LE1DSCHE COURANT. MAANDAG 21 MAART. 18(>4 De Courant wordt Maandag, Woensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. v41 m A db.\l^ De prijs der Courant is f 3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BINHVENLANDSCIIE BERIGTEN. LEY DEN, 19 Maart. De hoogeschool werd gisteren door een gevoeligen slag getroffen. De hoog leeraar Joannes Matthias Schrant hezweek in den ouderdom van 41 jaren voor de kracht eener korte, maar hevige ziekte. Bij kon. besluit van 3 Juli) 1862 lot hoogleeraar in de geneeskunde benoemd, aanvaardde hij den 17de" October van dat jaar die betrekking en mogt dus slechts korten lijd daarin werkzaam zijn. Na zich aan onze hoogeschool met loOel ij ken ijver op de beoefening der wetenschap te hebben toegelegd, werd hij na zijne bevorde ring lot doctor in de geneeskunde, welke den 17den November 1846 plaats had, als geneesheer aan een der gasthuizen te Amsterdam aangesteld en was als zoodanig verscheidene jaren onvermoeid werkzaam. Na te Amster dam zijn eervol ontslag verzocht en verkregen te hebben, vestigde hij zich in den jare 1853 als geneesheer alhier en mogt zich spoedig in eene uitge breide praktijk verheugen. Reeds toen stond hij den kweekelingen onzer hoogeschool met den rijken schat zijner kennis en ervaring ten dienste, zoodat zijne benoeming tot opvolger van den emeritus geworden hoogleeraar Pruys *an der Hoeven hem niet anders dan welkom kon zijn en voor de hoogeschool schoone vruchten beloofde. De hoogeschool verliest in hem een verdienstelijk leeraar en de wetenschap, getuige o. a. de in 1850 uit het le gaat van Monnikhoff met goud bekroonde prijsverhandeling over de goed en kwaadaardige gezwellen, eenen kundigen beoefenaar. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 180 lol 221 personen. -- Op de verkooping der bibliotheek van wijlen dr. A. de Vries, te Haar lem, die te Amsterdam door den boekhandelaar F. Muller gehouden wordt en den 16d,l] dezer is aangevangengold o. a. de letterkundige briefwisse ling van Jacobus Koning (n„. 34) ƒ105, de verzameling portretten van L. Jsz. Coster (n°. 88) ƒ100, de verzameling papier uit de 14dc, de 15de cii de 16de eeuw (n°. 134) ƒ150. Laatstgenoemde werd door een onzer stadgenooten gekocht. Onder Leyderdorp is II. Dingsdag een droevig ongeluk gebeurd. Jasper van llaasteren zou zijn ouden vader, schipper van beroep, behulpzaam zijn >jj in het vervoeren van huisraad, dat hoog op de schuit geschikt was, waar door zij veel wind vatte. De zoon bevond zich op den wal aan de lijn en daar het hevig woei, werd hij eensklaps door de schuit van den wal in den Rijn getrokken, ten gevolge waarvan hij, nadat vergeefschc pogingen ter zijner redding waren aangewend!, verdronk. De verongelukte was eerst sedert 5 weken gehuwd. Men schrijft ons het volgende: Onder Koudekerk heerscht sedert eeni- gen lijd de typhus in hoogen graad, zoodat er reeds menig lijder aan die ziekte bezweken is. Ten gevolge van den besmettelijken aard dier ziekte g is de geneesheer aldaar, de heer Bertels, er mede door aangetast en ver- S keert, volgens de laatste berigten, in bedenkelijken toestand, terwijl de 1 bejaarde pastoor der gemeentede heer J. Heemskerk, aan zijne roeping bij li het ziekbed getrouw, dezer dagen bezweken is. Deze algemeen geachte man zou dit jaar gedachtenis gevierd hebben dat hij 25 jaren bij de ge meente aan den Rijndijk zijne herderlijke bediening had vervuld. Er zou hem een waar feest zijn bereid geworden. Men vermoedt dal de hoogleeraar dr. J. M. Schrant te Leyden, wiens hulp mede in een huisgezin te Koude kerk. dat thans bijna is uitgestorven, was ingeroepen, het slagioffer van zijne bereidvaardigheid geworden is. Door zijnen dood wordt allerwege een groot verlies betreurd. Van Katwijk wordt ons gemeld, dat de bomschuiten, in de vorige week ter zeevisscherij uitgevaren, door hel stormweêr naar hel Nieuwe Diep wa ren verwaaid geraakt. Op Maandag II. bedroeg het getal schuiten van Sclte- veilingen, Katwijk en Noordwijk, aldaar binnengeloopente zamen 141. De gevangen visch is aldaar verkocht of voor een deel over land naar Kat wijk gevoerd om gedroogd te worden. De schuiten hebben nadat hel weer bedaard was, terstond zee gekozen en worden Maandag of Dingsdag terug verwacht. De wind is echter lot nog toe niet zeer gunstig om koers naar wal te zetten. Werd de schade, door den visscher dezen winter geleden, een vorige maal (in de L. C. van Maandag 7 dezer gemeld) door gunstige vangst eenigzins vergoed, over hel algemeen is daarentegen de behoefte voor den visscher nog verre van bevredigd. Bij de behandeling van het wetsontwerp houdende herziening van de tabel behoorende bij de kieswet, in de zitting van de tweede kamer der staten generaalop Donderdag II., gaf de indeeling van het hoofd It iesdistrict Leyden den heer Winlgens aanleiding bij den minister aan te dringen op de wegneming van het bezwaar, gelegen in de overbrenging der gemeenten Veur, Slompwijk, Zoetermeer en Zegwaard naar het district Leyden, ter wijl zij wegens de bestaande betrekkingen bij Delft belmoren te blijven. Moest èr eene verschikking plaats hebben, meende hij, dan zou de aanvul ling van hel district Leyden met Ilazerswoude en Benthuizen wenschelijker zijn. Door den minister van binnenl. zaken werden, in verband met dit verlangen, eenige wijzigingen in de districten Leyden, Delft en 's Graven- J hagc gehragt, ten gevolge waarvan van het district Leyden worden afgeno- jij men de gemeenten Slompwijk, Zegwaard, Zoetermeer, die naar Delft, en 9 Veur, dat naar 's Gravenhage wordt overgebragt; terwijl van Delft worden afgenomen de gemeenten Benthuizen, Ilazerswoude en Boskoop, die naar Leyden worden overgebragt. In ons vorig nommer is reeds gemeld, dat het wets.ontwerp met 48 tegen 8 stemmen werd aangenomen. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de tweede maand van 1864, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft ƒ9,790,709.59, zijnde 489,246.874 meerder dan in 1863. Ter completering van het voor dit jaar naar Oost-Indië uit te zenden getal kavalleristen en artilleristen is door het dep. van oorlog bepaald, dat weder voor geoefende miliciens, tot de beide wapens behoorende, de gele genheid is opengesteld om in koloniale dienst te worden toegelaten, onder f genot der vastgestelde gratificatie van ƒ150. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Roller- dam is, ten opzigte van de regeringsvoordragt tot wijziging der gemeente wet, wat betreft de plaatselijke belastingen, door de commissie van finan ciën geadviseerd dat er voor de gemeente Rotterdam geene aanleiding be slaat om zich met bezwaren legen die voordrag! tol de tweede kamer te wenden. Hel gevolg van de wijziging der wet zou zijn, dat er een te kort zou ontstaan voor de gemeentekas van ƒ45000, waarin alleen zou kunnen voorzien worden door eene verhooging van de plaatselijke directe belasting. De commissie acht bel evenwel niet wenschelijk daartoe te besluiten. Zij geelt er de voorkeur aan, out den niet zwaar drukkenden accijns op de boter Ie behouden en daartoe aan de hooge regering eene bijzondere wet aan te vra gen. Daardoor zou, in plaats van een verlies van p. m. ƒ45000, een over schot van ruim ƒ50000 ontslaan, waarmede de commissie alsdan de plaat selijke directe belasting wil verminderen. Burgemeester en wethouders heb ben zich met die zienswijze vereenigd. Naar men verneemt, zegt de N.R.C., moet er te Rhoon een gruwe lijke misdaad zijn gepleegd. Een aldaar woonachtige Franschman, van be roep koperslager of ketellapper, heeft zijne vrouw door eenige slagen met een bijl op het hoofd vermoord. Genoemde Franschman heeft, naar men ons mededeelt, vroeger gedurende vele jaren te Charlois gewoond en is aldaar gehuwd In het afgeloopen jaar is hij plotseling krankzinnig gewor den en naar het geslicht te Dordrecht vervoerd, doch na eenige weken aldaar te zijn verpleegd geweest, heeft hij dat gesticht schijnbaar hersteld verlaten. Daarna heeft hij zich naar België begeven, doch was nu weder sedert een paar maanden te Rhoon in zijn oud beroep gevestigd. Men denkt dus dat hij wederom een aanval van verstandsverbijstering gekregen heeft. De vrouw was eene Vlaamsche, omstreeks 30 jaren oud. Te Dubbeldam is Woensdag II. eene huizing met schuur afgebrand, waarbij de geheele inboedel, eene hoeveelheid hooi en 14 stuks vee een prooi der vlammen is geworden. Het perceel werd bewoond door C. Brand en J. Kimmelen de goederen van den eerstgenoemde waren tegen brand schade verzekerd. Brand en zijn broeder zijn gevangen genomen en naar hel luiis van arrest te Dordrecht overgebragt. Te Utrecht heeft gisteren de hoogleeraar Buys Ballot hel rectoraat der hoogeschool overgedragen aan zijnen opvolger, den hoogleeraar Doedes, met liet bonden eener lattjnsche redevoering in het groot auditorium. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Vrouwen-Parochie (Friesland) zijn door wijlen den heer J. A. Palsma gelegateerd 2 cert. N. W. S. 2} pCt., elk groot ƒ1000, met bepaling dat zij iii het grootboek moeten wor den ingeschreven. De heer nir. A. J. van Royen, benoemd tot iid van de eerste kamer der staten-gencraal voor de provincie Groningen, beeft, uithoofde van per soonlijke bezwaren, voor deze benoeming bedankt. Uil Tilburg meldt men het volgende: Dingsdag II. had op het station Rijen een droevig ongeluk plaats. De persoon van A. E., alhier woonach tig, was 's morgens met den eersten trein naar Rijen vertrokken en wilde met den middagtrein van daar herwaarts lertigkeèren. Uit vrees van den trein te missen, had hij zich in het zweet geloopen. li ij kwam echter nog tijdig genoeg, en nuttigde in de wachtkamer een glas water. Onmiddellijk werd hij ongesteld en was weinige oogeublikken later een lijk. Naar men verneemt hebben de geestelijke zusters van hel klooster te Heythuizen (Limburg), behoorende tot de orde der Franciskauenhare dien sten aan den koning van Pruissen aangeboden om gekwetste en zieke mili tairen op te passen en Ie verplegen. De koning heeft haar aanbod aange nomen, weshalve zij reeds gereed zijn om op het eerste berigt naar het slagveld te vertrekken. Te Ostlintel, bij Norden, heeft een vreesselijk voorval plaats gehad. Een arbeider aldaar, die reeds eenigen tijd niet al te wel bij hel hoofd was, heeft, eensklaps geheel woedend geworden, twee kleine kinderen zijne kleinkinderen, zoodanig met eene mestvork geslascn, da! hel jongste, nog eene zuigeling in de wieg, spoedig daarna is bezweken. Hij zegt, ter zijner verontschuldiging, dat hij de kinderen heeft gedood, omdat zij dan engelen zouden worden. 's GRAVENHAGE, 19 L«aart. Z. M. heeft a3ti den heer dr. P. Bleeker, staatsraad in buitengewone dienst, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Gendrin- gen de heer P. J. Grobbée, thans te Dinxperlo; en te Dinxperlo de heer J. H. L. Offerhans, thans visiteur der in- en uitgaande regtet; en accijnsen 3dc kl. te Arnhem. Voorts is aan den lieer jhr. VV. B. van den Santheu velop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van be waarder Der hypothekenenz. te Dordrecht. Z. M. heeft goedgevonden bij hel wapen der cavalerie te benoemen, bij het 4dc reg. dragonders, tol lslcn luit. den 2dcn luit. H. G. J. Maas Geestcranus, van hel corps, en op non-activiteit te stellen den lslcn luit. G. J. Ussel de Schepper, van het 3dc reg. dragonders. Gisteren heeft aan hel ministerie van marine de aanbesteding plaats gehad van onderscheidene benoodigdheden bij de directie der marine te Wil-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1