LE1DSCIIE CO ERA UT. 1804. Ui hC- k. 32. m M A AND AG 14 MAART. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. x-.-: ras V'..> De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCRK BEKIGTEN. LEYDEN, 12 Maart. Z. K. H. prins Frederik heeft eene gift van ƒ150 gezonden aan de ver- eeniging lot voortdurende ondersteuning der nagelalen betrekkingen van verongelukte visschers der reederjjen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 208 tot 255 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. In de eergisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld dat deskundigen van beide zijden thans bezig zijn met de overblijfselen van het gebouw, waarin het museum Boymans gevestigd is geweest, te taxeren. Zoodra de zaken met de assu rantie zullen afgedaan zijn, zal de commissie voor het museum Boymans den raad voorstellen doen tot wederoprigting van het museumen dan te vens eert beroep doen op de medewerking der ingezetenen tot hetzelfde doel. Een der door den raad verder behandelde puntenhet onbewoonbaar ver klaren van huizen in den Bakkers-en Visschersgang scheen een der bezoekers van de publieke tribune zeer veel belang in te boezemen. Hij verhief althans plotseling de stem en verzocht den voorzitter van den raad eens een woordje te mogen zeggen. Het spreekt van zelf, dat aan dit verzoek niet werd voldaan. Voor Schoonhoven is eergisteren een schippersknecht van een laverend schip, bij het overgaan van de fok, over boord geslagen, en alhoewel van verschillende zijden pogingen lot redding werden aangewend, mogt bet niet gelnkken hem te redden. Eene boot was den zinkende reeds zoo nabij dat de zich daarin bevindende persoon alle hoop had de nog boven het water reikende hand te vattentoen deze plotseling wegzonk. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 9 legen 7 stemmen besloten een adres aan de tweede kamer in te dienen, met verzoek het door de rege ring aangeboden wets-onlwerp tot wijziging van eenige artikelen der ge meentewet niet aan te nemen. In eene dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van aan deelhouders in de Nederl. centraal-spoorwegmaatschappij is besloten, ten einde het verschil lusschen de ontvangsten en uitgaven te vereffenen, den raad van administratie te magtigen, eene leening te sluiten tot een bedrag van ƒ1,480,165 effectief, van denzelfden vorm als de eerste serie obligation, door de maatschappij uitgegeven en voorts den raad de meest uitgebreide volmagt te geven om, voor zoover hij dit in het belang der maatschappij acht, andere spoorweglijnen over te nemen, uit te voeren, of op hunne aanbesteding in te schrijven, inzonderheid die, welke ten doel hebben de regtstreeksche gemeenschap van den centraal-spoorweg met Amsterdam te verzekeren, en de vereeniging met de Duitsche spoorwegen tot stand te brengen. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Hummelo is door wijlen E. J. Ticben vermaakt een legaat van ƒ900. Niet lang voor zijn dood had hij ook aan die gemeente 2 zilveren borden en 2 offerschalen, ten gebruike bjj liet avondmaal, ter waarde van ƒ300, geschonken. Door wijlen ff Zwiers, landbouwer in de gemeente Markelo, is bij uiterste wilsbeschikking gelegateerd: aan de diaconie van de hervormde ge meente aldaar 1 bunder, 34 roeden, 10 ellen hooiland, 36 roeden, 90 ellen bouwland20 roeden60 ellen bouwlandde helft in 25 roeden 80 ellen bouwland; en aan de kerk der genoemde gemeente: 33 roeden, 80 ellen bouwland, 19 roeden, 90 ellen bouwland. Uit Zwolle meldt mendat aldaar in publieke veiling voor den predi kant van Rijn is aangekocht een der schoonste woonhuizen in die stad, zjjnde het eigendom van den heer jhr. Sandberg van 'tLaer, voor ƒ13,510. Volgens een schrijven van den hoogleeraar in geschiedenis en oude letteren aan hel Ier opheffing gevonnisd athenaeum" te Deventer aan de A. C., is hel berigt, dal er in de stad, wegens het besluit van den gemeen teraad lot die opheffing, rouwvlaggen waren uitgestoken, onwaar. 's GRAVENHAGE, 12 Maart. Bij koninklijk besluit van 2 Maart II. is aan jhr. mr. P. T. van der Maesen de Sombreff, laatst minister van buitenl. zakeneen pensioen ver leend van 1805. Bij kon. besluit van 10 Maart is benoemd tot hoofd-directeur der pos terijen, in plaats van den heer mr. J. Pols, overleden, de heer J. T. Hof stede, thans buitengewoon inspecteur der posterijen. Tot burgemeester der gemeente Termunten is benoemd de heer J. ter Haar te Bingtim en tot burgemeester der gemeente Zuidwolde de heer jhp. G. A. Clifford, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Soetermeer. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: teTerborgh, de heer A. H. R. Metclerkamp, thans ontvanger te Varsseveldte Ber- culo de heer D. Winkler, eervol ontslagen meter en taxateur van den turf te VVolvega, en te Ingen de heer C. A. Penning Jnz.thans klerk bij 's rijks entrepot te Rotterdam. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië J. J. Key- zer, thans met verlof hier te lande, is een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen. De berigten, alhier ontvangen wegens den gezondheidstoestand van Z. M. den koning van Wurtemberg, luiden dat er geene verandering ten gunste daarin is gekomen. Bij de tweede kamer zijn o. a. weder ingekomen een dertigtal adressen van gemeenteraden, houdende bezwaren tegen het wets-onlwerp tot wijzi ging van de gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. Gisteren stond voor het prov. gereglshof te regt W. Loots, kantoor bediende, beschuldigd van vier valschheden in onderhandsche geschriften na reeds vroeger wegens diefstal door den militairen regler tot drie jaren krniwagensiraf te zijn veroordeeld geweest. Deze beschuldigde was iu dienst bij den directeur der zwem- en badinrigling te Oegstgeest en heeft onder vier quitantiën, strekkende tot bewijs van voldoening van abonnement voor twintig baden bij de warme-badinrigting, ieder a ƒ7, de handteekening ge steld van zijn meester den directeur, eu zich de daarop onlvangene gelden toegeëigend. Het hof heeft hem veroordeeld lot vijf jaren tuchthuisstraf. Volgens een voorstel, door den heer N. D. Goldsmit aan den gemeen teraad alhier gedaanwenscht deze hel badhuis te Scheveningen met al de gebouwen, gronden en goederen daartoe behooreiide, voor de som van ƒ200,000 aan te koopen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer de Kc- verberg, na het afleggen der gevorderde eedenzitting genomen. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over het wets-ontwerp tol re geling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Ned.-Indië. De heer van Bosse was voor het vaststellen der koloniale be grooting bij de wet, en wederlegde de bezwaren door de tegenstanders op geworpen. De aanneming van het voorgedragen beginsel wenschte hjj ten volleomdat daarmede de sedert 1845 gevoerde strijd op dit terrein geëindigd, en aldus een waarborg ter verzekering van de toekomst van ons financiewezen zou gegeven worden. De minister van koloniën behandelde eerst de grondwettige quacstie en toonde aan dat de grondwet niet verhin derde dit punt bij de wet te regelen. De vraag was dus hier te behandelen of er behoefte aan wettelijke regeling bestond, en die vraag had hij, blij kens zijne voordragl, toestemmend beantwoord. Wel ontveinsde hij zich niet dat aan de invoering daarvan moeijelijkheden zouden verbonden zijn; maar deze waren niet van dien aard dat zij niet zouden te overkomen zijn, evenmin als de politieke en praktische bezwarenwaarop in den loop der beraadslaging herhaaldelijk was gewezen. Wierd het ontwerp aangenomen, dan zou, naar hij zich overtuigd hield, dit een goeden indruk in Indië ge ven bij de zekerheid die men aldaar zou erlangen dal de koloniale belangen naar behooren in het openbaar zouden overwogen en behartigd worden, in tegenstelling van hetgeen vroeger was geschied, waarbij, ten behoeve van Nederland, buiten medewerking van de wetgevende magt, vaak die belan gen veronachtzaamd warenhetgeen ontevredenheid had moeten opwekken. Hij waarschuwde bij deze gelegenheid de kamer, dal zij geen onvoorwaar delijk geloof moest hechten aan in sommige dagbladen voorkomende berig ten, alsof de toestand der Indische maatschappij te wenschen zou overlaten. Na den minister hebben nog hel woord gevoerd de hh. van Nispen van Se- venaer, ten gunste der voordragl, en de hh. Wiutgens, Heemskerk Az. en van Heemstra, om hunne vroeger uitgebragte denkbeelden nader toe te lichten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENIG ELAN ES. LONDEN10 Maart. De zoon van den prins van Wallis is heden op het paleis van Buc kingham door den aartsbisschop van Canterbury gedoopt, onder de namen van Albert Victor. Veie vorstelijke personen, waaronder ook de koning der Belgen, waren daarbij tegenwoordig. Het lagerhuis heeft zijne goedkeuring geschonken aan de betaling van 170,000 als eerste helft van Engelands aandeel in de vergoeding wegens afkoop van den Scheldetol.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1