LEOSCIIE COURANT. MAANDAG 2 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uit hoofde van den IIEÜIELVAARTSOACl zal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BIMbmAftUSCUÏTBEKlliTEN. LEYDEN 30 April. Bij kon. besluit van 28 April is tot eersten commissaris van policie alhier benoemd de heer A. C. M. Vink, thans tweede commissaris van policie. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 139 personen. Naar men verneemt heeft de gouverneur-generaal van Ned. Indië dé concessie van de hh. Banck c. s.tot het aanleggen van spoorwegen op Java, afgewezen. Door het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte, te Rotterdam, is de gouden medaille toegewezen aan eene verhandeling, in gezonden door den heer Adrien Joseph Docq, gewoon hoogleeraar in de na tuur- en slerrekunde aan de universiteit te Leuventerwijl de zilveren medaille volgens de bestaande verordeningen van liet genootschap, zal uitgereikt worden aan den voorsteller van de bekroonde prijsvraag, den heer dr. K. M. Giltay. Bij de lierv. gemeente te Veenendaal is tot pred. beroepen ds. Siblesz, te Staphorst; bij die te Gaast en Ferwoude ds. van Deursem, te Haringcar- spel; bij die te Veen ds. Boer, te Ouderkerk a. d lJssel; bij die te Ezinge de cand. R. Cremer. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel zijn tot de predikdienst toeselaten de hh. C. van Thiel Ribbius, W. J. Oudegcest en dr. D. G. W. Muller Massis. Te Rotterdam is eergisteren de algemeene jaarlijksehe vergadering ge houden der Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs, onder leiding van den honorairen voorzitter mr. G. Groen van Prinsterer. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is opgemaakt de navolgende Ijjsl van aanbeveling voor de betrekking van regter in die reglbank: 1». mr. T. J. van Outeren, regler-plaatsvervanger aldaar; 2°. mr. N. Muntendam, substituut-griffier bij hel prov. gereglshof in Noordholland, en 3°. mr. P. R. Feith, substituut-griffier bij de arrond.-regtbank aldaar. Dit Amsterdam meldt men, dat door wijlen ,jhr. mr. G. Faas Elias o. a. de navolgende legaten zijn gemaakt, als aan de Ned. herv. diakonie aldaar ƒ40000 en aan hel burger-weeshuis 10000. Het berigt omtrent de verplaatsing van de te Kampen gevestigde theo logische school wordt tegengesproken. Naar men verneemt is de heer J. G. van Rijn bij de algemeene sy node der Ned. herv. kerk in hooger beroep gekomen van de uitspraak van het prov. kerkbestuur in Overijssel waarbij hij van zijn ambt is ontzet. Uit Zwolle meldt men hel volgende: Eene vrouw, die zich van tijd tot lijd aan het misbruik van sterken drank schuldig maakte, was onlangs lol in den laten avond bij eene barer bekenden geweest en had deze in beschonken toestand verlaten, zich begevende naar haar huisje, dat zij alleen bewoonde. Den volgenden morgen bleef liet huisje gesloten, lol dat omstreeks den middag een paar buren het met geweld binnendrongen. Men vond toen de vrouw voorover liggende dood in haar bed. Dit de ligging van het lijk maakte men op, dat de vrouw, toen zij te bed wilde gaan, voorover is gevallen enbrj gebrek aan kracht cn besef om zich op te rigtenis gestikt. Dingsdag jl. heeft het prov. gereglshof van Friesland iemand lot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens diefstal van 6 schapen uit de weide bij nacht. De beschuldigde .bekende zijne misdaad volledig. Hij zou zich eerlang in het huweljjk begeven en had zijne aanslaande een gouden halsslot beloofd. Het daartoe noodige geld bezat hij echter niet en om nu toch zijne belofte na te komen, had hij geen ander middel weten te bezigen dan het plegen van genoemden diefstal. Te Sneek hebben de regenten van het oud burgerweeshuis 15,000 tot de oprigting der hoogere burgerschool aldaar aangeboden, onder voor waarde, dat de weezen daarvoor aan die inrigting kosteloos onderwijs zul len moeten ontvangen, lot het bedrag eencr som, gelijk staande aan de rente van dit kapitaal. Uit Groningen wordt gemeld, dat Z. M. de koning bepaald het voor nemen moet hebben aan den dag gelegdom de viering van hel 250-jarig bestaan der hoogeschool te dier plaatse, in Sept. eerstk., met zijne tegen woordigheid te vereeren, even als koning Willem I dit deed bij de viering van het tweede eeuwfeest in 1814. 's GRAVENHAGE, 30 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. W. Scheepers, bur gemeester der gemeente Borgharen, lol hel dragen der gouden medaille lslc kl.hem door den koning der Belgen geschonken wegens hulpbetoon bij gelegenheid van den brand, die op 14 Aug. 1863 in het Belgisch gedeelte van Smeermaas plaats had. Tot burgemeester van Steenwijkerwold is benoemd de heer A. F. Stroinck, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Grams- bergen. Tot bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Dordrecht is benoemd de heer F. C. Stork, thans ontvanger der registratie te Winschoten. Z. M. heeft benoemd lot notaris te Vlissingen den lieer J. A. de Wolff, cand-notaris aldaar; en tot notaris te Wierden den heer F. Wesselman, cand.-notaris te Herwijnen. Aan den hoofdinspecteur van policie te Amsterdam, den heer R. J. Kok, is de titel verleend van commissaris van policie. Aan de kapiteins J. 11. G. van den Berg, van hel 7de, en C. A. H. Knock, van het 6de reg. infanterie, is op hunne aanvrage pensioen verleend met toekenning van den rang van majoor. De lc luit. P. G. van Enst van liet 4e bat. 4e reg. inf., te Gouda, is benoemd tot adjudant bij het lc bat. van dat reg. te Delft., De baron Gevers, Nederl. gezant te Petersburg, is met familie in de residentie aangekomen. De afdeelingen van de tweede kamer zullen Dingsdag aanst. een aan vang maken met het onderzoek van de wets ontwerpenhoudende hef re- gerings-reglement voor Ned. Wesl-lndië. Zoodra het onderzoek over alle aanhangige ontwerpen zal zijn afgeloopenzullen de openbare beraadslagin gen over verschillende ontwerpen achtervolgens worden gehouden. De hoofdcommissie ter oprigting van een gedenkteeken voor wijlen Z. D. 11. hertog Bernard van Saksen-Weimar heeft bekend gemaakt, dal bij haar zijn ingekomen een tiental ontwerpen, en dat deze, van Maandag 2 Mei tot en met Zalurdag 14 Mei, ter bezigliging van belangstellenden zul len worden gelegd in het gebouw der leeken-academietegen entreegeld van 25 cents per persoon. Gisteren morgen ten 10 ure is de batterij veld-artillerie van hier naar Leydcn gemarcheerd. Vele hoofd- en verdere officieren alsook de muziek corpsen van hel reg. grenadiers en jagers en van het 2dc reg. dragonders deden de batterij uitgeleide. Tegen den middag kwam de batterij rijdende artillerie; onder bevel van den kapitein W. U. C. van Itappard, binnen marcheren, waarbij zich ook die muziekcorpsen bevonden. BfJITENLANDSCHE BER1GTEN. FNCJ EL, Alf LONDEN 28 April. Garibaldi is met den hertog cn de hertogin van Sulherland op hun jagt Ondine naar Caprera vertrokken. Uit New-York meldt men, dal het stormachtige weder en de staal der wegen in Virginia het leger van den Potomac tot nog toe belenen over den Rapidan legen Richmond op te rukken. Het zal op dien krijgs- togt, naar het schijnt, worden gesteund door de medewerking van twee andere legercorpsen, het eene onder bevel van den generaal Smith van Fort Monroe, het andere onder bevel van den generaal Burnside van Newbern en Goldsborough. Naar men berekent zullen die drie legercorpsen te zamen 200,000 man sterk zijn. Daar er verbetering in den toestand der wegen komt, verwacht men dat de troepen spoedig zullen oprukken. FRANKRIJK. PARIJS, 28 April. De Moniteur deelt mede, dat er gunstige tijdingen uit Mexico ontvan gen zijn. De verzoenende aard van de zending des Franschen legers werd meer en meer erkend, het aantal der verklaringen van toetreding tot de nieuwe orde van zaken nam steeds toe, en de onderlinge twisten der par tijen verminderden. De Algerynsche Moniteur berigt, dat de onlusten in Kabylië weldra onderdrukt zullen zijn, daar vier Fransche colonnes legen de opstandelingen oprukken. Het blad voegt er bij, dat de gebeurtenissen in Tunis geenen invloed op den staat van zaken in Algiers schijnen te zullen uitoefenen. Het zenden van troepen naar Algerië wordt onafgebroken voortgezel. Volgens de lnd. Beige zijn de regeringen van Frankrijk en Engeland overeengekomen om de voorstellen, welke de Japansche gezanten namens hunne regering te doen hebben, bepaald en in allen deele af te wijzen. Men verhaalt hier, dat 267,000 Engelsche dames aan Garibaldi, tij dens zjjn verblijf in Londen, geschreven hebben om een haarlok van hem te bekomen. De verlegenheid waarin hij daardoor geraakt was, want ntoeijelijk kon hij zulke vereerende aanzoeken afwijzen., zoude mede tol ziju spoedig vertrek medegewerkt hebben. Berigten nil Tunis geven als de oorzaak van den opstand aldaar het volgende op: Zij zou gelegen zijn in hel hoofdgeld, dat de regering van den bey aan al zijne onderdanen, zonder onderscheid van godsdienst, op gelegd heeft. De Koran stelt namelijk de geloovigen van de belasting vrij; doelt dit was voor den bey geen hinderpaal om hel hoofdgeld zoowel van de Mahomedanen als van de belijders der Christelijke en Israëlitische gods diensten te heffen. De Mahomedanen bleven dan ook een tijdlang-die be lasting betalen, hoewel met grooten tegenzin; maar ten laatste weigerden zij, waarop de bey bij besluit uitmaakte, dat het hoofdgeld verdriedubbeld zou worden en dit was het sein voor den opstand. In de hoofdstad moet hel nog rustig zijn. PISCISSEN. BERLIJN 28 April. Op het oorlogstooneel is sedert den val der Duppeler schansen niets van eenig belang voorgevallen. De Denen gaan voort hun krijgsmalerieel van Alsen weg te voeren. De ontruiming van dat eiland wordt zelfs door de Decnsche bladen aanbevolen, op grond dal het niet met vrucht is te verdedigen tegen de Pruissische artillerie. Naar men zegt is het antwoord van onze regering en van die van Oostenrijk, omtrent den op de conferentie voorgestelden wapenstilstand reeds naar Londen verzonden. Dit antwoord moet weigerend zijn. Te Breslau is dezer dagen de groote stoomkorenmolenaan de maat schappij Seehamllung behoorendeafgebrand. De schade wordt op ruim 100,000 th. begroot, dewjji eene zeer groote hoeveelheid granen bij het on heil is verloren gegaan.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1