LEÓSCIIE COURANT. WOENSDAG 6 APRIL. 1864 De Courant icordt Maandag, fFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran uit Zaturdag avond. Maandag komt iV. 42.» De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 8 blad 12) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNRNLANDSCHK BEKIGTEN. LEYDEN 5 April. lil de maand Maart zrju binnen deze gemeente geboren 146 kinderen, als: 67 zoons en 79 dochters, waaronder zijn begrepen 6 paar tweelingen. Overleden 112 personen, als: 24 mannen, 17 vrouwen, 37 zoons en 34doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 17 huwelijken. Bel eenjarig onderhoud van de kazernen, stallen en magazijnen te dezer stede is door het dep. van oorlog toegewezen aan den lieer P. van der Kamp alhier, als minsten inschrijver, voor de som van 4480. Sedert ons laatste berigt uit Katwijk (L. C. van Woensdag 23 Maart) bragten de bomschuiten over het algemeen eene goede vangst te huis, hoe wel de vaak ongunstige wind om tijdig aan wal te komen voor de hoeda nigheid van den visch minder voordeelig was. In dat geval wordt de visch gedroogd, wal bovendien toch in dezen tijd druk gedaan wordt, en met belangrijke partijen naar het buitenland gezonden. De schuiten kwamen dezer dagen geregelder aan, bragten eene goede en versche vangst aan wal en staken' na weinige uren verloevens weder in zee. l)e minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl dal krachtens bepaling des koniugs in dit jaar 16 jongelingen als adelborst der 3dc kl. voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het kon. instituut voor de marine le Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den ls,eo September aanst. Alleen zij worden toe- gelalen die in 1848 en 1849 zijn geboren. Ouders of voogdendie verlan gen dat hunne zonen op pupillen in dit jaar worden geplaatst, moeten in de maand Mei aanst. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift indienen. De minister van marine heeft ook ter keunis van de daarbij belangheb benden gebragt, dat op den lstcn October 1864 als kadet bij het corps ma riniers kunnen worden toegelaten vier jongelingen na behoorlijk afgelegd examen. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in de jaren 1848 en 1849. De verzoeken ter toelating moeten voor den Iaatsten Julij bij den genoemden minister ingediend worden. De minister van financiën heeft vastgesteld de 254e staatsloterij. Zij bestaat uil 20.000 loten, uit 10 000 prijzen en 2premien. De collecte wordt geopend op Maandag 25 April 1864 en gesloten op Zaturdag 7 Mei 1864. De trekking van de eerste klasse vangt aan op 23 Mei, de laatste 100 num mers worden op Zaturdag 13 Augustus 1864 getrokken. In de maand Maart zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 103,263 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ81,061.00. De opbrengst van hel goederen-vervoer was 18,766.41. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers*over den Ned. Rijn spoorweg 94,280het vervoer van goederen 52 494en het vervoer van reizigers en goederen door direkl verkeer met Üuitschland 80,474 opgebragt. Men verneemt, dal de lieer Carpier, directeur van de Fransche opera te 'sHage, die er in mogl slagen den heer Roger te engageren, hel voor nemen heeft met dien heer. benevens eenige andere artisten, eene kunstreis naar de voornaamste steden on zes lands te doen. Onder bedoelde artisten behoort de jeugdige violist de Graan, mile Vroonen, eerste zangeres aan den koninkl. Franschen schouwburg te 's Ilage en de pianist de heer Faubel. Naar men verzekert, zal het gezelschap o. a. desleden Amsterdam, Rot terdam, Arnhem, LeydenDordrecht, Middelburg en Haarlem bezoeken. Naar men verneemt, hebben hh. curatoren van hel athenaeum illustre le Amsterdam hunne aanvrage om ontslag bij burgemeester en wethouders ingezonden. Door de prov. commissie in Noordholland zjjn van de 25 voor den hoofdonderwijzers-rang geëxamineerden 5 toegelaten en 20 afgewezen. Door de prov. commissie in Drenthe zijn de 6 candidalen, die zich voor het examen als hoofdonderwijzer hadden aangemeld, afgewezen. In jaren werden zoo vele haringen niet gevangen in de Zuiderzee als ditmaal. Zij worden thans bij millioenen aangevoerd en verkocht de 220 a 240, zijnde een lal, voor den geringen prijs van lusschen de 7j en 10 cents, en evenwel maakt die vangst voor de visschers eene zeer goede reke ning. De zee nabij de haven van Hoorn is zoo vol haring, dat de scheep vaart soms daardoor belemmerd wordt; de schepen kunnen door de haringen niet voortkomen. Als een voorbeeld van de menigte dier visschen, verhaalt ons een visscher, die zestien netten uitgelegd had, dal hij tot zinkens toe geladen was bij het ophalen van slechts acht nelten, zoodat hij de overige moest laten staan lot den anderen dag; en zooals het in die streek is, moet het ook, naar men zegtin andere streken van de Zuiderzee zijn. (Arnh. Ct.) Het kerkbestuur der lierv. gemeente te Warmenhuizen bij Alkmaar ontving dezer dagen bij de gewone kerk-collectezonder naamvermelding, de som van 1000als bijdrage tot verbetering van hel kerkgebouw en aanschaffing van een orgel. Door het prov. gereglshof van Gelderland is llendrika Kelderman, echtgenoot van Antonie IJzenreef, wegens vergiftiging, den 24stei1 Septem ber jl. op laatstgenoemde gepleegdveroordeeld lot de straf des doods. Naar men uit Zutphen meldt moeten de geruchten omtrent de oorzaak van liet overlijden van den 14-jarigen J. G. S.welke aanleidiug gaven lol de aanvankelijke gevangenneming van zijne moeder, die evenwel spoedig weder op vr(je voelen werd gesteld, door de lijkschouwing geheel en al onwaar bevonden zijn. Naar men verneemtis daarbjj geen spoor van eenig toegebragt uitwendig geweld gevonden en gebleken, dal hel lijk goed ge voed was, zoodat van hongerdood geen sprake kon zijn, en waren de gc- neesheeren van oordeel, dat de jongen in een hevigen aanval van koorts mei hersenlijdcn is gestorven. De maatschappij ter bevordering van schilder- en teekenkunst in Fries- iand, te Leeuwarden, heeft een eereprijs uitgeloofd in het vak van schilder kunst, bestaande in een getuigschrift en ƒ125 voor eene schilderij, hoog in den dag 55 Ned. duimen en breed 45 Ned. duimenvoorstellende een stadsgezigt, eigenaardig gestoffeerdbij daglicht (geen winter). Te Groningen is tot derden praeceptor aan het gymnasium benoemd de heer L. Beyns, thans docent aan het gymnasium te Haarlem. Voor het prov. gereglshof van Noordbrabanl is behandeld de zaak van .1. Hermans, kroeghouder te 's llcrtogenboschbeschuldigd van ir. den avond van den 10dcn Jan. 11. den korporaal van der lleyden met den dek sel eener kagchel zoodanig naar hel hoofd te hebben geworpendat de hoofd schedel letterlijk was van een gespleten, ten gevolge waarvan de korporaal dan pok weinige dagen daarna is overleden. Het openbaar ministerie eischte zijne schuldigverklaring aan den hein ten laste gelegden manslag en veroor deeling in eene tuchthuisstraf voor den lijd van 6 jaren. Zijn verdediger, de heer mr. Schlesingerbeweerde dal de dood van den verslagene niet kon gezegd worden het gevolg te zijn van de verwonding en besloot daarom zjjne rede met tot verzachting var. de straf te concluderen. De uitspraak zal den 7dcn dezer plaats hebben. Z K. tl. prins Napoleon is Vrijdag avond met zijn jagt le Vlissingcn aangekomenen is Zaturdag van daar naar Middelburg vertrokkken. De prins heeft aldaar de verzameling van oudheden op het raadhuis bezigligd, waarbij hij zich echter niet bekend maakte. In de sociëteit de Vergenoe ging op de Groole Markt, waar hij met zijn gevolg een dejeuner gebruikte, werd hij in het introductieboek ingeschreven onder den naam van comte de Meudoti. De prins is vervolgens naar Antwerpen vertrokken. 's GRAVEN HAGE, 5 April. Z. M. heeft aan den heer mr. A. Loudon, lid van den raad van Ned. Indievergunning verleend tot hel aannemen der versierselen van officier der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. De heer dr. L. P. J. Snabilie' is door Z. M. niet tot commandeur, zoo als gemeld was, maar tot groot-officier der orde vau de Eikenkroon benoemd. Door Z. M. zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Bols- ward de heer L. C. van der Fellz, thans commies der posterijen 3de kl. tol commies der posterijen 3de kl. de lieer W. P. Alslorphius Grevelink, thans surnumerair; tot ontvangers der directe belastingen enz.: le Waal wijk de heer J. P. Richeltne, thans te Groenlo, en le Zutphen de heer H. Queysenthans te Sticek. Z. M. heeft den luitenant-generaal C. II. G. Sleuerwaldinspecteur van het wapen der artillerie, benoemd tot lid der speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs, en zulks meer bepaaldelijk voor het wapen waartoe hij behoort. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje zullen zich mor gen ten half twee ure met een extra-spoortrein uit de residentie naar Am sterdam begeven. Gedurende hel verblijf van Z. M. den koning in de hoofdstad zal de generaal-majoor Engelbregt, bevelhebber in de 4de militaire afdeeling, zich, vergezeld van zijnen adjudant, den kapitein van der Schrieck, van hier naar Amsterdam begeven. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt, is tol directeur van den kon. zoölogischen bota- nischen tuin van acclimatalie alhier benoemd de heer Maillandthans conservator bij de diergaarde te Amsterdam. Dezer dagen heeft, gelijk reeds gemeld is, voor het prov. gereglshof gediend de zaak van drie ingezetenen uil Leyderdorp, wegens het in ge meenschappelijk overleg belemmeren van de vrijheid van bieden bij gelegen-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1