LEÏDSCHE <01 RA WOENSDAG 11 MEI. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. li BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 10 Mei. Bij gelegenheid van het op den 19dCD en 20slen dezer alhier te houden muziekfeest zullen er op die dagen, des nachts ten 12 ure, van hier extra- treinen loopen van rijtuigen der lsle en 2dc klasse naar Voorscholen's Hage en Delft. De Staatscourant bevat een door den minister van binnen), zaken vastgesteld programma van de vereischten, om aan 's rijks-veeartsenijschool als kweekeling of tot de bijwoning der lessen aan die instelling te worden toegelaten, en van het onderwijs aldaar te geven. Op den 15de0 Junij aanst. zal aan het dep. van binnenl. zaken aan- I besteed worden de levering van minstens 600,000 omslagen voor telegram men ten behoeve van den rijkstelegraaf. De kanselier der beide orden heeft ter kennis gebragt van de ridders der Militaire Willemsorde beneden den graad van officier, die benoemd zijn na bun ontslag uit de militaire dienst, en dus nog niet in het genot van riddersoldij zijn, dal de wet van den 22stcn April 1864 hun die soldij toe kent, te rekenen van den 2den Mei daaraanvolgende, met uilnoodiging zich schriftelijk lot de kanselarij te wenden, ten einde hunne riddersoldij te kunnen regelen. In de maand April zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 104,105 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ84,321.81. De opbrengst van het goederen-vervoer was 20,018.71. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 91,664, het vervoer van goederen ƒ50,102, en het vervoer van reizigers en goederen door direkl verkeer met Duitschland 73,000 opgebragt. Wij vernemen van geloofwaardige zijde, dal eenige ondernemende mannen het plan gevormd hebben, de Noordzee door middel van een, var den hoek van Holland uitgaand kanaal, met 's Gravenhage te verbin den. (Stoomp.) Men verneemt dat hel aantal jongeliedenvoor wie aanvrage gedaan is om lot het in Junij te Breda te houden aspiranten-examen te worden toegelaten, ten einde met 1 September aanst. als kadet op de kon. militaire akademie te-worden geplaatst, niet minder dar. 230 bedraagt. Xe Utrecht is Zaturdag 11. in den ouderdom van bijna 62 jaren over leden de heer rip. S. Karsten, hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogescliool aldaar. In de 24 jaren, ge durende welke hij het professoraal heeft mogen bekleedenheeft hij zich doen kennen als een man van veelzijdige ontwikkeling en grondige kennis. Te Hattem is tot pred. bij de herv. gemeente beroepen ds. Molenaar, pred. te Harderwijk. Door wijlen den heer jhr. mr. G. Faas Elias is aan de diaconie van de herv. gemeente te Baarri gelegateerd eene som van ƒ5000 en aan de kerkvoogdij aldaar eene som van ƒ3000. Uit Wageningen meldt mendat heden de wed. Stikkel aldaar haren 100slen verjaardag zou vieren.' Zij heeft nog het gebruik van al hare zintui gen en staat steeds, sedert het overlijden van haren man, aan het hoofd van den schoenmakerswinkcl. Hare nakomelingschap beloopt een 120-talbehalve die leden barer familie, die zich in Noord-Amerika bevinden. Haar oudste zoon is onlangs op 82-jarigen ouderdom overleden. Het prov. geregtshof van Gelderland heeft C. Velderik schuldig ver klaard aan de hem ten laste gelegde misdaden (brandstichtingen met ge vaar voor menschenlevcns en diefstallen) en hem veroordeeld tol de straffe des doods, uit te voeren te Arnhem. In den nacht van Zaturdag op Zondag jl. heeft men in de buurtschap Haarle, onder Raalte, eene poging gedaan om de r. k. kerk aldaar te be stelen. Pastoor Vos, reeds te bed liggende, die zulks hoorde, had den moed den dief, die zich toen reeds verscholen had, te grijpen; bij werd hem, na lang worstelen, meester en reeds den volgenden morgen is de dief in handen der justitie overgeleverd. Uil Meppcl meldt men, dal de typhus, die aldaar sedert den vorigen zomer onafgebroken heeft geheerscht, thans als geweken mag worden be schouwd. Dat deze ziekte vele slagtoffers heeft geëischt blijkt daaruit dat gedurende de eerste vier maanden dezes jaars zijn overleden 113 perso nen, en in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar 61 personen. Donderdag avond II. is er in het gehucht Meppen, onder de gemeente Zweelo, een zware brand uitgebarsten, waarbij drie mensehen zijn omge komen. De brand is ontstaan in den paardenstal bij het huis, bewoond door Jan Kamps en de weduwe Kamps; de bewoners lagen reeds te bed, en werden slechts wakker door het loeijen der koeijende andere bewoners hadden nog het geluk, om het brandende gebouw te ontvlieden, hoewel ge noegzaam naakt; doch Jan Kamps, oud 60 jaren, zijne vrouw, oud 50 jaren, en zijn zoon, oud 20 jaren, zijn waarschijnlijk niet vroeg genoeg wakker geworden; althans zij zijn in de vlammen omgekomen. Door de droogte en het gebrek aan water was dit huis in korte oogenblikken met den inboedel en de levende have, behalve een paard en eene koe die gered zijn, eene prooi der vlammen geworden. Vervolgens zijn nog zes andere huizen en schuren verbrand; door den N. N. W.-wind en doordien de hui zen alle met riet en stroo gedekt waren, was het blusschen, bij gebrek aan water, uiterst moeijelijk. De oorzaak van den brand is onbekend, doch velen schrijven dien aan kwaadwilligheid toe. Er zijn verbrand 13 stuks hoornvee, 30 schapen en 3 of 4 varkens. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelin- gen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van zes ja ren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zjjn. Aan de ouders, die zulks mogten verlangen, kan ook toegestaan worden hunne kinderen, ten hunnen koste, buiten het instituut te doen verplegen, zoodat deze dan als externes het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwezen. Behalve die doofstommen, welke reeds bij het instituut zijn aangegeven, bevinden zich in ons land ongetwij feld nog vele, die wel in de termen vallen om geplaatst te worden, maar voor welke nog geen aanvrage is gedaan. In hel belang dier kinderen, voor wie elk jaar verzuim een onherstelbaar nadeel is, wordt elk, die met hun bestaan bekend is, verzocht hel zijne toe te brengen, ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs versloken blijven. Eene kennis geving aan de directeuren van een departement van hel instituut, of aan de hoofddirectie alhier, is voldoende, om de noodige inlichting aangaande het geen er verder vereischt wordt te ontvangen. Daar het begin van den nieuwen cursus niet ver meer verwijderd is en in den regel alleen bij den aanvang van het schooljaar nieuwe kweekelingen opgenomen kunnen wor den is eenige spoed allezins noodig. Ingevolge art. 100 der kieswet, zal den tweeden Dingsdag der maand Junij (14 Junij) de helft der leden van de tweede kamer der staten-generaal aftreden. Naar den opgemaakten rooster behooren dit jaar af te treden de bh.: Groningen, mr. J. H. Geertsema Cz.Appingadam, dr. R. Weslerhoff; Assen mr. L. graaf van Heiden ReincsteinLeeuwarden mr. J. Dirks; Sneek mr. S. Wybenga; Doekum, jhr. mr. S. W. H. A. van Beyma thoe Kingma; Steen wijk ,jhr. C. M. Storm van 's Graiesar.de; Zwolle, mr. P. Mijer; Almelo, mr. P. A. S. van Limburg BrouwerDeventer, mr. G. Dumbar; Zutphen, mp. P. P. van Bosse; Arnhem, mr. VV. baron van Lynden Nijmegen, mr. C. J.A. Heydenryck Amersfoortmp. J. K. baron van Goltslein Utrecht, mp. E. van Voorthuysen; Hoorn, mr. P. M. Tutein Nolthenius; Alkmaar, jhr. mp. C. van Foreest; Amsterdam, mr. C. vanUeukelom, mr. J. Heemskerk Az.S. Cool; Leyden mr. R. J. graaf Schimmelpenninck Gouda jhr. mp. VV. M. de Brauw; Delft, C. Hoekwater; Rotterdam, F. VV. C. Blom; 's Gravenhage, jhp. mp. VV.T. Gevers Deynoot; Dordrecht, mr. P. Blussé van Oud-Alblas; Gorinchem, mp. J. D. van der PoelMiddelburg mp. D. van Eek Goes, B. P. G. van Digge len Breda C. W. Oornen Tilburgmp. C. C. li. Beens Eindhoven mp. J. B. Bots; Maastricht mp. P. F. E. van Wmtershoven Roermond mr. F. baron de Keverberg; Boxmeer, 11. C. F. Kerslens, 's Bosch, dp. J. 11. II. de Poorter. Bovendien zullen er drie nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben (inge volge de gewijzigde kiestabel), te Winschoten, Deventer en Haarlem. Er zullen dus te zamen 39 verkiezingen moeten plaats hebben. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der tweede kamer over het wets ontwerp tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaat selijke belastingen betreft, heeft dat ontwerp tot zeer uiteenloopende be schouwingen aanleiding gegeven. Vrij algemeen loonde men zich ontevre den dat het ontwerp zoo weinig is toegelicht. Voorts gaf hel aanleiding tol de vraag of afschaffing van alle gemeente-accijnsen zoo wenschelijk is, dat daarnaar met alle kracht moet worden gestreefd. Vele leden loonden zich geneigd die vraag toestemmend te beantwoorden; zelfs meenden enkele leden dat die afschaffing bij art. 142 der grondwet werd bepaald. Ver scheidene leden konden zich daarmede niet vereenigen. Volgens hun oordeel was de opvatting van genoemd artikel verkeerdalleen het nul der zaak kwam in aanmerking en dan meende men te kunnen beweren dal in de veroordeeling van alle verbruiksbelastingen, plaatselijk geheven, lever werd gegaan. Dat de plaatselijke verbruiksbelasting het vrije verkeer ecnigermale belemmert, gaf men gaarne toe, maar was men niet op den weg om van de binnenlandsche tollinie» een schrikbeeld te maken dat in de werkelijk heid niet beslaat. Van weêrskanten werden de voor- en nadeelen der ac- cijnsen en die van hoofdelijke omslagen uiteengezet. Even verdeeld waren

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1