LEYDSCHE €011 RAMT. 1804 MAANDAG 9 MEI. p A \iVvKi>A iV'. 7 g en De Courant wordt Maandag, Foensdau Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. /*OV - v- De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLASDSCIIE BfRIGTEN. LEY DEN, 7 Mei. Vergelijkende staal van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middeïen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden <\pril 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de eerste vier maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagl(6yopcejtfe»i en invoer) Binnenl. Gedistilleerd [idem] Bnitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal (er'gen middel) Wijn, Fruil-enKunslwijn(id Zuivere opbrengst over de maand April. 1863 2376.87 4824.34 266.99 6103.01; 2357.40 ƒ15928.611 1864 2493.35t 4840.83; 6071.10; 1817.02; Zuivere opbrengst over de eerste 4 maanden. 1863 8122 78; 21597.58; 928.17; 21372.11; 6850.95 /15222.32 58871.61 1864 8631.29 25196.81 25191.22 6626.85 f 65646.17 In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 132 kinderen, als: 66 zoons en 66 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 84 personen, als: 14 mannen, 18 vrouwen, 23 zoons en 29doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 10. Voltrokken 27 huwelijken. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn benoemd tot leden der commissie, belast met het onderzoek naar de verpligting der gemeente tot herstelling van den toren der Marekerk de hh. van Uitteren, Goudsmit en Tieboel Siegenbeek. Tot leden der plaatselijke commissie van genees kundig loevoorzigl werden op nieuw benoemd de hh. dr. II. Liihrmann, M. J. Schrellen en A. K. W. E. C. Fischer. Tol hulpondervvjjzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2d« kl. voer jongens werd benoemd J. P. F. Kosters. Tot stads-vroedvrouw werd benoemd B. Omvlée, geb. van Velzen, thans buitengewone stads-vroedvrouw. en tot bui tengewone stads-vroedvrouw S. M. Veldhuyzen geb. van Iperen. Voorts werd besloten bij de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs Ist® kl. voor meisjes, wegens ongesteldheid der hoofdonderwijzeres, tijdelijk nog eenc hulponderwijzcres aan te stellen, en eene som van 25Ö0 beschik baar te stellen voor onkosten bij gelegenheid van en tot opluistering der in September dezes jaars alhier te houden tentoonstelling van landbouw. Een drieledig voorstel van de gezondheids commissie, lol aanvulling en wijziging van de algenjcene policie-verordeninglokte breedvoerige beraadslagingen uil; de beide eerste punten werden gewijzigd goedgekeurd, hel derde werd inge trokken. Omtrent het adres van C. Soetens, te llage, werd gunstig beschikt. Wij vernemen dat binnen weinige dagen bij de boekhandelaren P. Engels en Schreuder en van Baak alhier zal verschijnen het tekstboekje voor hel op den 19de" en 20stcn Mei alhier in de Hooglandsche kerk te houden mu ziekfeest. Ondanks de vaste prijzen van het vee, gisteren in groot getal alhier ter markt aangebragt, zou de kooplust minder gematigd zijn geweest, zoo schaarschte aan gras de landlieden niet weerhield om zich van vee te voorzien. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 130 tot 150 personen. Woensdag avond is de Haagsch-Amsterdamsche pakschuit, juist bij hare afvaart aan de Beerebijt te Amsterdam, omgeslagen. Zij voer eene goede lading, doch de opperlast was te zwaar, waardoor zij het evenwigt verloor. De schade zal ongetwijfeld groot zijndaar die schuit meestal veel manufacturen vervoert. Dat ongeluk was tevens hoogst noodlottig voor twee behoeftige kinderen, die zich in het voor-onder der schuil bevonden en de reis naar de llaagsche kermis zouden medemaken; beiden zijn, daar redding ondoenlijk was, in het water omgekomen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag a. s. aldaar eene gewone vergadering houden. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dat hel in de maand Junij aanslaande te houden onderzoek van de verlofgangers der militie te land op de door hem bepaalde dagen en uren zal worden ge houden. Aan dat onderzoek belmoren deel te nemen de verlofgangers der militie te land van de ligtingen van 1860, 1861, 1862 en 1863, voor zoo verre zij vóór den Is1®" April II. in hel genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Bij besluit van Z. M. van 26 April zijn eenige bepalingen vastge steld betrekkelijk de troepen-vereenigingen welke dit jaar op de legerplaat sen bij Milligen, Zeysl en Waalsdorp zullen plaats hebben. Daaruit blijkt o. a., dat in de maanden Augustus en September tot bel uitvoeren van veld- manoeuvres op de legerplaats bij Milligen worden vereenigdhet 3® en 4e bat. jagers van het reg. grenadiers en jagers; het lc en 3e batt. van het 4C, het le; 2C en 3® bat. van het 5dc, hel 1°, 2® en 3e bat. van het 7C, en het 2e en 3® bal. van het 8sl® reg. infanterie, het 3C en 4e escadron van het Ic, het 3e en 4® escadron van het 3°, hel 1® en 3® escadron van hel 4®, en het 2e en 3e escadron van het 5®)reg. dragonders; twee veldbatterijenelk van 6 stuk ken; eene halve batterij rijdende artillerie en eene trein-compagnie. Het bevel over die gezamenlijke troepen is opgedragen aan den generaal-majoor Happébevelhebber in de 6e militaire afdeeling. Tot chef van den staf in het kamp wordt bestemd de majoor Endcrlein van den generalen staf. Met de administrative dienst in het kamp is belast de militaire onder-intendant der eerste klasse de Raas, en met de geneeskundige dienst de eerste officier van gezondheid der 2e klasse Mathysen. De bovengemelde bataillons wor den in twee brigades, elk van zes bataillons, ingedeeld. De aangewezen escadrons, twee regimenten uitmakende, worden tol e'éne brigade vereenigd. De artillerie blijft ter onmiddelijke beschikking van den bevelhebber in het kamp, ten einde door dezen, naarmate van de omstandigheden, aan de bri gades infanterie en aan de brigade cavalterie te worden toegevoegd. De 1® brigade wordt gekommandeerd door den generaal-majoor Engelbregt, bevel hebber in de 4® militaire afdeeling, en de 2e door den generaal-majoor van lloey Schilthouvver, bevelhebber in de 5® militaire afdeeling. De brigade ca- vallerie wordt gekommandeerd door den kolonel de Sturler de Frienisberg, kommandant van het 5® reg. dragonders. Tot kommandant der artillerie in het kamp wordt bestemd de luit.-kolonel jhp. Tindal. De minisLer van oor log is gemagtigd om, ten einde de bataillons, hierboven vermeld, op eene sterkte le brengen van 350 presente manschappen, het kader daaronder niet begrepen, daarbij, legen den 3®° Augustus aanst.hel vereischte ge tal miliciens-verlofgangers van de ligting van 1861 in werkelijke dienst op te roepen; zullende dezen, vóór of op den 13eD September daaraanvolgende weder met onbepaald verlof worden gezonden. Gedurende hel verblijf in de legerplaats wordt, in vervanging van de campagnevjvresde navolgende toelage per dag genoten: door den bevelhebber 7.50, een generaal-majoor ƒ5 50, kolonel f 3.75, luitenant-kolonel of majoor ƒ1.85, kapitein ƒ1.50 en 1® of 2® luitenant ƒ1.30. Aan de predikanten en r. k. geestelijken, die tot hel waarnemen der godsdienstoefeningen in de legerplaats bij Milligen worden bestemd, wordt voor elke dienst, welke door hen wordt waarge nomen, ter bestrijding van alle kosten, eene som van ƒ50 te goed gedaan. De minister van oorlog heeft bepaald, dat het kamp bij Milligen betrokken wordt den 12®" Augustus aanst. en opgebroken den 6®" en 7™ September daaraanvolgende. Woensdag morgen is door de politie te Gouda op de markt aaugehoudcri een uit de weide onder Zwammerdam gestolen koe; de dader, die zich aan vankelijk op de markt bevond, heeft zich door de vlngt weten le redden Te Rotterdam heeft Woensdag II. in eene openbare bijeenkomst van de aldaar gevestigde afdeeling der Nederlandsche Zendings-Vereeniging de plegtige ordening en afvaardiging plaats gehad van de zendelingen A. Gcer- dink en S. Coolsma, beide bestemd naar de Soenda-eilanden. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn lol curatoren van hel athe naeum illustre benoemd de hh. dr. U. van lieeck Vollenhovenmr. J. Heems kerk Az.en mr. J. A. Molster. Dingsdag nacht is zekere A. Knuyver, ten huize van de weduwe Ezer- man, woonachtig aan den Velpcr straatweg te Arnhem, gedurende een twist met den zoon dezer laatste zwaar verwond in den onderbuik en wel zooda nig, dat men voor zijn leven vreest. Genoemde weduwe en haar zoon zijn gevangen genomen en aan de justitie overgegeven. Aanhoudend misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van dit ongeval te zijn geweest. Uit Meppel meldt mendat aldaar heden eenc zeldzame feestviering moet plaats vinden bij de familie A. S. C. Bij de 50-jarige echivereenigiug van den jongslen broeder zullen zes broeders en eene zuster bijeenkomen die, bij eene goede gezondheid, den buitengewoon hoogen ouderdom hebben van 95 (de zuster), 92, 89, 85, 82, 80 en 79 jaren. Zaturdag jl. is er zonder bekende oorzaak brand ontslaan in eene boe- renhuizinge onder Reitsum (Friesland). De brand nam zoo in hevig heid toe, dal binnen korten tijd de huizinge en schuur met bijna den geheelen inboedel, 17 koeijen, 9 kalveren, 1 paard, 2 veulens, 2 biggen, ongeveer 2 last gedorschte haver, 120 ton turf enz., eene prooi der vlam men waren. Het huis, de schuur, meubelen enz. en het vee waren tegen brandschade verzekerd. Volgens een berigt uit Batavia, heeft de gouverneur-generaal concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Batavia naar Buitenzorg aan de Ned.-Indische spoorweg-maatschappijen zulks zon der subsidie of rente-garantie. 's GRAVEN HAGE, 7 Mei, Tot burgemeester zijn benoemd: te Franeker de heer mr. R. L. A. Hamersier Dijkstra, le Dockum de heer A. Poslhuma, en te Heeswijk de lieer G. Dobbelsteen. Tot notaris te Dronrijp is benoemd de heer J. S. P. van Loon, cand.- notaris te S'. Anna-Paroehie en burgemeester der gemeente het Bildt, en tot procureur bij de arrond.-regtbank le Rotterdam de heer mr. M. L. A. Vorst man, advocaat aldaar. Z. M. heeft goedgevonden bij den generalen staf te benoemen, tol ka pitein 3dc kl. de Ist® luit®. M. F. J. Phaff en M. J. Nolthenius de Man, beiden van gemelden staf. Ile minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden te bepalen dal de commission, aan welke wordt opgedragen hen te examinerendie eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen voor het jaar 1864 zitting zullen houden te 's Gravenhage, en te benoemen .- a. tot lid en voorzitter der commissie voor de examens in wis- en natuur kundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, teekenen en boet seren, dr. J. Bosscha jr.inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gra venhage; tot leden: dr. W. C. II. Staring, inspecteur van het middelbaar onderwijs te Haarlem; dr. P. J. van KerckhofF, hoogleeraar te Groningen; dr. R. W. van Goensleeraar aan de kon. akademie te Delft; dr. N VV. P. RauwenhofT, lector aan de geneeskundige school te Rotterdam; dr. P. van Galen, lector aan de zeevaartkundige school te Rotterdam; dr. G. F. W. Baehr, leeraar aan het gymnasium te Groningen; D Grothe, directeur

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1