LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 15 APRIL. [)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE 8ERIGTEN. j LEYDEN14 April. De commissie uit liet provinciaal gereglshof in Zuidholland, zamenge- steld uit de raadsheeren mrs. J. W. Schuurman en G. Matthes en den pro cureur-generaal den lieer mr. A. van Galenzal den 26s,en Mei aanst. zitting houden tot het afnemen van het examen van hen die den titel van candi- daat-notaris wenschen te verkrijgen. Den adspiranten wordt herinnerd, dat de beuoodigde stukken voor het houden van dal examen voor dien tijd aan den heer griffier bij dat hof franco moeten worden toegezonden. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zijn dames-direc- I trices van de alhier bestaande breischolen voornemens eene loterij zonder 3 nieten te houden, ten einde door de opbrengst dier loterij het bestaan dier scholen meer te verzekeren. Deze scholendie zich reeds mogen verheugen in een 25jarig beslaan, hebben zich gedurende dien tijd van eene gunstige zijde doen kennen en niet weinig hijgedragen tol de vorming van jeugdige meisjes onder de minvermogenden. Moge dus deze poging met eenen goeden uilslag bekroond worden, en dames-directrices het genoegen hebben die inrigting, waarvoor zij zich voortdurend veel moeite getroosten, op eenen hechten grondslag gevestigd te zien. Voor de prov commissie van onderwijs in Zuidholland zijn, bij de thans afgeloopcn examina, 200 personen geëxamineerd131 toegelaten en 129 afgewezen. Toegelaten zjjnvoor de vakken van hel lager onder wijs: 17 hoofdonderwijzers, 2 hoofdonderwijzeressen, 1 buisonderwijzeres, 34 hulponderwijzers en 10 hulponderwijzeressen. Voor het meer uitgebreid onderwijs, volgeus art. 1, zijn toegelaten: in het Fransch: 9 onderwijzers cn 12 onderwijzeressen; in hel Engelse!)4 onderwijzers en 13 onder wijzeressen; in hel Hoogduitsch, 3 onderwijzers en 6 onderwijzeressen; in de wiskunde, 3 onderwijzers; in het teekenen, 1 onderwijzer, en in de handwerken, 16 onderwijzeressen, waarvan 2 alleen voor de nuttige. Dc Staatscourant beval de volgende mededecliilgBlijkens de onder vinding worden de brieven, bestemd voor Japan, dikwijls ongefrankeerd ter post bezorgd. Zij worden in dat geval iu de gesloten Nederl. brievenmalen voor Batavia verzonden, ten einde met eene reglslreeksehe scheepsgelegen heid uil Ncd. lndie hunne bestemming te bereiken. Het blijkt echter dat, vermits de bedoelde gelegenheden uit Ned. Indifi naar Japan zelden voorko men, de brieven langs dien weg meestal eene belangrijke vertraging in de overkomst ondervinden. Aan hel publiek wordt dus herinnerd, dat de brie ven voor Japan, ten einde langs den koristen weg over Singapore te wor den verzonden, bier te lande moeten gefrankeerd worden. Op den 6den dezer werd te 's Gravenhage gehouden de gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de aldaar gevestigde brood-en meelfabriek. Uit het rapport, uitgebragt door den voorzitter, den heer mr. P.P. van Bosse, bleek, dal die fabriek zich in een gunstigen toestand bevindt, daar het debiet, in het vorige jaar, in vergelijking met dat, gedurende de zeven eerste maanden van haar beslaan, aanmerkelijk vooruitgegaan en nog sla gende is. In hel jaar 1863 werden afgeleverd 3,708,029 stuks, Ie zamen uitmakende 2,479,097 kilo's brood van alle soorten. Ten gevolge van die vermeerdering van debiel is de fabriek in het vorige jaar aanmerkelijk uit gebreid, zoodat hare werkkracht thans verdubbeld is. Voorts is aan de fabriek concessie verleend lot hel aanleggen eener eigene gasinrigling doch is men ten gevolge van de belemmerende bepalingen van den gemeente-accijns op het gemaal, nog niet kunnen overgaan tot hel oprigten eener stoommeel- fabriek. Uil de brutowinsten is volgens de statuten op hel kapitaal eene behoorlijke afschrijving gedaan, en aan de aandeelhouders 5 pCt. dividend uitgekeerd. Door de commissie uil de deelhebbers lot opname der boeken werd dank gezegd aan het bestuur voor het goede beheer der zaak, en werd zoowel door deze als door den geachlen voorzitter lof toegebragt aan den verdienstelijken directeur, den heer F. W. van der Putten, voor de voor treffelijke vvijze, waarop de fabriek door hem bestuurd wordt. Te Delft zijn in het vorige jaar aan de stads'-waag gewogen 713 190 Ned. ffi boter en 779 548 Ned. ffi kaas. Uitgezonderd één marktdag, toen de boter tot den uiterst lagen prijs van ƒ38 de 40 Ned. 18 werd verkocht, werden zeer hooge prijzen bedongende hoogste namelijk tot 68 de 40 Ned. 18. Z. K. H. prins Napoleon is eergisteren, na te Rotterdam de diergaarde bezocht en de schoonste gedeelten der stad bezigligd te hebben, met het stoomjagl Jeröme Napoleon vertrokken. Uit Gorinchem meldt men, dat er Zondag II. brand is ontstaan in eene woning te Hageslein hij Vianen. De rcgterlijke magt had zich naar die woning begeven, omdat er vermoedens van brandstichting bestonden. De vrouw, die het afgebrande huis aldaar bewoonde, is daarop gevankelijk in het huis van arrest aldaar gebragt, verdacht van haar huis, buiten weten van haren man, te hebben in brand gestoken, welke daad zij gedeeltelijk iieeft beleden, er bijvoegende, dat zij daartoe door een buurman was aan gezet om zich door de assurantie-penningen uit benarde geldelijke omstan digheden te redden. Te Assen is in 72-jarigen ouderdom overleden de heer mr. B. Servatius, oud-procureur-generaal bij het prov. gereglshof in Drenthe. Door schepen uit Noorwegen te Ballingen aangekomen is het berigt aangebragt, dal hel daar in de vorige week nog zóó sterk vroor, dat de schepen, naar Christiania bestemd, de rivier niet konden opkomen en zware lasten zelfs door paarden over het ijs werden getrokken. Tijdens Z. K. H. prins Napoleon zich te Leeuwarden bevond, heeft hij bij een goud- en zilversmid aldaar aangekocht een zilveren oorjjzer, een gouden halssieraad en drie paar dito oorbellen, zooals zij in Friesland wor den gedragen. Prof. J. P. P. Valelon, te Groningen, heeft aan de Waalschegemeente aldaar bekend gemaakt, dat hij voor het op hem uilgebragte beroep moest bedanken, daar de minister van binnen!, zaken de betrekking van hoog leeraar in de Ooslersche talen aan de akademie onvereenigbaar achtte met die van predikant bij de Waalsche gemeente. Te Rozendaal heeft men Zondag II. aan het visitatie-kantoor op nieuw eene aanhaling gedaan en wel van 2400 aan Brabanlsche kanten; eene dame, die met den middagtrein uit Antwerpen kwam, had die behendig tusschen japonnen en andere voorwerpen ingenaaid. (lel Bat. Hbl. bespreekt den betreurenswaardigen toestand der Indische gevangenissenen deelt als een voorbeeld daarvan mede dat van de elf in landers, die onlangs ter openbare teregtzitting moesten verschijnen, als be schuldigd van hel vermoorden der Europesche bemanning van het Ned.-Indi sche schoonerschip Helmets, 6 in de gevangenis waren overleden, terwijl er twee door kettinggangers moesten worden gedragen, als zijnde zwaar aangetast door de berri-berrizickle. Deze staal van zakenzegt genoemd Idad is voornamelijk te wijlen aan de ongezondheid van het verblijf; dat hun tol gevangenis heeft gediend. 's GRAVENIIAGE, 14 April. Z. M, heeft aan den heer M. Nahuys vergunning verleend lot het dra gen der versierselen van ridder der orde van de Kroon 4dc kl.hem door den koning van Pruissen geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Amsterdam de heer mr. J. Mes- sclicrt van Vollenhovente Willemstad de heer mr. J. van Wijngaarden, cn te Weslerbork de heer jhr. J. A. G. van der Wyck. Door Z. M. is benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Tiel de heer mr. E. Tielenius Kruylhoff, thans kantouregter te Geldermalsen en aan den heer II. Fabius, notaris te Avereest, vergund zijne standplaats over te brengen naar Steenvvijk. Z. M. heeft goedgevonden, in hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers, de kapiteins G. B. C. Stoop, van het 8slc, G. J. Engelen en J. J. II. G. van Wickevoorl Crommelin, beiden van het lste reg. infanterie. Aan den l"cn luit. der infanterie van het leger in Ned. lndig E. l'Ho- n oréthans met verlof hier te lande, is wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst, ten gevolge van ligchaamsgebrekeneen eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen. Bij de tweede kamer zijn ingekomen ontwerpen van wet tot vaststelling van de reglementen opliet beleid der regering in de koloniën Suriname en Curasao. Naar men verneemt wordt II. M. de koningin tegen het laatst van deze maand van Stuttgard alhier terugverwacht. Z. K. H. prins Frederik is lieden morgen naar Amsterdam vertrokken, van waar hij heden avond zal terugkeeren. BUIIENLANDSCHK UËRIGTKiV E K I- A Ls>. LONDEN, 12 April. In het hoogerhuis is door een der leden voorgesteld de buitenlandsche staatkunde der regering af te keuren. De Duitsch-Deensche oorlog zou, z. i., vermeden hebben kunnen worden indien Engeland Denemarkens ver zoek om bemiddeling krachtiger had ondersteund. Lord John Russell zeide in zijn antwoord hierop, dat Duilschland en Denemarken wederkeerig reden hadden zich ove.r elkander te beklagenen dat hij zich verheugde van Pruissen en Oostenrijk de verklaring verkregen te hebben, dal zij, ondanks den oorlog, Denemarkens onafhankelijkheid en ongeschonden toestand zou den handhaven. Na deze mededeeling werd liet voorstel ingetrokken. Volgens berigten uit Kopenhagen hebben de hh. Quaade en Krieger, de vertegenwoordigers van Denemarken op de conferentie, in last ontvau-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1