rfc heer Ji B. van den lieu vel Rijnders, thans te Zalt-Bommelte Knjjpe de heer J. P. Ooslingte Terschelling de heer L, A. van Giffende beide laatsten eervol ontslagen meters-taxateurs van den turf. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. den luit.-generaal C. Daneels van YVijk- buyse, inspecteur van het wapen der artillerie, den kolonel P. 11. van der Meulendirecteur der pyrotechnische schooltevens inspecteur der buskruid- fabricatie, en den majoor C. G. A. van Gorkum van hetj Is" reg. vesting-artil lerie de beide eersten ingevolge hun verzoek op pensioen te stellen 2°. den luit.- generaal Oaneels van Wijkhuyse zijnen dank te beluigen voor de diensten door hem bewezen, en 3". den kolonel van der Meulen den rang toe te kennen van generaal-majoor; voorts bij het wapen der artillerie te benoemen: bij den staf van het wapen, tol luit-generaal en inspecteur van hel wapen den generaal-majoor C. II. G. Sluerwald, directeur in de 2de artillerie-directie lol generaal-majoor en directeur in de 2de artillerie-directie Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst den kolonel jhr. VV. F. von Pestelkommaudant van het lsle reg. vesting-artillerie; lot luit.-kolonel en directeur der pyro- Irchuische school, tevens inspecteur der buskruidfabricaiic, den majoor A. I, vun Prcuschcnvan het 2dc reg. vestingartillerie; bij het reg. veldartil lerie, tot kolonel den luit.-kolonel A. C. W. L. J. F. Kellner, komman- ilant >an het corps; tot majoor, den kapitein l5te kl. J. G. J. van Olden- barneuld genaamd Witte Tulliugh; tot kapitein 3de kl. den lste™ luit.-ad judant J. W. J. Zegers Ryser; tot lslcn luit., den 2den luit. A. B. Star j Btismatin, de drie laatstgenoemden allen van het corps; bij het l5te reg. vestingartillerie, tot kolonel en kommaudant van het corps den luit.-kolonel J. G. f.aunspach; lot majoor, den kapitein lste kl. A. A. Keyzer, beiden van liet 2de reg. vesting-artillerie en laatstgemelde adjudant bij het corps; tot kapitein 3de kl. den ls,eD luit. J. W. L. Gerard van Syseninstructeur in de rijkunst bij het reg. rijdende artillerie; bij het 2de reg. vestingartil lerie, tot luit.-kolonel den majoor J. Woortman Spandaw, van het reg. veldartillerie; lol majoor den kapitein l8le kl. P. C. Swaving, van het corps; lot kapitein 3dc kl. den l5ten luit. F. M. B. Alewijn, van het reg. rgdende artillerie; tot lslc" luit. den 2dcn luit. M. J. II. baron van Slir.ge- landl, van het corps; bjj het 3dt reg. vestingartillerie, lot l!ten luit. den 2den luit. J. A. Geselschap, van hel corps; bij het corps pontonniers, tot luit.-kolonel den majoor U. van der Meer de Walcheren, kommaridant van het corps; lot lslen luit. de 2de 11111'. R. 11. E. de Waal en J. van Lelyveld, beiden van het corps. Eergisteren heeft Z. K. H. Prins Frederik, ter eere van den geboorte dag van Z. M. den koning van Pruisseneen groot diner gegeven. Boor den hoogen raad is heden behandeld de zaak van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, als vertegenwoordigende het hoogheemraad schap, eischers; tegen K. Middelkoop, verweerder, niet gecompareerd. Adv.-gen. Gregory concludeerde tot vernietiging van hetvonnisMer regtbank te Leyden en lol verwijzing van de zaak naar dezelfde regtbank, omverder te worden behandeld en afgedaan. Uitspraak 8 April. Met leedwezen verneemt men dat het Zuidhollandsche tooneel, onder directie van den heer Valois, een gevoelig verlies geleden heeft door het afsterven van mevr. Spoor, geb. van Velzen. Haar echtgenoot, de heer Spoor zelf, bevindt zich mede ernstig ziek. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAA LONDEN22 Maart. Betreffende de voorgestelde conferentie over het Dititsch-Deensche ge schil verneemt men op ntenw dat Denemarken van geen wapenstilstand wil weten. De Berl. Tidendevan Kopenhagen, zegt dal de Deeuschc regering het even onmogelijk acht de Duppeler stelling op te geven als den status quo lot grondslag van eencii wapenstilstand te maken. Een berigt uit Wcencn, door de Ind. Beige medegedeeld, zegt dat En geland heeft voorgesteld het houden eener conferentie zonder voorafgaande bepaling van den grondslag der onderhandelingen. Oostenrijk zou bereid zijn dat voorstel aan te nemen. In de dagbladen vindt men uitnoodigingen tot de zamenstelling van coinité's, ten einde Garibaldi bij zijne komst hier te lande op eene luister rijke wijze te ontvangen. Er is zelfs reeds sprake van een groolschen tri- omftogl door de hoofdstad en een groot feestmaal in het kristallen paleis. Nabij Shoehttryness zijn proeven genomen met Armstrongs geschut van verschillend kaliber; de merkwaardigste was die met een 600 ponds stuk; met eene lading van 90 pond buskruid ging een projectiel van 344 pond op behoorlijken afstand afgeschoten, door een 11 duim dikke ijzeren plaat en verbrjjzelde bovendien een daarachter geplaatsten wand van opgestapelde eiken balken. In het vorige jaar is op last van den koning van Italië eene weten schappelijke expeditie uit Italië vertrokken om het minder bekende gedeelte van llritsch Columbia en van de Vereenigde Staten te onderzoeken. Graaf Casliglione, adjudant van den koning, en de majoor tie Vecclii, een hoofd officier van het Italiaansche leger, stonden aan het hoofd dier expeditie, die verder uil een 40-tal personen, bedreven in onderscheiden vakken van kennis, was zamengesteld. Deze expeditie is, na eene mocijelijke reis van acht maanden, teruggekomen. Voor de wetenschap, en bepaaldelijk voor de kennis van hel dieren- en planten rijk en voor de mineralogie, is zij, naar gemeld wordt, vruchtbaar geweest, gelijk zal moeten blijken uit het reisverhaal, hetwelk alhier wordt gedrukt. Berigten van New-York van 12 Maart melden, dat de generaal Pres ton van de zuidelijkennaar Mexico is vertrokken om over een handels- tractaat te onderhandelen op den grondslag eener wederkeerige erkenning. Volgens geruchten was de generaal Sherman naar Vicksburg teruggekeerd, en rukte de generaal Johnston verder legen de linie der noordelijken op. Hel beschieten van het fort Powell bij Mobile duurde voort. Men geloofde dat de vloot onder admiraal Farragat niet sterk genoeg was om Mobile te nemen. Volgens gerucht wilde generaal Grant zijne strijdkrachten zamen- trekken om Richmond te bemagtigen. In een schrjjven uit New-York, door den Franschcn Moniteur mede- deeld, wordt gezegd dat de voorjaarsveldlogt der noordelijken, waarvoor gedurende den winter zorgvuldig plannen en aanstalten waren gemaakt; geheel of groolendeels mislukt is. De oorzaak van den slechten uitslag dier oogenschijnlgk wel beraamde plannen is, volgens den schrijver, dat zij al te ingewikkeld en zamengesteld waren, en niet anders konden slagen dan door aaneensluitende bewegingen en stipte zamenwerking van onderscheiden legerafdeelingeniels waarop bezwaarlijk kon gerekend worden bij zulk eene legermagt als die van liet noordenen op een krijgstooneel van zoo groote uilgestrektheid. FRAIHKIJk. PARIJS, 23 Maart. Men verneemt dat verscheidene lakkeijen des keizers in hechtenis zijn genomenhetgeen aanleiding heeft gegeven tot de geruchten van eene ont dekte zamenzwering. Deze bedienden hebben zich eenige juweeien en een bankbillet toegeëigendwelke een heer uit het gevolg van den aartshertog Maximiliaan in het pavilion Marsan had vergeten. De verkiezing van de hh. Carnot en Garnier Pagès heeft hier in vele kringen een ongunstigen indruk gemaakt. Men wil daaruit afleiden dat de partij, die het keizerrijk vijandig is, in kracht wint. De spaliis, alhier in bezetting, zullen dezer dagen naar Algerië lerug- keeren en niet door anderen vervangen worden. Hel schijnt dat deze troe pen alhier geen gunstigen indruk hebben gemaakt. Zondag aaust. zal de heer Godart met zijne nieuwe monster-ballon opstijgen. De geldsom, die Mexico aan Frankrijk verschuldigd is, zegt de Nation, is bepaald op 200 miilioen fr.te betalen in 10 jaren lijds met 3 pCl. rente over het nog te vereffenen gedeelte dier schuldvordering. De soldij en het onderhoud der Fransche troepen zullen van 1 Junij aanstaande af ten laste van Mexico komen. Het vreemdenlegioen hetwelk thans voor de Mexicaan- sclie krijgsdienst wordt gevormd, zal 8000 man sterk zijn. YYat betreft de nieuwe geldleening, die de Mexicaansche schatkist behoeft, schijnt het dat de alhier aangeknoopte onderhandelingen nog verre van het beoogde doel zijn. Heden heeft de procureur-generaal bij hel hof van assises te Aix zijn requisitoir genomen in de zaak van Armand, die beschuldigd wordt vaneen zijner bedienden te hebben willen vermoorden. Toen hierop de heer Lachaud den beschuldigde verdedigde, heeft het publiek daaraan luide zjjn bijval ge schonken. De voorzitter verklaarde alstoen dat hij bij eene herhaling der manifestatiënhet publiek de zaal zou doen ontruimen. De conclusie van het openbaar ministerie strekte om Armand schuldig te verklaren aan het toebrengen van slagen en wonden aan zijn bediende met het doel om Item te dooden. Morgen zal de heer Jules Favre het woord voeren. Het vertrek van den aartshertog Maximiliaan naar Mexico blijft be paald op den 2den April. De doorluchtige reizigers zullen voor dien tijd nog eenige dagen te Rome doorbrengenomnaar men beweertin overleg met den Paus de quaestie der goederen van de Mexicaansche gcesleljjkeid te re gelen. Le lUonde verklaart zich tegen deze zienswijze, aangezien het eene gebiedende noodzakelijkheid is, dal Maximiliaan eerst in zjjn keizerrijk onderzoek doet naar de middelen om dat vraagstuk op te lossen, zonder dat daardoor de belangen van eenige partij zouden worden gekrenkt, een toestand, die voorzeker gewenscht is, met het oog op de duurzaamheid Zijner regering. De beroemde sterrekundige Leverrier heeft het plan opgevat een groo- ten prijs tot bevordering der kennis van de meteorologie uit te lovenwaar van het programma eerstdaags zal worden bekend gemaakt. De noodige geldelijke middelen daartoe zullen worden verkregen door eene uitnoodiging aan de bezoekers van het keizerlijk observatorium te rigten, om ieder 1 fr. tot dat doel af te zonderen. Portugal wordt thans op vreesclijke wijze door overstroomingen ge teisterd. In 30 jaren is de waterstand der rivieren daar te lande niet zoo hoog geweest. Tal xan dorpen zijn door de goiven verzwolgen. De geleden verlezen zijn onberekenbaar. Naar men uil Lissabon meldt heeft de Porttigesche regering aan den Oostenrijkschen gezant aldaar te kennen gegeven, dat de Oostenriiksche oorlogschepen, die vijandelijke vaartuigen opgebragt hebben, onmiddelijk de Porttigesche havens moeten verlaten, daar hunne tegenwoordigheid aldaar onwettig is. Te Scvilla in Spanje is dezer dagen het huwelijk voltrokken van den graaf van Parijs met de dochter van den hertog van Monlpensier. De aarts bisschop van Sevilla heeft dit huwelijk ingezegend. Omtrent het doel van de reis van Garibaldi naar Engeland is men, i volgens de Italiaansche bladen, in hel onzekere. Eenige zijner vrienden houden staande, dat hij met dien togl geen ander doel heeft, dan om zich onder behandeling te stellen van een beroemd Engelsch chirurgijn. Anderen evenwel willen hier niet van hooren en beweren dat hij de reis met geen ander oogmerk heeft ondernomen, dan om de gemoederen in Engeland ten gunste der zaak van Italië gaande le maken. Naar aanleiding van een ge rucht, alsof hij ten deze in overleg met Mazzini handelde, geeft de Stampa als haar gevoelen te kennendat er voor die meening te weinig waarschijn lijkheid bestaat, en dat nog wel le minder, wanneer zich hel gerucht be treffende de terugkomst van Mazzini te Lugano bevestigt. In Mei aanst. zal voor het hof van assises alhier behandeld worden de zaak van den geneesheer Courli du Lapommerais, beschuldigd van ver giftiging zijner moeder en eene vrouw op wier leven hij eene verzekering had gegeven.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2