gedurige afbrokkeling en het dezer dagen gehcerscht hebbende onstuimige j weder, die polder in gevaar van doorbraak en inundatie. Gelukkig is het weder eenigzins bedaard en houdt de afbrokkeling opzoodal er hoop be slaat, dat men den dijk zal kunnen behouden. De ingenieur van lllersutn en hel dijkbestuur van den polder houden een onafgebroken toezigl, terwijl 300 man arbeiden om het weggevallen gedeelte der sleenglooijing door eene noodverdediging te vervangen en een aantal daartoe gerequireerde landlie den zijn, met kar en paard, bezig, om den dijk aan de binnenzijde te verzwaren. De val was zeer onverwachtdaar men op dat gedeelte nog eene plaat voor den dijk had, van wel 150 a 160 el lengte; die plaat is niet alleen weggevallen, maar ook een gedeelte van de sleenglooijing ver nield. Op de plaats, waar men voor weinige dagen nog mosselen zocht, is nu bij laag water reeds 10 a 20 ellen diepte. Het is te hopen, dat het ge lukken zal, door zooveel ijverige inspanning, den vruchtbaren polder te behouden. In de te Roermond verschijnende weekbladen leest men een voor die gemeente zeer vlcijenden brief van den minister van binnen), zaken, waarbij berigl wordt, dat er op staatskosten eene rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus zal worden opgerigt. Algemeen is dit besluit des minis ters met groote blijdschap vernomen; er is gevlagd, geïllumineerd en er zijn groote feesten gegeven. Reeds vroeger is gemeld, dal deze school in de gebouwen, aan de stad toebehoorende en tot nu toe bij het bis schoppelijke collegie in gebruik, zal worden gevestigd, terwjjl aan den bisschop van wege de stad is aangeboden een stuk grond met ƒ40,000 voor den aanbouw van een nieuw bisschoppelijk collegie en eene jaarltjksche bij- drage uil de gemeente fondsen van 1500. 's GRAVEN RAGE 17 Haart. Z. M. heeft eene gratificatie van 10 en een loffelijk getuigschrift ver leend aan J. van Dongen, schippersknecht te Ellen, wegens liet aldaar met levensgevaar redden van een door het jjs in de haven gevallen kind, op 7 Febr. II. Tol kantouregter te 's Gravenhage is benoemd de heer mr. J. b. L. Wentholt, thans plaatsvervangend kantouregter te Rotterdam en procureur bij de arrond.-regtbank aldaar. Tol ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Varsse- vcld de heer D. A. van Wolframsdorff, thans surnumerair, en te Uonlenisse de heer A. van der beek, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf op wachtgeld. Z. M. heeft den hoofdingenieur der marine bij 's rijks werf Ie Wil lemsoord P. A. Bruyn eervol uit die betrekking ontslagen, onder toeken ning van pensioen; voorts eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan den kapitein der artillerie van het leger in INed. lndië G. F. A. boer, en aan den kapitein L. A. M. Rotiiers, van het 6de reg. infanterie, mede onder toekenning van pensioen, en aan den laatstgenoemde met toekenning van den rang van majoor. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen r bij het 2de reg. tot kapitein 3de kl. den l"en luit.-adjudant P. G. A. Lan- jij zing, van het corps; bij hel 85le reg. tol lsten luit. den 2den luit. J. W. 11. Deurinkvan hel corps. Gelijk steeds in vorige jaren werd ook nu den 17dcn Maart der nage- |l dachlenis van koning Willem II hulde gebragt door het nederleggen van j een rijken bloemenkrans op hel voetstuk van het standbeeld ter eere van j dien vorst. lil de zitting van de tweede kamer van gisteren is behandeld het wets ontwerp houdende bepalingen voor hel geval van wanbetaling van boeten in strafzaken. Het stelsel van dal ontwerp berust op de vervanging der geld boete door gevangenisstraf bij onvermogen zoowel als bij onwil van den veroordeelde. Over het algemeen konden de leden zich met deze voordrag! wel vereenigen; de heer van Gollsteiu zag er echter eene miskenning in van den eerbied aan de persoonlijke vrijheid verschuldigd, welk beweren door andere leden en ook door den minister wederlegd werd. IVadat enkele artikelen der voordragt in den loop der beraadslaging waren gewijzigd, is j het wets ontwerp met 57 stemmen tegen 1 stem, die van den heer van j Gollstein, aangenomen. In deze zitting zijn nog ingekomen twee wets ontwerpen, nameljjkeen tot regeling der pensioenen der prot. predikanten en predikants-weduwen ter vervanging van dalgeen dat in eene vorige zit ting onafgedaan was geblevenen een lol bekrachtiging eener provinciale belasting in Overijssel. sonenzeker niet veronderstellende dal de doorbraak zoo snel en zoo sterk zou zijn. Toen men na veel inspanning het water, dat lot aan den rand van hel reservoir stond, slechts 4 of 5 voet had doen'zakken door afleidin gen, brak de massa door den dam en sleepte vervolgens alles mede. Huizen en hoornen werden weggespoeld als waren zij speelgoed geweesten zoo volkomen was de verdwijning der huizen dal op de plaats waar zij ston den niets hoegenaamd overbleef en men deze niet herkende, liet reservoir was 90 voet diep en besloeg eene oppervlakte van 95 acres. De Times deelt het volgende berigt uit Shangai mede: Er is aan de buitenlandsche gezanten te kennen gegeven dat de originele staatsstukken behelzende de verdragen met de Europcsche mogendheden bij den brand in het paleis van den Taikoen alle door de vlammen zijn vernield. Deze ken nisgeving mag eene list zijn of niet, in allen gevalle geeft zij ons eene uit muntende gelegenheid om aan te dringen op het vernieuwen van die trac- talcn, ditmaal ook met de onderteekening van den Mikado of geestelijken souverein. Te Santiago, in Chili, alwaar onlangs de hoofdkerk is afgebrand, heeft thans weder eene aardbeving plaats gehad. Gelukkig zijn daarbjj geene menschen omgekomen. FKAMkRIJk. PARIJS, 15 Maart. De Moniteur doet de volgende mededeelingSedert eenige dagen wa ren openbare bijeenkomsten in de volkrijkste wijken van Parijs belegd, onder voorwendsel van de keuze van goede afgevaardigden naar het wetgevend ligchaam te bevorderen. In die vergaderingen werd de regering lievig aan gevallen, weshalve zij werden ontbonden en een geregtelijk onderzoek is aangevangen. Geen openbare bjjeenkomst mag gehouden worden zonder vergunning. De regering zal voortgaan met de wet te doen eerbiedigen. Door het dagblad le Siècle wordt medegedeeld eene verklaring van ruim 400 handwerkslieden uil de hoofdstad, waarbij zij hunne ontevreden heid betuigen over de voordragt der regering lot wijziging der strafbepa lingen tegen coalitie of onderlinge aaneensluiting van werklieden. De rege ring wil aan de arbeidslieden vrijheid geven om zich ouderling over het te bedingen werkloon en over de voorwaarden van het werk in liet algemeen te verstaanmits daarbij geene gewelddadige of bedriegelijke middelen wor den aangewend. Deze laatstgemelde beperking schijnt aan de ondericekc- naren der verklaring niet bepaald genoeg om hen voor willekeur en partij digheid der regtbanken te beveiligen; zij verlangen dat de strafbepalingen betrekkelijk coaliliën van werklieden geheel afgeschaft en door niets ver vangen worden, zoodat de stral bepalingen der algemeene wet tegen geweld dadige en bedriegelijke handelingen ook toepasselijk zouden zijn op hetgeen bij bet onderling overleg lusschen de werklieden zon voorvallen. Opdat de vrijheid van aaneensluitingdie de regering aan de handwerkslieden wil gevenwezenlijke vruchten voor hen drage en haren invloed ordelijk en regelmatig kunne uitoefenen, verlangen zij voor zich het onbeperkte regt van vereeniging en vergaderingalsmede de instelling van kamers van koop handel, die deels door de werklieden en deels door de werkgevers zoudeu worden verkozen. De Moniteur bevat berigten uit Mexico van 14 Febr. Daarin komt o. a. het volgende voor De tijding van de aanneming der kroon door den aartshertog Maximiliaau is overal in Mexico met geestdrift onlvaugen. Naar aanleiding daarvan is den 4dcl1 Febr. in de domkerk der hoofdstad een Te Deum gevierd door den aartsbisschop van Mexicobijgestaan door den aarts bisschop van Gnadalaxara en den bisschop van Potosi, in bijzijn van den Frauschen opperbevelhebber, van den gezant van Frankrijk, van al de over heden en van den grooten staf der Frausch-Mexicaansche krijgsm.igt. Dit voorbeeld is overal in de onderscheiden provinciën gevolgd. De generaal Hazaine, de opperbevelhebber van hel Fransche leger, is in hel begin der maand in de hoofdstad teruggekomen na eenen togt van ruim 400 uren in twee en eene halve maand gedaan le hebben en overal naar wensch geslaagd te zijn. De tegenwoordigheid der Fransche troepen heeft in alle oorden des lands eene uitnemend goede uitwerking gehad. Juarez schijnt langs den Rio Bravo del Norle de wijk naar de Vereenigde Stalen te nemen. De Patrie meldt, dat de diligence, die onder anderen ook officiële be rigten van den opperbevelhebber moest overbrengen en begeleid werd door zeven Fransche soldaten en een sergeant, den 26slcn Januarij in den berg pas van Capulalpar door eene bende van 200 man overvallen werd. Het Fransche geleide, het gevaar in zijn vollen omvang ziende, nam de vlugt in een huis, waar het zich verschanste. Maar het hoofd der bende maande de Franschen aan zich over te geven; hetgeen geweigerd werd, zoodat zij zich met de bajonet en hunne kogels verdedigden. Nadat de Franschen zich aldus een tijdlang dapper verdedigd hadden, kregen zij gebrek aan kogels, en dit was voor het hoofd der bende het sein om hel huis met zijne manschappen te bestormen, liet. gevolg hiervan was, dat het geleide (e'e'n man was reeds gesneuveld) gevangen werd genomenzonder dat men weet wat er verder van geworden is. Aartshertog Maximiliaau heeft een vertrouwd persoon naar Rome ge zonden om de onderhandelingen met den Paus over de bezittingen der Mexikaansche geestelijkheid voor te bereiden. Van de afdoening der zaak hangt het af of de aartshertog al dan niet naar Rome zal vertrekken. In hel hotel Drouot alhier is de openbare veiling der verzameling van kunstvoorwerpen uit de kunstgalerij des aartsbisschops van Rennes gehou den, door wien deze verkooping bestemd was om uit het zijne tot vollooijing zijner hoofdkerk hij te dragen. Een uit 25 brillanlen zameugestelde ring bragt 3650 frs., een andere, de middelste steen waarvan een prachtige, j met briljanten omzette robijn is, 10000 frs. op. Eene aan Karei Dujardiu toegeschreven schilderij gold 2200 frs. en een aan Frans Mieris toegeschre ven portrelsluk 2800 frs. Door het genootschap l'Union is besloten den lieer Coqucrcl (den BUITENLANDSCHE BEKIGTEN.j GNGELAN». LONDEN 15 Maart. De aartshertog Maximilaan en zijne gemalin hebben terstond na hunne aankomst alhier een bezoek bij hunnen vader, den koning van België, afgelegd, en voorts aan een luisterrijk diner bij den prins van Wallis deelgenomen. Heden zijn deze vorstelijke personen weder naar België ver- I trokken. Omtrent de overslroomiug nabij Sheffield verneemt men nog de vol- geilde bijzonderheden. Het aantal dooden wordt op 250 geschat, en de 1 schade op zes milliocn guldens Tusschen Matlock en Hillsborough, een afstand van vier mijlen, zijn de meeste slagloffers gevallen. Gcheele rijen huizen zijn weggespoeld. In drie huizen zijn 25 personen gedood Tusschen Wardsend en Sheffield vond men hier 14, daar 10, elders weêr 13 lijken onder molens of in hel slijk gespoeld Te Necpsend zijn 900 acres tuinen verwoest en gehecle gezinnen verdronken; men beeft daar reeds 150 lijken gevonden. Er is dadelijk eene algemeene inzameling geopend en men zal ook elders hulp inroepen. Honderden bezitten niets meer dan hun nachtgewaad. In den avond van Vrijdag bespeurde men groote scheuren in dc omdijkingi doch de werklieden waarschuwden alleen dc in de nabijheid wonende per-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2