Zoo lubben wtjzijne ambtgenootenhem gekend. Door die vormende kracht beeft bij in wijden kring heilzaam gewerkt. Herinnert u den dag van zijn volbragten veertigjarigen diensttijd, toer. ecne talrjjke schare van rijkbegaafde mannen, in velerlei vakken van weten schap uitmuntende en gedeeltelijk in de hoogste bedieningen geplaatst, hem hunne hulde aanboden en bij monde van een zijner oudste leerlingen op de treffendste en welsprekendste wijze hem hun dank kwamen beluigen. Hij had zich de innige dankbaarheid verworven van zoovele hooggeachte mannendie onder zijne leiding voor hunne verschillende levenskringen op de uilstekendste wijze waren voorbereid. Hoe hij zijne leerlingen vormde, blijkt uit de vruchtenwal hij voor zijne vrienden en betrekkingen geweest is, kan met weinige woorden wor den ontvouwd. Wal warme belangstelling toonde hij in onze vreugde, wat hartelijke deelneming in onze smart. Had hij zijne edele akademie-vrienden lot aan hnn afsterven met onge kreukte irouw bemind, nevens hen en na hen waren er niet weinigen, voor wie hij met innige genegenheid ten leidsman en vriend geweest is. Kr slaan hier ouder ons niet weinigen, die tot aan hun dood toe hem zul len vereereu als hun weldoener, hem zullen beminnen als hun vriend. Dat wij allen, die van hem hebben mogen leeren, zijn naam in eere hou den. Als dit zijn aardsche omkleedsel tot stof zal zijn vergaan, dan roert,e nog de mond van de laatstovergcblcvenen uit ons midden, tot eer van God die hem aan de hoogcschool geschonken heeft met weemoedige dankbaarheid: wij hebben dien edelen voorganger mogen kennen, waarde ren, hoogschatten. De Staatscourant van lieden beval een door den directeur van hel museum van oudheden alhier, dr. C. Leemans, opgemaakt verslag omtrent de niet onbelangrijke bijdragen, waarmede gedurende het vorige jaar dat museum is verrijkt en aangevuld. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagl heeft alle veeartsen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als adjunct- paardenarts voor de militaire geneeskundige dienst der landmagl in Oost- Indië voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren te verbinden, verwit tigd, dat voor twee hunner daartoe gelegenheid bestaal, en dal zij zich, vóór 30 April, bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden bij hem inspecteur, te 's Gravenhagebehooren aan te melden. Door den commissaris des konings in deze provincie zijn de prov. sta len van dit gewest buitengewoon bijeengeroepen tegen Dingsdag den 5den April aanst.ten einde over te gaan: 1°. tot regeling der heffing van door- vaarlgelden "aan de Schutsluis en de brug aan de Gouwe, onder Alphen; 2°. tol benoeming van een buitengewoon lid van de gedep. stalenbedoeld hij art. 89 der prov. wet, ter vervanging van den heer mr. II. C. J. Hoog, die als zoodanig ontslag heeft genomen, en 3°. tot beslissing der moeijelijk- heden gerezen met de voormalige eigenaren van het vroeger Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage over de opname in dat blad van de officiële stukken, uitgaande van de provincie. De twintigste algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-ge nootschap zal gehouden worden te Leeuwarden op 28, 29 en 30 Julij van dit jaar. Wij vernemen, zegt de N. R. C.dat dezer dagen een nieuwe tele graafdraad is in dienst gesteld lusschen Amsterdam en Rotterdam, en wel uitsluitend voor het plaatselijk verkeer tusschen de twee steden. Deze draad loopt langs den Rijnspoorweg, ter betere verzekering van zijne ongestoorde werking, daar de palen langs den Holl. spoorweg reeds heel wal te dragen hebben. Binnen weinige dagen komt ook nog een nieuwe draad tusschen Rotterdam en 's Gravenhage gereed. De Gron. C. meldtdal het bij de regering een punt van ernstige overweging uitmaakt, om wetsbepalingen omtrent hel ijken der gasmeters vast te stellen, gelijk die in de meeste landen reeds zijn ingevoerd. Gelijk men weet. werd in der lijd aan den beeldhouwer Lacomble', te 'silage, de vervaardiging opgedragen van een marmeren monument, ter gedachtenis aan den door Z. M. den koning beloonden weldadigheidszin tijdens den watersnood in 1861. Dal monument, voortellende de faam, den lof van Oranje verkondigende, is thans zoo goed als voltooid en zal eerlang naar de plaats zijner bestemming worden overgebragt. Door den minister van binnenl. zaken is lot rector aan het gymnasium te Docsborgh benoemd de lieer dr. A. G. Kok. Naar aanleiding van adressen van den rector magnificus, van curato ren van het athenaeum en van een aantal ingezetenen te Deventer, om wijziging van het raadsbesluit lol opheffing van het athenaeum, heeft de gemeenteraad aldaar eene commissie benoemd om te onderzoeken of hel athenaeum nog naast eene hoogere burgerschool, althans voorloopig, te be houden zoude zijnniet alleen met hel oog op de financiënmaar ook zonder nadeel te doen aan de op te rigten hoogere burgerschool. De arrond.-regtbank te Heerenveen heeft eene belangrijke beschikking genomen, ten aanzien van de persoonlijke diensten, waartoe de ingezetenen uit krachle van bestaande plaatselijke verordeningen kunnen worden opge roepen. Eenige ingezetenen van het dorp Nijehaske, lot een getal van minstens twintig, hadden verzuimd, bij gelegenheid van brand, zich te ver voegen bij de brandspuit, en z(jn te d.er zake als leden van de brandweer, deswege allen bekeurd geworden, en door het kantongeregt te Hcerenveen op grond van artikel 40 van de plaatselijke verordeningen op de brandweer der gemeente Haskerland, waarvan genoemd dorp een gedeelte uitmaakt, ieder veroordeeld tot betaling eener boete van vijf gulden. Het grootste ge tal dier veroordeelden heeft echter daartegen in hooger beroep voorziening gevraagd, waarvan de behandeling heeft plaats gehad ter teregtzilting van Mr. G. Groen van Prinslcrcr. ■j den 8sle" en 15deD dezer maand, toen de appellanten werden verdedigd door mr. A. F. Jongstra. Deze heeft toen aangetoond, dat de bestaande plaatse lijke verordeningen, waarvan de toepassing in eersten aanleg was geschied, voor de appellanten niet verbindend warenals in strijd zijnde met de be palingen van de artikelen 192 en 193 der wet op de gemeentebesturenom dat niet alleen bij die plaatselijke verordeningen de aard en duur der dien sten niet was geregeld, maar ook levens niet was gebleken, dat de gemeente niet in staat was om de gevorderde diensten te betalen. De regtbank, zich met de aangevoerde gronden vereenigendeheeft al de vonnissen van het kantongeregt vernietigdtol een getal van zestienen daarbij te vens verklaard, dal er ten aanzien van de beklaagden noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding aanwezig was, en den staat veroordeeld in de kostenzoowel in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Naar men verneemt is een voornaam ingezeten van Makkurn gevanke lijk naar Sneek overgebragt, ten gevolge van vermoedens, als zou hij de bewerker zijn van den brand, die in de vorige week een onder dat dorp gelegen watermolen van den heer Britzei heeft vernield. 's GRAVENHAGE, 31 Maart. De opper kamerheer en de chef van het militaire huis des konings heeft bekend gemaakt, dat Z. 11. op Donderdag den 7dcn April aanst., des morgens 9j ure, in het paleis Ie Amsterdam audiëntie zal verieenen aan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Vrijdag, den 8slc" daaraanvolgende, ten 9j ure, aan particulieren. Tot griffier hij het kantongeregt Ie iloogezand is benoemd de heer tnr. C. L. Wedemeyer, advocaat te Oude-Pckela. Z. M. heeft den kapitein G. M. Scherer, van hel 3de reg. vestingartil lerie, naar aanleiding van zijn verzoek, op pensioen gesteld. De berigten, alhier ontvangen, betreffende den ziekte-toestand van Z. M. den koning van Wurlemberg, zijn iets gunstiger dan die van eergisteren, lnlusschen bleven de benaauwheden aanhoudenen verminderen de krachten. De leden der eerste kamer zijn Ier vergadering bijeengeroepen legen Donderdag 14 April aanst. Voor het prov. geregtshof is eergisteren de volgende zaak behandeld: Den 17den December jl. had te Leyderdorp, van wege het rijk, eene execu toriale verkooping plaats der meubilaire goederen van een armen arbeider, wegens verschuldigde belasting ad ƒ5. Twee kooplieden uit Leyden waren daarbij tegenwoordig met het doe! om te koopendoch toen zij daarvan blijk gaven, ontstond er niet alleen opschudding, maar liepen zij bovendien groot gevaar aan allerlei mishandelingen bloot te slaan, zoodal zij, daar voor bevreesd, zich van verder opbieden onthielden. Deswegens werden drie ingezetenen uit Leyderdorp geregtelijk vervolgd en twee hunner veroordeeld ieder tot eene maand cellulaire gevangenisstraf en de derde lot eene geld boete van 20, en wei ter zake van het in gemeenschappelijk overleg be lemmeren van de vrijheid van bieden bij gelegenheid eener openbare verkoo ping. De adv.-gen. mr. Terpstra hield na afloop van het getuigenverhoor de aanklagte volrequireerde gedeeltelijke vernietiging van het vonnis der regtbank te Leyden en veroordeeling van ieder der drie beklaagden lol eene maand cellulaire gevangenisstraf en geldboete van ƒ50. De adv. mr. Levys- sohn Norman, die voor den eersten appellant optrad, wees er op dat de beklaagden hier vervolgd worden wegens het verrigten eener goede daad, door te trachten, uit medelijden met een ongelukkigen geëxecuteerde, diens gering inboedeltje voor weinig geld terug te koopen. Vervolgens wederlegde pleiter alle de zijnen cliënt ten laste gelegde bezwaren en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst. BIJÏ T EN LAN DSC IIE II Kil HIT KA. ENGELAN». LONDEN, 29 Maart Betreffende het honden eener conferentie verneemt men thans dal Oosten rijk, Pruissen, Frankrijk, Rusland en Denemarken daarin toegestemd heb ben. Zweden en de Duilsche Bond zijn nog niet toegetreden. In de volgende week zal het parlement zyne zittingen hervatten. Van onderscheiden zijden wordt verzekerd dat de toryparlij met alle magl liet kabinet aanvallen wil, om het zoo mogelijk tot aftreding te dwingen; be paaldelijk zou zij het kabinet willen aanvallen wegens zijne handelwijze in de Sleeswijk-liolsleinsche zaak, welke alsdan door de mededeeling van na dere bescheiden in hel licht gesteld zal zijn. Verder zou zij alle krachten willen inspannen om de voordragt van den kanselier der schatkistdie 's rijks postkantoren tot lijfrcntekassen en levensverzekeringsfondsen maken zou, te doen verwerpen. Maandag II. heeft op de Farley heide, nabij deze hoofdstad, de jaar- lijksche wapenschouwing van vrijwilligers, gepaard uiel spiegelgevechten, plaats gehad. De gezamenlijke corpsen uit geheel Engeland hadden tot dit einde ruim 18000 man geleverd. De geheele sterkte der vrijwilligers in het koningrijk is 150,000 man. De opgewondenheid over Garibaldi's bezoek duurt voort; allcrwege worden vergaderingen belegd om den held eere te bewijzen, wanneer hij zijn inlogt in de hoofdstad zal deen. Wal de Fransche pers ook moge zeggen van de gevolgen van zijn bezoek, toch gelooft men dat er van niets anders sprake kan zijn dan van een bezoek aan zijne Engelsche vrienden, zonder eenige nevenbedoeling. De Itlorn. Star hangt een treurig tafereel op van de handelingen der Pruissen in Jutland. Zij onthouden zich niet van plunderen, in weêrwil dat er dagelijks veel moet worden opgebragt. Het stadje Horsens o. a., hetwelk 5 a 6000 zielen telt, heeft moeten leveren: 40000 ponden brood, 16000 pd. vleesch, 5500 pd. rijst, 15 vaten sterken drank, 550 pd. suiker, 550 pd. koffij, 67000 pd. haver, 33500 jid. hooi, 1300 pd. tabak, 2500 si garen, 700 flesschen wijn en 20100 pd. stroo. Uit Suez is het berigt ontvangen, dal hel Japansch gezantschap, met een gevolg van ongeveer 50 personen, den 25slC11 dezer aldaar was aange-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2