I®er Telegraaf. Te Rendslmrg is eene volksvergadering gehouden, waartoe omtrent 55000 personen zijn opgekomen. Daarin werd besloten onwrikbaar vast te houden aan het goed regt, afscheiding van Denemarken en een vrij Slees- wijk-Holslein onder de erfelijke regering van Frederik VII. Bovendien is besloten aan het verbonden leger den dank der bevolking te beluigen. Voor eenige dagen is alhier aangebragt het stoffelijk overschot van twee gebroeders, beide in liet gevecht voor de Duppeler schansen zwaar gekwetst en kort daarna aan de gevolgen overleden. Beide von Rabenau's waren luitenants bij de garde. Dezer dagen is door mevr. Duvert, geb. Kruger, in het openbaar ten verkoop aangeboden een zilveren bordin der tijd buil gemaakt nabij Je- naappes met andere voorwerpen in het reisrijtuig van Napoleon 1, ten jare 1815. Deze ver'i00P geschiedde onder verzekering, dat de daarvoor bestede som door haar zou worden gestort in de kas ten behoeve der Slceswijksche invaliden. Ten gevolge hiervan heeft bedoeld voorwerp eene som van 100 thai, opgebragt. Horgen zal de plegtigc opening van de vaste brug over den Rijn bij Coblenz, in tegenwoordigheid des konings, plaats hebben. ln de omstreken van den Midden- en Boven-Rijn hcerscht het schoonste voorjaarsweder en beloven landerijen en ooftboomen buitengewoon veel. De wijnstok is uiterst gunstig ontwikkeld en men koestert de gunstigste ver wachtingen omtrent den oogst. 'sGRAVENHAGE, 10 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden is het wets-onlwerp houdende regeling van het onderwijs in de In dische taal-, land- en volkenkunde aangenomen met 41 tegen 20 stemmen. De instelling zal te Leyden gevestigd worden. LONDEN, 9 Mei. In het lagerhuis heeft sir Grey, in antwoord op eene interpellatie van den heer Hopewood, verklaard, dat de conferentie eene wapenschorsing van eene maand heeft aangenomen. Hij kon de voorwaar den er van thans niet mededeelen, maar eerstdaags zou hij die bekend maken. In het hoogerhuis heeft graaf Russell, in antwoord op eene interpel latie van lord Carnarvon verklaarddat Denemarken de voorkeur geeft aan eene eenvoudige schorsing der vijandelijkheden boven een wapenstilstand. De 'grondslag der wapenschorsing is het uti possidetis, zoodat elke mo gendheid zoowel ter zee als te land hare tegenwoordige positie behoudt; maar de blokkade zal geschorst worden. De wapenschorsing zal eene maand dureningaande den 12deo dezer. De conferentie zal aanstaanden Donder dag weer bijeenkomen. LONDEN, 9 Mei. Op eene interpellatie van den heer Osborne heeft sir Grey in het lagerhuis te kennen gegevendat de regering ecu telegram van Helgoland heeft ontvangen, meldende, dat een gevecht heeft plaats gehad lusschen twee Oostcnrijksche fregatten en drie kanonneerbooten en twee Deensche fregatten en eene korvet, en dat de Oostcnrijksche schepen in dit zeegevecht geslagen zijn. Een Ooslenrijksch fregat is in brand geraaktde andere Oostenrijksche oorlogsvaartuigen hebben zich ten slotte gehaast Hel goland te bereiken. HELGOLAND, 9 Mei. (4 ure). Er heeft nabij dit eiland een zeer leven dig zeegevecht plaats gehad lusschen drie Deensche fregatten en het Duitsche eskader, welk gevecht lj uur geduurd heeft. Een Ooslenrijksch fregat is in brand geraakt. De overige Duitsche schepen komen gezamenlijk hier heen terwijl de Deensche oorlogsvaartuigen noordwaarts stevenen. (5 ure). De vereenigde Deensche schepen zijn op eenigen afstand gean kerd. De brand var. het Oostenrijksche fregat is gebluscht. liet verloor den fokkemast en de boegspriet. (9 ure). De Schwavzenbergeen der Oostenryksche oorlogschepen heeft, behalve de schade door den brand veroorzaakt, den voorlopmast en den boegspriel verloren en telt honderd duoden en gekwetsten op de Radetzky zijn 25 dooden en gekwetsten. De Pruissische schepen zijn niet beschadigd. Het eskader ligt thans achter de duinen geankerd. Naar het schijnt, heb ben de Denen zeer veel geleden, zij trekkea noordwaarts af. len worden ingeschreven achter in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom I behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1839 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1864 en het tiende of dat der I geborenen in 1829 van het vorige jaar zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schultcrlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Dingsdag den 17 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, «elke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de Militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst gelre den) bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door het hoold van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met de hijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen lot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uilsluiting ten hunnen aan zien bestondenterwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der Wet van den 31 December 1832, op hen uiogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijne geboorte voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen af halen ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af aan, van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders gehoren zijn, zich dat bewijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder ver antwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner gehoorte-acle door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dal zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaats, benevens de Wijk en hel Rom- mer der huizen, hun beroep en dat hunner Ouderszoo die nog in leven zijn, alsemde den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, oiri zich van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om daarop door deri lieer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen Ie doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede lot de afgifte dier huwclijks-exlraclen van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente, van des voorrniddags 10 tot 's namiddags ten 1 ure. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Dingsdag den 17 Mei 1864, de bewoners van Wijk I, II en III, benevens de bewoners van de Buitenwijk. Op Woensdag den 18 Mei 1864, de bewoners van Wijk IV, V en VI. Op Donderdag den 19 Mei 1864, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uur; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich sliptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den 1 .luljj aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met .kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien lijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voor middags lusschen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mogt zijn verzuimden hij dien ten gevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en AV'ethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Reglbank toegezonden, ten einde op de nalaligen loc te passen de strafbepaling van art. 1 der AVet, van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50, en eene gevangenis uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide de straffen te zamen genomen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEK.Burgemeester, Letden, 4 Mei 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heereu-Logcment aan den Burg, Zaturdag 7 Mei. Notaris A. Wynstroom. Eene Leerloojjerjjaan de oostzijde van de LooijcrstraatWijk VIII. N°'. 291, 292, 293 en 294. Koopers de heeren J. J. van Wensen en J. II. J. Dricssen. ƒ3150. Eene dito, lusschen de Kerk- en GroeneslegenWijk VIII. N08. 305, 306a307; 308. Koopers de bovengenoemde heeren. ƒ2650. Notaris A. van Leeuwen. Een Logement en Stalhouderij met daarbij behoorende gebouwen, aan de noordzijde van het Noordeinde, Wjjk I. N08. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 9"odt Kad. Sect. F. Noa. 30, 31, 33, 34, 785. Koopers J. van Lilli en L. van Leeuwen, ƒ5025. Een Huis met Tuin, op de Hooigracht, nabij de Nieuwst raatWjjkVlI. N08. 787 en 787r°od, Kad. Sect. I. N°. 1724. Opgehouden. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Oude Vest, Wijk VI. N°. 942, Kad. Sect. H. N«. 1390. Kooper J. F. Wassem. ƒ1750. Een dito, aan de zuidzijde van de HaarlemmerstraatW'ijk VI. N». 297, Kad. Sect. II. N°. 500. Kooper D. van Es. ƒ1801. Een dito, aan de zuidzijde van de Middelste Raamslecg, Wijk II. N". 184, Kad. Sect. E. N°. 240. Koopster J. B. Alt, wed. M. Cosseeƒ1750. Een dito, aan de zuidzijde van ae LokhorstslraatWijk IV. N». 628, Kail. Sect. G. N°. 947. Kooper J. Plat teel. ƒ620. Een dito aan de oostzijde van den Middelweg, Wijk VII. N°. 868, Kad. Sect. 1. N®. 354. Kooper N. IMauje. ƒ1000. STAB8-BER1CTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, ter voldoening aait art. 228 der wel van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1863, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moeien worden ingeleverd, en dat de vorde ringen, welke niet binnen den genoemden tijd ingediend zijn, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden21 April 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 StaatsblN°. 17), weder een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schntlerlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. bat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1830 tot 1838 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij- ting hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit kjk en binnen deze gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen (waardoor verstaan worden zijdie hun voornemenoin zich in dit Rijk cr te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke vcrkla- '"'Si hetzij door werkelijk den zetel van hun bestaan herwaarts over te bren- êeni zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerkin eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt) zul-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3