f51J VOEGSEL, behoorende tot de Leydaohe Courant van Maandag 25 Mpril J864, IV0. 50. 's GRAVENHAGE, 23 April. H. M. de koningin zal aanst. Maandag bepaaldelijk uit Sluttgard te- rugkeeren. De heer Lighleveld, Nederl. gezant Ie Parijsbevindt zich alhier. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is, na eene breed voerige beraadslaging, liet wets-ontwerp tot bekrachtiging van eene provin ciale belasting in Overijssel aangenomen uiet 35 legen 13 stemmen. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren behandeld hel wets ontwerp tot regeling der wijze van beheer en verantwoording der geldmid delen van Ned. Indië. De bh. Hartscn en van der Heim van Duyvendijke hebben de voordragt bestreden, terwijl zij verdedigd werd door de bh. Fran sen van der Putte, Cost Jordens, Schimmelpenninck van der Oye, Cremers en van üecck Vollenhoven. Hel wets-ontwerp werd aangenomen met 26 tegen 5 stemmen. Tegen de hh. Taels van Amerongen, lluydecoper van Maarsseveen, Hansen, van der Heim van Duyvendijke en Aylva van Pallandt. Nadat de zitting eenigen tijd geschorst was geweest zijn nog behandeld en mei algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp lot onteigening van percelen voor den aanleg van een hulpkanaal in het waterschap llunsingo, prov. Groningen, en dal tot bekrachtiging eener prov. belasting in Over ijssel. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Gisteren heeft het prov. geregtshof in Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak van de beide personen uil Koudekerk, die tercgt stonden wegens moedwillige verwonding onder verzwarende omstandigheden gepleegd jegens eenen nachtwaker aldaar, uit wrok over eene bekeuring wegens eene jagt overtreding, en hen daaraan schuldig verklaard en veroordeeld ieder tot vijf jaren tuchthuisstraf. Aanst. Vrijdag morgen zal de 5e komp. van hel reg. veld art., alhier in garnizoen, de residentie verlaten en naar Lcydeu vertrekken om aldaar weder bij de overige komp. van dat reg. in garnizoen te komen. BUITENLANDSCHK BERIGTEN. UELGI E. BRUSSEL, 21 April. Z. M. de koning is alhier teruggekeerd, na verscheiden weken in Enge land doorgebragt te hebben. De kroonprins is ook sedert eenigc dagen weder te Brussel; hjj had den winter in het zuiden van Europa doorgebragt. Men verwacht nu een of ander besluit des konings lol beëindiging der mi nisteriële crisis. ENGELAN D. LONDEN, 21 April. Door een aantal vrienden van Garibaldi is besloten een fonds op te riglenten einde hem en later zijne familie een vast inkomen te verzekeren, waardoor zij een blijk willen geven van de hooge achting, die zij hem toe dragen wegens zijne onbaatzuchtige vaderlandsliefde en de diensten, doorhem aan de vrijheid bewezen. Reeds zijn voor aanzienlijke sommen ingeschreven. Zondag II. heeft Garibaldi een dejeuner bijgewoond bij den bekenden Rus- sischcn uitgewekene Alexander Herzen, waarbij ook Mazzini tegenwoordig was. Door Mazzini werd een toast op Garibaldi, en door dezen een toast op Mazzini ingesteld. Garibaldi noemde Mazzini zijn vriend en leermeester. Voorts werden er toasten gewijd aan Polen, het jonge Rusland, enz. Gis teren is in eene in Guildhall gehouden vergadering van den gemeenteraad aan Garibaldi het eerebtirgerschap der city aangeboden, waarvan het bewijs hem in een gouden kistje, ter waarde van 100 guinjeswerd ter hand gesteld. Uil onderscheidene plaatsen, zooals New-Caslle, Manchester, Sheffield Liverpool, Birmingham en anderen, ontvangt men berigten, waaruit blijkt dat de bevolking dier plaatsen zeer verstoord en verontwaardigd is, dal Garibaldi zoo eensklaps vertrekt. Hel algemeen gevoelen is steeds, dat er diplomatieke handelingen in het spel zijn en zelfs de verklaring der lords Palmerston en Clarendon in het parlement stellen het publiek niet tevreden. Volgens berigten uit Calcutta heeft de gouverneur van het president schap Bengalen verboden menschen-lijken te werpen in de Hooghly (de voorbij Calcutta loopende uitmonding der rivier de Ganges) of op den oever van dien stroom te verbranden. Deze maatregel is genomen om de gezond heid der hoofdstad Calcutta Ie bevorderen doch hij baarde veel ontevreden heid onder de inlanders, daar zij het als eene aanranding der godsdienst beschouwden. FRANKRIJK. PARIJS, 21 April. De Uloniteur deelt de volgende berigten uit Mexico mede: De tijdin gen uit het binnenland blijven uitstekend gunstig. Aan de verstrooijing der gewapende benden is de laatste hand gelegd door twee schitterende gevech ten, geleverd het een nabij Guanaxuato door den commandant Lepage, die den generaal Ghilardi gevangen genomen en vier stukken veldgeschut be nevens veel ammunitie vermeesterd heeft, en het andere door den kolonel Garnier, die omstreeks Guadalaxara hel overschot der benden van Uraga en Ortega heeft vernietigd. Ecnige weken geleden heeft Juarez, vergezeld van Doblado en Antillon, getracht Monterey; de hoofdstad van Nuevo Leon, te vermeestereudoch de lieer Vidaurride gouverneur van dien staat, heeft hem zonder moeite verdrevenen hem genoodzaakt zich te wenden naar den kant van Durango of Matamoras, van waar hij zich naar de Vereenigde Stalen zal begeven. De paleizen zijn gereed om Hunne Majesteiten te ont vangen, en de dames van de hoofdstad hebben al wat voor de keizerin be stemd is eigenhandig willen borduren. Op alle plaatsen, alwaar de keizer cn de keizerin zullen doorkomen; zjjn verblijven en vervoermiddelen voor hen gereed gemaakt, cn zelfs het geringste dorp van Indianen bouwt eenen eereboog. Er zijn zulke maatregelen genomen, dat de souvereinen bij hunne landing te Vera-Cruz zonder oponthoud de reis zullen kunnen voort zetten en over den spoorweg, die reeds zestien uren lang is, denzelfden dag Orizaba zullen kunnen bereiken; deze plaats ligt hoog boven de ongezonde landstreek langs de kust. In de maand Julij zulicn weder 25000 man troepen in het kamp van Chalons verecnigd worden. Hel feestmaaldat hier zou plaats hebben op den verjaardag van Sha kespeare, en de voorstelling ter eere van dien Engelschen dichter in den schouwburg van de Porte S'. Martin, zijn door de regering verboden. Ins gelijks zijn verboden de lezingen, die de heer Morin zich voorgenomen had over Molière te houden. Men verwacht eerstdaags de verschijning van: la vie de St. Paul, door den heer Renan, als vervolg op zijn bekend werk. PK CIS SEN. BERLIJN 21 April. De koning heeft zichvergezeld van den minister von Roonnaar het oorlogstooneel begeven. Volgens alhier ontvangen berigten is hij op onder scheiden plaatsen met geestdrift ontvangen. Te Rendshurg hebben een aan tal jouge meisjes, met de nationale kleuren uitgedost, den weg des konings met bloemen bestrooid. Te Flensburg werden bij zijne aankomst de klok ken geluid. Betreffende het verlies van ons leger bij de bestorming der Duppeler schansen deelt de Staats-Anz. thans het volgende berigt mede: Ons verlies aan dooden en gewonden bedraagt CO officieren en ruim 1000 man. Het verlies der Denen, met inbegrip van de gevangenen, bedraagt minstens4000 man. In onze ambulante hospitalen bevinden zich 811 Pruissenwaaronder vele zwaar gewonden, benevens 21 Deensche officieren en 580 Deensche manschappen. Van Huppel is thans veel zwaar geschut enz. naar Friderieia gezon den. Ook de maarschalk von Wrangel vertrekt derwaarts. Berigten uit Kopenhagen melden, dat op den 1011™ door het ministerie van oorlog de volgende van den opperbevelhebber ontvangen berigten open baar zijn gemaakt: Nadat hel bombardement gedurende den nacht zeer levendig was geweest, werd het met het aanbreken van den dag nog heviger en werden de werken nagenoeg geheel ontmanteld. Toen de schansen 4; 5 en 6 ingenomen waren, moest de linkervleugel opgegeven en de terugtogt begonnen worden; maar nu werd de aanval zoo hevig dat de reserve den strijd niet kon volhouden, en de terugtogt werd met zeer belangrijke ver liezen voortgezet. De generaal Duplat, die terstond bij het begin van het gevecht naar de voorste linie gesneld was, viel zwaar gekwetst met den chef van zijnen staf, den majoor Schonin handen van den vijand. Het grootste deel der l»le brigade wordt vermist; van de 8sle brigade is naauwlijks de helft overgebleven. De regtervleugel volbragt den terugtogt gelukkiger, doch mede niet zonder belangrijke verliezen. Het bruggehoofd werd door de bezetting verdedigd lot dat dc onderscheiden afdeelingen zich vereenigd en op Alsen post gevat hadden. De kanonnen van hel bruggehoofd werder. inmiddels door het boven alle beschrijving hevige kanonvuur des vijands ge demonteerd. De artillerie in de verschansingen is verloren gegaan. Om streeks 100 dooden en 7 a 800 gekwetsten zijn naar Alsen gebragt. Te Halver is eene vreesselijke misdaad gepleegd. Een boer, die als een zeer oppassend mensch bekend stondheeft den 12den dezer vier zijner kinderen en daarna zich zelf om het leven gebragt. Hij had zijne vrouw met garen naar een wever en de dienstmaagd naar het land gezonden. Toen deze terugkeerde en met haar levens het oudste 10-jarig zoontje, dat naar school was geweest, vonden beiden alles ledig en stil in huis, cn bij nader onderzoek de kamerdeur gesloten. De knaap klom met behulp van een ladder door hel openstaande raam in de kamer en ontwaarde er tot zijn grooten schrik het bebloede lijk van zijn broêrtje. Op zijn geschreeuw snelden de buren toe cn vonden in een ander vertrek het lijk van nog een kind, beiden met afgesneden halzen, alsmede de wieg, waarin liet jongste kind, 1 jaar oud, gelegen had, ledig cn me bevlek! For:', den vol genden dag vond men in een naburig bosch hei v-n, net mgsle kind in een zak en iels verder dat van het tweed. 8} jarig lontje, beiden insge lijks met afgesneden halzen. De misdadiger If aar een boom; digt bij hem lagen een scherpe biji. die l-;j savonds te voren van zijn buurman geleend had, en een met bloed b: kt mes. In een berigt uil Triëst wordt het vo ir -i' In een gevecht tusschen de Russen en de Tscherkessen op den lslcn dezer, verloren de laat- sten 2000, de eersten 1500 man. De Tscherkessen onderhandelen nu over eene landverhuizing naar Turkije. Alle vreemde officieren, die den Tscher kessen te hulp waren gekomen hebben de viugl genomen en zijn te Trc- bizonde aangekomen. De porte heeft 5 stoombooten gezonden om hen naar Sinope en Varna te brengen. STADS-BERKSTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN; Gezien de missive van den Voorzitter van den Militieraad, in het 3C District der Provincie Zuidholland dd. 22 April jl. N°. 41brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende i Gotelingen dezer gemeente, dat eene nadere Zitting van dien Raad noodza- i kei ij U is geworden, en deze zal worden gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Woensdag den 27 April aanstaande, des morgens ten tien ure, waardoor iederen Loteling, die alsnog mogt verlangen zich in de dienst te doen vervangende gelegenheid daartoe is opengesteld. De Burgemeester voornoemd Levden23 April 1864. D. TIF.BOEL SIEGENBEEK. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt te Leyden, op den 18den April 1864. 2 wegens bet door de gemeente rijden, zittende op eene kar, met honden bespannen. 6 wegens het baggeren in den Rijn; zonder dc vereischle toestemming. 1 wegens het op straal alleen laten van een wagendoor beesten getrok- PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 22s,e" April dc heer C. J. E. van Bylandl, van 'sGravenhage, in de reglen na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift: over hei regt van petitie. Denzelfden dag de lieer A. J. Moulin, van Kampen, in de geneeskunde, na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift: over het bepalen der temperatuur, en het gebruik der chinine bij typhus. Den 23stcn April de heer J. A. Sillemvan Amsterdam, in dc reglen, na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift: de politieke en staat huishoudkundige werkzaamheid van Isaac Jan Alexander Gogel. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. ken, niet behoorlijk vastgemaakt. 4 wegens het rijden door de Donkersteeg in verboden rigting. 10 wegens het zich op de openbare straal in kcnnelijkcn staal van dron kenschap vertoonen. 1 wegens liet werpen van vuilnis in het water. 2 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het op straat werpen met sleenen. 3 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. AHA» E .18 i E - N IK! V.'

Leydse Courant | 1864 | | pagina 5