LE1Ö8CIIE W COURANT. 1804. 1« WOENSDAG 9 MAART. /•cy De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BKKIGTEN. LEYDEN8 Maart. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden February 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de eerste twee maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Februarij. Zuivere opbrengst over de eerste 2 maanden. 1863 1864 1863 1864 Geslagl(éy')/>cenfen en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Bnilenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit-enKunstwijn(fd f 1858.86} 5505.36 187.08} 4327.85} 1578.97} 1949.79 9853.93} 8791.27 1889.85 3620.17 10724.55} 437.81 9799.44 3266.77} 3707.22} 15861.54 12029.27 3313 20 ƒ13458.14 ƒ22484.84} 27848.75 34911.23} Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict /wolle, noodzakelijk geworden ten gevolge van het overlijden van den heer uir. G. A. de Meester, zal geschieden op Dingsdag 22 Maart, en dat, zoo eer.e herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag 5 April daaraanvolgende. De ligting der nationale militie van 1864 is bepaald op 9400 man; waarvan hoogstens 400 voor de dienst ier zee te bestemmen. Het contin gent is aldus verdeeld: Noordbrabar.t 1135, Gelderland 1160, Zuidholland 1639, Noordholland 1457, Zeeland 423, Utrecht 423, Friesland 868, Over ijssel 702, Groningen 624, Drenthe 301, Limburg 668, dus totaal 9400 De aflevering der miliciens zal, uithoofde van de garnizoens-verwisselingen, niet voor den 6dcn Mei plaats hebben. Men leest in de Amst. C.: De eerste der reeks voordragten, over experimentele physiologie, door prof. Ileynsius aangekondigd, en waarop wij voor eenige dagen de aandacht vestigden, werd jl Vrijdag in het gebouw van het chemisch laboratorium alhier gehouden. Na eene korte inleiding, waarin de hoogleeraar zijn spijt te kennen gaf, zijne toehoorders niet in het physiologisch laboratorium te hebben kunnen ontvangen, en waarin het streven der physiologische wetenschap in hare beide hoofdrigtingen geschetst werd, ging prof. Ileynsius tot de behandeling van hel voor dezen avond be paalde onderwerp over. Dal onderwerp was: de innervalie van het hart in het algemeen en de invloeden in het bijzonder, die de n. vagus op harts- werking en bloeds-drukking uitoefent, een invloed, die door verschil lende experimenten in hel helderst licht werd gesteld, 's Hoogleeraars voor drag! werd met eene hooge male van belangstelling gevolgd door een zeer groot aantal genees- en heelkundigen te dezer stede, wier talrijke opkomst ten duidelijkste deed zien, dat bij hen althans het praktische leven den wetenschappelijken zin niet had uitgedoofd. De tweede voordragt van prof. Ileynsius, waartoe aan alle belangstellende genees- en heelkundigen vrije toegang verleend wordt, is vastgesteld op Vrijdag 11 Maart a. s. 'savonds ten 7 ure. Te Rotterdam heeft heden Jacob Former, van wien meermalen mel ding is gemaaktzijnen 105dcn verjaardag gevierd. Te Amsterdam is overleden de heer F. van der Ondermeulenoud- president der Nedcrl. Handelmaatschappij, lid van de eerste kamer der stalen generaalenz. Uit Meppel schrijft men aan het U. D.: Hel aantal vaartuigen, dat zich thans in de uitgestrekte veenkoloniën bevindt, om ladingen turf in te nemen, én daartoe afgewacht heeft hel tijdstip der afschaffing van den accijns op den turf, is verbazend groot. De schippers vinden zich echter zeer teleurgestelddaar de veenbazen zich weinig gezind bètoonen om den turf voor minderen prijs dan vroeger met de belasting af te staan. Te Leeuwarden is door mejufvr. Anna Jellema, onlangs in den leeftijd van ruim 22 jaar overleden, aan het nieuwe slads-weeshuis aldaar vermaakt de som van ƒ6000. Volgens de Veend. C. zijn de gemeentebesturen in Groningen van wege het gewestelijk bestuur uitgenoodigdzich eenparig bij verzoekschrift te wenden lot de tweede kamer, om verandering te erlangen in het wets ontwerp tot wijziging van art. 246 der gemeentewet. Uit het verslag in den gemeenteraad van Groningen dezer dagen uit- gebragt over de werking der sted. gasfabriek, gedurende het vorige jaar, is bet gebleken dal de overwinst der fabriek 31339.11 heeft bedra gen. Behalve de gehcele kostelooze verlichting der straten, van het raad huis enz. heeft de fabriek een voordeel van ƒ10550.11 aan de gemeente op geleverd. De prijs van het gas wordt met April aanst, met 2 centen per kub. el verminderd. Door den heer J. J. C. H. van Gulick, te Drunen overleden, is onder meer andere giften vermaakt aan het r. k. weeshuis te 's liertogen- bosch ƒ500; aan de restauratie der Kathedraal of St. Janskerk aldaar ƒ500; aan hel instituut voor doofstommen te St. Miehicls-Gcstel ƒ500; aan de r. k. kerken van St. Caiharina te 's HertogenboschEindhovenEscli en Drunen ieder 300. Daarenboven is aan ieder behoeftig huisgezin van Drunen op den dag der uitvaart zes ponden brood uitgedeeld. Dezer dagen is onder Prinsenhage een 11-jarig jongentje, dat uitgezon den was om eene mand met zand te halendoor eene instorting onder het zand bedolven. Hel lijk is in zeer verminkten locstand teruggevonden. In den nacht van den 2den op den 3den dezer heeft er te Well (Lim burg) een stoute kerkroof met inbraak plaats gehad; o. a. werd ontvreemd een ciborie van zwaar zilver, waarin een aantal geconsacreerde hostiën. De dader is den volgenden dag te Venlo aangehouden. Men vond de gesto len voorwerpen bij hem, alsmede eenige van die, welke onlangs te Beest in Gelderland uit de kerk waren geroofd. 's GRAVEND AGE, 8 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw de bh. A. Couvreur te Brussel, secretaris der internationale Vereeniging pour Ie progrès des sciences sociales"; J. H. A. W. baron van lleerdt tot Eversberg districts-commissaris van Beneden-Cotlica en iflatappica, en J. F. A. Caleau van Rosevelt, ls,c luit. bij het bat. jagers n°. 27, beiden in Suriname. Z. M. heeft benoemd tot ridder 4de kl. van de Milil. Willemsorde den js'en luii. der infanterie bij het leger in Ned. Indië J. W. van Son., ter be looning van zijn gedrag bij eene ontmoeting met de zeeroovers in de wateren in de Wesler-afdeeling van Borneo, op den 9den Mei 1862, op zijne reis van Soekadana naar Pontianak, aan boord van de kruisboot n°. 62, en den ofFicier van gezondheid 2dc kl. bij de milil. geneeskundige dienst in Ned. Indië G. Luchtmails, voor zijn op den 28sten September 1861 te Ramona (Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo) gehouden gedrag. Tot burgemeester der gemeente Dieden is benoemd de heer A. F. van Dijk, en tot bnrgemeester der gemeente Roggel de heer J. F. 11. Leclerq. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. J. D. Clemenlz, magazijn meester der artillerie 3dc kl. te Fort Bath, op zijn verzoek, op pensioen te stellen en te benoemen, bij den staf van hel wapen der artillerie, tot 2dcn luit. en magazijnmeester 3de kl. te Bathden sergeant D. van der Lin den, van het 3de reg. vesting-artillerie. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verlecnen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn ingekomen een ontwerp tot uitbreiding der wet van 1861 betrekkelijk de nationale militie en eene missive van den minister van koloniën, ten geleide eener nota van wijzigingen welke gebragt zijn in de wet op de O. 4. comptabiliteit, en zulks ter voldoening aan liet verlangen uitgedrukt in hel eindverslag. Aan de orde was de beslissing over de vraag, of liet voorstel van den heer Cool en eenige andere leden lol verhooging der schadevergoeding aan de slaven-eigenaars op het eiland St. Martin in overweging zou worden geno men. Daartoe werd besloten en het voorstel naar de afdeelingrn verzonden. Gisteren middag is er brand ontslaan bij de vergaderzaal der tweede kamer, ontstaan door het verwarmingstoestel onder hel gebouw, en die zich al dadelijk mededeelde aan hel houtwerk uitkomende in een der zalen bij den raad van state in gebruik. De zitting der kamer, die op 3 ure was bepaald, werd hierdoor een half uur vertraagd. De brand was spoe dig, door de tijdig aangebragte hulp, gebluschl, zoodat de schade slechts van geringen aard is te achten. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. LONDEN6 Maart.' Tc Liverpool is uit New-York hel herigt ontvangen, dal door de krui sers der noordelijke staten niet minder dan 9 stoomschepen bij het schen den van de blokkade zijn bemagtigd of vernield. Deze schepen waren alle op de Clyde gebouwd en hadden reeds dikwerf aan de waakzaamheid der eskaders weten te ontsnappen. Op een buitenverblijf nabij Liverpool is in 80-jarigen ouderdom over leden sir William Brown, een hoogst weldadig mail. Hij was van geringe afkomst, maar wist door vlijt en schranderheid zich trapsgewijs lot eer. der grootste kooplieden dier stad te verheffen. In het jaar 1857 heeft hij tusschen de 30 en 40,000 geschonken voor de oprigting van eene volks bibliotheek en museum te Liverpool, en later nog vele andere sommen voor liefdadige doeleinden; weinige weken voor zijnen dood zond hij 500 aan de school voor havelooze kinderen. Te Huil zijn dezer dagen 140 Duitschers aangekomen, alle fiksche mannen met een krijgshaftig voorkomen. Hun aanvoerder zeiile, dat zij te Liverpool naar Australië scheep gingen, maar de anderen vertelden aan de omstanders dat zij voor het leger der Noord-Amerikaansclie Unie waren aan geworven tegen een maandgeld van 16 doll, en een goeden steekpenning; indien zij dezen laatsten niet te Liverpool ontvingen, verklaarden zij niet naar Amerika te willen vertrekken. Op den Canadaschen spoorweg, even voorbij het station Georgetown, zijn twee wagens van een goederen-trein losgeraakt en gederailleerdjuist toen de trein zich op eene brug bevond van 125 voelen hoogte boven de oppervlakte van het water. De wagens stortten van de brug en werden op het ijs, waarmede de stroom overdekt Was, letterlijk verbrijzeld. Er be vonden zich drie personen in de wagens. Hunne lijken werden in vreesdijU verminkten toestand terug gevonden.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1