Per Telegraaf. dericia en Alscn begeven. Volgens tijdingen uit Kopenhagen had er voor Dunpel een gevecht van weinig belang plaats gehad. Vijf Deensclie stoomschepen waaronder bodems van veertig stukken geschut, kruissen voor Slraalsundwaar eene Pruissische flolille nog tus- schen het ijs besloten zit. De Hamb. Nachr. melden, dat te Veile in Jutland vele burgers zijn ter dood gebragt wegens aanslagen op de Duilsche troepen. 108 Oosten- rijksche soldaten zouden, volgens dat blad, onverhoeds door de burgers overvallen en gedood zijn. De Köln. Zeit. bevat het berigt, dal bij het leger de strengste beve len gegeven zijn om alle correspondenten van dagbladen te weren. Weldra, ze<u°semeld blad, zal hel gemakkelijker zijn door hel oog van eene naald te" kruipen dan in het leger door te dringen en berigten te leveren om trent hetgeen voor de Duppeler schansen of op eenig ander gewigtig punt plaats beeft. De Prov. Zeit. für Schlesien meldt het volgende: Te Trebnitz heeft zich een comité gevormd lot hel bijeenzamelen van gelden, waardoor het in staat zal gesteld worden een gepast en duurzaam geschenk te ver eeren aan den militair, die het eerst de Duppeler schansen zal beklim men, in geval zij zullen bestormd en vermeesterd worden. Natuurlijkerwijze wordt hier aangenomen, dat met zekerheid kan worden uitgemaakt, wie hel eerst de vijandelijke wallen zal hebben beklommen en zal het aan te bieden geschenk worden gewijzigd, naar gelang van den persoon, wien het zal behooren gegeven te worden. Uit Posen wordt gemeld dat op de grenzen in de nabijheid van Strzelno vier met wapenen van verschillende soort beladen, van boven met aardap pelen bedekte wagens door de aldaar gestationeerde militairen in beslag genomen en te Posen binnengebragt zijn. De waarde der wapenen wordt op 11000 thaler begroot. Twee der voerlieden zijn gevangen genomen, de beide anderen gevlugt. In Gallicië wordt de staal van beleg met groote gestrengheid ten uit voer gelegd. Te Lembcrg zijn de huiszoekingen en gevangennemingen aan de orde van den dag. De gevangenissen zijn zoozeer niet gevangenen op gevuld, dal de policie zich genoopt vond twee huizen te huren alleen tot opsluiting van verdachte vrouwen. De Petersb. Zeit bevat een officieus artikel, waarin hel gerucht wordt gelogenstraftdat de maatregel van Oostenrijk, waarbij Gallicië in staat van beleg is verklaard, een uitvloeisel is van de overeenstemming tusschen die mogendheid en Rnsland. Voorts beschuldigt genoemd blad de Morning Post, dat zij de wcder-verschijning der Heilige Alliantie verkondigd heeft, alleen om Frankrijk zijne lijdelijke houding in de Deensclie quaestie te doen verlaten. De handelingen der beide groote Duilsche mogendheden, zegt hel verder, zijn nog niet van dien aard dat zij eene tusschenkomst wettigen. De militaire operatiën in Jutland ruster. op strategische gronden, en wat Rusland aangaat, het is, ook zonder den slaat van beleg in Gallicië, sterk genoeg omals de opstand in Polen op nieuw hel hoofd verheftdien te vernietigen. BERLIJN, 14 Maart. De Kreuzzeitung heeft vernomen, dat het beschie ten der Duppeler schansen aan den kant van Wennigbund gisteren avond is aangevangen. KOLD1NG, 13 Maart. De ligt gekwetste Oostenrijksche soldaten zijn vervoerd; 50 zwaar gewonde mansahappen moesten achterblijven. Door liet ongunstige weder is de gesteldheid der wegen uiterst slecht. PARIJS, 14 Maart. De Pays verzekert dal Reijeren dezelfde politiek zal blijven volgen, die het ten opzigte van de quaestie der Deensche hertogdom men tot nog toe gevolgd heeft, daar de nieuwe koning het als zijn eersten pligl beschouwtin dit opzigl aan de wenschen zijns vaders te voldoen. La France, sprekende over de geruchten betreffende eene conferentie, meent te kunnen verzekeren dat Engeland en Rusland zich beijveren om Denemarken over te halen tot een wapenstilstandop den grondslag der bepaling, dat ieder der vijandelijke partijen, tijdens de onderhandelingen, in hel bezit blijft der door haar alsdan bezette stellingen, liet blad voegt er bij, dat de beide genoemde mogendheden hierbij de Deensche regering opmerkzaam hebben gemaakt op de herhaalde verklaringen van Pruissen en Oostenrijk, betreffende hunne gezindheid tot eerbiediging der onschendbaar heid van Denemarken, zoowel als op het feit, dat de beide groote Duilsche mogendheden thans haren invloed op den Duitschen boud trachten uit te oefyienten einde de gezamenlijke Duilsche staten te doen besluiten tot de aanneming van het voorstel betreffende eene conferentie op den hierboven genoemden grondslag. LONDEN, 14 Maart. De heer Layard heeft in het lagerhuis naar aan leiding eener interpellatie medegedeeld, dat de Deensche regering zich, blijkens bekendmaking, bereid heeft verklaard om aan de Duilsche schepen, die door onvoorziene omstandigheden verhinderd zijn geworden uit te loo- pen, een naar billijkheid berekenden termijn te stellen, binnen welken zij alsnog ongehinderd de havens zullen kunnen verlaten. De tweede Japansche ambassade heeft ten doel om aan de belangheb bende mogendheden bekend te rneken, dat de Japansche regering besloten heeft de haven van Yokuhama niet toegankelijk te stellen. PARIJS, 15 Maart. De Moniteur berigt hel volgende: De keizer had den hertog de Moray opgedragen een rapport in te dienen over de geschil punten betreffende het Snez-kanaal. Dit rapport hield de grondslagen in der schikking welke den keizer billijk voorkwam. De conclusiën werden medegedeeld aan den onderkoning van Egypte, die den keizer verzocht aan de moeijelijkheden tusschen de beide partijen een einde te maken. Door den keizer, die zich met deze scheidsregterlijke beslissing heeft belast, is alsnu eene commissie van onderzoek benoemd. HAMBURG, 15 Maart, liet heden versehenen nommcr der Hamb. Dlachr. beval een brief uit Slceswijk waarin gemeld wordt: De toestand der Deen sche troepen te Fridcricia is uiterst verschrikkelijk. Door de vermoeijende marschen zijn zij geheel uitgeput. Misnoegen heerscht onder hen en hunne hoop is aanmerkelijk verminderd. ING EZ OIV D E IV. Laatstleden Zaturdag werd alhier, in tegenwoordigheid van vele belang stellenden, ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van den godsdienst onderwijzer en krankbezoeker C. J. van Wjjk, wiens overlijden als een wezentiijk verlies niet alleen voor zijne nabestaanden, maar ook voor de llerv. gemeente alhier mag beschouwd worden. Zoo iemand over zijneu onvermoeiden ijver en zijne verdienste mag oordeelendan is hel de onder- geteekende, die als lid der commissie van godsdienst-onderwijs in bijzon dere betrekking tot hem stond en daardoor een zestal jaren het nut van 's mans arbeid heeft ondervonden. Niet zonder reden werd dan ook door den Wel-Eerw. Heer Kuyper, namens de leden van gemelde commissie, waarvan zich eenigen aan hel graf bevonden, een woord van hulde aan zijne verdienste uitgesproken. Groot was het aantal personen welke hij zoo door zijne herhaalde bezoeken als door zijn getrouw onderwijs lot lidmaten onzer gemeente heeft opgeleid, en als een bewijs van 'smans ijver mag ik hier nog bijvoegen, dat hij voor hen die daartoe geenen anderen tijd konden vindeu, zijne lessen lol in den laten avond hield en zelfs zijn ondervvjjs op hel ziekbed heeft voortgezet; wjj mogen dan ook vertrouwen dat zijne goede arbeid bij velenmaar vooral ook bij zjjne voormalige leerlingen, in dankbaar aandenken zal blijven. C. C. van der HOEK, 15 Maart 1864. oud lid der bovengem. Commissie. STADS-BEKIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 17den Maart 1864, "s namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een lid der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. 2°. Verzoek van dr. Jacs. van Kaalhovcn, om een eervol ontslag als stads doctor. 3°. Voordragl omtrent de voorgestelde wijzigingen in de gemeentewet. 4°. Verordening op den ijk en herijk van het botervaatwerk. 5°. Adres lot hel des nachts openstellen van den toegang door het hek vervangende de Heerenpoorl. 6". Plans en voorwaarden omtrent de vernieuwing a. der brug aan de Nieuwsteeg; b. a over den Rijn bij de Vrouwensteeg c. der brug over de Mare voor de Brandewijnsteeg d. eener brug over de Middelste gracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N° 85); Gelet op art. 5 der Verordening van den 29s,en October 1859 Gemeente blad N". 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe be lasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 3dcn Februarij 1860, N». 49; Doen te weten, dal het kohier van de plaatselijke directe belasting over 1Ö04 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 16Jen tot en met den 29ste0 Maart aanslaande ter Secretarie dezer gemeente, van 12 tot 3 ure, voor een ieder ter lezing is uedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Leyden, 14 Maart 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien de aill. 10, 34 cn 35 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37); doen te weten, dat de lijsten der personen, die tot het verkiezen van leden der Tweede Kamer van de Stalen- Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op lieden werden vastgesteld en gedurende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter inzage zijn nedergelcgd op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van liet Raadhuis: voorts dat van die lijsten zijn afgelaten de navolgende personen, die ecu of meer der voor het kiesregl gevorderde vereischtcn verloren hebben of overleden zijn K. van Assen, J. Blote, P. R. Boelen, G'. M. Rronkliuyze, A. de Bruyn, II. T. Coster, J. Dingjan, H. It. van Gelder, W. van Gent, B. Geyer, J. II.Groot hols, I. Henkes, 11. tloogenstraatenM. A. Kluit, H. Lelieveld, A. te Mey, J. M"lelT. Molkenboer, E. J. Nykamp, W. Pielers, \V. Rogge, .J. P. RoozcndaalI 11.Schip per, J. E. SchonibergC. C. Sleyffers, A. C. Valkis, J. F. Vogelvanger. van der Weyden, J. II. AVurster, C. J. van Wijk, D. Wijsman, die Overleden zijn, II. A. L. Beens A. D. Benders, I. Kooremau en J. P. Ramakers, die niet geble ven zijn in bet genot hunner burgerschapsregten. J. H. Adriaans, Dr. P. Bleeker, 3. M. Boezaart, J. Boogers, II. W. C. Bos, M. J. van Braningen, C. van Brederode, J. Breetvelt Wz., J. M. van Klinkenberg Dozy C. AV. Engelen, W. van Geer, Dr. G. van Gorkom, W. Hoogvliet, AU. II. Kist, J. H. Klok, J. Knaap, P. F. Meyers, J. B. Onnekink, AV. van Ravenhorst, AI. Reese, H. Rietvelt, J. J. Roelands, Mr. J. AV. Schuurman, A. J. Seljec, J. J. A'er- donk AIr. S. A. Verwey, II. AVouters en Jhr. F. G. A. J. van der AV'ijck, die de gemeente hebben verlaten gedurende den loop des jaars. N. Anes, A. G. BoekwytJ. van Riemen, J. J. Dille, J. J. van Dijk, G. Fak- keldey, H. E. H. Forlanicr, B. van Galen, J. var. Gigli, F. C. de Haan, J. J. Ilas- selbacli, AV. J. van der Horn, J. van Kampenhout, C. de Kier, tl. Limbeck, MeijerJ. II. Meijer, H. J. van Noulinys, G. Paulides, J. Petri, J. P. Privé, P. L. J. Sccrcvc, H. Slok, D. Speyer, L. Springer, J. AA', van der Steen, A. J. Thomas, J. A. Timmerman, J. C. Tykcn, J. J. van Waalwijk, D. van AVijk, A. AVijn- stroom, J. Zinkveyl en T. Zitman, die 7iiet tot den bepaalden census zijn aan geslagen voor de keuze van leden voor den Gemeenteraad. J. van HeikelJ. T. van der lily, A. de Bolster, S. Bronsgeest, I'. Buitendijk, .1. Chou- four, A. van der Harst, P. 't Hooft, C. HoogcndoornL. van Honsteile, H.J.Kcyzer, J. Alarjee, T. L. Afnusers, J. C. van Rosse, J. J. Sleyser, A. Slok, J. Smit, P. Ven- ker en C. Vreem, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden van de Ticeede Kamer der Stalen-Generaal en van de Provinciale Staten. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AA'ctliouilcrs voornoemd Leyden, 14 Maart 18G4. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER Srcivl.-iris.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3