LEYDSCHE ('01 Kt VI'. WOENSDAG 2 MAART. 1864- De Courant wordt Maandag, fFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars/Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 1 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren heeft de onlangs he- p noetnde gemeente-ontvanger, de heer C. F. Gerike, de bij de gemeentewet voorgeschreven eeden in handen van den voorzitter afgelegd. Tot stads- f chirurgijn werd benoemd de heer dr. Jacs. van Kaathoven, op wien bij de |i 3<t« stemming 12 stemmen werden uitgebragt, terwijl de heer J. A. Longepee 10 stemmen verkreeg. Tot regenten der r. k. armen en weezen werden benoemd de hh. A. G. Ilessels en M. J. Schretlen, en tot regentes dier armen'en weezen mevr. J. 11. F. G.Schramgeb. van der Monde. Tol adsistent- commies-portier werd benoemd E. d'flaene. Bij de voordragt omtrent de I voorgestelde wijzigingen in de gemeente-wel werd voorgesteld te beslissen of men zich al dan niet ten opzigte van de regerings-voordragt bij adres j tot de tweede kamer der staten-generaal zou wenden. Hoewel in deze gemeente geene belasting op de brandstoffen werd geheven, zoodat dit punt geene moeijelijkheidzooals in andere gemeenten, zou opleveren, bestond er toch eene belasting op het gemaal, die in het vorige jaar ƒ72000 had opgebragt en voor het loopende dienstjaar op ƒ68000 was geraamd; om bij afschaffing van die belasting, daarvoor een equivalent te hebben, zou men, de door de gemeente meerder te verkrijgen opcenten op de perso nele belasting op ruim 30000 stellende, den hoofdelijken omslag met I ƒ40000 kunnen vermeerderen. Burg. en Welh. adviseerden dus af te wachten, welk lot er aan de regeringsvoordragt bij de tweede kamer zou te beurt vallen. Door onderscheidene leden werd de meening voorgestaan dat de raad bij adres op de verwerping der regeringsvoordragt moest aan dringen, daar men, in geval men tol eene verhooging vau den hoofdelij ken omslag moest overgaan, met groote moeijelijkhedeti zou te kampen hebben. Andere leden waren van meenitig, dat men in deze zaak nog eerst het advies moest inwinnen van de commissie van financiënvooral ook om te weten, welke gevolgen er voor de gemeente uit de aanneming van de regerings-voordragt zonden voortspruiten. Ten slotte werd overeenkomstig liet gevoelen der laatstbedoelde leden besloten. De voordragt omtrent de bezoldiging van twee ambtenaren ten kantore van den gemeente-ontvanger werd aangenomen, zoodat de bezoldiging van den heer H. llenkes op/1300 en die van den heer J. Kehl op ƒ1100 is bepaald. Het ontwerp voor de ittrigting eener avondschool bij hel genootschap Mathesis Scientiarum Genilrix om later, volgens de wet op het middelbaar onderwijs, voor eene burger school in de plaats te treden werd goedgekeurd. Op de aanvrage van C. Soetens, om concessie voor eene railroute 's Gravcnhage—Leyden werd gunstig beschikt, even als op de adressen van H. P. A. van Wensen, tot afkoop eener recognitie, en van de gemeente-commissie van het Ned. Iterv. kerkgenootschap, tot het in gebruik bekomen van gemeentegrond. Op de adressen van de wed. H. Root, tol herstelling der schutting langs hare woning, en van P. Dieben, tol het leggen van een vlot in den singel tusschen de Hoogewoerds- en Koepoorten, werd afwijzend beschikt. Aan tlr. G. van Gorkom werd, op zijn verzoek, over 6 maanden teruggave van betaalde plaatselijke belasting verleend. Door den voorzitter werd o. a. medegedeeld dat ingevolge kennisgeving van den minister van binnen), zaken het rijks-telegraafkantoor alhier in hel afgeloopen jaar had opgebragt de som van ƒ5441.79i, welke opbrengst de door de gemeente gewaarborgde som overtrof. Aan den verjaardag van Z. K. II. prins Frederik der Nederlenden werd eergisteren op de gebruikelijke wijze gedacht. llel Leydschc studenten corps herdenkt de voor 25 jaren plaats gehad hebbende invoering eener nieuwe orde van zaken. Gisteren avond werden serenades gebragt aan de hoogleeraren H. J. Halbertsma, C. G. Cobet en J. E. Goudsmit, alsmede aan den burgemeester, den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, den majoor-kommandant van het 2de bat. 4de reg. infanterie, den heer T. W. d'Ifarvant Bigot de Villandry, en den majoor kommandant van het reg. veld-arlillerie, jhr. A. W. A. Gevers Beynoot. Heden wordt er in de stads-gehoorzaa! een feestmaaltijd gehouden. Door het studenten-muziekgezelschap Scmpre Crescendo zal op den P gsien dezer 0p Zomerzere een concert gegeven worden, ten voordeele der algemeene armen dezer stad. Wij houden ons overtuigd, dat deze loffelijke poging van hh. studenten om iels bij te dragen tol leniging van den nood 1 der armen bij onze stadgenooten eene gewenschle ondersleuning zal vin- den. De concerten van Sempre Crescendo hebben in ons midden eenen J te wel gevestigden naam, om niet menigeen, die prijs stelt op degelijke I muziek uit te lokken dit concert bij te wonen en daartoe een offer op het I altaar der liefde te brengen. Zondag namiddag is op de Beestenmarkt een tweejarig kind overre- den en daarbij zoodanig aan het hoofd gewond, dat het spoedig overleed. 1 Z. M. de koning heeft den bij besluit van 7 April 1861 ingeslelden eerepenning toegekend aan den heer A. J. van Mourikheel- en vrocdmees- ter te Stellendam, wegens zijne buitengewone zorg gedurende de epidemie van kinderpokken te Stellendam, in 1863. In die gemeente, die 853 in woners telt, uitmakende 181 gezinnen, werden in de maanden Junij tot December 332 personen door de pokken aangetast. De 123 gezinnenwaarin de pokken zich vertoonden, bestonden uit 632 personen. Daarvan waren 249 ongevaccineerd (aangetast 228, overleden 20), en 354 gevaccineerd (aangetast 94, overleden 2); van de ongevaccineerden werden 91.6 pCt. aangetast, en daarvan stierven 8.7 pCt.; van de gevaccineerden werden 26.5 pCt. aangetast, en daarvan stierven 2.1 pCt. De gemeenteraad van Gouda heeft met algemeene stemmen goedge keurd een ontwerp-adres aan de tweede kamerhet verzoek inhoudende, dat die vergadering hare goedkeuring onthottde aan hel wets-onlwerpwaarbij aan de gemeentebesturen de bevoegdheid wordt ontnomen verbruiksbelastin gen te heffen op voorwerpen niet door het rijk belast. Vrijdag II heeft in de kazerne der artillerie te Delft een kanonnier, die met een makker in de provoost zat, zich met een mes de twee voorste vingers van de regterhand afgehakt, met oogmerk om zich daardoor voor de dienst ongeschikt te maken. De ander heeft dat voorbeeld gevolgdmaar heeft het echter bij ée'n vinger laten blijven. De beide militairen zouden te zamen binnen eenige dagen, wegens voortdurend wangedrag, andermaal naar de klasse var. discipline gezonden worden, van waar zij beiden eerst kortelings waren teruggekeerd. Door den heer Ch. Ilornidge, zich ook noemende Somerset Lee, schul dig verklaard aan moedwilligen manslag op den gepensioneerden kapitein van Dongen Francke en te dier zake veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den i tijd van vijfjaren, was een request tot gratie aan Z. M. den koning ingë- I diend. Door Z. M. is op dat verzoekschrift afwijzend beschikt. Naar men uit Zwolle meldt heeft het prov. geregtshof in Overijssel, in de zaak van mevr. de wed. Pruimers, het verhoor van de voogdesse en van den toezienden voogd bevolen tegen een bepaalden dag in het begin van Maart. Naar men uit Enschedé meldt zal het getal der fabrieken aldaar waar schijnlijk dit jaar nog met 4 worden vermeerderd, namelijk met 3 stoom weverijen en 1 spinnerij. De laatste zal eerstdaags worden aanbesteed, ter wijl voor ééne der eerstgenoemde reeds hel.terrein is aangekocht. In eene gemeente in Friesland heeft zich het geval voorgedaan, dat aan een jongeling, die als eenige zoon reden van vrijstelling had, daags vóór de loting voor de nationale militie een broêrtje werd geboren. Hij trok een laag nomtner en werd alzoo in zijne verwachting niet weinig teleurgesteld. De Veendammer Cl. deelt het volgende mede: Langs alle wegen in de nabijheid van de grenzen ziet men dag aan dag troepen vrouwen, jon gens en meisjes, b. v. eene weduwe met een 4-tal kinderen, waarvan de jongste de reis naanwelijks dan doen. leder is bela len met een kruik, in houdende een kan voorloop, en met een pond zo.it. leder, groot en klein, wint alzoo voor iedere wandeling 20 cents voor hel kannetje sterken drank en pl. m. 5 cents voor het zout, dus 25 cents, 'tgeen met Maart lol 32 cents opklimt. 's GRAVENIIAGE, 1 Maart. Z. M. heeft aan den heer J. Bussel, secretaris van hel oudheidkundig genootschap in het hertogdom Limburg, vergunning ïerleend lot het dragen der versierselen van ridder der orde van den Nischan Iflihar, hem door den Bey van Tunis geschonken. Door Z. M. is aan den officier van gezondheid ls,e kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned. Indië E. W. A. Lttdeking vergunning verleend lot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder lste kl. van de orde van Philips den Grootmoedige, hem door den groothertog van Hessen geschonken. Z. M. heeft tot rector magnificus der hoogcschool te Utrecht voor het akademiejaar 1864—65 benoemd den hoogleeraar dr. J. J. Doedes. Tot burgemeester der gemeente Dodewaard is benoemd de heer H. Budding. De 2dc luit. II. J. Prins, van het wapen der infanterie van de land- magt in West-Indië, is in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der in- fanterie van het leger in Oost-Indië. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. n. prins Frederikop eergisterenwerd er ten 8 ure door de bezetting eene groote parade ge houden. Tegen den middag was er bij Z. K. H. receptie van de leden der kon. familie. Des middags heeft er ten hove groot diner en gala plaats gehad. HH. MM. de koning en koningin, HH, KK. HH. de prins van Oranje^

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1