LEOSCIIE COURANT. VRIJDAG 18 MAART. c ws .Cv} 1804 De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. \imw; N". 54, De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCflE BER1GTEN!. LEYDEN17 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is benoemd tol lid der plaatselijke commissie van geneeskundig loevoorzigt de heer M. J. Schretlen, en, op zijr. verzoek, een eervol ontslag verleend als stads-doctor aan den lieer dr. Jacs. van Kaathoven. Op nieuw werd in behandeling gebragt de voordragt omtrent de voorgestelde wijzigingen in de gemeentewet. Over eenkomstig de conclusie van hel rapport van de commissie van financiënin wier handen deze voordragt was gesteld, is met 20 tegen 2 stemmen besloten zich betreffende deze regerings-voordragt tot de tweede kamer der stalen-gene- raal te wenden. Enkele leden gaven te kennen dat zijniet ingenomen met het accijns-stelsel, voor het indienen van een adres stemden, alleen onder voorwaarde dat men d a a r b ij de beginselen zou huldigen in het adres van den Amsterdamschen gemeenteraad nedergelegd. De voorzitter uitte de mee ning dat hel rapport der commissie van financiën, vooral het slot, grond gaf om aan te nemen dat ook zij in dien zin een adres wilde opgesteld hebben. Het ontwerpen van het adres werd daarop aan de commissie van financien 'opgedragen. Vervolgens kwam in beraadslaging de verordening op den ijk en herijk van het botervaatwerken werden artl. 1—7 daarvan goedgekeurd, met enkele wijzigingen evenwelook om aan verschillende door belanghebbenden ingebragte bezwaren te gemoet te komen. Bij art. 1 werd de bepaling gehandhaafddat ook botervaatwerk ter markt of aan de waag wordt toegelaten, dat elders volgens de daar beslaaude wettelijke voorschrif ten is vervaardigd en geijkt. Voortzetting in de volgende vergadering. Gisteren morgen had op de begraafplaats aan het einde der Groene- steeg ecne treurige plegligheid plaats. Aldaar werd hel stoffelijk overschot van den heer M. H. V. Esser, candidaat in de geneeskunde aan onze hooge- schooldie na eene korte doch hevige ziekte door den dood aan zijne ouders en vrienden en aan de geneeskundige wetenschap, waarvan hij een zoo ijverig beoefenaar was, werd ontrokt, ten grave gebragt. De rector magnificus en de secretaris van den akademischen senaatde hoog leeraren Ualbertsma en Cobet, benevens een groot aantal studenten, met de banieren van het corps en der faculteitenhadden zich bij de nabe staanden aangesloten om den overledene de laatste eer te bewijzen. Bij het graf werd door leden van de liedertafel de Avondster, met muziek begeleid, een roerend gezang aangeheven, terwijl door den praeses van het studenten corps in eene toespraak eene warme hulde aan den ontslapen medebroeder werd gebragt. D». Rutgers van der Loeff was, namens de familie, de tolk van hare erkentelijkheid voor zoovele bewijzen van hartelijke deel neming. Uet heeft [den ed. aclitb. heer burgemeester dezer gemeente behaagd aan te nemen de uilnoodiging om beschermheer te zijn van het mannenkoor, ojigerigt door het alhier gevestigde departement der maatschappij Tot nut van 't algemeen. Woensdag 9 dezer werd in hel locaal de Baaihal" alhier een feesl-avond gehouden voor de leerlingen der hoogste klasse van de volkszangschool opgerigt door het departement Leydcn der maatschappij Tol nut van 't al gemeen. Tol bijwoning daarvan waren ditmaal de heeren donateurs dier school en, zoo als gewoonlijk, ook de ouders der leerlingen uitgenoodigd. Om deze in de gelegenheid te stellen van de vorderingen der leerlingen ken- uis te nemen, werd een twintigtal zangstukjes, zoo voor solo als koor, ten gehoore gebragt. De kleine zangers en zangeressen deden hunnen verdien stelijken onderwijzers alle eer aan en toonden dal het door hen genoten gratis-onderwijs goede vruchten draagt. Vele ongeveinsde blijken van te vredenheid over hunne vorderingen moglen hun dan ook ten deel vallen, terwijl het niet ontbrak aan bewijzen van hooge ingenomenheid met deze allezins nuttige inrigting. De voorzittende commissaris, de heer J. H. Eich- tnan, hield na afloop van het onbekrompen onthaal, dat den leerlingen Tverd aangeboden, eene allezins gepaste en hartelijke toespraak, waaruit tevens bleek dat bij commissarissen dezer school het plan bestaat om daar aan eene klasse toe te voegen voor leerlingendie geene scholen meer be zoeken en hel werkzame leven zijn ingetreden, waardoor hun de gelegen heid ontbreekt om het genoten onderwijs door herhaling en oefening te bewaren en voort te zetten; deze klasse zoude dan noodwendig des Zondags moeten bijeenkomende uitvoering van dit plan werd nog slechts vertraagd door gemis aan de noodige geldelijke ondersteuningwelke door heeren commissarissen wordt gezocht; wanneer men nagaat hoe onvermoeid zij steeds ijverig werkzaam zijn om het onderwijs in den zang te bevorderen en voor velen toegankelijk te stellen, waarvan ook reeds de burgerzangschool en het mannenkoor kunnen getuigen, terwijl de aan hunne zorgen toevertrouwde inrigtingen steeds in omvang en bloei toenemenen als men bespeurt hoe zjj woekeren met de hun verstrekte bijdragen voor deze volkszangschooi die in het afgeloopen jaar ongeveer 350 leerlingen telde, dan voorzeker zul len zij de verlangde ondersteuning spoedig vindeninmiddels heeft de heer F. S. van de Pavord Smits, als commissaris-penningmeester, zich tot het i geven van nadere inlichtingen bereid verklaard. Van wege het ministerie van binnen), zaken is het volgende bekend gemaakt: De bestellers van den rijkstelegraaf mogen, wanneer zij een tele gram afleveren, welks afzender tevens het antwoord heeft betaald, dat ant woord naar het kantoor medenemenindien het hun terstond wordt over handigd. Vermits gebleken is, dat men die bedienden somtijds zeer lang op het antwoord laat wachtenen zulks ten nadeele van andere op be stelling wachtende telegrammen worden belanghebbenden gewaarschuwd dat de dienst van hel medenemen van een vooruitbetaald antwoord naar het kantoor alleen op de bovengemelde voorwaarde kan worden bewezen. Van eene doorgaans goed onderrigle zijde vernemen wij, dat de mi nister van binnenl. zaken zijn wensch zoude hebben te kennen gegeven, dat het wetsontwerp tot regeling der grondbelasting in Limburg niet in be handeling worde gebragt, en dal daarom de minister van financiën niet zoude antwoorden op het verslag der commissie van rapporteurs Dit be sluit zoude genomen zijn ten gevolge der in Limburg ondervondene oppositie en de nict-herkiezing van den heer Cornelis als lid der tweede kamer. Amst.Ct Bij de Ie Dordrecht gehouden herslemming ter verkiezing van een lid der prov. staten van Zuidholland, zijn uitgebragt 297 geldige stemmen. Daarvan heeft de heer Smits van Nieuwerkerk 103 en de heer Sloop 134 op zich vercenigd, zoodal de eerstgenoemde is gekozen. Dingsdag morgen zijn ter reede van Nieuwe Diep drie Ooslenrijkschc oorlogsstoomschepen aangekomen. Te Nes en op meer andere plaatsen van het eiland Ameland zijn dezer dagen verscheidene Ijjken aangespoeldwaarschijnlijk afkomstig van liet schip tVilhelmsburgin de maand December jl. op Terschelling verongelukt. Uit Deventer meldt men aan het II. D.Wij vernemen dal onze stad genoot Willem van Essen, die voor weinige jaren als lslc sleurman op kloekmoedige wijze een Fransch schip met hare bemanning redde en des wege o. a. door den keizer van Frankrijk met 't ridderkruis van 't Legioen van eer werd versierd, op jeugdigen leeftijd als koopvaardijkapitein Ie Hong kong is overleden. Te Groningen ontdekte Zondag II. eene 70-jarige jufvrouwtoen zij gereed stond om naar de kerk te gaan, dat er vuur in den mouw van haar japon was geraakt. In een oogenblik vatte haar japon vlam, zoodat zij, om hulp te roepen, buiten de deur snelde, liet vuur verspreidde zich even wel nu nog meer en voor dat de huren hulp konden aanbrengenwas zij reeds met vele brandwonden overdekt, zoodat men voor het behoud van haar leven vreest. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt is de waterstand in die streken niet zeer gunstig. Alles wal men om de stad ziel, is enkel water. De weg van 's Bosch naar Vlijmen staat op het punt van te overstroomen. Over de Siugelkaden en den Diezedijk stroomt reeds seder.t drie dagen het water, zoodal bij den minsten was of hlijveilden storm uit het westen, de gemeenschap met de Langstraat is afgesneden. Ook in Drenthe hebben de jongste menigvuldige regens een buitengewoon hoogen waterstand veroorzaakt. In hel zuidwestelijk gedeelte der provincie, vooral te Meppel en omstreken, heeft men bijna een zeegezigt. Van daar tot Zwartsluis heeft men slechts ééne watervlakte, waarin zich als eilandjes enkele boerenhofsteden voordoen. Te Bergen-op-Zoom heeft men, bij de vergravingen van het glacis dier vesting voor de spoorweglijn naar Woensdrecht, een menschelijk geraamte opgedolven met een nog ongeschonden metalen helm op het hoofd, waarbij twee ponjaarden en drie ijzeren spaden lagen. Vermoedelijk zijn het de overblijfselen van een der Spaansche strijders uil de belegeringen van 1588 onder Parma of van 1622 onder Spinola. Het is te bejammeren, dat men heeft toegelaten, dat deze voorwerpen door de arbeiders zijn verkocht ge worden, daar zij voor eene verzameling van oudbeden misschien ecne his torische waarde bezitten. Uil Middelburg meldt men dat de aldaar in Julij te houden tentoonstelling van brandspuiten brandbluschmiddclen en brandreddingstoestellen zeer belang rijk zal zijn. Bij de commissie zijn van een paar der meest beroemde Londensche fabriekanten van stoombrandspuiten toezeggingen ontvangen, dat zij ieder een dergelijk werktuig zullen inzenden. Ook handbrandspuiten worden van verschillende zijden ingewacht. In den nacht van VVoensdag op Donderdag is er een dijkval van ruim 200 ellen ontslaan aan den zeedijk van den calamiteusen Vliele polder in Noord-Bcvelandgemeente Wissekerke. Ondanks de onmiddeljjk in het werk gestelde pogingen tot behoud van het bedreigde gedeelte, was, door

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1