azië, waar uitgestrekte landstreken woest liggenneder te zetten. De Sultan heeft daarvoor eene aanmerkelijke som, 600,000 gulden, uit zijne eigene beurs beschikbaar gesteld; dit voor beeld is door hooge staatsdienaren gevolgd, en de schatkist draagt ook bij. Maar het ontbreekt de Porte aan de middelen om eene zoo grootc menschen- massadie eensklaps en dadelijk verhuizen wil en ten deelc hare woonste den reeds verlaten heeft, over te voeren en behoorlijk te huisvesten. Het gevolg is dat er scharen Circassiërs op de oostkust der Zwarte zee rond zwerven, gebrek lijdende en uitziende naar gelegenheid om scheep te gaan; dal ieder schip met die landverhuizers overladen wordt, en dat er bij hunne aankomst in Klein-Azië gcenc aanstalten zijn gemaakt om hen te ontvan gen; zij lijden er gebrek en ontbering, blijven opeen gehoopt en worden geteisterd door besmettelijke ziekten die onder hen uitbarsten en ook voor de naburige bevolking gevaarlijk worden. Gisteren is op den onderaardschen spoorweg de ketel eener alleen staande locomotief gesprongen, waardoor er van hel stations-personeel een aantal gekwetst werd. Volgens beriglen uit New-York rukken de zuidelijken voort om Grand Ecore in Louisiana aan te tasten, en hebben zij belangrijke versterkingen aan den generaal Lee gezonden. De te New-York gehouden bazar voor de gekwetsten van het leger en de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden heeft IJ milliocu dollars opgebragt. FUAJV KftIJ K. PAKIJS10 Mei. De heer Rouher heeft als woordvoerder der regering, in het wetgevend ligchaam den heer Thiers beantwoord. Hij gaf een overzigt van Frankrijks grootheid zoowel in hel land zelf als daar buitenen toonde aan dal de heer Thiers in eene dwaling was vervallen door den toestand overdreven voor te stellen en door vergissingen in cijfers. Door deze onjuistheden had hij zich in zijne beschouwingen niet gesteld op de hoogte van zijnen tijd, en was hij onbillijk geweest legen den souverein, aan wien men zoo menig edel initiatief en zoovele weldaden te danken heeft: wegen, havens, kana len, steden, militaire roem, toeneming der openbare welvaart, betere be zoldiging der ambtenaren enz. enz., al hetwelk Frankrijks tegcnwoordigen toestand kenmerkte. De heer Rouher gaf ook een antwoord aan den heer l'crrycr, die de Mexicaansche expeditie had afgekeurd, omdat zij de finan ciën des lands in verwarring had gebragt, en voorts op eene vredelievende staatkunde had aangedrongen. Hij betoogde, dat de vrede voornamelijk het werk is van hel keizerlijke Frankrijk, en dat het plan tot legerverminde- ring eene hersenschim is, vreemd in een verstandig man. De Mexicaansche expeditie beschouwde hij uit een geruststellend oogpunt, en noemde die vruchtbaar in hare uitkomsten. Omtrent de Duitseh-Deensche quaestie zcide hij grond te hebben om te gcloovendat die eene minnelijke schikking te gemoet ging, daar hij niet kon aannemen, dat de groote mogendheden bijeen zonden zijn om tol geenerlei uitkomst te geraken. Omtrent de Mexicaansche leening zijn voortdurend ongunstige geruch ten iu omloop. Wel heeft het Mém. dipl. beweerd, dat de inschrijving ruim gedekt is, maar de daling der aandeelen bewijst, dat men daaraan weinig geloof hecht. De stad Roanne, in het dep. van de Uoven-Loireheeft hij een keiz besluit op haar verzoek vergunning verkregen om het kruis van het Legioen van Eer in haar wapenschild te voegentot aandenken aan haar moedi» verzet tegen de verbonden legers in het jaar 1814. In 1'Entr'acte wordt gemeld, dat er in de afgeloopene week in de zaal van Ad. Sax eene repetitie heeft plaatsgehad van verschillende nieuwe compositiën van den heer Dunckler, luitenant, directeur van destafmuziek van hel reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhage. Het muziek-corps van de Parijsche garde, onder directie van den kundigen heer Paulus, heeft ver- schillende groote fantaisiën van den Nederlandschen meester uitgevoerd, o.a, die op moliven van Mozart's Don Juan, een werk dat zeer geroemd wordt en duidelijk aantoont, welke onuitputtelijke hulpmiddelen eene geoefende hand weet te trekken uit de fraaije organisatie der militaire muziek. |)e heer Dunkler ontving de hartelijkste bewijzen van hulde van alle tegenwoor- digenwaaronder men de heeren generaal Mellinel, George Kastner, Du- frène, Magnier en verschillende muziekdirecteuren van ons leger opmerkte. PK CISSEN. BERLIJN 10 Mei. Volgens nadere opgave bedraagt het verlies van het Duitsche eskader bij hel zeegevecht tusschen de Elbe en Helgoland 170 dooden en gekwetsten. De Schivarzenberg heeft veel geleden. Meti beweert hierdal de Denen zijn op de vlugt gejaagd en dat de brand, die op de Schivarzenberg is uitgebro ken de vervolging heeft verhinderd. Volgens beriglen uil Kopenhagen hadden de ministers van justitie en van binnenl. zaken hun ontslag genomen, ter zake van het bewilligen van de opheffing der blokkade, en heeft de maarschalk von Wrangel in Jutland aan de grondeigenaars eene schatting van 5J millioen rijksdaalders opgelegd. Er heerschl thans in Duilschlandvooral na de geruchtendie vroeger omtrent het zenden eener Engelsche vloot naar de Oostzee hebben geloopen, eene zeer ongunstige stemming tegen Engeland. De Post-Zeit. van Frank fort beweert datindien Engeland zich tegenover Dnitschland stelde, Duilsch land aan Engeland zou moeten doen gevoelendat het een derde zijner voortbrengselen verbruikt, en hel zou moeten straffen in den zak, de ge voeligste plaats waar men de zor.en van Groot Brittannië kan treffen. De kroonprinses vertrekt, op uitnoodiging van haar gemaal, naar Flensburg. Beiden zullen over eenige dagen herwaarts terugkeeren. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Meijerbeer heeft met veel plegtigheid plaats gehad. De kist was omringd met bloemen en bedekt met kransen, waaronder men kransen opmerkte van de koningin en van de prinses Friedrich Karl. Het personeel der opera opende de pleglig- heid met een treurzang, door den overledene zelf gecomponeerd en de rab bijn Joel, uit Breslau, hield de lijkrede. De met palmtakken versierde lijk koets bewoog zichvoorafgegaan door muziek en gevolgd door een aantal koetsen, waaronder de gala-e'qnipages van het hof, door de met menschen opgevulde straten naar het Israëlitische kerkhof, waar de plegtigheid met een gebed besloten werd. Te Hem, nabjj Detmold gelegen, zijn op den 7ien dezer 50 woonhui zen en het raadhuis een prooi der vlammen geworden. Te Frankfort is gisteren het standbeeld van Schiller, in tegenwoor digheid van duizenden belangstellendenonthuld. Een dagblad deelt het volgende mede omtrent een proces, hetwelk voor eenige dagen den heer Ullmanbekend door de concerten gedurende den afgeloopen winter in verscheidene landen gegevenis aangedaan, waarbjj van hem werd ge*orderd volledige opgaaf en verrekening der ontvangsten van 7 Jan. tol 7 April jl. Uit de overgelegde stukken is gebleken, dat dc ontvangst dier concerten is geweest 221,395 fr. In België bedroeg het to taal ongeveer 24000 fr. (3 concerten waren gegeven te Brussel en hadden opgebragt omstreeks 10000 fr.); Nederland 45000 fr.Keulen 1 concert 7000 fr.; Aken, Elberfeld en verscheidene andere aanzienlijke steden in Pruissen elk dooreen genomen ongeveer 4000 fr. Van de totale ontvangst I is aan Carlotta Patli uitgekeerd ongeveer 80000 fr. Keizer Alexander van Rusland heeft aan den vice-kanselier zijns rijks, vorst Gortschakoff, een brief gerigt, waarin hij zich en hem geluk wenscltt met de opheffing der verwikkelingendoor den Poolschen opstand te wee; gebragt, die dreigend waren voor de onschendbaarheid van Ruslands regten en voor het behoud van den algemeenen vrede. Thanszegt de keizer in dien brief, nu de botsingen, waarmede Rusland werd bedreigd, en de on- regtvaardige pogingen tot inmenging in zijne binnenlandsche aangelegenhe den afgewend zijn, is het doel der taak, waarmede ik u belast had en waarvan gij u ijverig hebt gekweten, bereikt voor Ruslands eer en roem, hel einddoel van al ons streven. Die uitstekende diensten waarderenden als bijzonder blijk mijner gezindheid jegens tl, zend ik u hiernevens mijn met diamanten versierd portret, om door u te worden gedragen. In het Journ. dc St. Pél. is hel bedoeld schrijven openbaar gemaakt en medege deeld, dat dezelfde onderscheiding aan den graaf Berg, den stalhouder des keizers in Polen, ten deel is gevallen. Tevens heeft de keizer bij eene dag order openlijk zijnen dank aan de generaals Berg, Murawieff en Annenkolf, voor hunne maatregelen tot demping des opslands, en aan de troepenvoor hunne dapperheid en krijgstucht, betuigd. Dc keizer beeft ook bij een eigenhandig schrijven zijne tevredenheid be tuigd aan den grootvorst Michaelden opperbevelhebber van hel leger in den Caucasus. Daarin wordt gezegd, dat de gansche oostkust der Zwarte zee ihans door de Russische troepen bezet is, en dat het overschot der niet onderworpen volksstammen voor goed heeft afgezien van alle verder verzet. Volgens den Wanderer heeft zich weer een corps Poolsche opstande lingen in liet palatinaat Lublin gevormd, terwijl de Polen in het palatinaat Radon) dezer dagen een gevecht geleverd hebben aan dc Russenwaarbij de laalsten de nederlaag leden.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2