LEOSCHE COURANT. VRIJDAG 6 MEI. 1804 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BERJGTËN. LEY DEN 4 Hei. De 80ste algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van't Al gemeen zal op Dingsdag den 9Jen Augustus aanst. in hel kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam geopend worden. De heer dr. T. Modderman Az zal als voorzitter de vergadering leiden. Op 31 December jl. beliep de bevolking der provincie Zuidlioiland 651 885 zielen, als 313,824 van liet mannelijk en 338,061 van het vrouwelijk geslacht. De bevolking van Leyden beliep 37534 zielen 17603 m. en 19931 v. Men meldt ons uit het Weslland: De veldgewassen slaan hier over liet algemeen goed en veel belovend, terwijl de zoozeer gewensclile en de zer dagen gevallen regen eenen heilzamen invloed heeft gehad. Gisteren wer den van hier de eerste aspersies, benevens de eerste nieuwe aardappelen, twee mandjes, naar Amsterdam verzonden. Het geheelë voorjaar bragt weinig groeizaamheid mede; toch geschiedt deze eerste verzending slechts 5 dagen later dan beide vorige jaren. Het graan kan zich bij gunstig weder van de geledene koude nog veel herstellen doch van het koolzaad is eene schrale opbrengst te wachten. De perenboomen beginnen te bloejjen en be loven, even als de appelboomenvele vruchten.. Volgeus eene opgave in de Staatscourant zijn in het jaar 1863 als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken 1054 personen, t. w. 358 hoofden van huisgezinnen en op zich zelf staande personen, 155 vrouwen, 530 kinderen en 11 dienstboden. Onder de redenen, die voor het vertrek dezer personen nil Nederland worden opgegeven, vindt men voor 197 per sonen verbetering van standbeslaan of vermogen. Naar men verneemt, zegt de II. C., heeft Z. M. de keizer der Fran- schen den heer mr. J. P. Amersfoordt, b(j wicn prins Napoleon, bij het bezoeken van den Haarlemmermeer-poldercenigen lijd heeft vertoefd, be noemd lot ridder van het Legioen van Eer. De Bredasche Cour. meldtdat eenige in- en opgezetenen van de aloude baronnie van Breda voorloopig het denkbeeld hebben gevormd om, ter ge legenheid van het op 18Junij e. k. te vieren zilveren bruiloftsfeest van Z. M. den koning en zijne gemalin, eenig bewjjs van eerbied, liefde en hoogach ting aan hen van wege die baronnie aan te bieden, bestaande in eenig zil veren of ander voortbrengsel van nationale nijverheid. Mogt echter weldra bljjken dat dit denkbeeld alom in den lande gedeeld en alzoo geheel Neder land geneigd bevonden wordt zich daarbij te willen aansluiten, dan is men gaarne bereid de zaak verder uil te breiden en te beschouwen als eene hulde van geheel het Nederlandsche volk. De redactie der genoemde courant ver klaart zich hereid de zaak bevorderlijk te zijn en gaarne de bewijzen te zullen ontvangen dal het opgevatte denkbeeld meer en meer ingang vindien op ondersteuning en medewerking zou kunnen gerekend worden. Volgens hel dezer dagen verschenen naamregister der hervormde pre dikanten, bedraagt hun getal in Nederland 1580 voor 1321 gemeenten. Gel derland lelt 221, Zuidholland 267, Noordholland 212, Zeeland 116, Utrecht 83, Friesland 228, Groningen 165, Drenthe 56, Overijssel 90, Noordbra bant 98 en Limburg 18 predikanten. Onder de 1580 zijn begrepen 26 Waal- sche predikanten in 17 gemeenten. Uet cijfer der emeritus-predikanten is 229. Hel getal candidaten beloopt 113 legen 132 in 1863. In 1863 wer den 51 candidaten lot predikant beroepen. De oudste dienstdoende predi kant is ds. I. Prins te Amsterdam, die den 7den November 1802 werd be vestigd. Voor de protestantsche kerken van Ned. Oost- en West-Indiër, worden opgegeven 38 predikanten waarvan 31 in Oosl-Indië en 7 in West- Indië. De predikant van de kust van Guinea werd dezer dagen met nog twee andere predikanten in Nederland voor de dienst in Oost-lndië benoemd. In de Vrijdag II. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de maatschappij Paleis voor Volksvlijt werd door den heer dr. S. Sarphati medegedeeld, dat het bijna voltooide paleis binnen wei nigemaanden zou worden geopend, bij welke plegtigheid hij hoopte alle deel hebbers tegenwoordig te zien. De dagleekening der opening konofschoon door het bestuur tegen Julij a. s. bepaald, eerst worden vastgesteld nadat 'skonings besluit zou zijn vernomen, daar het vooruitzigt bestond, dat deze plegtigheid door de tegenwoordigheid van Z. M. en van het koninklijk ge zin zou worden bijgewoond. De onzekerheid omtrent den juislen datum der voltooijing was oorzaakdal vooralsnog geene nationale tentoonstelling was uitgeschreven, waarmede men aanvankelijk het paleis dacht te openen. Het besluit was echter genomen deze in het jaar 1865 te doen plaats hebben terwijl vooraf eene internationale bloemententoonstelling zou worden gehou den j die voorzeker in pracht en luister zou kunnen wedijveren met het schoonste wat men tot nu toe van dien aard had gezien. Men zou zich bij 'tct openingsfeest bepalen tot het tentoonstellen van zoodanige voorwerpen "tn kunst en nijverheid, die bij uitnemendheid konden bijdragen om de groote bedoeling en het internationaal karakter van hel tentoonstellings gebouw te doen kennen. Te Amsterdam zijn de onderofficieren en korporaals der dienstdoende schutterij voornemens zich den 12Jen dezer in uniform te begeven naar Naar den ten einde aldaar den dagwaarop voor 50 jaren de Amsterdamsche schutterij binnen die vesting is getrokken, feestelijk te gedenken. '8 GRAVENHAGE, 4 Mei. Aan den heer G. Muller is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van controleur der direcie belastingen te Sittard, be houdens aanspraak op pensioen. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is lieden voorlezing gedaan van een kon. besluit van 23 April 11.waarbij wordt afgewezen het beroep van regenten van het H. G. of armen wees- en kinderhuis te Leyden, van een besluit van ged. staten van Zuidholland, waarbij aan T. J. van 't Hooft te Leyden, vergunning is verleend tol het plaatsen eener stoommachine in zjjne fabriek van katoenen en garens. Gisteren heeft voor de arrond.-regtbank alhier de vordering gediend van den heer mp. J. 11. A. Raedt van Oldenbarneveltsubstituut-officier bij de regtbank, en wel ter zake van een voorwerp, door hem gezonden ter tentoonstelling van oudheden enz.in het afgeloopen jaar te Delft gehou den. De advocaat mr. van Andel is voor den eischer en mr. Winlgens voor de gedaagden opgetreden. BUITENLAIVDSCHE BEK1GTEN. ENGELAN D. LONDEN, 2 Mei. Te Kopenhagen verwacht men weinig gunstige resultaten van de con ferentie. Hel Kopenhaagsche Dagbladet zegt: De beraadslagingen der con- ''"jenlie over den wapenstilstand bewijzen wat men van deze vergadering te wachten heeft. Het is raadzamer voor Denemarken, om met den vjjand alléén onderhandelingen aan te knoopen. Het zal te Berlijn betere voor waarden bedingen dan te Londen. De Mom. Post schijnt mede weinig goeds van de conferentie te wachten. Het wordt tijd, zegt dit blad, dat een einde gemaakt worde aan de on vruchtbare staatkunde tot dusverre gevolgd. Engeland moet thans zijne magt ter zee toonen en lusschen beide komen. De conferentie toch is eene hersenschim. Genoemd blad beweert dat de Duilschers van plan zijn om ook de Deensche marine te vernietigen, en dat Oostenrijk daartoe meer en meer schepen naar hel noorden zendt. Berigten uil New-York van 25 April bevatten hel volgende; De regering heeft de mededceling van nieuwsheriglen uit Virginia verboden. De manschappen van liet leger van Lee hebben levensmiddelen voor tien dagen ontvangen, zoo het gerucht wil, om eene voorwaarlsche beweging te onder nemen. Bjj Plymouth heeft een zuidelijk pantserschip drie noordeljjke ka- nonneerboolen in den grond geschoten. FKANHR1JIH. PARIJS, 2 Mei. Omtrent den opstand in Tunis verneemt men nader dat hij meer alge meen is geworden en dal 20000 bedouinen de gemeenschap der hoofdstad met de provinciën hebben afgesneden. Zij hebben Kirvan bezet en bedreigen Susa en Monastir. Bij de jongste verkiezingen voor het wetgevend ligchaam te Lyon had de regering zekeren notaris Laforest als officiéél eandidaal tegenover den heer J. Favre gesteld. Die notaris is (hans plotselingmet achterlating van eenige milliocnen schulden, heimelijk vertrokken, zonder dal de policie er nog in geslaagd is, hem maglig ie worden. Daarentegen is zijn kassier aangehouden. Deze gebeurtenis verwekt te Lyon groot opzien, vooreerst omdat daardoor een aantal kleinhandelaren en zelfs dienstboden worden ge- trollen, en ten anderen omdat de heer Laforest verscheiden aanzienlijke be trekkingen in zijn departement vervulde. De beroemde componist Meyerbeer is, na eene korte ongesteldheid, onverwachts overleden. Hij was den 5e" September 1791 te Berlijn geboren. Volgens brieven uit Yokahama wordt door den Mon de l'armée mede gedeeld, dat de Talkoen bij zijn vertrek uit Jedo, ten einde den indruk daarvan te verminderen, eene mededeeling aan de vertegenwoordigers der builenlandsche staten heeft gerigtwelke dienen moest om hen gerust te stellen. Daarin verklaarde hij hoofzakelj]kdat hij zich slechts voor eene korte wijle uil Jedo verwijderde, en dat hij altijd in goede verstandhouding met hen wenschle te blijven. Naar men uit Home meldt beeft de Russische zaakgelastigde van de pauselijke regering ophelderingen gevraagd aangaande de jongste allocutie van den Paus, waarin de handelwijze van Rusland jegens Polen gelaakt en de Poolsche opstand goedgekeurd werd. De kardinaal Antonelli heeft liet regt van den Paus om zoo te spreken, als hij gedaan had, verdedigd.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1