LEOSCHE COURANT. MAANDAG 7 MAART. De Courant wordt Maandag, ff oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nominers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 5 blad 7 en 8) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNKNLANDSCIIE BEItlGTEN. LEYDEN 5 Maart. De minister van binnenl. zaken heelt bekend gemaakt, dat in den loop der maand Junij 1864 gelegenheid zal worden gegeven tol het afleggen der examens ter verkrijging van aclen van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs, voor welke examens de programma's zijn gevoegd bij het kon. besluit van 2 Febr. Staatsblad n°. 8), zullende de dagen waarop en de plaats waar die examens zullen worden afgenomennader worden aan gewezen. Zijdie lot die examens wenschen te worden toegelaten worden uilgenoodigd daarvan schriftelijk opgave te doen aan het dep. van binnenl. zaken vóór 1 Mei 1864, met duidelijke aanwijzing van het af te leggen examen door middel van de in bovengemelde programma's gebruikte letters of cijfers. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 248 tot 296 personen. De bomschuiten van Katwijk, jl. Maandag afgevaren, zijn groolendeels met eene goede vangst teruggekomendie dan ook sedert eenige dagen gunstig is en merkelijk de schade vergoedtdoor den visscher dezen winter geleden. Evenals van Scheveningen gemeld wordt, komt de rog, eertijds de onaanzienlijkste visch, bijna niet meer ter markt, maar wordt tegen goede prijzen naar België verzonden. Over hel algemeen staat het koolzaad thans veel schraler dan het vo rige voorjaar en zal, naar het zich laat aanzien, veel minder opleveren dan het afgeloopen jaar. Als een voorbeeld van den ontzaggelijken prijs, die er tegenwoordig voor den grond besteed wordt, deelt men uit 'sGravenhage mede, dat in de afgeloopen maand een perceel land in de nabijheid van bet station al daar, ter grootte van ongeveer 85 roeden, gesplitst in 38 percelen en ge schikt voor den aanbouw van even zoo vele huizen, in publieke veiling heeft opgehragt rniin ƒ48000. Arnh. C Gedurende de maand Februarij zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk, met bestemming voor de koloniale dienst, uit verschillende corpsen des legers overgeplaatst 243 onder-officieren en manschappenen daarenboven nog 50 reeruten aangenomen. In de vergadering van den gemeenteraad te Rotierdam van eergisteren is o. a. ingekomen eene missive van den heer Lamme, waarin hij kennis geeft dat voor de wederoprigting van hel museum Boymans ten geschenke zijn aangeboden: eene schilderij van Ary Scheller, door zijne dochter, me vrouw Marjolin-Scheffcr, te Parijs; eene schilderij van Louis Meijer, door den heer van Ryckevorsel; en twee andere stukken, van onbekenden, liet aan bieden van de schilderij van Scheller gaat evenwel van de nadrukkelijke voorwaarde vergezeld, dat het museum zal moeten opgerigl worden in een gebouw, waarin geen andere scholen of inriglingen gevestigd zijn, daar de schenkster te veel waarde hecht aan de schilderijen haars vaders, out ook dit weder aan het gevaar van brand blootgesteld te zien. Volgens hel dagblad la France heeft de brand van hel museum Boymans te Rotterdam, bij de voornaamste kunstenaars en kunstminnaars in Frank rijk, zulk een diepen indruk gemaakt, da! zij hunne medewerking reeds aangeboden hebben, om genoemd museum weder op te houwen. Te Amsterdam is Dingsdag II. eene algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden der afdeelingen van de maatschappij van weldadigheid, ter benoeming van vijf nieuwe commissarissen. Als zoodanig werden ge kozen de hh. tnr. J. H. Bieruma Oosting, te Oudeschoot, dr L. Mulder, te Deventer, jhr. mr. J. H. W. Quarles van lifïbrd, te 's Gravenhage, mr. S E. Manger Cats, te Wolvega, en mr. J. E Banck, te Amsterdam. Door den heer Quarles van Ulford werd in die vergadering medegedeelddal hij van iemand, die volstrekt onbekend wenscht te blijven, de toezegging had ontvangen van een geschenk van ƒ25000, aan welke gilt o. a. deze voor waarde verbonden was, dat die som moest strekken tot het aanbrengen van duurzame verbeteringen en het behouden der huisgezinnen, llij hoopte, dat dit edele voorbeeld andere menschenvrienden niogt opwekken en aan sporen, om ook het hunne hij te dragen tol instandhouding der maatschappij van weldadigheid, die reeds zoo veel nut had geslicht en nog zulk eene schoone toekomst kon te gemoet gaan, indien de Nedcrlandsche weldadig heid haar wilde schragen zoo als zij verdiende. Dezer dagen liet een landbouwer onder Denekamp op zijn erve een eik hakkeu met het doel om daaruit planken te laten zagen voor zjjne dood kist, zoo als de boeren in die streken dit bij hun leven gewoon zijn te doen. Toen de boom in zooverre gereed was, dat hij moest worden neêrgehaald, bragt de knecht met een ladder hel touw in den boom, terwijl de boer aan hel louw stond. De knecht, boven op de ladder gekomen, bemerkte, dat de boom begon te bewegen, sprong van de ladder en riep zijn meester toe, dat hij zich moest verwijderen. Doch te laat; de boer geraakte onder den vallenden boom, met hel gevolg dat hij bijr.a werd verpletterd, en, na weinige uren den geest gaf. Nabij Maastricht had in den nacht van Zaturdag II. het volgende on geluk plaats. Een landbouwer had zich met zijne vrouw en hun kindje, anderhalf jaar oud, 's avonds te slapen gelegd, na vooraf een ketel gevuld met beestenvoeder op den kagchel te hebben geplaatst, ten einde den inhoud gedurende den nacht te laten doorkoken. Den volgenden morgen bleef de deur der woning gesloten en hoorden de buren hel kind schreeuwen, het geen hen aanleiding gaf de deur open te trappen. Men vond toen het echtpaar te bed liggen. De man was reeds dood, de vrouw, of schoon nog in leven, was bewusteloos en verkeert in levensgevaar. Alleen op het kind schijnt de stiklucht, die in hel vertrek wërd bespeurd, geene uitwerking te hebben gehad. 's GRAVENHAGE, 5 Maart. Z. M. heeft, als blijk van zijne goedkeuring' en tevredenheid, de bron zen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk ge tuigschrift, verleend aan J. Gladpootjes, ziekenoppasser bij de infirmerie te Middelburg, wegens het aldaar met levensgevaar redden van eenen jon geling uit het water, op den 13dcn January jl. Aan den heer M. 11. van Hengelaar is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen er.z. te Gendringen. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren avond werd in de maatschappij Diligentia, voor een talrijk publiek de spreekbeurt in de natuurkunde waargenomen door den heer dr. 11. van Hall. van Leyden over hel plantenrijk en wel bijzonder over de distels. Bij kunstmatige geschilderde voorstellingen gaf de begaafde spreker eene beschouwing over vele bloemen, die ons nietig voorkomenen inderdaad wegens hare schoonheid en zamenstelling verwondering moeten doen ontstaan. Bij de tweede kamer zijn een aantal adressen ingekomen, bezwaren inhoudende tegen het ingediende wets-ontwerp tot verhooging van den accijns op de bierentegen dat houdende bepalingen ter verbetering van den accijns op liet zout, en legen dat tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. De adressen tegen dit laatste wets-ontwerp 20 in getal, zijn meereudeels ingediend door gemeenteraden. In de zitting van den hoogen raad, burgerlijke kamer, van gisteren is hel hooger heroep verworpen van G. Graafland tegen dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland. Het betrof hier de vraag, of ingelanden het regt hebbenom aan een dwangbevel lot betaling van hun omslag te voldoen in het district waarin zij wonendan wel of zij het verschuldigde moeten betalen ten kantore van den rentmeester te Leyden. De liooge raad heeft overeenkomstig de conclusie van het O. M. aangenomen, dat, ingeval van dwangbevel, de betaling door de ingelanden alleen ten kantore van den rentmeester moet plaats hebben. Door liet prov. geregtshof van Zuidholland is voor de betrekking van raadsheer in genoemd hof de volgende nominatie opgemaakt: mrs. Malthcs, procureur te Gorkitm; van Vollenhoven, regtcr te Dordrecht; Raedt van Oldenbarneveldsubst.-officier te 's Hage; IJssel de Schepper, officier van justitie te Dordrecht; Coninck Liefsling, regtcr te Leyden, en llanlo, reg- ter te Breda. BUITKNLANDSGSISC BERIGTEn! SS S< l, H i fel BRUSSEL, 4 Maart. De koning is naar Engeland vertrokken en zal aldaar gedurende eene maand vertoeven. Te Antwerpen begaven zich in den avond van den 2'lcn dezer de schil der Verbist en zijn neef, een jongeling van 15 jaren, in een keider om naphla te halen, waarbij de eerstgenoemde eene kaars in de hand hield. Naauwelijks waren zij in den kelder gekomen of eene zware ontploffing deed zich liooren en Verbist snelde met vlammende klecderen den kelder uit. Hem werd dadelijk hulp verleend, maar toch wanhoopt men aan zijn behoud, Van den jongeling werd, nadat men den brand in den kelder had gc- bluscht, slechts hel verkoolde lijk gevonden. ENKELAN». LONDEN. 3 Maart. De Mom. Post voert thans eene scherpe taal tegen Oostenrijk, wegens het in slaat van beleg stellen van Gallicië, en wil uit dien maatregel aflei den, dal Oostenrijk, Pruissen en Rusland een verbond hebben gesloten om de revolutie te bestrijden, waarbij zij rekenen op de verdeeldheid die er tusschen Frankrijk en Engeland bestaat. Andere bladen gaan minder ver en zien in dien maatregel slechts eene vriendschapsdienst aan Rusland, iets dal meer aannemelijk is. Dingsdag II. is in de ijzerfabriek der firma Thomas Johnson, in West Bromwieh, terwijl aldaar een veertigtal arbeiders aan het werk was, een stoomketel gesprongen, met het ongelukkig gevolg dal de meeste werklieden zwaar of doodelijk gewond werden en zeer vele op de plaats dood bleven. De schok was zoo hevig, dat de geheele werkplaats nagenoeg vernield werd, daar er onder anderen van de 11 grootc fornuizen slechts drie zijn staande gebleven. De gloeijende klompen steenkolen werden zoo hoog in de lucht geslingerd, dal zij op de omliggende huizen nederkwamen en aldaar brand veroorzaakten. Gelukkig kon men nog in tijds de verdere verspreiding van het vuur beletten. pssnssBK. BERLIJN 3 Maart Van hel oorlogstooneel wordt gemelddat er op 29 Febr hij eene verken ning een gevecht heeft plaats gehad tusschen VVestphaalsciie huzaren en Deensche dragonders. De onzen verloren 1 officier, 33 man en 24 paarden, en de Denen 35 man, 4 gevangenen en 3 paarden. Naar men wil zou onze regering zeer geneigd zijn om Jutland te be zetten en reeds trachten Oostenrijk lot hare zienswijze over te halen. Door de bondsvergadering is het voorstel van Oostenrijk en Pruissen, om de bondscommissarissen in llolstein door Pruissisch Ooslenrijksche com missarissen te vervangen, afgewezen. Hel bekwam slechts zes stemmen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1