Per Telegraaf. begrooting bij de wet verboden werd, beschouwden het ontwerp als een complement der in de grondwet nedergelegde bepalingen met betrekking tol liet koloniaal beheerterwijl liet hoofdbeginsel zou leiden om een goed be heer in Indië te bevorderen en het koloniaal slot voor Nederland te be houden. In de zitting van heden zijn de ingekomen geloofsbrieven van den heer van Keversberg, onlangs in hel hoofdkiesdistrict Roermond gekozen, in handen eener commissie gesteld. De beraadslagingen over het bovengenoemde wels-ontwerp zijn voortgezet. De hh. Godefroi en Viruly Verbrugge ver klaarden zich voor en de heer van Heemstra legen de vaststelling der In dische begrooiing bij de wel. De zitting duurt voort. BU1TKNLANDSCHK PKlilUTKN. ENï« KL. A Ni U. LONDEN, 8 Maart. Graaf Russell heeft in hel hoogerhtiis, naar aanleiding eener interpel latie van lord Derby, verklaard dat hij hel anlwoord van Denemarken legen liet einde dezer week verwacht. Op cene andere interpellatie antwoordde hij dal hij van de voorwaardenonder welke de conferentie ten gevolge der Dccnsch-Duitsche geschillen zon bijeenkomengeene andere kan mede- deelen dan deze: de integriteit van Denemarken. Hij voegde er bij, dal Oostenrijk en Pruisseri niet zullen afwijken van hunne verklaring van 31 January, en dat de Engelsche viool is teruggeroepen, ten einde elk oogen- hlik beschikbaar ie zijn. In hel lagerhuis heeft de lieer Disraeli inlichtingen gevraagd omtrent het binnenrukken der verbondenen in Jutland en de zienswijze der regering aangaande dien slap. Lord Palmerston gaf daarop te kennen dal de berig- ten iiiteenloopend waren en het dus niel mogelijk was een bepaald antwoord ie geven; dat de maatregel van slralcgischeii aard scheen te zijn, en bo vendien eene represaille voor het wegnemen van Duilsche schepen. Wal de zienswijze der regering belrof herhaalde hij, dat, niet het oog op Denetnar- kens bereidvaardigheid om loe ie geven, de gcheelc veldlogt overbodig en de inval in Jutland hij gevolg eene verzwaring van het onregt was; dat de Duilsche mogendheden met deze zienswijze van Engeland bekend waren en liet dus niet noodig was geweest haar op nieuw daarvan te onderrigtcn. De Morn. Post gaat voort met, in weerwil van de tegenspraak der Fransche bladen, op eene scherpe wijze van een verbond van Rus land, Oostenrijk en Pruissen, ter bestrijding der constitutionele beginse len in Europa, te spreken. Volgens dal blad zal Engeland, dat zijne ware belangen moet verdedigen, daardoor in den oorlog worden medegesleept. De tegenwoordige verwikkelingen hadden voorkomen kunnen worden, in dien het zijne ondersteuning aan de Polen en de Denen had geschonken. Van hier is op nieuw een bedrag van 4000 naar Kopenhagen over gemaakt, ten behoeve der gewonden van hel Beensche leger. Een onzer dagbladen meldt, dat hier twee handelaars zijn overleden, waarvan de een, F. lluili, 500,000 de ander, J. M. Oppenheim 250,000 aan zijne erven nalaat. Alhier is het berigt ontvangen, dat de Canadaschc stoomboot Bohemian in den nacht van 22 Febr. op 6 mijlen afslands van Portland op Alden's Rock is verongelukten dat daarbij 19 personen het leven hebben verloren. Uit Shanghai zijn de volgende berigten ontvangen: In China is het rustig. De laatste lijdingen uit Japan zijn niet gunstig. De Daimios tracht ten de vreemde kooplieden uit Yokohama te verdrijven. Van Nieuw Zee land zijn geene belangrijke tijdingen oni>angcu. De oorlog werd aldaar als geëindigd beschouwd. FRAN K I&S.S k. PARIJS, 8 Maart. Er zijn geruchten in omloop omtrent de aftreding van den minister Fould. Hij zon om redenen vau gezondheid van zijne betrekking wenscheil ontslagen te worden maar de keizer zou niet gaarne aan dien wenscli ge hoor willen geven. Hij zou echter een verlof »an eenige maanden ontvan gen ten einde eenige rust te nemen, terwijl zijne portefeuille ad interim aan een ander zou opgedragen worden. Men zegt dat de aartshertog Maximiliaan zich tegenover den keizer heeft verbonden, om eene schuld van 230 millioen francs ten behoeve van Frankrijk ie erkennen. De keizer heeft, als daartoe door den onderkoning van Egypte uilge- noodigd, eene commissie van 5 personen benoemd, ten einde een onderzoek in te stellen naar de punten van geschilmet betrekking tot de doorgraving der landengte van Suez gerezen. Naar men zegt is de lieer A. Coquerel (zoon), na het besluit door het consistorie omtrent hem genomen, voornemens zich aan het hoofd eener nieuwe vrijzinnige kerk te plaatsen. Volgens le Lien zal de predikant Martin- Paschoud wegens het genomen besluit ten opzigte van den heer Coquerel in hooger beroep komen. Berigten uit Rome melden, dat de generaal de Montebello eene dag order zoowel aan de Fransche als aan de Pauselijke troepen heeft uitge vaardigd, waarin hij ernstige afkeuring ie kennen gaf van de jongste bot singen, herinnert dat beiden dezelfde zaak verdedigen en de hoop uitdrukt dat deze waarschuwing voldoende zal wezen om aan de wanordelijkheden een einde te maken. Inlusschcn hebben er den 4llcn nieuwe botsingen plaats gehad, waarbij aan beide zijden gekwetsten gevallen zijn. Naar verzekerd weid zouden de Pauselijke dragonders uil Rome verwijderd worden. Het nationale Romeinsche comité heeft zich hij geschrift gewend lol den generaal de Montebello, waarin hel hem wijst op de verregaande on veiligheid d e thans le Rome heerschi, zoodat personen zelfs bij dag open lijk op straat worden aangevallen en geplunderd, terwijl den 20sle" Febr., 's avonds ten 7j ure, een burger op de openbare straal vermoord is. Het comité zegt verder, dat van de Pauselijke politie ten deze gccne ver betering te verwachten is^ en wordt de generaai mitsdien verzocht, door middel der Fransche policie verandering te brengen in dien betrenrenswaar- digen staal van zaken. PK CISSEN. BERLIJN 8 Maart. Naar men van hcl oorlogslooneel meldt, worden de toebereidselen voor den aanval op de stelling van Duppel met ijver voortgezet. Een gedeelte belegeringsgeschut is te Flensburg aaugebragl en er wordt nog meer verwacht. De verbonden troepen zijn in Jutland voorwaarts gerukt. De Pruis- sisclie garde-divisie met den kroonprins van Pruissen en den veldmaarschalk von Wrangel aan het hoofd is naar Sönderskooge getrokken, heeft de Denen naar Fridericia teruggedrongen en 180 krijgsgevangenen gemaakt. Het ver lies der Pruissen bedraagt 22 dooden en gekwetsten. De Oostenrijkers ruk ken naar Veile op. Blijkens berigten uil Kopenhagen staat het bij de regering vast niet toe te geven aan de eischen van Oostenrijk en Pruissén. De minister Monrad heeft dezer dagen in eene kiezersvergadering gezegddat de onaf hankelijkheidsoorlog lot behoud der vereenigingj van Denemarken en Sleeswijk, zal worden voortgezet, en dal lijj nooit in de ontbinding dezer i vereeniging zal toestemmen. Omtrent de vroeger reeds vermelde volksvergadering, te Stokholm gehou den, verneemt men nog dat daarin de aanval op Denemarken genoemd werd eene worsteling voor de onafhankelijkheid van geheel het noorden, onder verklaring dal Zwedens eer en belangen eenen krachtdadigen bijstand vorderen terwijl hel volk tot opofferingen bereid is. Voor het verblijf van den Dceiischcn gezant heeft eene demonstratie plaats gehad. Een dagblad uil Weenen geeft een zeer ongunstig verslag van den financiëlen toestand, waarin de hertog van Aiigustenburg zich bevindt. Zijn minister van financiën weel niel meer waar hij het geld van daan zal ha lenom de uitgaven voor de hofhouding des herlogs te vinden. Het bedrag van de lecning is reeds half uitgegeven, eer nog al de storlinsen hebben plaats gehad. Wat echter bijzonder de aandacht trekt, is, dat de vrij willige leening, die toch onmiddellijk bij de eerste zitting der stenden ge waarborgd en rentegevend gemaakt zou worden, in 11 olstein zoo weinig heeft opgebragt, namelijk nog geen 54000 thlr. Uit Bern meldt men, dat eene poging om den Haul de Cry, een berg in hel kanton Walliserlandle bestijgen, zeer ongelukkige gevolgen heeft opgeleverd. Vijf personen, die deel namen aan de beklimming, waren tot I op 300 voet den bergtop genaderd, toen zij op eene plek aankwamen, j waar eene diepe kloof met sneeuw was bedekt. Deze door de zon eenig- zins ontdooid zijnde, kon den last dier personen niet dragen, ten gevolge waarvan zij langs de berghelling naar beneden stortten. Een der reizigers heeft hel leven daarbij verloren; zijn lijk zelfs heeft men niet teruggevon den, dat waarschijnlijk onder de nedergestortc rotsbrokken of onder de i sneeuw is bedolven geraakt; de vier overige reizigers hebben zware kneu- j zingen bekomen, maar als door een wonder is hun leven gered. 5 Uil Warschau meldt men, dat in de r. k. kerk le Lodz eene gods dienstige plegtigheid is gevierd ter nagedachtenis van de opstandelingenin het gevecht bij Dobra een jaar geleden gesneuveld. De geestelijke is des wege gevangen gezet en de personen, die zich in de kerk bevonden, zjjn veroordeeld tot het betalen eener geldboete van 8500 zilv. roebels. Naar men uit Petersburg meldt zijn er in de zuidelijke provinciën van Rusland pclroleum-bronnen ontdektdie veel opleveren. KOPENHAGEN, 8 Maart. Eene aanzienlijke krijgsmagl van den vijand rukt op naar Fridericia. j Bij Gudsoe heeft een gevecht plaats gehad. De generaal Wilster en de chef van den siaf zijn bij deze gelegenheid gekwcist geworden. Als ofïiciëel kan worden gemeld, dat de voorhoede van het Dcensche leger bij Krybily door den vijand is aangevallen en geslagen. De laatste bevindt zich thans te Erriiso en Siannstrnp, voor Fridericia. De generaal Wilster en vier andere officieren zijn gewond. Bij het afzenden van het berigt heeft het vuur opgehouden. LONDEN, 9 Maart. R. O. heeft de volgende dépêche uil Kolding van den 9den dezer openbaar gemaakt: I)e Oostenrijkers zijn in twee kolonnes gisteren Kolding gepasseerd en hebben op 1mijl afstand ten zuiden van Veile eene ontmoeting gehad niet de Deensche cavalerie. De eersten hebben de Denen van Veile verdreven. De laatsten zamengesteld uit 3 regimenten infanterie, 3 batterijen artillerie en 2 regimenten cavalerie, hebben vcrvol- i gens eene stelling ingenomen ten noorden der rivier bij Veile. In weerwil dat hunne stelling aldaar sterk was, werden zij er door de Oostenrijkers aangevallen, onder bevel van den generaal von Gablcntz, voorts door de brigade Nostitz, een gedeelte der brigade Gondrecourt en door de reserve hunner cavalerie. Hel resultaat van dit gevecht was dat de Denen terug geworpen zijn naar den kant van llorsens. Hun verlies hierbij was aanzien lijk en zij hebben ook veel manschappen aan krijgsgevangenen verloren. MUNCI1EN, 9 Maart. De koning is heden namiddag ziek geworden. Volgens een heden ten 4 ure uitgegeven bulletin is de toestand van Z. M. bedenkelijk. Er heescht hier dientengevolge eene groote ontsteltenis. MARSEILLE, 9 Maart. Uil Konslantinopel zijn berigten ontvangen van den 2dcn dezer. Daaruit blijkt dat de Russische autoriteiten onder den stam der Koubans in Circassië eene buitengewone ligiing van manschappen heb ben bevolen, gezamenlijk ten getale van 70,000 man. MUNCIIEN, 10 Maart. In den toestand des konings is geene verbete ring gekomen, lieden morgen ten 5 ure zijn hem de sacramenten der ster venden toegediend. Een ten 0 ure uitgegeven bulletin berigt dal hij zeer zwak is en den nocht slapeloos heeft doorgebragt. Een gezwel aan de borst heeft zich uitgezet. KOPENHAGEN, 9 Maarl. Officieel legerberigl. Gisteren zijn in Jutland twee gevechten geleverd. Eergisteren werden wij lievig aangevallen; wij trokken af zonder weêrsland le bieden en namen eene voorposten-stelling

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2