,lcr belasting zou worden ingevoerd en dat de grondwet zou worden afge schaft, heeft de opstandelingen niet tevreden gesteld. De regering hoopt, dat zij de bovenhand zal behouden door de hulp der Europcsche eskaders. Volgens brieven uit het Maroccaansche zou in de aan zee gelegen pro vincie Mazagau door de gouverneurs op de markten hekend gemaakt zijn, dat ieder inboorling, die met Christenen of hunne agenten handel mogl drijven, ntet verbeurdverklaring zijner goederen en bovendien aan den lijve gestraft zoude worden. PitCIISEN. BERLIJN 1 Mei. Re Staatsanzeiger deelt, omtrent de ontruiming van Fridericiahet volgende berigl uit het hoofdkwartier te Veile, van 29 April, mede: De vijand heeft Fridericia in aller ijl en met achterlating van veel geschut ont ruimd, en schijnt naar hel eiland Fiihnen teruggetrokken te zijn. Toen de veldmaarschalk-luitenant von Gahlenlz heden ten 1 ure te Bredslrup aan kwam, had de graaf Neipperg de vesting reeds met eene afdceling infanterie en cavalerie bezet, en rukte de brigade Nostiz aldaar binnen. Men verneemt dat de Denen, behalve eene groole hoeveelheid oorlogs- materieel197 stukken geschut te Fridericia hebben achtergelaten. De veldmaarschalk von Wrangel en de kroonprins zijn reeds in de genoemde vesting aangekomen. Volgens een hier ontvangen berigt zou in den minis terraad te Kopenhagen besloten zijn ook het eiland Alsen te ontruimen. Denemarken schijnt dus zgne troepen verder te willen sparen, om zich te bepalen lot het blokkeren der Pruissische havens, waartoe zijne overmagl ter zee hein in staat stelt. Door die blokkade wordt de handel in Noord- Duitschland zeer benadeeld. Straalsund, Danlzig, Pillan, Koningsbergen en Stettin ondervinden nu reeds buitengewoon groote verliezen. Men bere kent dal in die havens 800 geladen schepen liggen die niet kunnen uitzeilen. Vele koopcontracten, door üuitsche graanhandelaars met het buitenland, inzonderheid met Engeland, gesloten, zijn van zelf vernietigd, en hiervan is een aanmerkelijke daling der Oostzee-granen liet gevolg. De Prov. Correspond.een half officieel bladbeweert datnu Pruis- sen en Oostenrijk door het overmoedig verzet van Denemarken gedrongen zijn geworden tot het voeren »an eenen wezenlijken oorlog, de vroegere overeenkomsten zijn vernietigd. Hel vergoten üuitsche bloed, zegt dat blad schreeuwt ten hemel en eiseht dal aan de tyrannie en den euvelmoed der Denen in Duitsche gewesten voor goed een einde gemaakt worde. De overwinnaars van Dnppel zullen den bodemop welken zoo velen van hunne kameraden hun bloed voor de vrijheid der hertogdommen vergoten hebben niet weder verlaten, alvorens zij hem voor altoos bevrijd en met Duitschland vereenigd weten. De generaal von Raven is aan zijne bij Duppel bekomen wonden overleden. Naar men uit Genève meldt beslaat aldaar het voornemenom op 27 Mei e. k. den 300slen sterfdag van Calvin pleglig te vieren door het stich ten van een gebouw, bestemd om daarin godsdienstige vergaderingen te houden. liet Journ. do St. Pél. bevat de mededeeling, dat de nieuwe geldlee- ning voor de Russische schatkist, bestaande in zes millioen aan obliga tion rentende 5 pet., door de bankiers Hope te Amsterdam en Baring te Londen geheel is geplaatst. Den 20e° April is eene deputatie van boeren uit Polen Ie Petersburg ge komen, om den keizer voor zijn besluit lot vrijmaking van den Poolscheu boerenstand te danken. Zjj bestond uit 63 boeren, in de onderscheiden oorden van het rijk te huis behoorendc. Per Telegraaf. PARIJS, 2 Mei. Men leest in den Moniteur: Daar de Britsche regering aan de Oostenrijksche opheldering gevraagd had nopens tiaar voornemen, om oorlogschepen naar de Oostzee (e zenden, heeft liet kabinet van Weenen geantwoord, dat daartoe geen plan beslond. Dien ten gevolge heeft de re gering van 11. M. er van afgezien, om een Engelsch eskader naar de Oost zee te laten vertrekken. Oostenrijk en Pruissen dringen er op aan dat de blokkade zal opgeheven worden, als voorwaarde van den wapenstilstand. Pruissen zon voorstellen om Jutland terug te geven, indien Alsen door de Denen ontruimd wordt, de blokkade opgeheven en de genomen schepen teruggegeven worden. De wetgevende vergadering heeft heden de wel op de coalitiën met 222 tegen 36 stemmen aangenomen. Tijdingen door den minister van oorlog ontvangen houden indal men in de zuidelijke afdeeling van Oran meester van den toestand is. De verceni- ging van de kolonnes Deligny en Martineau maakt eene verdere uitbreiding des opstands onmogelijk. De dagbladen deelen een brief mede van prins Napoleon aan het Ve- netiaansche comité', waarbij de prins het comité' geluk wenscht met een vlugschrift getiteld: Urgence de la question Vénitienne PAHIJS, 2 Mei. Meyerbeer is heden overleden. LONDEN, 2 Mei. In het lagerhuis heeft lord Paget, op eene interpel latie van sir Pakington geantwoord, dal de kanaalviool Portland verlaten heeft, en naar Duins vertrokken is: voorts dat zij gereed is om binnen 24 uren te vertrekken, werwaarts de regering zal goedvinden. WEENEN, 2 Mei. De General-Corresp. meldt dat de Dnilsche gevol- magtigden ter conferentie in last hebben van Denemarken te eischenvol doende vergoeding der aan de scheepvaart tocgebragle schade, en volkomene waarborgen tegen het verder benadeelen van Duitschlands scheepvaart en handel. BERLIJN, 2 Mei. De Staalsanz. berigt dal de divisie van gencraal- majoor Munster tot Lymfiord is doorgedrongen. Geheel Jutland, een ge deelte ten noorden van Lymfiord uitgezonderd is in hel bezit der verbondenen. WEENEN, 3 Mei. De minister van financiën heeft een 5 pCts. leening van 70 millioen fl. in zilver uitgeschreven, die in 35 jaren zal worden afgelost. KOPENHAGEN, 2 Mei. Maarschalk Wrangel heeft elf burgers (van?) als gijzelaars genomen voor de betaling der opgelegde belasting van 100,000 th. De inwoners willen echter liever geplunderd worden dan deze belasting vrijwillig opbrengen. fiuvgcrltjkc ONDERTRODWD: C. J. van der Burcht van Lichtenberg!)jm. 32 j. en A. P. J. DoefT, jd. 23 j. J. E. D. Sander Levyjm. 44 j. en J. Vosjd. 31 j. A. Favierjm. 23 j. en H. M. Rijbroek jd. 26 j. D. van der Reydenjm. 26 j. en J. van der lleyden, jd. 29jA. Ie Feberjm. 31 j. en M. J Gans,jd.25j. G. Starre, jm. 22 j. en R. A. Hoorn jd. 22 j. P. Fuchsjm. 29 j. en C Mes, jd. 26jM. Sieval, jm. 25 j. en J. M. Kromwijk, jd. 24jJ. W. Hasselbach, jm. 25 j. en J. C. Ligtvoetjd. 29 j. VV. van Steenbergen jm. 35 j. en E. Bey jd. 21 j. 11. J. Timpjm. 42 j. en S. C. den Ouden jd. 27 j. D. Lambinon wcdr. 36 j. en J. Leuering, jd. 40 j. C. U. Tiemeijcr, jm. 31 j. en C. H. J. de GraafT, jd. 19 j. J. van Egmond jm. 27 j. en M. H. Dieben jd. 21 j. AKAVEMIE-NIEDWS, PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESC1IOOE. Den 3deD Mei de heer F. G. A. Reitz van Bataviain de reglen met stellingen. Programma certaminis littcrariia Rectore et Senatu Academiae Rheno-Traiectinae die XkilI mensis Martii MDCCCLXIVindicti. Ex Regis Auguslissimi Guilielmi 111 liberalitale et munificentiaRector et Senatus Academiae Rheno-Traiectinae omnes Academiarum huius Regni cives el Alhenaeorum alumnos in proximum annum ad ccrtamen lilterarium invilant, el quacstiones, a singulis Ordinibus positas promulganl hasce: Ab Ordine Iheologorum. I. Exposilis atque inter se collatis quae de lesu in vitam reditu Iradide- runt singuli Aposloli et Euangelislae, inquiralur linde persuasio de lesu in vitam reditu iisdem orta sil. II. Explicetur oratio q. d. Dominica, ab Euangclislis Mallhaco, cap. VI, et Luca, cap. XI, memoriae tradita. lnquiratur in cius formam genuinam. Exponatur eins pretium. Ab Ordine lureconsultorum. I. Exponatur el ad examen revocetur loens luris civilis Romani el ho- dierni de emtione vendilioiie, quae sub condilione conlrahitur et sub condi- lioue resolvitur. II. Quae fuit manus mortuae, quae dicitur, medio aevo, varia signifi- calio? Quae inslituti, quod eo nomine indicator, origo? Quales rei abusus a luris Publici et Oeconomiac pohlicae doctoribus nolalos, cum in patria nostra turn apud exleros refrenare sludiierunl legumlatores? Ad utramque quacstionem etiam patrio sermone respondcre licebit. Ab Ordine Litterator»». Insliluatur disquisitio de Aristotcleo libro mql no^vtx^iqua indoles cius et ratio declarelur, locorum difficiliorum sensus explicetur, denique quam vim habuerit ad Aestheticam quam vocant illuslrandam et excolendam ostendatur. Ab Ordine Medicorum. Exponatur anatome microscopica organi mammalium olfaclui inservienlis parlim e crilico fonthun usupartim e propriis indagalionibus petita, addi- lis consectariis physiologicis. Ad liane quacstionem etiam patrio sermone respondere licebit. Ab Ordine Disciplinarum Mathematicarum et Physicarum. I. Piscium vesicae natatoriae quae sil fabricaquae necessitudo cum ce teris corporis parlibus, quae functiones physiologicae, exquiralur. In traclanda liac quaestione poslulalur, ut non tantum quae ab aliis iu- vestigata sunt exponantur, sed simul quae propria ancloris indagationc reperta sint, praeeipue quod attinet ad aëris in vesica natatoria compositionem alias aliam. II. Qoaeritur enarratio exploralionnm maxime memorabiliiim a doclis instilutarum ad terrae magniludinem et figuram cognoscendam cum diligent! examine methodi quam secuti et adiumentorum quibus usi sunt. Ad utramque quacstionem eiiam vernaculo sermone respondere licebit. Commcntationeslatina oralione conscribendae, nisi diserte palrii sermo- nis nvntio facta est, et aliena manu describendaeante diem X m. Ianuarii a. MDCCCLXV miltuntor ad virum clarissimum M. Hoek, qui Senatus Aca demici acta curabit. Singulae lemmate inscribuntor adiungniitorque schedulac obsignalae, scriplorum nomina et praenomina integra conlinenteseodemque lemmate extrinsecus distinctae. Ordinum de Commentationibus indicia prouuntiabunturoptimarumque Commentationum scriploribus, disquisilioiie ante insliluiapracmia tribuen- tur ipso die Academiae naiali a. MDCCELXV. ADVERTEKTIEN. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. A. COEBERGI1, geliefde Echl- genoote van Leides, 1 Mei 1864. Dr. VV. P. WEEBERS. Bijzondere en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een smartelijk lijden onze geliefde Vader en Behuwd- vader de Heer J. van VLIET, in den ouderdom van bijna tachtig jaren. Uil aller naam, Leyden 2 Mei 1864. II. II. van VLIET, Wed. Oostiioct. De Ondergeteekende betuigt met deze zijnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van zijnen waarden Broeder den Wel-Edelen Beer BERNARDCS BOS, Genees-, lleel- en Verloskundige te Ridderkerk. Leiden; 3 Mei 1864. J. A. BOS. Voor de vele vereerende en hartelijke blijken van belangstelling, ontvan gen bij de volbrenging eener vijftigjarige ambtsbediening, betuigt, ook namens de Familie, zijne erkentelijkheid Leyden, 3 Mei 1864. J. KROS. Bijeenkomst der Leydsche Afdeeling van het Kederlandsche Zende linggenootschap, op Maandag den 9den Mei 1864, in de Uooglandsc/ie kerk, 's avonds ten half zeven ure. Sprekers: Ds. IIUGENHOLTZ van Amsterdam, Ds FRANCKEN van Rot terdam en de Zendeling GRAAFLAND uit de Minahasse van Menado. Bewijzen van toegang a 10 cents, benevens de Psalm en Gezangverzen a 5 centszijn verkrijgbaar hij GEBRS. van oer HOEK Boekhandelaars alhier.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3