LEÏDSCHE COURANT. VRIJDAG 13 MEI. iNn. 58. Pe Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 10 blad 14 en 15) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIE BUKIGTEN. LEYDEN, 12 Mei. Sedert onze laatste opgave is het munt- en penningkabinet der hooge- v school, dat in de laatste jaren reeds met eenige duizenden stuks toegenomen was, onder anderen vermeerderd geworden door de volgende geschenken: Van jhr. mr. J. R. van Iddekinge, te Groningen, eenige munten van Noorwegen, Zweden, het eiland Guernesey, DnitschlandItalië en Brazilië. Van iemand die onbekend wenscht te blijven, eene kleine zilveren me daille in 1685 geslagen ter eere van Willem, hertog van Saksen, Gulik, j Kleef en Berg. Van mr. R. U. G. Gallandat Huet alhier, eenige munten van Rusland, Denemarken, Hannover, Meklenburg en Waldek. Van den heer Buddingh te Amoy (of Emoy) in China, een zwaard, zaam- gestcld uit een honderdtal Chineesche munten. Van jhr. Ph. Fr. von Siebold, tijdelijk te Wurzburg in Beijeren, eenige muntjes van Pruissen, Beijeren en de vrije stad Frankfort. Van mr. C. van der Vlies, burgemeester van llazerswoude, een iweelal i verschillende gouden Turksche piasters. Van den heer L. G. Heukensfeld SlaghekNedcrl. consul-generaal te Li- vorno, eenige nieuwe zilveren en bronzen munten van het koningrijk Italië, geslagen in de munthuizen van Milaan, Napels en Turijn, kenbaar aan de verschillende muntteekensterwijl daarenboven de muntstukjes van 50 centesimi uit de munten van Milaan en Turijn onderling in den stempel der keerzijde aanmerkelijk verschillen, daar de eene keerzijde een wapen, en de andere alleen opschriften bevat. Van den heer T. Kroes, Ned. consul te Shanghai, exemplaren van de nieuwe Anglo-Chineesche munt, sedert Januarjj dezes jaars te Hongkong in omloop gebragt. Zij zijn van brons. De grootste heeft op de voorzijde de beeldtenis van koningin Victoria, met het omschrift: Victoria Queen op de keerzijde staal een Chineesch opschrift, luidende, volgens den hoog leeraar HoffmannHong-Kong je-sie'n (een cent). Boven in den rand leest men: Hong-Kongvan onder: one cent (te weten van den dollar) 1863. De kleinste, die even als de nationale Chineesche munten in het midden van een gat voorzien is, om ze aan een koord te kunnen rijgen, heeft op de voorzijde rondom dat gat een vierkant, waarop eene kroon rust. Daaron der staat V. R. (Victoria Rcgina). Ter zijde van de kroon: Hong-Kong van het wapen: 1863. Van onder: one mil (d. i. van den dollar). Op de keerzijde staat een Chineesch opschrift, luidende, mede volgens prof. Hoffmann: Hong-Kong je-wen (Hong-Kong; een stukje.) Van graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, kamerheer des konings en lid van de tweede kamer der slalen-generaaleen gouden dollar der Mexi- caansche republiek, in 1834 geslagen. De verzameling photographische portretten des kabinets telt nu een aanzienlijk getal van numismatici uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, Rusland, Polen, Duitschland, Nederland, Groot-BritlanniëBelgië, Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk, Turkije, Italië, Spanje, Porlugal en het eiland Java, waarvan reeds eenige, zooals de beroemde LelewelArneth, Salm, de Roye van Wichen, Rethaan Macaré en anderen den tol aan de natuur betaald hebben. Ook de verzameling portretten van numismatici, sedert den aanvang van de wetenschappelijke beoefening der numismatiek (voor zoo verre bekend, begonnen door Pelrarcha) lol op onze lijden, is zeer toegenomen. Daaraan werden, behalve de vroeger door mr. J. T. Bodel Nijenhuis geschonkene, toegevoegd een twaalftal stuks van Joscphus Scaliger tot aan G. van Orden. Er ontbreken nog die van Will. Snellius, Joa. Fr. Gronovius Jac. Perizo- nius, S. Haverkamp, J. P. d'Orville, J. Goeree, A. Schoemaker, F. van Mieris, G. Brender a Brandis, mp. J. de Vries en mr. J. C. de Jonge. Van Zijne Exc. den minister van koloniën ontving het kabinet eene in 1863 bij Lange C°. te Batavia uitgegevene Chronologische lijst van gedenk- en legpenningen, eereteekens, vrijmetselaars-toegangs-begra fenis-, brandspuit-bruilofts- en andere penningen betrekking hebbende op de voormalige en tegenwoordige bezittingen der Nederlandersbeoosten de Kaap de Goede Hoopdoor JS. van Coevorden. Deze heer is voor nemens de medailles van Nederlandsch Indië uit te geven, ten vervolge op het werkde Munten van Nederlandsch Indië door E. Nelscher en mr. J- A. van der Chijs (Batavia 1863). Tan den heer J. A. Smits van Nicuwerkerk, lid der staten van Zuid holland, te Dordrecht, een exemplaar zijner niet in den handel zijnde Beschrijving van den nieuwen Eere- of Prijspenning van het Teekenge nootschap Pictura te Dordrecht met korte geschiedenis van dat genoot schap (Dordrecht 1864 8", 15 bl.). Van den heer R. Keun te Konslanlinopeleen werkje van F. Calvert, getiteld: Contributions to the ancient Geography of the Troadinvesti gations relative to the sites and remains of Colonae and of Ophrynium. 10 pag. 8°. Op den 28slen Junij zal door den heer intendant in de 2de en 6de mili taire afdeeling, te Arnhem, aanbesteed worden de levering van vleesch zout, azijn, rijst, aardappelen, brandhout, ligstroo en fourrages, benoodigd voor de troepen en paardenwelke ten getale van ongeveer 6700 man en van 1300 officiers- en troepenpaarden, gedurende het tjjdvak van 12 Augus tus tot 7 September aanst. in de legerplaats bij Milligen zullen worden vereenigd. De kon. akademie van wetenschappen te Brussel heeft aan den heer dr. A. de Jager, te Rotterdam, de gouden medaille, Ier waarde van 600 fr. toegekend, voor zijn antwoord op de prijsvraag: Eene lofrede op Vondel, als proeve van Vlaamsche welsprekendheid. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Amsterdam is uit de vroeger opgegeven nominatie tot predikant bij die gemeente beroepen ds. D. Chantepie de la Saussaye, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam. Dezer dagen is op het slot te Muiden in 55-jarigen ouderdom overle den de kunstschilder J. W. A. Hilverdink. Aan zijn penseel dankt men o. a. het kapitale historiestukde belegering van Alkmaar door de Span jaarden in 1573, hetwelk ten vorige jare te 's llagè werd tentoongesteld. net Utrechtse!) studentencorps heeft bij meerderheid van stemmen uit gemaakt, dat het wenschelijk is bij de regering geene stappen te doen tot het afschaffen der graden bij de verschillende akadcmische examina. De heer A. van Moorsel, rector der latijnsche scholen te Eindhoven, is benoemd tot pastoor te Batavia. Te Tilburg is Zaturdag 11., als verdacht van kindermoord, door de policie in verzekerde bewaring gebragt een meisje, oud 26 jaren, welke reeds moeder was. Thans verneemt mendat dit meisje in het laatst der afge- loopen maand werkelijk van een kind van het mannelijk geslacht is beval len en reeds de bekentenis heeft afgelegd, dat zij dat kind na het te hebben geworgd en op het vuur verkoold, onder hare bedstede heeft begraven. 's GRAVENIIAGE, 12 Mei. Aan den hoofd-ingenicur der marine P. A'. Bruyn is, ter zake van langdurige dienst, pensioen verleend ten bedrage van ƒ2022. Door den minister van marine is aan den eersten vuurwerker bij dc marine te llellevoelsluisV. Schwagly, toegekend de gouden medaille, ter zake van zijnen 50-jarigen diensttijd. Gisteren namiddag heeft een aanzienlijk gezelschap, uit ongeveer 50 personen bestaande, aan het hoofd waarvan zich Z. K. H. de prins van Oranje bevond, eene wandeling over de kermis, bijzonder langs het Voorhout, ge maakt en zich vervolgens naar hel cirque van den heer Carre' begeven. Na afloop van de voorstelling in het cirqtie, heeft het gezelschap zich vereenigd in de woning van den heer Hope Loudon, waar eene luisterrijke soirée ge houden werd, die lot laat in den nacht heeft geduurd. De kerkeraad der herv. gemeente alhier heeft aangenomen een adres aan de synode, houdende bezwaren legen de vreemde leer der moderne theologie, zoo als zij door ds. Zaalberg ontwikkeld wordt. Dal adres zal openbaar aan de gemeente medegedeeld wordeii. Van dc predikanten was er, behalve de hh. Hoevers en Zaalberg, die zich van medestemming ont hielden, niemand dan d8. Gunning, die er zich legen verklaarde. Het voor stel lot ontzetting van d'. Hoevers als predikant van het weeshuis en van d'. Zaalberg als opleider van toekomstige godsdicnstonderwjjzcressenmoest echter vallen, omdat er aan de vercischte meerderheid van twee derden twee stemmen ontbraken. (N. R. C.) In de zitting der tweede kamer van eergisteren werd bij de behande ling van art. 1 van het wets-ontwerp, regelende het onderwijs van rijkswege in de Indische taal- en volkenkunde, luidende: «van rijkswege wordt eene instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde opgerigt," door den heer van Kerkwijk een amendement voorgedragen, om aan het slot er bij te voegen«en te Leydcn gevestigd." De minister van binnenl. zaken merkte aan, dat uit de gewisselde stukken bleek, dat als vestigings plaats Leyden ook door de regering op het oog was gehoudenmaar dat hij meende dal hel niet noodig was dit in de wel te bepalen. Het amende ment was dus niet legen de regering gerigl hij liet het aan de beslissing der kamer over. De heer Idserda kon zich niet vereenigen met het amen dement van den heer van Kerkwijk daar het dwang oplegde. Er konden zich omstandigheden voordoendat hel beter was de instelling elders te ves tigen. In stemming gebragt, werd hel amendement met 35 legen 25 stem men en daarna hel wets-ontwerp met 41 tegen 20 stemmen aangenomen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1