de gevoelens over de vraag of bij de tegenwoordige wet de vrijheid der gemeenten niet meer aan banden werd gelegd dan de grondwet en hel be lang der zaak medebragt. Zeer vele leden loonden zich voor eene toestem mende beantwoording geneigd; andere konden niet toegeven, dat de wet aan de autonomie der gemeentebesturen te kort deed. Voor- en tegenstanders van het ontwerp vereenigden zich hierin dat, indien de regering de ge meenten krachtig lot afschaffing van verbruiksbelasting wilde nopen, zij haar daartoe door het openen van wegen tot het heffen van directe belasting op min bezwarende wijze in staal moet stellen. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. De heer F. P. Schlosser, civiel ingenieur; is benoemd tot adspiranl- ingeniettr van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indië. Tol ontvanger der directe belastingen enz. te Groenlo is benoemd de heer J. W. Callenfels, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf te Assen. Aan den majoor der infanterie van hel leger in Ned. Indie B. II. J. Rijks, thans met verlof hier te lande, is met ingang van 1 Junij 1864 een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van luit.-kolonel en van pensioen. Door 21 stuurlieden van haringschepen zijn aan hel kon. Ned. meteo rologisch instituut te Utrecht journalen geleverd, bevattende de waarnemin gen welke door hen in 1863 ten behoeve der zamenstelling van eene ha- ringkaarl werden gedaan. De minister van binnenl. zaken heeft, krachtens Z. M. besluit van 21 Maart 1863, overeenkomstig hel advies van den hoofddirecteur van gemeld instituut, wegens bel leveren der beste waarne mingen toegekend eene premie van 50 aan M. M. Admirant, stuurman te Ylaardingen en eene van 20 aan ieder der volgende schippers: II. van Luik, J. Schouten, P. Boor,, M. Don, C. Schouten Wz., Cs. Schouten Hz. YV. Schouten Lz., II. Manneken, C. Storm, allen te Ylaardingen, en J. van der Windt, te Maassluis. De griffier bij den hoogen raad der Nederlanden heeft namens den president van .genoemd collegie kennis gegeven, dal de zittingen op den 12dc" Mei a. s. in het nieuwe lokaal op bet Plein zullen aanvangen en dat de griffie op hetzelfde tijdstip aldaar zal worden geopend. De voorjaarsvergadering van de algemeene synodale commissie der Ne- derl. hervormde kerk werd 6 dezer geopend. In de zitting der tweede kamer van gisteren zijn de algemeene beraad slagingen geopend over het wets-ontwerp tot regeling van het onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde. Door de hh. van Kerkwijk en Gevers Ueynoot werden nadere inlichtingen gevraagd omtrent de regeling van dit onderwerp, zoo als omtrent de plaats waar het onderwijs zou ge geven worden, omtrent den tijd en den duur daarvan, nopens de voor waarden der benoembaarheid voor Indische ambten enz. Ook de hh. Mycr en Storm van 's Gravcsande hadden onderscheidene bezwaren tegen de wel. De hh. Winlgens, van Goltstein en van Heemstra verklaarden zich tegen de voordragt; die door den heer van Limburg Brouwer verdedigd werd. De minister van binnenl. zaken besprak in hel breede de pogingen, die aan gewend waren om in de opleiding van Oost-Indische amblenaran verbete ring aan te brengen. Ook hij, overtuigd van de wenscheltjkheid om be kwame personen voor Indid op te leidenhad onmiddellijk na zijne op treding op dat onderwerp zijne aandacht gevestigd. Reeds was veel te dezen opzigle voorzien hij de wet op het middelbaar onderwijs, en wat daarom trent overbleef te doen werd nu door dit ontwerp geregeld. Ilij wees daarop bet doel dier voordragt aan en verdedigde haar legen de vele daartegen ingebragte bezwaren vooral met betrekking tot eene vermeende onvolledig heid en onzekerheid omtrent de uitvoering. Dat de plaats der vestiging, Leyden, niet in de wet werd vermeld, was omdat het Item voorkwam dat dit niet in de wet te huis behoorde; wilde men evenwel een amendement voorstellen, hij zou zich er niet tegen verzetten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENCElAt I» LONDEN 8 Mei. Lord Palmerston is ernstig ongesteld. Reeds is de tijding van zijnen dood verspreid geworden, maar naar men van goederhand verneemt, heb ben de gcueesheeren hoop dat hjj spoedig zijne werkzaamheden zal kunnen hervatten. Van regeringswege is bekend gemaaktdat onze troepen op Nieuw- Zeelaud den 22ste" Febr. jl. eene belangrijke stelling der oproerige inboorlin gen stormenderhand veroverd hebbenen ten gevolge daarvan in het bezit zijn gekomen van eene groote vruchtbare landstreek. Bij de bedoelde be storming zijn drie officieren zwaar gekwetst, 4 man gesneuveld en 24 gewond. De Times waarschuwt Pruissen voor eene inlijving der hertogdommen. Indien het daartoe overgaat, zegt dat blad, dan zou het een precedent stellen, dal Frankrijk zich zeker te gelegener lijd ten nutte zou maken, en Engeland zou in dit geval Frankrijks uitbreiding ten koste van Duitsch- land met onverschilligheid aanzien. Nabij Holyhead is de ketel eener stoomboot gesprongen, waardoor 6 personen werden gedood. Blijkens berigten uit New-York heeft de president Lincoln, in eene te Baltimore gehouden redevoering, gesproken over hel berigt, dat bij de inneming van het fort Pillow door de zuidelijken honderden zwarte soldaten vermoord zouden zijn. In het begin van den oorlog, zeide hij, aarzelde men kleurlingen voor de krijgsdienst te bezigen later heb ik gemeend hen tot de krijgsdienst te moeten roepen; en ik geloof mij deswege voor mijn land, voor de geschiedenis en voor God te kunnen verantwoorden. Doch zoodra wij zwarten soldalen maken, hebben zij regt op dezelfde bescher ming als de blanken, en die bescherming zullen wij hun verleenen. Officieel berigt van dat moordtooneel hebben wij niet; maar wij gelooven, dat het heeft plaats gehad, en zoodra wij hiervan zeker zjjn, zullen wij strenge straf oefenen. Blanke krijgsgevangenen van hel leger der opstandelingen op een vermoeden te gaan fusilleren, dat willen wij niet. Doch wij zullen weldra vernemen of het feit waar is; dan zullen wij moeten weten of het eene eigenmagtige handeling van eenen particulier is of wel een maatregel van het gouvernement. In het laatste geval zal de straf niet uitblijven. Als berigt van het oorlogstooneel wordt medegedeeld, dat de generaal Banks den 8S,C0 April de zuidelijken bij Sanbine heeft aangevallen en bij deze gelegenheid geslagen is. Ilij verloor 24 stukken geschut en week naar Pleasant Hill, waar hij den volgenden dag door de zuidelijken werd aan gevallen echter met dal gevolg dat de laatsten werden teruggedreven. Banks zette daarop den ÏO"11™ zijn terugtogt voort; doch sedert ontving hjj ver sterking van ammunitie en rukte toen op naar Shreveport. FKANHRIJH. PARIJS, 8 Mei. Vrijdag II. zijn bij hel wetgevend ligchaam de beraadslagingen begon nen over de staatsbegrooling voor 1865. De heer Thiers heeft in eene be langrijke rede den slaat van Frankrijks financiën nagegaan. De uitkomst van de staatkunde des keizerrrjks in het financiële opzigt was, volgens den spreker, dat het, hoewel nog verscheiden belastingen heffende die eigenlijk, oorlogsbelastingen waren, een jaarlijksch tekort had van 2- a 300 millioen, die het van het publiek of wel van het voor schulddelging bestemde fonds moest leenen otn rond te komen. Zoo kon het op den duur niet blijven, meende hij; deze staal van zaken eischte verbetering. In den loop der eerstvolgende 4 of 5 jaren zou hel Gnanciële evenwigt te hersteller, zijn, in dien Frankrijk in vrede met hel buitenland bleef, indien in de staatsuitga ven de bedachtzaamheid wierd betracht en eenigc wenschelijke doch niet onmisbare zaken wierden uitgesteld, en indien daarbij aan Frankrijk het geluk ten deel vieldat door inwendigen voorspoed de opbrengst der belas tingen aangroeijen bleef. Aan het slot zijner rede zeide hij: de keizer zal, hoop ik, volharden in zijne wijze staatkunde om ons de vrijheid achtereen volgens terug te geven; al doet de vrijheid ook eenig kwaad, het is uiterst kostbaar iets anders in hare plaats te stellen. De Mon. Algérien meldt, dat de generaal Martineau zich slechts door geweld den weg lot Géryville heeft kunnen banen. Er zijn twee gevechten geleverd, waarbij de Fransche troepen de overwinning behaalden. Het eerste was zeer bloedig. De onzen verloren daarbij 68 man aan doodenterwijl bovendien 33 man buiten gevecht werden gesteld. Hel verlies van de zijde der opstandelingen was veel grooter. Een en ander moet groote ontmoedi ging in de gelederen der opstandelingen te weeg gebragt hebben. Berigten uit Tunis melden, dat de bcy de constitutie heeft ingetrokken. De opstandelingen dringen er op aan, dat de ministers gevonnisd en waar borgen tegen knevelarijen gegeven zullen worden. Zij hebben een Arabisehen bey gekozen, die te Testour, 20 mijlen van Tunis, aan liet hoofd van een leger staat, dat op 40,000 man geschal wordt. De aard van den opstand heeft niets vijandigs ten opzigte van de vreemdelingen. De overbrenging van het lijk van Meijerbeer naar het noorder-station heeft op eene plegtige wijze plaats gehad. De slippen van het lijkkleed werden door de heeren Auber, de Gisors, maarschalk Magnan, den Pruissi- schen gezant, de heeren Bacciochi, Perrinde S'. Georges, baron Taylor, A. Thomas en maarschalk Vaillant gedragen. Alleen aan het station, dat met zwart laken was behangenwaren 3 a 4000 meuschen vereenigd. De lijk redenen werden door de heeren S'. Georges, Beule'eDoucetbaron Taylor, E. Ollivier en Perrin, directeur van de opera, uitgesproken. De laatste gaf te kennen, dat de opera l'Africaine, door den overledene bewerkt, zich in zijne handen bevond en Frankrijk hel zich tot eene eer zal rekenen dat werk voor het eerst op te voeren. Maandag zal alhier het regtsgeding aanvangen van een hekend genees heer, graaf de la Pommerais beschuldigd van vergiftiging zijner minnares, de weduwe van den schilder de Pauw, op wier leven hij bij acht maat schappijen voor 550,000 fr. verzekering had genomen, hebbende hij daarvan aanvankelijk de premiën betaald, na van de weduwe door verschillende acten en testamentaire beschikkingen verworven te hebbendal bij haar overlijden bedoelde 550,000 fr. zijn eigendom werden, alsmede van vergifti ging van zijne schoonmoeder, mevrouw de weduwe Dubizy, welke moord geschied was met hel doel om zich haar persoonlijk vermogen toe te eigenen en zich levens van het toezigt te ontheffen dat zij op het vermogen liarer dochter uitoefende, die, op haar uitdrukkelijk verlangen, buiten gemeen schap van goederen met den graaf was getrouwd. Dezer dagen heeft alhier vertoefd sir Macdonald Stephenson, die de eerste spoorwegen in Egypte, Britsch-Indië en Turkije heeft aangelegd. Thans verzamelt hij kapitalen tot het aanleggen van spoorwegen in China, die dat rijk bovendien met Britsch-Indië door middel van eene lijn van 1600 Eng. mijlen, van Shangae uitgaande, zullen verbinden. PKCI88EI. BERLIJN 8 Mei. Alhier is het berigt ontvangen, dat de door den maarschalk von Wrangel in Jutland uitgeschreven oorlogshelasring betaald is, en dat dientengevolge de meesten der gijzelaars reeds zijn ontslagen. Pruissen zou dan ook niet meer volharden in zijnen cisch van teruggave der door Denemarken prijs gemaakte schepen, als voorwaarde van eenen wapenstilstand. In berigten uit Denemarken wordt wel gezegd, dat de uit Jutland weg gevoerde gijzelaarsin vrijheid zijn gesteld, maar tevens dat vele plaatsen, o. a. Aarhaus en Banders, de betaling der oorlogsschatting geweigerd of slechts een gering gedeelte van het opgelegde bedrag aangeboden hadden. Uit Hamburg meldt men, dat een Engelscli oorlogsvaartuig, Ac Aurora, aan den mond van de Elve is aangekomen en in de nabijheid van het Oos- lenrijksche eskader ligt. l)e Schlesw. Zeit deelt een verzoekschrift mede, dal uil de hertogdom men aan den koning is opgezonden. Bij dal verzoekschrift wordt dc inlij ving der hertogdommen bij Pruissen verzocht.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2