LEYR8UHE COURANT. WOENSDAG 30 MAART. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagIFoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMBIVLAISDSCHE BERIGTEN. LEYDEN29 Maart. Zaturdag den 26s,ca dezer overleed alhier de heer mr. John Bake, in den ouderdom van 76 jaren. Geboren te Leyden en aan de Leydsche hooge- school gevormd, was hij van 1815 lot 1817 als buitengewoon hoogleeraar, sedert tot 1857, toen hem om 70jarigen leeftijd een eervol emeritaat ver leend werd, als gewoon hoogleeraar bjj de faculteit van bespiegelende wijs begeerte en letteren, en dus gedurende een tijdvak van 42 jaren, genoemde inrigting tol sieraad. Door zijne geschriften heeft hij den alouden roem onzer academie in het vak der oude letteren waardiglijk gehandhaafd en zijnen naam onder die der beroemde philologen van vroegeren en laleren tijd ecne eerste plaats verzekerd. Wij vernemen dat de openbare les, die op Donderdag den 31sleD Maart a. s. in de bewaarschool op de Garenmarkt zou plaats hebben, door eene van hel bestuur onafhankelijke omstandigheid, tot later is uitgesteld. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal de lezing van dr. K. Laurillard, ten voordeele van die school, gehouden worden op Dingsdag den 5den April e. k. Een treurig voorval, dat alhier plaats had, heeft algemeene belang stelling opgewekt. Zondag middag werd verloskundige hulp ingeroepen voor de vrouw van een doortrekkenden vrachtschipper, met zijn vaartuig aan het Steenschunr liggende. Bij die gelegenheid bleek het dal het gezin van dien man in zeer behoeftigen toestand verkeerde, zoodat aan alles ge brek was. Die toestand werd nog pijnlijker, toen spoedig de geboorte van het kind door den dood der moeder gevolgd werd. Door menschlievende handen is in de eerste behoeften te gemoel gekomen. De alhier gevestigde Nationale Zangvereenigingdie gisteren avond eene gezellige bijeenkomst hield, getroffen door de ramp aan dit gezin overko men heeft getracht iets ter leniging daarvan toe te brengen. Op die bij- l eenkomst is eene inzameling gehouden, die de som van 7.16 heeft opge- braglwelke som ons ten behoeve van hel ongelukkige gezin is ter hand gesteld. Het was voorzeker een hoogst gelukkig denkbeeld van de leden der vereeniging om hun genoegelijk zamenzijn ook dienstbaar te maken aan het weldoen van arme natunrgenooten. De stille dank der beweldadigden zij hun de streelendste voldoening. De tuinders vinden zich iederen dag zeer te lenr gesteld in hun arbeid wegens het onafgebroken koude weder. Onder Veur had men het vorige j j jaar voor half February de bloemkool reeds te veld; dezer dagen denkt men het te wagentot hel uitpolen van die vrucht over te gaan. Naar men verneemt zullen binnenkort uit Werkendam weder cenige huisgezinnen zich naar Amerika begeven. De landverhuizing was anders i sedert eenige jarenop ongunstige berigten van vroeger vertrokken perso nen stil. Er bestaat nu hoofdzakelijk geen andere reden tot dit vertrek dan de aanzoeken van vroeger vertrokkenen aan bekenden of familieleden. Van het Hollandsche Veld meldt men: Boelofje Lenten alhier, ruim 100 jaren oud, sedert 40 jaren weduwe, levende in behoeftige omstandig- heden, heeft ongeveer 100 nakomelingen, waaronder 40 achler-klein-kindc- rendie zij, een bewijs van haar sterk geheugen, allen zeer goed kent. Van hare 13 kinderen zijn 4 in leven. Op 92-jarigen ouderdom stond zij nog barrevoets in den turf te werken; thans loopt zij dagelijks een uur afstands I zonder vermoeijenis op klompen. Te Gramsbergen is dezer dagen des nachts de armbus In de lierv. kerk bestolen. De deur der kerk is open gemaakt en het slot der bus ver brijzeld. Het ontvreemde bedraagt ƒ25 a 30. Door den gemeenteraad van Goes is na langdurige beraadslaging met 8 tegen 3 stemmen besloten, een adres aan de tweede kamer in te zenden, ten voordeele van hel ontwerp van wet tot wijziging der gemeentewei. Een in dien geest reeds ontworpen adres is daarop door den voorzitter ter tafel gebragt en zonder verandering goedgekeurd en Vastgesteld. Volgens een berigl van den Ned. consul-generaal te Alexandrie heeft de Egyptische regering bepaald dal de uitvoer van granen en meel verbo den zal zijn, te rekenen van 8 April eersik., en dat er voor vreemde gra- nen en meel vrijdom van invoer zal zijn, te rekenen van 8 Maart tot op 5 Augustus e. k. Volgens een bij de N. R. C. uil Batavia ontvangen berigt is de brik Wilhelminakapt. Wiersma van Rotterdam naar Macasser bestemd nabij Macasser gestrand en verbrijzeld. De bemanning en een gedeelte der lading zijn behouden. Aan de tweede kamer is aangeboden een wets ontwerp tot regeling van de pensioenen der proteslantsche predikanten en predikantsweduwen. Bij dit ontwerp wordt, geheel in strijd met dat, hetwelk in de zitting van 1861—1862 was ingediend, waarmede deze regering zich niet kon verecni- gen, hel landslractemenl als grondslag voor de berekening der predikants pensioenen aangenomen welke der regering voorkomt alleen met het zui vere begrip van pensioen overeen te stemmen. Na naauwgezette en her haalde overweging heeft de regering geoordeeld aan de eischen van regl en billijkheid het best te zullen voldoen door de beslaande regelen, zoo als zij lot hiertoe gevolgd zijn, in hel tegenwoordige ontwerp van wet over te ne men en, behoudens wijziging van een bepaald maximum en minimumgeene afwijking daarvan toe te latendan in zoo verre die voor de tegenwoordig dienstdoende predikanten als overgangsbepaling bij art. 25 van dit ontwerp wordt geldend gemaakt. Volgens art. 2 van dal wets ontwerp geeft veer tigjarige dienst, eervol volbragt, aanspraak op het volle pensioen, terwijl art. 3 het volle pensioen gelijk stelt aan hel bedrag van het aan de stand plaats vast verbonden rijkslractemenl. Hel gaat echter de som van ƒ1800 niet te boven en wanneer aan de standplaats geen rjjkstraclement is verbon den, of wanneer dat minder dan 800 bedraagt, wordt het volle pensioen op ƒ800 gesteld. Uit het voorloopig verslag over het wetsontwerp houdende nadere be palingen lot verzekering van den accijns op hel zout blijkt, dat aan dit wels-ontwerp bij het onderzoek in de afdeeliugen der kamer eene zeer on gunstige ontvangst is te beurt gevallen. Men vond het geneesmiddel erger dan de kwaal. Wat toch was de strekking der voorgedragen wet? Dathet uitvoerend gezag bevoegdheid verkreeg, rondom elke zoutziederij hier te lande, naar willekeur, een grooteren of kleineren kring te trekken, en al wat binnen dien kring lag, in den vollen zin des woords, voor onvrij territoir te verklaren. Op dat onvrije territoir zou al het voorhanden zijnde zout, eene zeer kleine hoeveelheid voor huishoudelijk gebruik uitgezonderd, ten allen tijde door bewijzen van betaalden accijns gedekt moeten zijn; zouden al de ingezetenen zonder onderscheiden dus niet enkel de neringdoenden aan huiszoeking blootstaan, en zou alle vervoer van zout, ter hoeveelheid van meer dan één enkel pond, niet gedekt door behoorlijk dokument, den vervoerder aan bekeuring blootstellen. Men schroomde niet dergelijke be lemmering van de vrijheid der ingezetenen en van het vrije verkeer, enkel opdat de zout-accijns iets meer zou kunnen opbrengen, hatelijk en onregl- vaardig te noemen. Het bezwaar van het ongelijk werken en drukken der wet woog in eene afdeeling bij sommige leden zoo zeer, dal zij, indien het tot maatregelen als de thans voorgestelde komen moest, dan nog de voor keur zouden geven aan een stelsel, waarbij niet partiële, maar algemeene toepassing van hel beginsel van aanpeiling en onderzoek bij handelaren en winkeliers in zout werd aangenomenzonder dat zij echter dal beginsel lot eenig niel-neringdoend ingezeten wilden hebben uitgestrekt. Te gelijk zou welligt het algemeen verbod van vervoer van zout, niet gedekt door behoor lijk dokument, in aanmerking komen, mits alle vervoer beneden de hoeveel heid niet van een, maar van tien Nederl. ponden geheel vrij bleef. Dan be woog de wetgever zich ongeveer binnen de perkeu, bij de wellen van 4 Mei 1852 en van 14 Dcc. 1844 ter verzekering der heffing van den accijns op de zeep gesteld, en zou het niet van de iuziglen der administratie en zelfs van hare willekeur afhankelijk zijn, of de klein-handel in zont al dan niet binnen eenen bepaalden kring of in eene bepaalde gemeente onmoge lijk werd gemaakt. Zoo de wetgever zijns ondanks, maar door de nood zakelijkheid gedrongen, er in had toegestemd, dal zich langs onze gren zen een onvrij territoir uitstrekte, kon daaruit niet worden afgeleid, dat hij geroepen zou zijn, dat onvrije territoir al verder en verder over het binnenland uil Ie breiden, ook dan, wanneer daarvoor geene alles overwegende reden bestond. Maar indien alzoo de voorgestelde bepalingen lot verzekering van den accijns op hel zout geheel onaannemelijk waren en niet eenig doel zouden treffen, welk ander middel bleef dan over, om het kwaad der smokkelarijwaarover men van de zijde der kamer zelve zich nog onlangs beklaagd had, te keer te gaan? Op uiteenloopende wijze werd die vraag bij de gehoudene overweging beantwoord, doch men ge raakte niet tot eenig resultaat. Zeer enkele leden verklaarden zich voor de geheele afschaffing der belasting. De overige leden keurden dat denkbeeld af, omdat daardoor eene uitkomst van nagenoeg 27 tonnen zou verlo ren gaan 's GRAVENHAGE, 29 Maart. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. A. C. Wijckerheld Bisdomals regter in de arrond.-regtbank te Leeu wardenen aan den heer E P. Lenshoek, als notaris te Wolphaarsdijk. Bij koninklijk besluit van 24 Maart 1864 is aan den heer J. W. Bungenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lioofd-inspecteur der posterijenalsmede uil de betrekking van arrond. inspecteur der posterijen voor de prov. Zuid-hollandzijnde hij voorts be noemd tot directeur van het postkantoor te 's Gravcnbagcter vervanging

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1