JIJVOEGSEL, behoorende tot Leydsr.he Courant van Maandag 2.9 Februa ij ÓH64-N°. 26. DE SCHOUWBURG TE LEYDEN. 'a Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tot luitenants ter zee 2de kl. adelborsten: P. C. PabslJ. C. de Borst Verdoom, R. 0. Crommelin, llaitsina Muiier, II. van BroekhuyzenP. G. Bruch, A. A. Bruyn H. Boracrhoff van den BerghC. J. de Jong, H. SchotborghM. P.Siruick, A. Snoek, A. van Hengel, en H. C. Juta; en tot officieren van gezond- lid 2de kl. bij de zeemagl die der 3d« kl.: J. J. Dekkers, F. X. J. van pdorp, T. J. J. Gori en B H. Thomson. Uit Scheveningen meldt men als een bewijs hoe veel geld tegenwoor- g »oor de versche viscli door de kooplieden op bel strand besteed wordt, ii eene mand rog verkocht is voor den ongehoorden prijs van zes gulden. 3g slechts een iwintisial jaren geleden kwam die viscli bijna niet in aan- terking en plasten onze visschers hein soms uit de nellen weder in zee te ei pen. De gewone prijs was destijds lien centen. Niet zelden ziet men genwoordig voor een tarbot acht gulden, voor een kabeljaatiw vijl gulden ■talen BUITENL AND SCHK BKKUrTKA. Ifi 4lï fc. I, A - LONDEN. 25 Febrnarij. In het lagerhuis is door lord Palmerston verklaard, dat de troepen der liondgenooten Koldiug hebben bezet, in strijd met de inslriiciiën van de Fruissische regering, maar dat zij die plaats wegens strategische redenen Ik'zet zullen houden. Voorts zeide hij, dat Oostenrijk en Prtiissen alsuos geldigheid van hel traciaat van 1852 erkennen en de onschendbaarheid in Denemarken zullen eerbiedigen. Door den heer Layard werd gezegd, 'it Denemarken de hulp van Engeland en Frankrijk gevraagd heeli, op ond van hel traciaat van Londen; doch dat de regering van oordeel was, at het geval, waarin bij het traciaat voorzien is, thans niet aanwezig is. De Mom. Post deelt een schrgven mede van de Deensche regering aan are gezanten in het buitenlandvan den 12dfn dezer. Aan het slot van it stuk wordt het volgende gezegd: Voor dat Sleeswijk bezet was, zou- ;n wij vrede met Duiischland hebben kunnen sluiten. Na die gebeurtenis eeft 's konings regering geene keuze; het moet den oorlog voortzetten lol al de vroegere slaat van zaken in Sleeswijk hersteld, en dal hertogdom eder onder 's konings gezag gebragt is. Dan eerst zullen wij in slaat zijn ieuwe pogingen ie doen om ons geschil met Duiischland door onderhande- ng ten einde te brengen. Te Dublin is eene vergadering gehouden om te beraadslagen over het oprigten van een standbeeld voor prins Albert. Uit het verschil van ge- loeleu ontstond twist, die zoo hoog liep. dat men handgemeen geraakte en de voorzitter, benevens de leden der commissie de zaal werden uitgejaagd FHAMkHIJH. PARIJS, 25 Febrnarij. Heden is voor het hof van assises de zaak behandeld der Italianen, beschuldigd van een aanslag op hel leven des keizers te hebben gesmeed, i reco heeft eene volledige bekentenis afgrlegd, zoowel omlrent het plan Is omtrent de betrekking waarin hij en zijne meilgezellen tol Mazzini slon den. De overige beschuldigden hebben zijn getuigenis bevestigd, doch ver schilden onderling in hunne opgaven omlrent de personen die hen tot hel ieelnemen aan den misdaad hadden overgehaald. De werktuigkundige Leroy beweert een mechanisch geweer te hebben uitgevondenwaarmede men 500 scholen per uur kan doen. Uil Turyn meldt men, dat bij de kamer van afgevaardigden een wels- atwerp is ingediend, strekkende om aan alle gestichten van kloosterorden i kloosterlijke en wereldlijke congregatiën hel bestaan als zedelijke ligclia- enerkend bij de wet, te ontnemen. Alle goederen, aan die vereeuigin- eit loebehooreudemoeien bij het overlijden der personen, die daarop regt hebben in renlegevende schuldbrieven ten laste van den staal of in grond rente geconverteerd worden. Het doel is de vrijmaking der in de doode hand zijnde goederen en het beletten, dal er op nieuw goederen in de doode hand komen. PK rmgEi. BERLIJN 25 Februarrj. Van het oorlogslooneel zijn tol hiertoe geene berigten van eenig be lang ontvangen. Naar men wil heeft ook Denemarken zijne toeslemming tot het honden an een congres gegeven, ten einde de zaak der hertogdommen te regelen. lOnden wordt als |daais van bijeenkomst genoemd. Bij de bondsvergadering is door Oostenrijk en Pruissen het voorstel gedaan dat het opperbevel over de executie-troepen aan Pruissen zal wor den opgedragen, alsmede dat op nieuw twee burgelijke commissarissen dier mogendheden benoemd zullen worden. In Hanover heeft de kamer van afgevaardigden een voorsiel aangeno men, strekkende om eene commissie te benoemen van zeven leden uit iedere kamer, ten einde deze onverwijld maatregelen voorstelle, die geschikt zrjn om de regten van Sleeswijk-Hulstein en van zijn weliigen souverein, hertog Frederik VIII, te beschermen. Door de regering werd hel tweede punt van het voorsiel ernstig bestreden. Naar men uit Kopenhagen meldi is hel onderzoek in de zaak van den generaal Meza nog niet geëindigd Hij staal, even als de president-minis ter, voortdurend aan de aanvallen van de dagbladen bloot. De minister van oorlog heeft verklaard, dat hij onmiddellijk zijn ontslag zal nemen, wanneer het opperbevel over hel leger weder aan hem mogl worden toe vertrouwd. Uit Genève meldt men dat dezer dagen aldaar eene vrij talrijke volks menigte is bijeen geschooid, ten einde uit naam van het soevereine volk te vorderen, dat de regering voorloopig eene som van 1 millioen frs. beschik baar zon stellen om arbeid aan de broodelooze menigle te verschallen. De re gering heeft echter de menigle welen Ie bewegen om uiteen te gaan, waar toe het vragen van eeue lijst der personen, die ondersteuning verlangden, veel bjjdroeg. INGEZONPEN. Een tooneelliefhebber meende bij den aanstaanden verkoop van 1/3 aan deel in den Lcydschen schouwburg eene gelegenheid te vinden om zich over dien schouwburg en over de aandeelhouders in denzelven, in het open baar, op eene weinig passende wijze uit te laten; die wij meeneti dal aan de zaak niet hel minste nut zal aanbrengenintegendeel bij de eigenaars van den schouwburg wrevel in plaats van medewerking zal doen ontslaan. De Leydscbe schouwburg is eene particuliere onderneming en als zooda nig is het aan de aandeelhouders niet kwalijk te nemen, dat zij er voor deel uit trekken. Kon evenwel de Leydscbe schouwburg bij zijne oprigting niet beter zijn ingerigt? Wij spreken hier nog niet over het gebouw van den schouwburg, maar bedoelen de inrigting van zijn bestuur. In de eerste plaats moeten wij dan de vraag stellen, of hel wel goed is dat hel bestuur over een' schouwburg geheel is overgelaten aan eenige aandeelhouders, en dal het publii k den meer of minder goeden smaak of gemis aan kunst- ge»oel bij die aandeelhouders zal moeten ondervinden. Uel ware wenschelijk geweest dat het stedelijk bestuur in der tijd, toen de schouwburg ojvgerigl werd, zich die zaak had aangetrokken, bij de aan deelhouders eenen raad van loezigt aangesteld had, en zelf hel oppertoe- zigt had uitgeoefend. Wij betreuren daarom ook dal de subsidie, die, zoo wij meenen vroeger van stadswege ten behoeve van den schouwburg werd verleend, eerst ingekrompen en later geheel vervallen is. Daardoor werd de band tusschen de regering en de aandeelhouders van den schouwburg ver broken, en de eerste trad zelve later (door het bouwen van de concertzaal op de Breedestraal) als concurrent op. Dit alles zoude voorkomen zijn geworden, indien bij de oprigting van den schouwburg door de aandeel houders eene goede overeenkomst met de stedelijke regering getroffen ware. Door dit verzuim is de Leydscbe schouwburg niet zóó geworden, als hij, met een weinig meerder overleg en eene geringe vermeerdering der hoofd som, had kunnen worden. Nu nog een enkel woord over de inrigting van den schouwburg. De entree is die van een groot pakhuis, en het contra bureau is veel te tiaauw, zoo als de tooneelliefhebber o. a. zeal. Wij willen dit eens toege ven, maar moeten van een ander gevoelen zijn wat betreft de Egyptische duisternis van de zaalen de bordpapieren omgevingmet een beschil dering van het jaar 1600. Wij betwijfelen of de schouw burgen van dat jaar den steller wel helder voor den geest hebben gestaan. Zonder inge nomen te zijn met de zaal van den schouwburg, gelonven wij toch dat niemand zal uitroepen: wat is het hier akelig." De grootste vijand van onzen schouwburg is de logt en dezen te verdrijven is, vreezen wij, niet zonder eene verbouwing mogelijk, daar hel volstrekt noodig zoude zijn een grooteren en afgesloten vestibule te doen maken, waardoor'de buitenlucht werd afgeweerd, en aan het publiek meer plaats gegeven om zich te bewegen, terwijl er thans, bij eene redelijke opkomst van bet pu bliek. een geweldig gedrang ontstaat. Maar nu er van eene verbouwing aeen sprake is, willen wij niet verder over verbouwinas-plannen uitweiden, en zullen ook nu maar liever zwijgen van de harde banken, de slechte koffijkamer, de minder goede orde, en van het rooken van de suppoosten in de onmiddelijke nabijheid der loges etc. Voordat er echter verdere plannen beraamd worden om onze Ruïne met eenpn schouwburg en eene concertzaal te bederven, wenschen wij dat de aandacht eerst nog op onzen ouden schouwburg gevestigd worde, en po- stingen in het werk worden gesteld om dien in beleren staat te brengen, waarvoor eene geweuschte overeenstemming tusschen de aandeelhouders van den schouwburg en hel publiek, dat van den schouwburg gebruik maakt, noodig zal zijn. Ware deze verkregen, dan zoude er aan eene herstelling te denkeu zijn. 25 Febrnarij 1864. C K v S. In hel ingezonden stuk, in het vorig nummer dezer Courant geidaaist, slaat regel 4 reden, men leze: rede; en regel 30 de al te ijveren, lees: den al te ijverigen Ten aanhoore van een talrijk publiek werd gisteren avond door de typo- graphische véreeniging Laurens Jansz. Raster eene tooneelroorslelling ge geven, deels ten voordeele van nagelalen betrekkingen van Katwijksche en Noordwijksche visschers, deels voor haar eigen weduwen- en toelage-fonds. Met een ander vroeger gegeven stukje, was de keus gevallen op de beide tooueelstukjes, die 1.1. Kojipermaandagavond zoo hij uitstek voldaan hadden en die keus kon. even als het prijzenswaardige doel, niet gelukkiger zijn. Het is niet wel mogelijk bij meerdere dan bij de hoofdpersonen, die zijn opgetreden, stil Ie slaan, zonder daarom de anderen achter te schuiven. Zien wij o. a. in de eerste plaats het lid H. W. VVjtienaar in de heer Lustig als deurwaarder liedjesdichter, dan komt hem om zijne oiuiiljiutlelijke lied jes, otn zijii vlug en levendig s|iel veel lof toe, maar ik zal straks gelegen heid hebben nader op hem terug te komen. In het lid F. A. Itee winnen wjj met ieder jaar. Hij speelde als mijnheer de Saint Leon goed en vrij en had vooral in het tweede bedrijf (dat ook door het aeheele jiersoneel beter dan het eerste werd afgespeeld) vele gunstige oogenblikken. lil het bankroet van den schoenlapper, een betrekkelijk oud maar aardig stukje, heeft het lid F. A. Dec, als Priem, schoenlapper ge>peeld, alsof hij al zijn leven schoenla|>per ware geweestDaar vervulde bij zijn rol, vooral aan de tafel gezeten en eenige ganscli niet geestclooze zangstukjes voor dragende, op eene verdienstelijke wijze. Om een welgesteld man Ie worden moet men bankroet slaan. Dal ga ik ook doen," zegt Priein, »en accor- deeren tegen 50 pCt.dan word ik een welgesteid man en trouw Louise, de dochter van een schoeumakersbaas. Hoe dal aan Ie leggen?" Priem geeft eenvoudig van de schoenen, laarzen, muilen enz., die hij krijgt om te lappen, er slechts eene terug. »Wat moet ik mei die eene sclmcrf", l'ajFK. m o-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 5