LEADSCUE COURANT. WOENSDAG 16 MAART. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNBNLANDSCIiE BËRIGTEN. LEYDEN15 Maart. Wij vernemen dat van wcge directeuren der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen gevestigd te Rotterdamook tot onze stad- genootcn de uilnoodiging zal gerigt worden om jaarlijks iets bij te dragen lot instandhouding en uitbreiding dier inrigling. Door overlijden en an dere oorzaken is het getal contribuanten aanmerkelijk afgenomen, zoodat de dienst, de financiële hulpmiddelen in aanmerking genomen, zou moeten ingekrompen worden, zoo niet krachtdadige hulp wordt geschonken. Niets zou meer te betreuren zijn, daar de dienst, in plaats van inkrimping, eenc verdere uitbreiding vereischt, en wil de maatschappij aan hare roeping be antwoorden, de aanschaffing van nieuw uitgevonden reddingstoestellen en naar de nieuwste verbeteringen zamengestelde reddingbooten noodzakelijk gevorderd wordt. Hoe gaarne directeuren hiertoe zouden willen overgaan is zulks, bij de beperkte middelen waarover zij kunnen beschikken, niet mogelijk. Het zal dus, meenen wij, niemand bevreemden dat directeuren, bij dezen, stand der zaken, om geldelijke bijdragen verzoeken, zich over tuigd houdende dat velen belang stellen in hel bestaan en den bloei eencr maatschappij die gedurende bijna 40 jaren zoo nuttig is werkzaam geweest. Wij hopen dat hunne pogingen ook hier met eenen gunsligen uitslag mo gen bekroond worden, en dat de maatschappij in staat worde gesteld, niet slechts om te blijven bestaan, maar om met krachtige hand het werk dat zy zich tot taak heeft gesteld aan te vattenen ter redding van schipbreu kelingen die middelen aan te wenden, die de ondervinding elders als doel treffend heeft doen kennen. Het munt- en penningkabinet der hoogesehool is, sedert onze laatste opgaveonder anderen vermeerderd geworden Door den heer secretaris van hh. curatoren, van wege het ministerie van binnenl. zaken, met drie bronzen medailles uit de serie van J. Wiener te Brussel, zijnde n®. 32—34, en voorstellende de S'. Pauluskerk te(Rome, van binnen en van builen te ziende dom te Pisamede aan de binnen- en buitenzijde, alsmede, evenzoo, de kerk van S'. Front te Perigueux, een ge bouw uit de XI—XII eeuwen; verder met de groote medaille van Menger op het eerste halve eeuwfeest van Nederlands herwonnen onafhankelijkheid, gevierd in Nov. 1863, met het opschrift: Jugo peregrini excusso Auriaci sub tegmine luta. Eindelijk met de twee kleine bronzen medailles, op den 28ste° November 1863, van wcge de stedelijke regering Ie Utrecht uitgedeeld tot herinnering van het op dien dag plaats gehad hebbende halve eeuwfeest der verlossing dier stad uit de magt der Franschen. Door den heer C. N. Stibolt te Christiania, die vroeger de vier verschil lende zilveren Noorweegsche munten van den legenvvoordigen koning Karei XV ten geschenke zond, (gouden geld kende Noorwegen noch vroeger, noch heden ten dage) thans de koperen 4 skilling van dien vorst met het jaartal 1863, zijnde het ecrsle onder Z. M's regering geslagene muntstuk in dat metaal. Door den heer II. DannenbergStadtgerichtsrath te Berlijn, een beroemd numismatiens, behalve met eenige portretten, met vier munten van Miesco den ouden, en ce'n dito van Ladislaus II, koningen van Polen, met schil lingen van Gustaaf Adolf voor Riga, en van Christina en Karei Gustaaf voor Lijfland; verder met munten van eenen bisschop van Bazel; Saksische, Brandenburgsche bracteaten en dito van de steden Frankfort aan den Oder, Stendal, Salzvvedel, Kyrilz en Frankfort aan den Mein; een denier van Bra- cislas I, hertog van Boheme, eene munt van de abdij van St. Theresia in Beijerenenz. Door den heer Richard J. Keun, te Konstantiuopelmet de zilveren me daille geslagen tot aandenken aan de verovering van Montenegro in 1862. Op de voorzijde ziet men, boven eene liggende halve maan, het opschrift in het Ttirksch: Abdo'l Aziz KhanPadishah van het Ottomannische rijk, zich op den goddelijken bijstand verlatende. Op dc keerzijde vertoont zich het gebergte van Montenegro met een daarop geplant Turksch vaandel en een kanon op den voorgrond. Daaronder staat in eene cartouche Montenegro of) Karadagh 1279 (1862). Door een numismatischen vriend des kabinets in Gelderland, vooreen klein deel in ruiling tegen dubbelen des kabinets, de medailles, zoo in zil ver, brons als tin, op het 25-jarig beslaan van de Verecniging Sincere te in 1742; op de vrijverklaring van Noord-Amerika door Nederland in 1782; (door Lageman) op de vredespreliminaren lusschcn Engeland en Nederland tc Parijs 2 Sept. 1783 gcleckend; op het gebeurde te Utrecht 2 Aug. 1785; op de vereeniging der kantoren van lands-en stadsimpost te Amsterdam in 1804; erkentenis aan meiisehlievendheid (bij het instorten van eene brug) te Enkhuizen 15 Junjj 1815; op het overljjden der weduwe van prins Willem V, 9 Junij 1820; twee verschillende particuliere medailles op het eerste halve eeuwfeest van Nederlands onafhankelijkheid in Novem ber 1863, eenige afdrukken in verguld carton van zeldzame door Uoltzhey gegraveerde medailles; ettelijke Belgische penningenals een zeer fraaijedoor Braemt, op de oprigtiug eener maatschappij tegen brand en voor levensver zekering te Brussel; twee verschillende op den inlogt des konings en der koningin van België te Brussel, 19 Aug. 1832; eindelijk een door hel 10e arrondissement (de 10c wijk) te Antwerpen bekostigde, ter eere van Jonge- lings, den vervaardiger van het in 1840 voor Rubbcns opgerigte standbeeld. Door ruiling verkreeg hel kabinet weder een tweetal van die grootein het midden een vierkant gal hebbende, Javaansche stukken, aan beide zij den van figuren voorzien, welker beteekenis tot dusverre nog niet voldoende opgehelderd is en waarvan er een aantal afgebeeld zijn in: De munten van Nederlandsch Indiëdoor E. Nelscher en mr. J. A. van der Chijs, pl. XIIIXX, alsmede pi. XXIX en XXX. Eene onzer munten komt overeen met die op pi. XV, n°. 143, doch de tweede, met de voorstelling van een paard en kleine menschelijke figuur op de voor-, en van twee menschen op de keerzijde wordt op geene der platen van gemeld werk gevonden. Verder den uiterst zeldzamen denarius van keizer Koenraad II (1024—1039) geslagen voor Friesland Fresoniadat toen een zeer aanzienlijk deel van het Duitsche rijk uitmaakte, terwijl deszelfs grenzen later zeer ingekrom pen zijn. Er zijn slechts drie exemplaren van deze oude, voor de Neder- landsche numismatiek zoo belangrijke, munt bekend, die waarschijnlijk in het paleis te Nijmegen (later genoemd het Valkhof), misschien ook wel te Utrecht, toen reeds zeer aanzienlijk, of ook te Tiel, eene aanzienlijke han delstad, geslagen is geworden. Zij wordt afgebeeld op eene der platen van van der Chijsde Munten der Frankische en Duitsch-Nederlandsche vorsten, een werk dat vermoedelijk nog in dit jaar het licht zal zien. De heer mr. J. X. Bodel Nyenhuis schonk aan het kabinet de portretten der numismatici G. van Loon, W. Goere'e en Adrianus Relandus. Van wege bet ministerie van binnenl. zaken worden jeugdige en liefst ongehuwde onderwijzers, die wenschen in aanmerking te komen voor eenc benoeming tot onderwijzer van de derde klasse voor de dienst in Ncd. Oost-Indië, uitgenoodied zich spoedig, bij request op zegel, tot hel dep. van binnenl. zaken te wendenen daarbij over tc leggen hunne geboorte- en rangacte, alsmede een bewijs van goed gedrag, af tc geven door den burgemeester hunner woonplaats, met vermelding welke godsdienst zij be lijden. In de eerste plaats zullen in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn eener acte van den tweeden rang of als hoofdonderwijzer en, bij ontstentenis van de zoodanigen, die eenc acte als hulponderwijzer bezitten. Om eenigzins te kunnen oordeelen over de werking der schoolwet van Augustus 1857, die thans hare eerste zes proefjaren heeft doorgestaan, diene men te weten, dat alleen over hel jaar 1861 voor bijna een millioen gulden (namelijk voor 977,604,35) aan nieuwe schoollokalen is gebouwd. Het getal hulponderwijzers was in dat jaar 123 grooter dan het vorige, en sedert de invoering der wel waren er 585 hulponderwijzers en 47 onderwij zeressen meer werkzaam. Aan pensioenen voor onderwijzers werd door hel rijk verstrekt 42,056.99)doch de onderwijzers stortten aan bijdragen voor het pensioenfonds 39 878.271zoodat zij nagenoeg zeiven hunne ouden en ongeschikten pensioneerden. Tc Rotterdam is overleden dc heer B. Toursdirecteur van Erttditio Mttsica aldaar en als toonkunstenaar hier te lande gunstig bekend. De kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam heeft aan eender ingezonden latijnsche prijsverzen (legaal van lloeuffi) den gouden eereprijs toegewezen. Bij de opening van het naambriefje bleek de dichter te zijn de heer J. van Leeuwen, pred. te Zegwaard. Te Naarden heeft zich een der soldalen van de 2dc categorie van het depót van discipline mcL een ijzeren lepel twee vingers van de regterhand afgehakt, waarschijnlijk met hel doel om zich voor de militaire dienst on geschikt te maken. Uit Deventer meldt men aan de Pr. O. en Zw. C.dat het raadsbe sluit lot opheffing van het athenaeum, om plaats te maken voor eene hoo- gere burgerschool, bij velen een diepen indruk heeft gemaakt. Groot is het verschil van gevoelen daaromtrent, en men meent dat dc uilvoering van dit besluit, hetwelk met 9 legen 6 stemmen en tegen het advies van den bur gemeester genomen is, op moeijelijkheden zou kunnen afsluiten. Van e'éne zijde meent men, dal het athenaeum-illustredat reeds 234 jaren bestaan heeft en een sieraad is der stad, in afwachting der wet op het hooger onderwijs, niet liglvaardig behoort tc worden opgeheven, utaar in verband

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1