LEÏDSCHE tOUMLYT. WOENSDAG 4 MEI. n". uMm Hel muziekfeest der Leidsclie Zangvereniging. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f'i.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10" Cents verkrijgbaar. Tit hoofde van den HEME li VA ARTS 88 AG ral de Vrij- dagsclic Courant Woensdag avond worden uitgegeven. De zangvereeniging, die hier ter slede onder de leiding van den lieer Wetrens beslaatheeft hel voornemen om op den 19den en 20stcn Mei a. s. in de Hooglandsche kerk verschillende groole compositie» ten gehoore te brengen. De gunstige uitslag, dien de uilvoering van den Elias, nu twee jaren geleden, heeft gehad, de krachtige ondersteuning en algemcene bijval, die aan de zangvereeniging toen bij de volvoering van haar plan is te beurt gevallen, heeft haar doen besluiten haar muziekfeest thans niet tot c'e'n avond te beperken. Zij meende uit de ondervinding geleerd te hebben dat haar ook thans die ondersteuning en bijval van Leiden's ingezetenen niet onlbreken zouen besloot daarom alles in het werk te stellen om de aan staande uitvoering zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Zij begreep hare roeping zoo te moeten opvatten, dat zij er naar streven moest een middel te worden tot meerdere en algemcene bekendheid met de schoonste voort brengselen der kunst. Een gevolg daarvan was de keuze van Haendel's oratorium »de Messias", een muziekale schepping, even verheven van onderwerp als meesterlijk vün uitvoering, even rein van opvatting als prachtig van bouw, en een indruk verwekkend, zoo magtig en diep, dat liet geen wonder is dat velen haar als het schoonste roemen, wat de toonkunst heeft voorlgebragt. Waarlijk, zulk een meesterwerk te hooren voordragen in zoo statig en indrukwekkend een gebouw als de Hooglandsche kerk, door talrijke koren, rijkbegaafde solisten en een krachtig en uitgelezen orchestis een uitstekend genot. De tweede dag van hel muziekfeest is gewijd aan de uitvoering van het derde deel van de Schepping en van Mendelssohn's symphonie-canlate Lobgesang. Beide compositie» zijn hier ter stede bekend, en gegrond is zeker de veronderstelling dat men er naar verlangen zal, Haydn's popu laire en heldere muziek en het heerlijk gedachte en diep aangrijpende Lob gesang op een plaats tc hooren, waar het grootsche der compositie eerst rrgl gewaardeerd worden kan. Wat de vervulling der solopartijen betreft zoo is het een niet geringe aanwinst voor den luister van het muziekfeest te achten, dal zoo uitste kende en gunstig bekende zangers en zangeressen hunne medewerking heb ben toegezegd. Wie toch in de eerste plaats is de kunstenares, die met meer gevoel en waardigheid hare partij in het oratorium zingt dan onze beroemde landgenoote, mevrouw Offermans van Hove? Haar roem is te wel gevestigd dan dat hier iels behoeft te worden bijgevoegd. Ook onze begaafde stadgenoote, mejufvrouw Lelièvre, heeft menigmaal en nog bij de uitvoering van den Elias teregt de blijken ontvangen hoezeer men haar talent waardeert. De altzangeres, mejufvrouw Schreck, uil Bonn, en de tenorzanger Carl Schneider, die uit Mannheim, waar hij gastrollen vervult, overkomt, hebben zoowel in Duitschland als iti Nederland den naam ver worven van het oratorium-zingen uitstekend te verstaan. Een bijzondere kunst toch is het voordragen van solo's in religieuse oratoriën. Daartoe wordt bovenal vereischt een ernstige opvatting, een waardige voordragt, ren reine stem, die, beurtelings gevoelvol en krachtig, den indruk der woorden te verhoogen weet. In bijzondere mate worden die eigenschappen aangetroffen bij wien wij last, not least noemen den heer Heinrich Bclir, den Bremenschcn baszanger. Wie herinnert zich zijn zang in den Elias, en stemt niet in met den lof hem gegeven, dal hij weel te zin gen zooals de componist heeft bedoeld? Aan velen zal het welkom zijn, te vernemen, dat hij heeft toegezegd om op den tweeden dag de heerlijk schoone aria uit den Elias, es isl genug", nogmaals te zingen. Ook mejufvrouw Schreck en de heer Carl Schneider zullen op dien zelfden dag eenc aria, «Gebet", van Hacndel en eene kerkaria van den ouden llaliaan- sclien eomponist Stradella voordragen, terwijl eene herhaling van het groote Halelujakoor uit den Messias het eerste deel der uitvoering op den tweeden dag besluiten zal. De opbrengst van het muziekfeest zal weder strekken ten voordeele der verecniging van musici. Moge zij op nieuw ervaren, dal de kunst niet al tijd haar beoefenaren slecht beloont. Het bovenstaande moge strekken lot inlichting omtrent de verwachtingen, waarmede hel plan tot het aanstaande muziekfeest ontworpen werd en hel doel, waartoe hel dienen moge. Niet om het bijwonen aan te bevelen schreven wij. Waarlijk, waar zoo heerlijk een genot aan de beminnaren der toonkunst geboden wordtwaar zoovele elementen aanwezig zijn om de voorgenomen zaak naar eisch te doen gelukken, waar de geldelijke ci- sclten aan hen, die zich den toegang lot hel kunstgenot verschaffen willen, zoo uiterst laag gesteld zjjnis daar aanbeveling noodig? De krachtige ondersleuning en algemeene deelneming van Leiden's ingezetenen mogen het luide getuigen dat hier smaak en liefde heerschen voor de kunst, en het vertrouwen regtvaardigendat lot het voornemen der zangvereeniging aan* leiding gaf. N. s. BINNENLANDSE,I1E BERIGTEN. LEYDEN 3 Mei. Toen eenigen lijd geleden door den majoor P. F. W. de Timmerman, kommandant der dienstd. schutterij alhier, aan Z. M. den koning het ver zoek werd gedaan om eervol uit die betrekking te worden ontslagen werd die stap door het corps officieren met diep leedwezen vernomen. Het besloot eene poging te doen om hem, op wiens leiding men zoo zeer prijs stelde, aan hel hoofd van het bataillon te behouden, en diende een adres aan Z. M. in, waarbij verzocht werd het aangevraagde ontslag niet te verleenen. Die poging werd met een gunstig gevolg bekroond, want naar aanleiding daarvan Gesloot de beer de Timmerman voor den aandrang te zwichten en hel bevel over het bataillon te blijven voeren. Dit erkente lijkheid, er. ook als blijk van hoogachting, werd gisteren den heer de Tim merman door hel corps officieren een sierlijk album aangeboden. Dat al bum, in prachtig blaauw fluweelen band, waarop eene toepasselijke tropee in zilver, en haut-relief, bevat de acht-en-twintig portretten der officieren, en doet den vervaardigers, onzen stadgenoot den photograaf lloffmeister, den fabriekant in gouden en zilveren werken van Kempen, te Voorschoten, en den boekbinder Rinck, te 's Hagc, alle eer aan. Zoowel hetgeen tot de aanbieding van dit album aanleiding gaf, als die aanbieding zelve, ge tuigt van den goeden geest, die het corps officieren onzer schutterij bezielt. .Moge het den majoor-kommandant gegeven zijn nog vele jaren zijne belang- looze diensten te wijden aan de schutterijwelker belangen hij steeds zoo ijverig heeft behartigd. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van onderschei dene gemeentewerken, waren de minste inschrijvers: 1». voor het maken van een ijzeren bascule brug enz. op de Mare, H. Figee, te Haarlem, ƒ2586; 2°. voor het maken van een dito brug op den Ouden Bijn over de Middelstegracht, dezelfde, ƒ3162; 3°. voor het leggen van eene vaste ijze ren brug op het Rapenburg aan de Nienwsleeg, A. Verhoog, metselaar al hier, ƒ3629; 4°. voor het bonwen van eene nieuwe brug met ijzerwerken over de Singelgrachl buiten de Koepoort, C. van der Zaal, te Lisseen J. Guldemond, te Hillegom6949; 5°. voor het dempen der Koepoortsgracht met annexe werken, dezelfden, ƒ3839. De vroeger aangekondigde buitengewone algemeene vergadering van de maatschappij van weldadigheid werd Zaturdag II. te Amsterdam gehouden; 22 afdeclingen waren vertegenwoordigd, uitbrengende 104 stemmen. Na eenige voorbereidende werkzaamheden gaf hel bestuur verslag van het voor naamste der verrigtingen -sedert de laatste vergadering. Daarbij werd alle- zins hulde gebragt aan het afgetreden hoofdbestuur. Uit het verslag bleek hoofdzakelijk, dat de maatschappij in den tegenwoordigen toestand, bjj de merkelijke verliezen, die zij geleden heeft, allezins de belangstelling van hel Nederlandsche volk behoeft, om bare taak, vooral nu zij geene huis gezinnen wegzendt, eervol te blijven voortzetten. Van onderscheidene gif ten, van die belangstelling getuigende, werd eervolle melding gemaakt. Tijdens de vergadering werd kennis gegeven van het constitueren eener nieuwe afdeeling te Wiimarsutn met 29 leden. Bij acclamatie werd goed gekeurd deze vergadering, bij uitzondering, te doen strekken ter vervanging van de gewone, in Junij te houden. De commissie tot hel opnemen der ba lans over 1863 bragt vervolgens rapport uit. Haar oordeel was, dat die balans den financiëlen toestand juist aangaf. Hel algemeen verlies was in dat jaar, omtrent ƒ24000, genoegzaam geheel aan den landbouw geleden. Op voorstel der commissie werden de balans en de gedane betalingen bij acclamatie goedgekeurd. Vervolgens kwamen aan de orde de voorstellen van commissarissen tol verbetering van den toestand der maatschappij (mede gedeeld in n°. 49 dezer courant). De commissaris Quarles van Ufford lichtte de voorstellen met een enkel woord toe. Na eenige discussie, vooral betref fende den verkoop van kolonie 7, en hel uitbreiden der houtteeltwerden punt a—e bij acclamatie aangenomen. Bij de bespreking van punt f, dat eigenlijk geen tegenstand ontmoette, werd alleen door enkelen hel noodige van hel hypothecair verband voor het renteloos voorschot, ontkend en dat om de kosten liefst vermeden gezien. Verder werd daarbij besproken het al of niet wenschelijke van periodieke collecten. Deze vonden geen algcmee- nen bijval; maar commissarissen zullen eerstdaags doen uitgaan een beroep op den liefdadigheidszin van het Nederlandsche volk, niet het minst zoo

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1