LEÏRSCIIE €011 RAMT. VRIJDAG II MAART. N". 31. I8()4 De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. N \U fi'. V De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nontmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIN1VENLANDSCHS BEiÜGTEN. LEY DEN 10 Maart. De afwisselende vorst van dezen winter heefl te Boskoop veel vcrtra- ging veroorzaakt in de verzending der boomgewassen, zoodat menigmaal rene scheepsvracht was gereed gemaakt die, zorgvuldig gedekt, moest blij ven liggen, om baar niet aan de ingevallen koude prijs te geven, liet ge volg biervan is dat er in deze maand nog zeer veel moet verzonden worden en er in de kweekerijen tc Boskoop groole drukte zoude hcerschen, indien de massa regen, die in de laatste dagen gevallen is, niet allen luinarbeid onmogelijk had gemaakt. Ook op bel veld kan evenmin met bet werk worden voortgegaan. Door het dep. van oorlog is bevolen, dal de sterkte van betinstructie- bataillon van 400 op 425 zal gebragt worden, waardoor weder eenige adspiranlen die voor eene plaatsing bij dat bataillon opgeteekend zijn in de volgende maand daarbjj toegelaten zullen worden. Bij liet in den loop van dit jaar naar Oost-Indie uil te zenden aantal manschappen der artillerie zullen begrepen worden 10 onderofficieren en 20 korporaajs van dat wapen. Door de prov. stalen der provincie Groningen is tot lid van de eerste kamér verkozen de beer mr. A. J. van Royen, te Onderdendam, oud-lid der kamer. Twee der hier te lande gevestige Japansche officieren zijn voor eenige dagen naar het tooneel des oorlogs in Sleeswijk gereisd. Luidens bcrigten van daar, hebben zij echter den 5de° dezer de terugreis naar Nederland aanvaard. Zij moeien hel zeer betreuren, dat het beschieten en bestormen van de Duppeler schansenhetwelk zij wegens tijdsgebrek niet konden af wachten, thans vermoedelijk in hunne afwezigheid zal plaatshebben. Eenige correspondenten van het oorlogstooneel weiden over hun kortstondig ver blijf aldaar uit, en roemen inzonderheid de bijzondere vlugheid en juistheid, waarmede een hunner op het eerste gezigt schetsleekcningen der batterijen van Alsnoer vervaardigde. Men meldt uit Schiedam aan het Hbl.Het vertrouwen is in den laalsten tijd zeer geschokt, ten gevolge van verschillende faillieten of uit stellen van betalingen, waardoor ook andere huizen in ongelegenheid zijn geraakt of dreigen te raken. De lage stand van den moutwijn, voorname lijk door de Amerik. verwikkelingen ontstaan, heeft vooral het verval van den brandewijn ten gevolge gehad. Daardoor zijn thans branderijen tegen 30 pCl. beneden de inkoopsom wederom van de hand gedaan. Kerkmeesters der Ned. Iterv. gemeente te Haarlem ontvingen dezer dagen ten geschenke van mevr. de wed. Zeegers Veeckens, geb. Holle, te Amsterdam, eene zilveren broodschaal en twee zilveren oflerbussenten gc- bruikc bij liet avondmaal in de Groote kerk. Uit Zwolle meldt men, dat Maandag II. mevrouw de wed. Pruimers, geb. v. Dedemvoor het prov. geregtshof is verschenen in zake van het namens haar aangeteekend appèl tegen hel vonnis der arroud.-regtbank al daar, waarbij zij onzel is uit de voogdij over haar minderjarig kind. Van het ter leregtzitting behandelde is niets bekend, omdat de deuren der au diëntiezaal gesloten waren. Mevrouw Pruimers is per rijtuig weder huis waarts gekeerd. Toen zoowel als bij hare aankomst was eene groote volks menigte op de been. Uit Deventer meldt men, dat uit vele huizen aldaar de rouwvlag is uitgestokenwegens het besluit van den gemeenteraad tot opheffing van het athenaeum, om plaats te maken voor eene hoogere burgerschool. Te Elbttrg verliet Vrijdag II. eene huismoeder voor eenige oogenblik- ken hare woning en liet de jongste kinderen aan het opzigt van een ander, ofschoou ook nog jeugdig kind over. Op het angslgeschreidal weldra tot de straat doordrong schoten de buren toe en vonden een kind tusschen de 2 er. 3 jaren oud, op de plaat, bij een helder vlammend vuur, deerlijk ge havend en gebrand. Dit is reeds hel derde kind van die ouders, hetwelk dit jammerlijk lot treft. Te Almelo had een koopman in de vorige maand 20 Ned. kan gedis tilleerd in zijnen tuin in den grond begraven, om daardoor de toen aan staande verhooging van den accijns op het gedistilleerd te ontduiken. Dezer dagen hiervan willende gebruiken, bemerkte hij dat al de begraven sterke drank hem ontstolen was. Te Slcen in Drenthe is aangehouden zekere Buissant des Amorie, ver dacht van het namaken van Pruissisch en Nederlandse!) geld. In eene dezer dagen te Groningen gehouden vergadering van het dep. Groningen der maatschappij van nijverheid werd eene mededeeling gedaan van wege den lieer II. Deutgen over hel gebruik van petroieum in de boom olie, die lot het smeren van groole uur- en speelwerken dient. Wanneer zulk een mengsel tot smeren wordt aangewend, heefl men geen last van de verdikking der olie in den winter door de vorst. Dit mengsel heeft bui tendien boveu een ander tot dusver gebruikt middel (terpentijnolie) vooruit, dat het niet, zoo als de terpentijnolie, de oxydatie der metalen en daardoor weder voortgebragte verdikking der olie bevordert. Het smeren behoeft dus veel minder te geschieden, de gang van het uurwerk blijft geregelder. Eene toevoeging van petroleum bij de boomolie is gebleken in dit opzigl vol doende te zijn. Te Maastricht is dezer dagen overleden de heer Aug. Clavareaubekend door zijne vertalingen in hel Fransch van onderscheidene werken van Ne- dcrlandsche dichters. 's GRAVEN H AGE, 10 Maart. Bij besluit van 8 Maart, n°. 1, heeft Z. M. goedgevonden: met ingang van 15 Maart aanst. te benoemen tot minister van buitenl. zaken den heer mr. E. J. J. B. Cremers, thans lid der prov. staten van Groningen, en met hetzelfde tijdstip eervol van de lijdelijke waarneming dier betrekking, onder dankbetuiging, te ontslaan den heer W. J. C. ridder llnyssen van Kattèndijke, minister van marine. Bij kon. besluit van 8 Maart, is de secretaris voor de inlandsche za ken te Macassar, F. E. P. van den Bossche, alsnog benoemd tolridder van de 4de kl. der Milit. Willemsorde, ter zake van de door hem als civiel ge zaghebber van Lamatang Oeloe (Palembang) in 1858 én 1859 bewezen uit stekende militaire diensten bij gelegenheid der militaire expeditie in dal gewest. Z. M. heeft aan den lstc" luit. E. baron van Aylva Rengers, van het 5de reg. infanterie, ordonnance-officier bij Z. M., vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen der orde van de Kroon 3de kl. hem door den koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 2de reg., lot kapitein 3de kl. den l!t<,n luit. A. L. H. Gertner, van het reg. grenadiers en jagers; bij hel 4de reg., tot lslen luit. den 2dcn luit. C. H. N. de Ronde, van het corps; voorts op non-activiteit te stellen den kapitein J. 11. G. Plato, van het 2de reg. infanterieen op zijn verzoek eervol ontslag te verlecnen aan den officier van gezondheid 2dc kl. bij de geneeskundige dienst in Ned. Indië F. A. Rolhe. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Zweelo is benoemd de heer J. Nyenhuis, eervol ontslagen meter en taxateur van den turf, te Gasseller Nyevecn. 11. M. de koningin is, ten gevolge van ontvangen ongunstige bcrig ten, nopens den gezondheidstoestand van haren vader, Z. M. den koning van W'urtemberg, naar Stuttgart vertrokken. II. M. is gisteren ten 5 ure aldaar aangekomen en toen bevond zich de genoemde vorst in zeer zwak ken toestand. De heer mr. Cremers, nieuw benoemd minister van buitenl. zaken, is in de residentie aangekomen. Gisteren had aan hel ministerie van marine de aanbesteding plaats van onderscheidene artikelen ten dienste der marine. Voor de levering der benoodige verwwaren waren de minste inschrijvers de bh. Noortvcen C°. te Lcyden voor 3345. Aan bet ministerie van binnenl. zaken heeft heden de aanbesteding plaats gehad van het leveren van zes percelen ijzeren spoorslaven met eind verbinding. Aan de firma de Dorledol te Acosces in hel land van Luik werd een perceel gegund voor 193,828 20, en vijf percelen aan de firma Bulkow en Vattghaw te Middlesbrow in Engeland, het perceel voor ƒ203,400 en alzoo de vijf percelen voor ƒ1 017,000, makende een en ander een gezamen lijk bedrag uit van ƒ1,225,328.20. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heefl de heer mr. P. van den Heuvel, nieuw benoemd lid in liet hoofdkiesdistricl Eindhoven, na het afleggen der gevorderde eedenzitting genomen. Aan de orde was dc beraadslaging over hel wets-ontwerp tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen in Ned. Indig. Die beraadslagingen liepen over het hoofdpunt in quaeslie, namelijk de vaststelling der Indische begrooting bij de wet, gelijk bij dit ontwerp wordt bedoeld. De bh. Heems kerk Az., Nollhenius en Winlgens verklaarden zich daartegen, terwijl dc hh. Storm van 's Gravesandevan Limburg Brouwer, Gevers Deynoot, Dirks en Zijlker er voor waren. De eerstgenoemde!) waren van mcening dat de grondwet de vaststelling dier begrooiing bij de wet niet verlangde, dat zij niet wenschlijk was te achten, en niet gunstig zou werken op de wetgevende magt alhier. De heer Heemskerk Az. achtte dit wets-ontwerp zelfs bijkans [gelijk staande met eene grondwetsherziening. Door heil die zich voor liet hoofdbeginsel der wel verklaardenwerden de bovengenoemde grondwettige bezwaren wederlegd. Zij meenden dat noch uit de geschie denis, noch uit de grondwet zelve bleek dat de vaststelling der Indische

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1