mogelijk dot aanmoediging ter deelneming iu liet renteloos voorschot. Pont werd daarna mede bij acclamatie aangenomen. Slaande de vergadering is eene som van ƒ2700 ingeschreven als bijdrage voor bovenbedoeld renteloos voorschot. Er is in enkele steden sprake, zegt het U. D., om het zilveren hu welijksfeest van HU. MM. den koning en de koningin, dat dit jaar invalt op den 18den Junij, op den jaardag van U. M., op den 17den, en dan te vens den gedenkdag van den slag van Waterloo feestelijk te vieren. Volgens het M. en Adv.-blad van Gor. zou de heer mr. J. D. van der Poel, lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem, hel voornemen te kennen hebben gegeven bij de verkiezingen in Junij zich niet weder verkiesbaar te stellen. Op de drijvende batterij Neptunus aan den Helder zullen dit jaar 332 miliciens worden geplaatst, om in de zeedienst geoefend te worden; bijna hel dubbele getal van dat hetwelk in het vorige jaar werd geplaatst. Door de arrond.-regtbank te Hoorn is de volgende aanbevelingslijst op gemaakt voor de betrekking van kantonregter te Edam: de bh. mrs Line- kers, kantonregter te Wonbrtigge; Berkhout, griffier van hel kanlongeregt te Loenen; en Meesters, procureur en regter-plaatsvervanger bij de arrond.- regtbank te Hoorn. Te Nieuwe Diep hebben Zondag II. twee Ooslenrijksche fregatten het anker laten vallen. Nog negen Ooslenrijksche oorlogschepen worden aldaar verwacht. Donderdag avond 11. heeft er onder de gemeente Zweelo (Drenthe) een hevige brand gewoed. Hij ontstond in de woning van 11. Kamp, toen de bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven. De vlammen sloegen zeer spoedig over tol de belendende huizen en in minder dan een uur lagen 7 hui zen, bewoond door 8 huisgezinnenmet bijna al het zich daarin bevindende, in de asch6 koeijen2 kalveren en 2 varkens, kwamen om; maar wat liet treurigste is, ook 3 mensehen: een paar oude lieden en een jongman van ongeveer 20 jaren zijn slagtoffers van deze ramp geworden; de oude man leefde den volgenden morgen nog, maar is spoedig, onder ijsselijke smarten, overleden. Volgens de Gron. Cour., is te Groningen van officiële zijde nog niets bekend omtrent het voornemen des konings, om hel feest van hel 250-jarig beslaan der hoogeschool aldaar bij te wonen. De 50-jarige gedenkdag van Middelburgs verlossing van de Fransche overhcersching werd Zondag II. te Middelburg pleglig gevierd. Den 12den dezer zal ook te Naarden de 50stc verjaardag van het ontzet dier stad luisterrjjk gevierd worden. 'sGRAVENHAGE, 3 Mei. Door Z. M. zijn benoemd: tot notaris te Dalfscnde lieer N. Cnopius, cand.-notaris te Zwollerkerspel; en tot notaris te Oldeuzaal, de heer 11. W. C. J. baron van Wijnbergen, cand.-notaris te Maastricht. Aan de hh. J. H. Anlfang, ontvanger te Goirle, en J. F. Obbes, ontvanger te Ten Boer; is eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak o]t pensioen. De officier van gezondheid 2de ld. bjj de zeemagt dr. B. Carsten is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, onder toekenning van den rang van officier van gezondheid der l5te kl. Naar men verneemt zal de heer Baudinminister van Frankrijk alhier, zich eerlang uil de residentie begeven. Notarissen in het arrondissement en de provincie Groningen hebben zich tot de tweede kamer gevvend, tot mcdedeeling hunner bedenkingen no pens het wetsontwerp op de registratie. De arrond.-regtbank alhier heeft uitspraak gedaan in zake van hel in Februarij jl. plaats gehad hebbende duel onder Loosdninenwaarbij aan een der partijen eene ligle wonde met de sabel is loegebragt. De duellist, die deze wonde heeft veroorzaakt, is veroordeeld lot eene cellulaire gevangenis straf van 3 dagen en eene geldboete van 25; terwijl aan elk der vier secondanten eene geldboete van ƒ3 is opgelegd. Alhier is in 7ijarigen ouderdom overleden de lieer L. W. van Mesrilz, vroeger administrateur van bet kroondomein en hoofdambtenaar bij hel dep. van financiën, uit welke betrekkingen hij sedert eenigen tijd eervol was ontslagen. In 1830 was hij ambtenaar bij de bank Ie Brussel en bewees hij als zoodanig belangrijke diensten. Gisteren werd alhier het nieuwe gebouw van liet burger-weeshuis en de fundatie van de vrouwe van Renswoude ingewijd en tevens het 300-jarig bestaan van het burger-weeshuis plegtig gevierd. Eergisteren werd dit door ds. Moll godsdienstig herdacht. BUITENLANDSCHE BEitlGTEN. ENG ELAIt 13. LONDEN, 1 Mei. Volgens den Observer zal de eerstvolgende zitting der conferentie op Dingsdag plaats hebben. Naar men wil zou de Fransche regering een mid del van schikking uitgedacht hebben ten einde tot een wapenstilstand te geraken. Dat middel zou hierin bestaan dat Denemarken de blokkade der Btiilsclie havens zal opheffenof in de toepassing geen gebruik van het strikte regt van blokkade zal maken. Daarentegen zouden Pruissen en Oostenrijk Jutland ontruimen, doch zonder dat liet door Denemarken bezet mag worden. Omtrent het geruchtdal aan de kanaalvlool bevel zou zijn gegeven in zee te steken, zegt de Mom. Vostdat de regering, alvorens tot dien stap over te gaan, antwoord uit Weenen zal afwachten op eene vraag omtrent de bestemming van het Ooslenrijksche eskader, hetwelk noordwaarts is gezon den. De Express verzekert, dat het Brilsche kanaal-eskader bevel heeft ont vangen om zich van Portland naar Duins te begevenen aldaar nadere be velen af te wachten. Een alhier ontvangen berigt uit Kopenhagen meldt dal de Pruissen aan Jutland, behalve zware requisiliCn van levensmiddelen en allerlei benoodH. heden, eene schatting van 72,000 hebben opgelegd, die binnen 48 uren betaald moet worden. Waarschijnlijk is het cijfer der schalling wel wat Ie hoog opgegeven. De correspondent van den Times, die zich in het Deensche leger be- vindt, deelt o. a. het volgende mede, omtrent het gebeurde na dc inneming der Duppeler schansen. »De Pruissen schijnen zeer gesteld te zijn op Deensch schocnleder, want de lijken van allen, die op de Duppeler hoogten sneuvel, denwerden ons in hunne sokken teruggebragt. Bij een herhaald bezoek in de kerk van Ulkebülwerwaarts zij gebragt waren overtuigde ik mij dat alle voorwerpen van waarde, ringen, zakhorloges, borstspelden, enz. aan de dooden waren ontnomenen al het goud (en zilver van de monte- ringen der officieren en onder-officieren zorgvuldig was afgesneden. Zelfs miste men de pink aan de hand van een officier, welligt omdat men den kostbaren zegelring, dien hij gewoon was tc dragen, niet anders dan door het afhouwen van de pink had welen magtig te worden. Te New-York is een groole en prachtige bazar geopend, waarin aller hande voorwerpen tegen hooge prijzen worden verkocht. De opbrengst is bestemd voor de soldaten der republiekdie in den oorlog verminkt zijn geworden, en voor de hulpbehoevende gezinnen der gesneuveldeu. De voor naamste dames uit de stad hebben zich met het verkoopen belast. Een der vertrekken van het gebouw is ingerigl als eene oud-Hollandsche keuken waarin door de dames, in het eenvoudige ouderwetsche Hollandsche keuken pak oliekoeken worden gebakken, die, hoewel hoog in prijs, door de be zoekers veel gegeten worden. Op den 12den April werd het fort Pillow in Tennessee aan den Mis sissippi door de zuidelijken bemagtigd. Volgens de berigten daaromtrent, in de dagbladen van New-York, hebben dc zuidelijken bij die gelegenheid willen toonen, hoe zij de negers, die de wapenen legen hen voerden, wil den behandelen: stormenderhand binnengedrongen zijnde gaven zij kwar tier aan de echte yankees, gelijk zij hen noemden, en behandelden hen als krijgsgevangenenmaar zij doodden alle zwarten die zij ontmoettenook de gewondenalsmede zwarte vrouwen en kinderen. De lijken der negers werden op eenen hoop "gebragt en verbrand, daarmede ook eenige die nog leefden. In de China Mail, een dagblad van Hongkong, leest men het vol gende: De Taikoen is naar Miako vertrokken en zal denkelijk niet spoedig weder te Jedo komen; want zijn paleis te Jedo is onlangs afgebrand, en men ziet geene aanstalten maken om hel weder op te bouwen; buitendien heeft de Taikoen zijn gezin en vele goederen, te zamen de lading van zeven stoom schepen uitmakende, naar Miako medegenomen. Zoo verliest de stad Jedo veel van haar gewigt, en wordt de hooge regering en hare praai aan de oogen der buitenlanders onttrokken en buiten aanraking met hen gebragt. Jedo is nu door den adelstand en de rijksgrooten geheel ontruimd en de Japansche aristocratie staat niet meer bloot voor den blik der buitenlanders. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Mei De keiz. regering heeft, zegt de Moniteur, van die der Vercenigde Sta ten voldoende ophelderingen ontvangen aangaande dc beteekenis van het besluit', door de vertegenwoordigende vergadering te Washington genomen ten opzigle van Mexico. Genoemd blad zegt ook, dal er geene offieiëele bevestiging ontvangen is van het berigt aangaande het zenden van een Engelsch smaldeel naar de Oostzee, en dat in allen gevalle deze maatregel, indien hij genomen wierd, geen ander karakter zou kunnen hebben dan dat van eene demonstratie, bestemd om aan den eisch eener wapenschorsing bij de oorlogvoerende par tijen nadruk bij te zetten. Men wil thans bepaald weten, dat de afgevaardigde Ollivier van de partij der oppositie lot die der regering is overgegaan en dat hem liet lid maatschap van den staatsraad is aangeboden. De Conslitutionnel en VInd. Beige deelcn mede, dal Garibaldi voorne mens zou zijn te Pescaraeene kleine haven, op korten afstand van An- cona gelegen, aan wal te gaan, om met de reeds door hem aangeworven vrijwilligers, die zich aldaar zouden vereenigen, regtstreeks naar Rome op te rukken. Dit berigt vindt weinig geloof., In hier te lande ontvangen brieven uit Rome wordt melding gemaakt van eene allocutie, die de Paus had gehouden iu het consistorie ter canoni satie. De Paus zousprekende over den voor- en tegenspoed der kerk in deze dagen, met krachtige stem uilgeroepen hebben, dat hel hem onmogelijk was te zwijgen bij de gruwelijke vervolging, welke zij in een groot rijk van het noorden had te lijden. Hij beschuldigde een vorst, die, na zijne onderdanen lol opstand aangedreven te hebbenonder voorwendsel van den opstand te bedwingen, hel katholicisme uitroeide en de gehcelc bevolking overbragl naar een koud land, waar zij verstoken was van alle godsdienstige vertroostingen, de bisschoppen verbande, eene ongehoorde daad hen ontsloeg uil de jurisdictiewelke hij hun had verleend. Niemand zegge, aldus sprak hij dal ik den opstand aanmoedig door onnoodige protesten. Ik weel de hedendaagsche revolutie te onderscheiden van de ware vrijheid, maar wan neer ik legen dc handelingen van dien vorst protesteer, dan is hel om mijn geweten te verligten en om eenmaal den Oppersten Regler mij niet te hooren toevoegen: waarom heb gij het stilzwijgen bewaard? De houding des Pausen, die de hoogste verontwaardiging kenleekende, had een diepen indruk op de aanwezigen gemaakt. Volgens berigten uit Tunis is de toestand der regering aldaar zeer hagchelijk. De opstandelingen, ter sterkte van 12 a 15000 man, hebben dc geregelde troepen geslagen en bevinden zich op een afstand van 10 uren van de hoofdstad. Met zekerheid kan niet meer op de trouw der bevolking en van hel garnizoen worden gerekeud. De belofte, dat eene vermindering

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2