!»er Telegraaf. iigeri bevrijder van de Poolsche en de Hpngaarsche gelijk van de Italiaansche natie, als den vertegenwoordiger van liet beginsel der solidariteit onder de volken, begroetten. IIij heeft haar het volgende geantwoordHartelijk dank voor uw adres! zeg aan uwe broeders in Polen, dal ofschoon ik tot nog toe niets voor hen heb gedaan, zekerlijk althans niet wat ik zou wen- schen te doen, de zaak van Polen, als de zaak der vrijheid zijnde, mij even 11a aan bet hart gaat als Italie's belang, en ik bereid ben mijn leven voor die zaak op te offeren. Bid ik sterkte van God, het is om mij aan uwe zaak en die van Italië, aan de vrijmaking der volken te kunnen wijden." De landverhuizing naar de Vereenigde Stalen verkrijgt in Lancashire zulk eene uitgebreidheid, dal hel schier onmogelijk wordt voor hel einde der maand April eene plaats aan boord van schepen te vinden. De voor naamste oorzaak van deze vcrhuizingskoorls wordt gezocht in de buitenge woon hooge daghurenwelke de Amerikanen den werklieden van verschil lende ambachten aanbieden. De agent voor de landverhuizing de heer D. Thomas, heeft een brief ontvangen, waarin men hem verzoekt 3000 arbei ders voor de ijzer- en steenkolenmijnen2000 voor de kopermijnen, 500 timmerlieden en werktuigkundigen, 100 leiwerkers, 1000 meisjes in fabrie ken 5000 boerenknechts en meiden alsmede een onbepaald getal Engelsche en Scholsche dienstboden over te zenden. Volgens berigten uit New-York van 6 April heeft het congres ver- k'aard de vestiging eener monarchie op de bouwvallen eener Amerikaansche republiek onder medewerking van eene Europesche mogendheid niet te kun nen erkennen. Van Manilla wordt dd. 22 Febr. gemeld, dat de provincie Zambuanga op den 3den dier maand door eene nog verschrikkelijker aardbeving dan Manilla is geteisterd; alle huizen zijn legen den grond geworpen of ver zwolgen en verscheiden eilanden zijn geheel verdwenen. In berigten uit Shanghai wordt gemeld, dal in het noorden van China een verschrikkelijke hongersnood heerscht. tKKAIVH 8AE.ÏS4. PARIJS, 17 April. De Moniteur deelt de overeenkomst mede lusschen Frankrijk en Mexico. Daaruit blijkt dat de Franschc troepen ten spoedigste verminderd zullen worden tot 25000 man met inbegrip van hel vreemden-legioen voorts zul len de Fransche troepen Mexico ontruimen naar gelang zijne organisatie vorderingen maakt. De onkosten der Fransche expeditie zijn tol Jnlij 1804 bepaald op 270 millioen die Mexico zal vergoeden; van genoemd tijdslip zal Mexico aan Frankrijk eene schadevergoeding van 1000 fr. jaarlijks voor elk militair betalen, die in het land is; voorts is bepaald dat Mexico jaar lijks 25 millioen aan specie zal voldoen tot delging zijner schuld aan Frankrijk. De gelukkige beslissing der Mexicaansche zaak en het verlangen om liet land voordeel te doen trekken uil de betaling van den eersten termijn der oorlogskosten, heeft den keizer doen besluiten den minister van finan ciën uit te noodigen om terwijl de belasting op den grondeigendom wordt verminderdte onderzoeken of het niet mogelijk is over te gaan tot ophef fing der 20 opcenten op de regislratie-regten. De Presse verzekert, dal het onderhoud van lord Clarendon met den keizer van dien aard is geweest, dat men geheel en al gerust kan zijn voor het behoud van den algemecnen vreede, en dat de goede verslandhouding lusschen de Westersche mogendheden, welke thans hersteld is, ten gevolge zal hebben dat de uitgaven voor militaire doeleinden, en vooral voor het dep. van marine, aanzienlijk zullen worden verminderd. Dit New Orleans wordt gemeld, dat Juarez door zijne officieren ge dwongen is geworden, ten behoeve van generaal Ortega afstand te doen van zijn gezag. Dezer dagen is "eene dame tot beambte bij het telegraaf-bureau te La Roebelle benoemd. Naar uien verneemt is dit de voorbode van een meer algemecnen maatregel, strekkende om de meerderheid van het personeel der telegraaf-bui'eaux voortaan uil vrouwen te doen beslaan. SS S 8 E Si. BERLIJN 17 April Van het oorlogslooneel wordt gemeld dat hel beschieten der Duppeler schansen voortduurt. Sondcrburg heeft op nieuw veel geleden. Van dag tot dag verwacht men het bevel tot den storm en alles wordt daartoe gereed gemaakt. Voor de schansen staal eene krijgsmagl van ruim 40000 man; de Denen zijn hoogstens 15000 man sterk. In den afgeloopen nacht zijn de Deensehe voorposten weder teruggedreven en 00 man krijgsgevangen gemaakt. - De prins von Thurn tiud Taxis, die te Regensburg verblijf houdt heeft 100,000 fl. geschonken aan hel comité tot verpleging van gewonde militairen uit den Sleeswijkschen oorlog. Onlangs kwam bij de tweede kamer in Nassau in behandeling het ontwerp-adres aan den hertog, waarin eene zinsnede voorkwam betreffende hel. misnoegen dat in het land heerscht over de houding der regering. De regerings-commissaris verklaarde dat, indien in het adres eenige blaam op het bewind voorkwam, de hertog het stuk niet zon ontvangen. Hierop stel den eenige leden voor, hel ontwerp-adres te vervangen door deze eenvoudige verklaring: Zeer doorluchtige hertog enz., aangezien uw commissaris ons hel afkeuren verboden heeft en de kamer geen reden heeft tot prijzen, blijft ons niets anders over dan op de eerbiedigste wijze te verklaren dat wij zijn en blijven uw getrouwe en gehoorzame landdag. Het eerst ontworpen adres werd door de kamer aangenomen maar de hertog heeft geweigerd het aan te nemen. Uit Kufstein wordt gemeld, dat het beruchte rooverhoofd Rozza San- dor, die gedurende twee jaren aldaar gevangen heeft gezeten, eensklaps is ver dwenen. Nadat hij eerst veroordeeld was lot de doodstraf, was deze in levens lange gevangenisstraf veranderd en had men in de vesting Kufstein met inachtne ming van de meeste voorzorgen eene cel voor hem ingerigt en, ten einde nog zekerder te gaan, hem handen en voeten door middel van ketenen aan el kander geklonken. Niettegenstaande al deze voorzorgen is Sandor in den nacht van 7 op 8 jl. ongemerkt uil zijne gevangenis ontkomen. Te YVecnen heeft zich eene commissie gevormd tot oprigting van een gedenkleeken voor den toondichter Haydn. BERLIJN, 18 April. Hed«n morgen ten 10 ure hebben onze troepen storm geloopen tegen de schansen. De schansen 1 tot 7 zijn genomen. Tot dus verre hebben wij 11 officieren en 2000 manschappen krijgsgevangen gemaakt. De brigade Raven, die dc schans n°. 7 heeft genomen, heeft later ook de schansen 8, 9 en 10 bemagtigd. Na eer. levendigen strijd heeft hij zich ook meester gemaakt van het bruggchoofd. Dc brug is weggebroken. Een veertigtal Deensehe officieren zijn krijgsgevangen gemaakt. HERLIJN, 18 April. De koning heeft heden het volgende telegram aan prins Fredcrik Karei gezonden: Naast den Heer der heirscharen heb ik aan mijn voortreffelijk leger en aan uwe leiding de glorierijke overwinning van heden te danken. Geef aan mijne troepen mijne hoogste tevredenheid te ken nen en betuig hun mijn koninklijken dank voor heigeen zij verrigt hebben. Het gebulder van het geschut verkondigde heden avond de behaalde zege. Eeue tallooze volksmenigte omringde hel paleis, hief juichloonen aan voor den koning en de koningin en zong hel volkslied. Het koninklijk echt- paar verscheen op het balkon en dankte minzaam voor dit blijk van belang stelling. Uilgenoodigd eene hulde te brengen aan het leger voldeed de uiassa hieraan met geestdrift en op nieuw weergalmden jubelkreten door de lucht. Vele huizen zjjn schitterend verlicht. DRESDEN, 18 April. Het üresdener Journal meldt dat de lieer von Beust lieden voormiddag vertrokken is. Ten gevolge eener uitnoodiging van den hertog van Coburg Gotha zal hij zich eerst naar Goiha begeven. Te Frankfort zal hij twee dagen vertoeven. ALTONA, 18 April. De Slesw. Holst. Zeil. meldt dat 250 ambtenaren bij alle lakken der openbare dienst, die den eed van trouw aan koning Christiaan hadden afgelegd, gisteren eene bijeenkomst te Neumunster gehou den en besloten hebben dien eed terug te neinen en hiervan berïgt naar Ko- penhagen te zenden. LONDEN, 18 April Dc opgewondenheid, dit: het gevolg is van de ont vangst aan Garibaldi ten deel gevallen, heeft ongunstig op zijn gezondheids toestand gewerkt. De geneesheeren hebben hem dientengevolge den raad gegeven om naar Caprera terug te keeren. Garibaldi zal aisnu Vrijdag der waarts vertrekken. LONDEN, 19 April. Volgens Daily News zou lord Clarendon aan kei- j zer Napoleon de concessie hebben gedaan, dat de regering Garibaldi zal uitnoodigen zijn viriilijf hier te lande te verkorten en eerstdaags te vertrekken. PARUS, 19 April. Uit Rome is per telegraaf berigt ontvangen dat kei- zer Maximiliaan I van Mexico daar aangekomen en luisterrijk ontvangen is. BERLIJN, 19 April. (Officiéél). Bij dc bestorming der Duppeler schan sen hebben de Pruissen aan dooden en gekwetsten verloren: 2 generaals, 00 officieren en 000 onderofficieren en soldaten; 83 stukken geschut zijli op I de Denen buil gemaakt. lAGEZIIlVll E IV. 11. Wij moeten thans bewijzen, dat liet beheer door dc Gemeente-Commissie l slecht is gevoerd. Wij zeiden reeds, dat, dit veroorzaakt werd door het I volgen van den ouden sleur, waardoor zij niet bedacht was, bjj onvermij- delijke meerdere uilgaven voor de kerkgebouwen enz., op middelen van be zuiniging en door dezen van verbetering. Laat ons eerst zien, of de inkomsten zoo zeer afnamen, dat daardoor de Gem.-Comm. niet bij magte was, om de uitgaven te bestrijden. Wij kiezeii daartoe vier. tienjarige termijnen, beginnende met 1822liet jaartoen de administratie gevoerd werd, naar het in 1821 door den Kcrkeraad en de Gem.-Comm. gewijzigd Reglementen eindigende met 1852, het jaar vooraf gaande aan de begonnen verwikkelingen, lusschen de beide collegiën. Wij geven straks de redenen op, waarom wij het jaar 1850, waarvan de in komsten ruim 7000 meer bedragen, daarbij niet hebben opgenomen, het laatste jaar, waarover de Gem.-Comm., ten overstaan van eene commissie uil den Kerkeraad, rekening en verantwoording deed aan de Gemeente. fiiiivangstcii. 1822. 1832. 1842. 1852. Erfpachten 35 55 34.725 25 OS5 10.14 Roepamlit - 498 15 - 192.125 20 en 40 Penning 65.- Interessen - 5243 98 - 5250 - 5152.135 - 5249.00 - 3533 45 - 3967.085 - 3825.725 - 3180.215 Huishuren - 1046.50 - 1825.825 - 1792 - 1772.04-5 Zitplaatsen - 5755 55 - 6385 - 6824 39 - 6530 47 Begraafplaatsen - 2389.205 - 1604.- - 3I90 075 2533.68 Recognitiën 72 10 22 50 - 43.- - 20 50 Praehenden - 102 50 - 158 38 - 154 22 Inschrijving en Giften - 474.- - 008.10 1026 75 - 459.00 ƒ19713.485 ƒ20951.86 ƒ22037 51 ƒ19916.47 In de jaren lusschen 1822 en 1852 is gcene in hel oog loopende verou dering te bespeuren. De som der Interesses is, zoo nabij mogelijk, hier vermeld, omdat daaronder nu en dan ook wel eens andere opbrengsten voorkomen. Met volkomcue juistheid kunnen wij'echter dc inkomsten van elk jaar niet opgeven, omdat er op de borderellen nog een post in Ont vangst voorkomt van Allerharde Ontvangster, die in 1822 bedraagt ƒ4.14, in 1832 ƒ70 25, in 1842 Nihil, in 1852 3013.883, omdat het niet blijktwaarvandaan die inkomsten komen. Dragten wij die nu mede in rekening, wij zouden in .1852 eene Ontvangst bekomen van ƒ22930.355 in plaats van 19916.47en daardoor zouden wij tol een ver keerd besluit komen, dat de Inkomsten steeds zijn toegenomen. Het blijkt echter genoegzaam, dat de klagt door de Gem -Comm. nu en dan geuit, dat de inkomsten aanzienlijk verminderden, ten eenentmale ongegrond was. De Inkomsten hadden nog aanzienlijk kunnen vermeerderd worden, wan neer men aan de kosters en onderkosters niet had vrijgelaten, om plaats gelden te heffen tot hun eigen voordeel, waardoor het voor vele gemeente leden goedkooper was, om geene vaste zitplaatsen in de kerken te huren. Wij beloofden ook de redenen op te geven, waarom wij hel jaar 1856 niet hebben opgenomen in den hiervoren vergelijkenden staat der inkomsten. Wij hebben dit nagelalen, omdat wij vreesden, dat in dat jaar, even als in 1855, dienstvermenging heeft plaatsgehad. In 1855 toch vinden wij op den borderel van rekening, behalve de jaarlijksche voorkomende gewone inkomsten, nog buitengewone en wel onder het hoofd van Ontvangster var vorige dienster, en dat

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2