LEOSCIIE COURANT. VRIJDAG 26 FERRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel )aars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMKNLaNDSCHK BËRÏGTES. LEYDEN, 25 Februarij. De heer mr. H. Obreen, notaris alhier, heeft een adres aan de tweede kamer ingezonden, ten einde nog nader aan le dringen op de overweging van enkele punten in het vroeger aangeboden adres door het hoofdbestuur der Broederschap van Notarissen, houdende bezwaren legen het ontwerp van wel op de registratie, bedenkingen, welke de adressant zóó gewigtig acht dat het ontwerp alleen daarom reeds geheel onaannemelijk zou zijn. De wis. en natuurkundige afdeeling der kon. akademievan wetenschap- 5 pen te Amsterdam zal Zalurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden, j' De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden ge- hragt dat de uitloting heeft plaats gehad ter aanwijzing van de nommers der schuldbekentenissen ten laste van hel voormalig amortisatie-syndicaaat, rentende 3; ten honderd, welke tnet den lslcn April aanst. losbaar zullen zijn, en met dienzelfden dag ophouden rente te dragen; zijnde die nommers begrepen in de volgende in de orde der uittrekking geplaatste reeksen te Wtten1309, 508, 2149, 1972, 1027, 1129, 164, 937, 261, 2321, 716, 776, 42, 1327, 2289, 650, 1002, 1501, 1274, 855, 1072, 171, 2083, 467, 738, 341, 2386, 774, 228, 146. Het gezamenlijk getal gevangenen hier te lande is, blijkens het daar van opgemaakt verslag, in 1862 vrij aanzienlijk verminderd in vergelijking met hel jaar te vorenen wel met 2506. Deze vermindering had echter voornamelijk plaats bij de huizen van bewaring. Er waren op uit0 Decem ber 1862 aanwezig in de strafgevangenissen 2286 gevangenen, de huizen van verzekering 1256, in die van arrest 532 en in die van bewaring 143, te zamen 4217. Het cijfer is het minste na 1859 over zes jaren, ilet ge- heele getal gevangenen over 1862 (ook de bij afwisseling aanwezig geweest zjjnde) beliep 43494 of omstreeks 13 op de 1000 zielen der bevolking des rijks. Het totaal der jeugdige gevangenen (beneden de 16 jaren) bleef nagenoeg hetzelfde, nameljjk 1492 of 7.62 pCt. van hel gezamenlijke cijfer. Er wa ren over 1862 68277 ziektedagen of ruim 8 pCt. der verblijfdagen. De sterfte bedroeg in al de gevangenissen 132 of 0.67 pCt.nagenoeg met het vorige jaar overeenkomende. De grootste sterfte was weder in de straf gevangenissen. Z. M. de koning heeft de straf des doods, waartoe S. Meijer Poppers te Arnhem gedetineerd, door liet prov. geregtshof van Gelderland ter zake van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, is veroordeeldverwisseld in tien jaren tuchthuisstraf. Door den Oosl-Indischen hoofdambtenaar van Ophuysen, laatstelijk resident van Palembang, thans met verlof hier te lande, is eene belang rijke verzameling van rnim 150 meest Maleiselie handschriften ten geschenke aangeboden aan het ministerie van koloniën, om in het archief van dat ministerie le worden gedeponeerd. Al die bescheiden, vooral taal-, land en volkenkunde betreffende, hebben betrekking tot de Oost- en Westkust van Sumatra. Men verneemt dat aan den heer J. K. Ilasskarl in der lijd door de regering belast met het overbrengen der echte kinaplanlen uit Zuid-Amerika naar Javade groote gouden medaille is toegewezen door de te Parijs ge vestigde Société impériale zoologique d'acclimatationwegens de diensten door hem aan de wetenschappen bewezen, door de uitbreiding der kina cultuur zoo krachtig te bevorderen. Zondag avond, van omstreeks 9£ tot lOjure, vertoonde zich te Utrecht en zeker ook in andere streken van ons land een buitengewoon verschijnsel aan den hemel. Bij een ligt betrokken lucht zag men,namelijk een kring rondom de maan, zooals die meermalen voorkomt, van 221 graad middellijn. Ter wederzijde van de maan, naar het scheen op eenigzins grooteren af stand, was eene bijmaan, die slechts flaanw licht gaf. Van elk dezer bij manen ging een boog opwaarts tot boven de ware maan zoodat die bogen zich in hel bovenste gedeelte van den eerstgemelden cirkel vereenigden. Daar ter plaatse was het licht vrij sterk en vertoonde duidelijk kleuren, naar die van den regenboog gelijkende; hel rood naar de zijde der maan en het biaauw buitenwaarts gekeerd. Behalve deze cirkel en bogen was er nog een horizontale cirkel op de hoogte der maan, die in zijn geheel bo ven den geheelen horizon duidelijk te zien was- Op afstanden van, naar schalling90 graden ter wederzijde van de maan was deze cirkel sterker verlicht dan de overige deelen en scheen ook verbreed, zoodat ook daar zich aanduidingen van bijmanen vertoonden. Hel geheel leverde gedurende eenigen tijd een treffend gezigt op, vooral ten half tien en eenige minuten later. Eene zoodanige ontwikkeling van het verschijnsel komt in onze stre ken zelden voor. In de koudere gewesten der aarde wordt hel menigvul- diger waargenomenwaarbij zich dan somtijds nog meerdere cirkels en bo gen vertoonen. Dit verschijnsel ontstaat door de breking der lichtstralen van de zon of de maan in lallpoze ijskristalleljesdie in de hoogere streken van den dampkring zweven. Ook bij dag wordt het somtijds waargenomen en de bogen en cirkels zijn dan door het zonlicht nog prachtiger gekleurd dan dit bij maanlicht het geval is. Meermalen worden deze verschijnselen door koude of sneeuw gevolgd. K. (U. D.) Te Utrecht werd dezer dagen eene dienstmeid ten huize van den heer W. gevangen genoraeuonder verdenking van kindermoord. Thans is zij in de gevangenis overleden. Eene belangrijke gebeurtenis verwekt le Tiel veel opspraak en houdt allen bezig. Een koopman en iid van den gemeenteraad is met de noorder zon vertrokkeneen passief van ongeveer 3 ton achterlatende. Het droevigste van de zaak is, dat niet alleen zijne naaste betrekkingen, maar ook vele neringdoende burgers in die gemeente, die aan hem hunne overgegaarde penningen hadden toevertrouwd, door deze zaak gevoelig zijn getroffen. (Hbl.) Een regeringstelegramgedagleekend Buitenzorg 14 Januarij 1864 luidt: »26300 pikols Padang-kolfij verkocht a ƒ40.38, en 1400 pikols a /31.33J de pikol. Uitbarsting van den vuurspuwenden berg Kloet in Kedirie." De maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft het verslag harér 34slc algemeene vergadering in het licht gegeven. Daaruit blijkt, dat er thans zijn 15 afdeelingen met 1630 contribuerende leden, waaronder 98" leden kunstenaars. Het kunstenaars-fonds steunde in het algeloopen jaar 9 pen sionarissen. De som, in 1863—1864 ter uit keering beschikbaar, is opge voerd tot ƒ1200. Prijsantwoorden zijn dit jaar niet ingekomen. Als prijs vraag is uitgeschreven: eene symphonic voor groot orkest. Premie 150-, benevens ƒ150 ter ondersteuning der uitgave, door aankoop van exemplaren. Een wedstrijd, te houden in October 1864, is uilgeschreven voor jongelie den van beider kunne, die zich wenschen te vormen tot het geven van hooger zangonderwijs. De toelage voor den overwinnende zal zijn gedu rende het eerste jaar ƒ700 en gedurende hel tweede ƒ700 tot ƒ800. Er zal, waarschijnlijk nog in 1864, te Amsterdam een achtste algemeen mu ziekfeest worden gehouden. 's GRAVENHAGE25 Februarij. Door Z. M. is aan den heer jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van vice-presi dent van het prov. geregtshof in Zuidholland, en benoemd tot vice-presi dent van dat hof de heer mr. S. Schmolck, thans raadsheer. Door Z. M. is de heer G. F. Plate benoemd tot consul der Nederlan den te Kanagawa, en goedgekeurd de door den Ncd. consul-generaal en politieken agent in Japan gedane voorloopigc benoeming van den heer F. Howard Vyse tot vice-consul te Hakodate. Z. M. heeft aan den heer L. Janssen, hoofdonderwijzer aan de open bare school le Elsloo, vergunning verleend tol het dragen van de medaille 3de kl.hem door den koning der Belgen geschonken, ter zake van zijn edelmoedig gedrag bij gelegenheid van den branddie op 22 Augustus 1857 in de gemeente Mecheicn woedde. De navolgende zee officierenlaatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indiü en dezer dagen in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activi teit gebragt: de luit. Ier zee lslc kl. jhr. A. Meijer en de luits. ter zee 2de kl. A. J. Cosyn, C. SchnylenburgJ. L. lnckel en J. A. P. J. de Boy van Zuidewijn. Door den gemeenteraad alhier is met algemeene stemmen een adres aangenomen, waarbij aan de tweede kamer verzocht wordt de regerings- voordragt tot wijziging van de gemeentewet, voor zooveel de plaatstelijke belastingen betreftle verwerpen. Het W. van het liegt meldt, dat de arrond.-regtbank alhier heeft opgemaakt de navolgende aanbevelingslijsten: voor regter-plaatsvcrvanger: Mr. J. G Rochussen, mr. M. YV. baron du Tour van Bellincliave, mr. C. van Zegwaard, allen advocaten bij den hoogen raad der Nederlanden; en voor kantonregterrnr. II. P. J. Tollens, lid van de arrond.-regtbank le Leyden, mr. F. Canter Alia, kantonregter te Noordwljk, mr. C. J. Loncq, gewezen referendaris bij het ministerie van binnenl. zaken. Er is le Londen opgerigt eene maatschappij om hier te lande paar denspoorwegen aan te leggen. Het kapitaal dier maatschappij is op 200,000 bepaald. B 1)8 T BNL ANDSCHK BER3GTEN EN® EL A* s*. LONDEN 23 Februarij. De Times bevestigt het berigtdoor de Oesterr. Zeit. medegedeeld, betreffende Engclands voorstel tot het honden ecner conferentie over de

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1